Προς το περιεχόμενο

Πεθαίνει το απεριόριστο ίντερνετ;


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι φυσικά εσένα ποιος σε έβαλε για δικηγόρο του?

 

 

 

 

Εσύ τι κανεις τώρα το πήρες χαμπάρι?

Πως φυτρώνεις εκεί που δεν σε σπέρνουνε?

 

Εγώ δηλαδή πως να σε χαρακτηρίσω τώρα????

 

Αν θες να επιλεγεις αυτους που σε σχολιάζουν να στέλνεις pm.

 

Αλλωστε

 

Δημοκρατία έχουμε και τις γνώμες μας τις εκφράζουμε ελεύθερα.

 

Επίσης

 

Αυτή είναι η γνώμη μου και ο ποιανού αρέσει.

 

Απο τα λεγόμενα σου φαίνεται πόσο σοβαρος είσαι:P

 

Πάντως με αυτό

 

γι αυτο και θέλω περιορισμό για να αλλάξει και λίγο η κοινωνία μας που αναθεμαμε αν ξέρεις τους γείτονες σου.

 

θα γελάω για καιρό:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

adsl.gif
Πρόσφατα η Comcast, ένας από τους μεγαλύτερους internet providers στις ΗΠΑ ανακοίνωσε ότι θα βάλλει «πλαφόν» στο «απεριόριστο» ίντερνετ των χρηστών της.

 

Έτσι οι πελάτες της εταιρείας θα περιορίζονται στα 250GB data το μήνα αντί για απεριόριστη χρήση που απολάμβαναν μέχρι σήμερα.

 

Δυστυχώς η Comcast δεν είναι η μόνη εταιρεία που το κάνει αυτό. Άλλες εταιρείες όπως η Cox Communications και η Time Warner Cable Inc μελετούν περιορισμούς από 5 έως 75GB.

 

Στην Ελλάδα οι πάροχοι ίντερνετ είχαν παλαιότερα όρια στη χρήση όμως σήμερα προσφέρουν όλοι απεριόριστη χρήση. Πλαφόν στη χρήση έχουν θέσει μόνο οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας που προσφέρουν πρόσβαση στο ίντερνετ μέσω των δικτύων τρίτης γενιάς.

 

Ωστόσο πολλοί χρήστες καταχράζονται την απεριόριστη χρήση κατεβάζοντας εκατοντάδες gigabyte κάθε μήνα με αποτέλεσμα το δίκτυο να υπερφορτώνεται και αυτό να έχει επιπτώσεις σε όλους τους χρήστες.

 

Σύμφωνα με την Comcast ένας μέσος χρήστης χρειάζεται 2-3GB το μήνα για φυσιολογική πλοήγηση στο διαδίκτυο.

 

Το όριο των 250GB δίνει στους χρήστες τη δυνατότητα να κατεβάζουν μέχρι 4 ταινίες καθημερινά, αριθμός που φαίνεται ικανοποιητικός.

 

Δεν είναι απίθανο ο περιορισμός στη χρήση του ίντερνετ να έρθει και στην Ελλάδα με αποτέλεσμα να χρειάζεται να υπολογίζουμε την χρήση του ίντερνετ που κάνουμε (όπως υπολογίζουμε και τα λεπτά που μιλάμε στο κινητό). Μέχρι τότε όμως μπορούμε στη χώρα μας να απολαύσουμε απεριόριστη πλοήγηση στο διαδίκτυο χωρίς μετρητές και επιπλέον χρεώσεις.

 

Source.png Πηγή: e-go.gr

 

Για Ελλάδα μην το σκέφτεστε ακόμα θα περάσουν κάμποσα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

και μέχρι να έρθει η "ώρα" μας (ΑΝ έρθει) θα έχει γίνει standard το HD με αποτέλεσμα τα 250gb να μην φτάνουν ούτε για στραγάλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια οι εταιριες φταινε που πουλανε κατι που δε μπορουν να υποστηρικσουν.Θελουν τωρα να σταματισουν τις κοπιες ταινιων και παιχνιδιων πουλανε το παραμυθι του δηθεν lag και τσιμπατε.αν αυτο ηταν που εφταιγε ας μεναν στα 4μβ ελευθερες και να πουλαγαν 24αρες με ογκοχρεωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα είμαι πολύ μεγαλύτερος ,27 , γι'αυτο και λυπάμαι για την συμπεριφορά ενός 35αρη. Που είναι πολύ πιο κοντά στα πράγματα και την σημερινή πραγματικότητα

 

Γιατι ρε φιλε επιδει δεν σε συμφερει για τον περιορισμο η συμπεριφορά μου σου φταίει?

Δηλαδη η σημερινή πραγματικότητα για σενα ειναι να κατεβαζεις 500 giga τον μηνα για να λες οτι ειμαι πιο κοντα στα πραγματα ετσι?

 

Μπα....ειλικρινά δεν παμε καλα

τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@spyros7

Ετσι για να ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ με τις προσωπικές κοντρες.

Κοίτα..εγω ουτε φασιστα σε ειπα ουτε σε εβρισα ουτε σε ειρωνεύτηκα εκανα επεμβαση σε δικο σου post για να σχολιάσω αυτα που λες?.

Μπορουσε ο φιλος που απευθύνθηκα να το κανει και οχι εσυ.

Απο εδω φαινεται ποσο σοβαρος εισε.

Και γελα οσο θες.

Γελαει καλητερα οποιος γελαει τελευταίος.

ΤΕΛΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος να πω ότι σε περίπτωση που θα βάλουν κάποιο περιορισμό οι εταιρίες η δικιά μου άποψη είναι η εξής:

 

100Gb-------->10?

200Gb-------->20?

300Gb-------->30?

400Gb-------->40?

Και πάει λέγοντας....

Έτσι κατά τι γνώμη μου θα είναι οι πιο πολλοί ευχαριστημένοι γιατί θα έχεις να επιλέξεις κάτι σύμφωνα με τις ανάγκες σου.

Και αυτοί που δεν κάνουν κατάχρηση θα πληρώνουν λίγα και αυτοί που κάνουν κατάχρηση θα πληρώνουν πολλά.

Αυτή είναι η γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άποψή σου δεν λέω αλλά δεν παίζουν τέτοιες τιμές :P

ειδικά των 100gb :o

 

Ειπα την αποψη μου.

Πες εσυ λιγο πως θα ηταν καλύτερα για σενα?

 

P.S: Γιατι των 100Gb δεν λεει?

Μπορει σε κάποιων να τον βολεψει και με ενα 10ρικο να εχει Internet δίχως να πληρωνει Μ@μισιατικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

P.S: Γιατι των 100Gb δεν λεει?

Μπορει σε κάποιων να τον βολεψει και με ενα 10ρικο να εχει Internet δίχως να πληρωνει Μ@μισιατικα.

Το 90% των χρηστών μπορεί να το συμφέρει ένα τέτοιο πακέτο. Κανέναν ISP όμως. Γι αυτούς "δε λέει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ειπα την αποψη μου.

Πες εσυ λιγο πως θα ηταν καλύτερα για σενα?

 

P.S: Γιατι των 100Gb δεν λεει?

Μπορει σε κάποιων να τον βολεψει και με ενα 10ρικο να εχει Internet δίχως να πληρωνει Μ@μισιατικα.

 

δεν λέω τι θα με βόλευε γιατί είμαι γρουσούζης και μπορεί να συμβεί, επιμένω στο απεριόριστο :P :p :P

 

τον ISP δεν συμφέρει, για τον casual χρήστη είναι άψογο το μικρότερο πάκετο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος να πω ότι σε περίπτωση που θα βάλουν κάποιο περιορισμό οι εταιρίες η δικιά μου άποψη είναι η εξής:

 

100Gb-------->10?

200Gb-------->20?

300Gb-------->30?

400Gb-------->40?

Και πάει λέγοντας....

Έτσι κατά τι γνώμη μου θα είναι οι πιο πολλοί ευχαριστημένοι γιατί θα έχεις να επιλέξεις κάτι σύμφωνα με τις ανάγκες σου.

Και αυτοί που δεν κάνουν κατάχρηση θα πληρώνουν λίγα και αυτοί που κάνουν κατάχρηση θα πληρώνουν πολλά.

Αυτή είναι η γνώμη μου.

 

Εγώ πιστεύω 300GB Standard με 20 ευρώ τον μήνα

και μετά 5 ευρώ τα 100GB...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 90% των χρηστών μπορεί να το συμφέρει ένα τέτοιο πακέτο. Κανέναν ISP όμως. Γι αυτούς "δε λέει".

 

Γιατι να μην συμφερει στον ISP?

Αν βγει αυριο μια εταιρια και ανακοινωση ενα τέτοιο μετρο θα τραβηξει εκατομμύρια συνδρομητές αμέσως.

Δηλαδη αυτους που θελουν οικονομικότερο ιντερνετ χωρίς περιττά κατεβάσματα.

Άλλωστε συμφέρει τον ISP και απο πλευρας bandwidth.

Τελος να πω οτι στο εξωτερικό υπάρχει απεριόριστο με 12,50 ? η 15 ?.

εκει πως τους συμφερει δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να μην συμφερει στον ISP?

Αν βγει αυριο μια εταιρια και ανακοινωση ενα τέτοιο μετρο θα τραβηξει εκατομμύρια συνδρομητές αμέσως.

Δηλαδη αυτους που θελουν οικονομικότερο ιντερνετ χωρίς περιττά κατεβάσματα.

Άλλωστε συμφέρει τον ISP και απο πλευρας bandwidth.

Τελος να πω οτι στο εξωτερικό υπάρχει απεριόριστο με 12,50 ? η 15 ?.

εκει πως τους συμφερει δηλαδη?

Γιατί πολύ απλά αν τους συνέφερε θα το είχαν ήδη κάνει. Πιστεύω ότι ξέρουν καλύτερα από μας πώς θα βγάλουν περισσότερο κέρδος με τις υπάρχουσες υποδομές που διαθέτουν.

Αν σου είναι εύκολο παρέθεσε κάποιες τέτοιες τιμές από εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πολύ απλά αν τους συνέφερε θα το είχαν ήδη κάνει. Πιστεύω ότι ξέρουν καλύτερα από μας πώς θα βγάλουν περισσότερο κέρδος με τις υπάρχουσες υποδομές που διαθέτουν.

Αν σου είναι εύκολο παρέθεσε κάποιες τέτοιες τιμές από εξωτερικό.

 

Για δες εδω λιγο

http://www.alice-dsl.de/kundencenter/export/de/residential/produkte/alice_light/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...