Προς το περιεχόμενο

κακη εικονα σε 42 LCD TV


pc_admin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηρα τελικα την 42LG3000 TFT LCD TV και η ποιοτητα της εικονας δεν ειναι τοσο καλη ,

συγκεκριμενα:

-Σε ΝΟΒΑ που εχω λογω κακης ληψης καναλιων παιζει μετρια ,παντως πολυ χειροτερα απο την 28" crt daewoo .Γενικα εχει ενα πιξελιασμα και ειναι καπως περιεργα τα προσωπα.Την εφτιαξα καπως με ρυθμισεις που εκανα αλλα τελικα παλι δεν δειχνει τοσο καλα ,σε σχεση με την crt που ειχα ειναι η μερα με την νυχτα(προ το χειροτερο)

Ειδικα σε καναλια που εχουν χαμηλοτερη αναλυση απο τα ελληνικα δορυφορικα πχ national geographic ειναι ακομα χειροτερη εικονα

-Σε καναλια με κεραια ,επειδη δεν εχω πολυ καλη ληψη η εικονα ειναι χαλια , δεν βλεπεται καθολου

-Απο τα 7-8 μετρα και πισω φαινεται καλη η εικονα αλλα απο τα 4 μετρα περιπου που καθομαι φαινονται καθαρα ολες οι ατελειες

-Στα dvd μια απο τα ιδια , η εικονα κατω απο το μετριο , λες και βλεπω divx τραβηγμενο απο καμερα

Μηπως τελικα για χρηση εκτος απο bluray , hidef κτλ οιLCD ειναι μαπα? και ειναι πολυ καλυτερες οι PLASMA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασες το φτηνο μοντελο της LG στις LCD που δεν ειναι καν Full HD 1080p....

AN Ειχες αγορασει το PG6000 που θεωρειται το καλυτερο τους μοντελο θα ειχες αλλη αποψη.

Στην τελικη οσο αφορα τις τηλεορασεις 2 πραγματα μετρανε. Οτι πληρωνεις παιρνεις και η μαρκα. Με 150ευρω παραπανω θα μπορουσες να αγορασεις την Panasonic 42PX80E που ειναι απο τα κορυφαια Plasma μοντελα της αγορας με σαφως πολυ καλυτερη ποιοτητα εικονας ακομα και απο το PG6000 της LG.

Οσο για τα αλλα αν βλεπεις περισσοτερο TV και δεν θελεις να το ψαξεις πολυ το θεμα ειναι καλυτερες οι Plasma, αλλα αν το ψαξεις τοτε και οι LCD και οι Plasma ειναι ιδανικες για ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τιβι που εχεις ειναι hd ready οποτε δε δικαιολογει τοσο το χαλι που λες οτι βλεπεις (οπως με σε μια full hd ) λογω αναλυσης

εχω επισης hd ready lcd 47αρα Samsung και παιζει παρα πολυ καλα ακομα και στα αναλογικα καναλια

την εχεις δει και αλλου να παιζει και δειχνει ιδια? (πχ εκει που την πηρες?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασες το φτηνο μοντελο της LG στις LCD που δεν ειναι καν Full HD 1080p....

AN Ειχες αγορασει το PG6000 που θεωρειται το καλυτερο τους μοντελο θα ειχες αλλη αποψη.

Στην τελικη οσο αφορα τις τηλεορασεις 2 πραγματα μετρανε. Οτι πληρωνεις παιρνεις και η μαρκα. Με 150ευρω παραπανω θα μπορουσες να αγορασεις την Panasonic 42PX80E που ειναι απο τα κορυφαια Plasma μοντελα της αγορας με σαφως πολυ καλυτερη ποιοτητα εικονας ακομα και απο το PG6000 της LG.

Οσο για τα αλλα αν βλεπεις περισσοτερο TV και δεν θελεις να το ψαξεις πολυ το θεμα ειναι καλυτερες οι Plasma, αλλα αν το ψαξεις τοτε και οι LCD και οι Plasma ειναι ιδανικες για ολα.

 

Η tv αυτη ειναι μοντελο 2008 ,γιαυτο την αγορασα με το σκοπο οτι ισως στο μελλον να χρησιμοποιησω bluray ,αλλα κυριως για να βλεπω ΝΟΒΑ και οσο για τα 1080P η ΝΟΒΑ εχει αναλυση 720χ540 (καπου τοσο) αρα αφου η LG εχει μεγαλυτερη (HD ready 1366 x 768) θα την ειχε καλυψει .δηλαδη θελω να πω οτι και 1900χ1600 να ειχε αναλυση η τηλεοραση αφου η ΠΗΓΗ(ΝΟΒΑ) ειναι πολυ χαμηλοτερα σε αναλυση μια απο τα ιδια.

Την εχω συνδεσει με scart .Μηπως υπαρχει κατι καλυτερo για συνδεση satelite?

Η τηλεοραση εχει hdmi αλλα ο αποκωδικοποιητης δεν εχει

πριν την αγορασω ειδα διαφορες LCD αλλα δυστυχως επαιζαν απο pc HD και φαινοταν ολες αψογες και ειδα LG παλιοτερα μοντελα στην ιδια κατηγορια με την δικη μου, αλλα οπως ειπα στα μαγαζια που τις ειδα επαιζαν απο pc οχι απο κεραια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω φοβαμαι να παρω lcd...

Σε κανενα καταστημα δεν ειδα καλη εικονα απο tv - παντου πιξελιασμα.

Το περιεργο ειναι στη οθονη 19" στο pc (1280χ1024) με tv tuner avermedia εξωτερικο δεν πιξελιαζει καθολου.

Και βλεπω κατι sony (40V σειρα) λιγο χαλι (1200€;;;)

Θελω η εικονα να ειναι smooth. Υπαρχει τετοια lcd;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε να σου πω ποιο ειναι το προβλημα.. εχεις 42 ιντσες τηλεοραση και παρακολουθεις απο τα 4 μετρα... αυτα δεν συμβαδιζουν... αν ειχες μια 32 ιντσων θα ηταν πολυ καλυτερα στα 4 μετρα... δοκιμασε να δεις High Definition video και πες μας πως φαινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε να σου πω ποιο ειναι το προβλημα.. εχεις 42 ιντσες τηλεοραση και παρακολουθεις απο τα 4 μετρα... αυτα δεν συμβαδιζουν... αν ειχες μια 32 ιντσων θα ηταν πολυ καλυτερα στα 4 μετρα... δοκιμασε να δεις High Definition video και πες μας πως φαινεται...

 

Ίσα ίσα, για να καταλάβεις τη διαφορά του HD πρέπει να κάθεσαι πιο κοντά απ' ότι είχαμε συνηθίσει. Τα 4 μέτρα ακούγονται οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ολα θεμα συνηθειας του ματιου....Εμενα τωρα μετα απο 19 μηνες που την εχω αρχιζει και μου φαινεται μικρη...

Εξαλλου ζητημα αν δω 1-2 ωρες την ημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σιγουρα σε HD θα ειναι φοβερη... αν παω μακρυτερα απο 5-6 μετρα φαινεται αψογη η εικονα..απο κοντινοτερα βλεπει κανεις τις ατελειες που φυσικα δεν οφειλονται στην TV αλλα στο σημα .Επισης εχει συστημα εξαλειψης ψηφιακου "θορυβου "στην εικονα που ναι μεν φευγει το πιξελιασμα τελειως αλλα ολα ακομα και τα προσωπα φαινονται ψευτικα σαν πλαστικα,οποτε το εχω βαλει στο ελαχιστο .

Και ειναι λογικο αφου βλεπουμε και στο pc πως οσο εχουμε μεγαλυτερες οθονες βλεπουμε περισοτερο τις ατελειες σε divx ταινιες,φαντασου να μιλαμε για 42 ".

και ειδα και μια samsung 32 lcd σε ενα φιλο απο κοντα μια απο τα ιδια...αρα ειναι γενικο φαινομενο των Lcd σε τηλεοπτικα καναλια

Δεν εχω δει plasma σε ληψη με κεραια πως παιζει για να πω την γνωμη μου αλλα εχω ακουσει οτι τα καταφερνουν καλυτερα απο τις lcd στον τομεα αυτο(να βλεπεις καναλια στην τηλεοραση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό είναι να βλέπεις τόσες ατέλειες.

 

Πρέπει (τουλάχιστον για τα τηλεοπτικά κανάλια) να βελτιώσεις με όποιο τρόπο μπορείς το σήμα (ενισχυτές, HDMI, ποιοτικά μονοκόμματα καλώδια μακριά από παρεμβολές κλπ), αλλιώς το παράσιτο θα φαίνεται σαν κατσαρίδα σε τέτοια οθονάρα :-).

 

Πριν έξι χρόνια πήρα την 29άρα matchline 4/3 της philips(η καλύτερη CRT που βγήκε ποτέ) , ενώ πριν είχα κάτι 14άρες σπαρμένες στο σπίτι.

 

Τρελλάθηκα στο παράσιτο με την εσωτερική κεραιούλα και η σύκριση με μια φτηνή 14΄'αρα ήταν τραγική.

 

Ρύθμισα το Active Control και το Noice Reduction στο μέγιστο, πήρα ενισχυτή και έκανα διάφορες αλχημείες για να βλέπω καλή εικόνα από την τηλεόραση.

Τελικά σύνδεσα ένα βίντεο JVC που είχα πριν από την τηλεόραση , και η ενίσχυση και ο καθαρισμός σήματος που κάνει το JVC στέλνουν την καλύτερη εικόνα απ' ότι άλλο και αν δοκίμασα (με το ομοαξονικό καλώδιο και όχι με scart).

Χωρίς το Video η εικόνα της TV είναι χάλια.

 

Σε DVD βέβαια είναι άπαιχτη. Δεν πιάνει μπάζα καμιά LCD-PLASMA μπροστά της.

 

Βέβαια τα ηλεκτρονικά της Philips (και ειδικά της MatchLine σειράς) είναι τα καλύτερα που έχω δει μέχρι τώρα (φίλτρα μείωσης θορύβου, παρασίτων, το Active Control που ρυθμίζει τη φωτεινότητα της οθόνης με βάση τον φωτισμό του χώρου, βελτίωση χρωμάτων κλπ ).

Γι αυτό και δεν την έχω αλλάξει.

 

Ο μόνος λόγος που θα σκεφτόμουν να πάρω LCD/PLASMA είναι το ότι η Philips είναι 4/3 ενώ τα DVD πλέον είναι σχεδόν όλα 16/9

 

Προς το παρόν, για να έχουμε τέλεια εικόνα, θα πρέπει να έχουμε μια LCD για DVD-HD ταινίες , και μια αναλογική για να βλέπουμε τηλεόραση...

 

Δεν γαμ.... λέω εγώ.

 

Όταν γίνουν τα κανάλια HD θα αλλάξω TV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...