Προς το περιεχόμενο

Αγορά βιντεοκάμερας-Βοήθεια


griper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι συγκεκριμενες παιρνουν καρτες sd & sd hc. για να περαστουν τα video στο pc απλα συνδεεις την καμερα μεσω usb ή απλα βαζεις την καρτα στο card reader και καανεις copy paste τα video (σαν να ειναι εξωτερικος δισκος, ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΟΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ, απλα και γρηγορα χωρις να περιμενεις να γραφτει το video αναλογα με την διαρκεια του (mini-dv) κ χωρις τον φόβο του hdd. με 496ε παιρνεις full hd (1920 x 1080 pixels) καμερα που μπορεις να την κουβαλας παντου, καμμια αλλη σε τετοια τιμη δεν δινει τετοια ποιοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι συγκεκριμενες παιρνουν καρτες sd & sd hc. για να περαστουν τα video στο pc απλα συνδεεις την καμερα μεσω usb ή απλα βαζεις την καρτα στο card reader και καανεις copy paste τα video (σαν να ειναι εξωτερικος δισκος, ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΟΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ, απλα και γρηγορα χωρις να περιμενεις να γραφτει το video αναλογα με την διαρκεια του (mini-dv) κ χωρις τον φόβο του hdd. με 496ε παιρνεις full hd (1920 x 1080 pixels) καμερα που μπορεις να την κουβαλας παντου, καμμια αλλη σε τετοια τιμη δεν δινει τετοια ποιοτητα

 

Οκ σ'ευχαριστώ. Αυτό μ' ενδιαφέρει γιατί είναι πρόβλημα που δεν έχω firewire. Θα το ψαξω και αν μου δημιουργηθεί καμια απορία θα στείλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολη τη μέρα ψάχνω στα fora για να μπορέσω να αποφασίσω αλλα είναι πολύ μπέρδεμα τελικά η υπόθεση. Ευχαριστώ πολύ τον elvisjedi για τη βοήθεια του και θα ήθελα αν γίνεται να γράψουν και άλλοι που έχουν προσωπικές εμπειρίες στα παρακάτω θέματα:

 

1) Ψάχνω μία κάμερα οικονομική(περίπου 300Ευρώ) την οποία θα μπορώ να τη συνδέω με το laptop μου μέσω USB(αλλά χωρίς απώλειες στην ποιότητα) γιατί δεν υπάρχει θύρα firewire. Είμαι ανάμεσα σε βιντεοκάμερα με σκληρό δίσκο και flash memory.

 

2)Πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα σκληρού δίσκου και flash memory. Φαντάζομαι ότι οι flash memories δεν είναι τόσο ευαίσθητες όσο ένας σκληρός δίσκος(ισχύει?) αλλά σκέφομαι μήπως με τον σκληρό δίσκο θα έχω καλύτερη ποιότητα(ισχύει?)

 

3)30GB σκληρού δίσκου, πόση ώρα εγγραφής είναι σε μια μέγιστη ανάλυση και τι γνώμη έχετε για τις JVC? Ποια μάρκα προτείνεται?

 

4)Αφού τα έχω περάσει στο laptop θα πρέπει να μετατρέψω το format των αρχείων ή θα παίζουν απευθείας?

 

5)Θα μπορώ να κάνω μοντάζ αν τελικά πάρω μία βιντεοκάμερα με σκληρό δίσκο ή flash memory?

 

6)Οι miniDV σίγουρα συνδέονται μόνο μέσω firewire? Για δείτε λίγο εδώ τι λέει για συνδεσιμότητα.

 

Δείτε κάποια μοντέλα που έχω βρει για να μου πείτε τη γνώμη σας:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563516

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563522

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563344

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563334

Μπορώ να συνδέσω αυτά τα μοντέλα στο laptop μου μέσω USB, σωστά?

 

 

Ευχαριστώ όσους με έχουν βοηθήσει μέχρι στιγμής άλλα θα ήθελα περισσότερες γνώμες πάνω στο θέμα ώστε να μπορέσω να σχηματίσω άποψη και να καταλήξω σε κάποιο είδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Καταρχάς, με τόσο χαμηλό budget δε θα πρέπει να έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις όσον αφορά το θέμα ποιότητας video. Πάμε τώρα στα επιμέρους ερωτήματα:

 

 

1) Ψάχνω μία κάμερα οικονομική(περίπου 300Ευρώ) την οποία θα μπορώ να τη συνδέω με το laptop μου μέσω USB(αλλά χωρίς απώλειες στην ποιότητα) γιατί δεν υπάρχει θύρα firewire. Είμαι ανάμεσα σε βιντεοκάμερα με σκληρό δίσκο και flash memory.

 

Ισχύει το σχόλιο που έκανα στην αρχή.

 

 

2)Πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα σκληρού δίσκου και flash memory. Φαντάζομαι ότι οι flash memories δεν είναι τόσο ευαίσθητες όσο ένας σκληρός δίσκος(ισχύει?) αλλά σκέφομαι μήπως με τον σκληρό δίσκο θα έχω καλύτερη ποιότητα(ισχύει?)

 

Αντιθέτως, η εμπειρία μου με τις κάθε είδους memory cards μου έχει δείξει ότι είναι αρκετά επιρρεπείς σε χαζά προβλήματα όπως file system corruptions, ειδικά όταν τις χρησιμοποιείς σε card readers της «φωτιάς». Και έχε υπ' όψιν σου ότι οι καλές SDHC μεγάλης χωρητικότητας δεν είναι φθηνές. Το βασικό πλεονέκτημα που έχουν τα μοντέλα με memory cards είναι το μειωμένο βάρος και η κάπως καλύτερη αυτονομία. Η ποιότητα εικόνας που δίνουν είναι σαφώς χειρότερη από τις HDD-based, λόγω του ότι γράφουν σε χαμηλότερου bitrate MPEG-2. Υπάρχουν βέβαια και μοντέλα όπως αυτά που έδειξε ο φίλος πιο πάνω που γράφουν σε MPEG-4 AVC, αλλά αυτό μπορεί να αποδειχθεί και μειονέκτημα σε περίπτωση που θέλεις εύκολη παραγωγή DVD.

 

 

3)30GB σκληρού δίσκου, πόση ώρα εγγραφής είναι σε μια μέγιστη ανάλυση και τι γνώμη έχετε για τις JVC? Ποια μάρκα προτείνεται?

 

Οι περισσότερες κάμερες, εκτός από το mode μέγιστης ποιότητας εγγραφής, δίνουν κι άλλα 2 ή 3 modes στα οποία προσαρμόζεται το bitrate εγγραφής σε χαμηλότερα επίπεδα για αυξημένη διάρκεια (με αντίστοιχο κόστος στην ποιότητα εννοείται). Π.χ. τα μοντέλα της JVC γράφουν στη μέγιστη ποιότητα MPEG-2 με bitrate 8.5Mbps, που μαζί με το audio stream και το multiplexing overhead αρκούν για υλικό > 7 ώρες σε ένα δίσκο 30GB.

 

Μάρκα, ο καθένας θα σου προτείνει αυτήν που έχει, όπως είναι αναμενόμενο. Δυστυχώς, δεν έχω δική μου κάμερα με HDD και δεν έχω εργαστεί όσο θα ήθελα με τέτοιες για να να μπορώ να προτείνω συγκεκριμένη μάρκα ή μοντέλο. Αν πήγαινες σε τύπο miniDV, θα έλεγα σίγουρα Canon, τώρα όμως...

 

 

4)Αφού τα έχω περάσει στο laptop θα πρέπει να μετατρέψω το format των αρχείων ή θα παίζουν απευθείας?

 

Θα παίζουν απευθείας εννοείται. Για να φτιάξεις όμως DVD, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα αντίστοιχο πρόγραμμα, το οποίο (ευτυχώς) δε θα χρειαστεί να επανακωδικοποιήσει το υλικό αφού είναι DVD compliant, απλά θα κάνει author το δισκάκι. Σχεδόν όλες περιέχουν τέτοια προγράμματα στα συνοδευτικά media.

 

 

5)Θα μπορώ να κάνω μοντάζ αν τελικά πάρω μία βιντεοκάμερα με σκληρό δίσκο ή flash memory?

 

Μοντάζ θα μπορείς να κάνεις σε υλικό οποιασδήποτε κάμερας, εκεί δεν έχεις πρόβλημα.

 

 

6)Οι miniDV σίγουρα συνδέονται μόνο μέσω firewire? Για δείτε λίγο εδώ τι λέει για συνδεσιμότητα.

 

Οι miniDV δε συνδέονται μόνο μέσω Firewire. Απλά, μόνο μέσω Firewire μπορείς να μεταφέρεις σε υπολογιστή το υλικό τους, απαράλλαχτο όπως είναι γραμμένο στην κασετούλα. Κάποια μοντέλα δίνουν και USB συνδεσιμότητα, η οποία χρησιμεύει για άλλα πράγματα (π.χ. να έχεις πρόσβαση στην κάρτα μνήμης αν παίρνουν, να τις χρησιμοποιείς ως webcams και να τραβάς το υλικό τους σε μία υποδεέστερης ανάλυσης και ποιότητας μορφή).

 

 

Δείτε κάποια μοντέλα που έχω βρει για να μου πείτε τη γνώμη σας:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563516

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563522

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563344

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563334

Μπορώ να συνδέσω αυτά τα μοντέλα στο laptop μου μέσω USB, σωστά?

 

Όλα τα παραπάνω μοντέλα, πλην της Canon, συνδέονται και μεταφέρουν το original footage τους στον υπολογιστή μέσω USB.

 

 

Αν ήταν να διαλέξω μοντέλο με HDD κοντά στο budget που θέτεις, προσωπικά θα διάλεγα την ακριβότερη JVC βάσει των reviews που έχω διαβάσει. Αλλά χωρίς προσωπική εμπειρία (που καλά κάνεις και ζητάς), η παραπάνω γνώμη δεν κουβαλάει και κανένα μεγάλο ειδικό βάρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά χωρίς προσωπική εμπειρία (που καλά κάνεις και ζητάς), η παραπάνω γνώμη δεν κουβαλάει και κανένα μεγάλο ειδικό βάρος...

 

Απο τα πιο σωστα που εχω διαβασει στην insomnia σχτικα με προτασεις αγορας !!!Τα reviews δεν λενε παντα την αληθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν να διαλέξω μοντέλο με HDD κοντά στο budget που θέτεις, προσωπικά θα διάλεγα την ακριβότερη JVC βάσει των reviews που έχω διαβάσει. Αλλά χωρίς προσωπική εμπειρία (που καλά κάνεις και ζητάς), η παραπάνω γνώμη δεν κουβαλάει και κανένα μεγάλο ειδικό βάρος..

 

Το ξέρω ότι τα χρήματα που διαθέτω είναι λίγα για βιντεοκάμερα με σκληρό δίσκο και DVD αλλά μετά από αυτά που διάβασα μάλλον θα στραφώ προς τις miniDV οι οποίες είναι και αρκετά φθηνές και κοντά στα χρήματα που μπορώ να διαθέσω.

 

1)Το μόνο πρόβλημα(όπως έχω αναφέρει και πιο πάνω) είναι ότι έχω laptop και δεν έχει θύρα firewire. Μπορώ να βάλω με κάποιο τρόπο θύρα firewire στο laptop? Μου είπαν ότι πρέπει να αγοράσω κάποια κάρτα, κάποιον αντάπτορα ή κάτι τέτοιο το οποίο κοστίζει 80 Ευρώ και φοβάμαι σε περίπτωση που δεν αναγνωρίζεται από το laptop ή δεν καταφέρω να την λειτουργήσω ότι θα πάνε χαμένα 80 Ευρώ. Γι' αυτό θα με ενδιέφερε η βοήθεια σας κυρίως στις παρακάτω ερωτήσεις.

 

2)Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να περάσω τα δεδομένα από μία miniDV σε υπολογιστή χωρίς firewire? Έχω ακούσει ότι γινεται και με USB αλλά η ποιότητα του βίντεο που μεταφέρεται στο pc είναι κάκιστη.

 

3)Αυτοί που έχουν βιντεοκάμερα miniDV και δεν έχουν υπολογιστή τι κάνουν? και όσοι έχουν υπολογιστή αλλά χωρίς θύρα firewire?

 

Θα με ενδιέφερε μία απάντηση από κάποιον που ανήκει στις παραπάνω κατηγορίες αλλά και όποιος άλλος προσφέρεται να βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Το μόνο πρόβλημα(όπως έχω αναφέρει και πιο πάνω) είναι ότι έχω laptop και δεν έχει θύρα firewire. Μπορώ να βάλω με κάποιο τρόπο θύρα firewire στο laptop? Μου είπαν ότι πρέπει να αγοράσω κάποια κάρτα, κάποιον αντάπτορα ή κάτι τέτοιο το οποίο κοστίζει 80 Ευρώ και φοβάμαι σε περίπτωση που δεν αναγνωρίζεται από το laptop ή δεν καταφέρω να την λειτουργήσω ότι θα πάνε χαμένα 80 Ευρώ. Γι' αυτό θα με ενδιέφερε η βοήθεια σας κυρίως στις παρακάτω ερωτήσεις.

 

Ε, όχι και 80? για να προσθέσεις Firewire σε laptop! Δες εδώ.

 

 

2)Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να περάσω τα δεδομένα από μία miniDV σε υπολογιστή χωρίς firewire? Έχω ακούσει ότι γινεται και με USB αλλά η ποιότητα του βίντεο που μεταφέρεται στο pc είναι κάκιστη.

 

Εκτός του ότι το έχεις ακούσει, το διάβασες και στο παρόν thread τρις, δύο φορές από εμένα και μία από τον disqualified.

 

 

3)Αυτοί που έχουν βιντεοκάμερα miniDV και δεν έχουν υπολογιστή τι κάνουν? και όσοι έχουν υπολογιστή αλλά χωρίς θύρα firewire?

 

Τί εννοείς «τί κάνουν»; Για να δουν τα videos που τραβήξανε; Κρατάνε αρχείο με τις miniDV κασετούλες τους, δεν τις πανωγράφουν και όποτε θέλουν να δουν το υλικό, συνδέουν την κάμερά τους με την τηλεόρασή τους. Εναλλακτικά, αγοράζουν ένα επιτραπέζιο DVD recorder με DV θύρα, συνδέουν την κάμερα και κάνουν μεταγραφή του υλικού σε DVD-VIDEO format.

 

Όσοι έχουν υπολογιστή αλλά χωρίς θύρα Firewire, αγοράζουν μία PCI κάρτα επέκτασης που βγάζει Firewire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, όχι και 80? για να προσθέσεις Firewire σε laptop! Δες εδώ.

 

Άσε, 80 Ευρώ μου είπαν και απογοητεύτικα. Είδα όμως το link που μου έδωσες και θα το ψάξω καλύτερα.

 

Μπορεί να έχω πρόβλημα με τις κάρτες PCMCIA? π.χ. να μην την αναγνωρίζει το laptop ή κάτι άλλο? Ξέρει κανένας?

 

Αν λύσω το πρόβλημα με το firewire θα πάρω μια miniDV και όλα ΟΚ!

 

Πάντως ευχαριστώ πολυ για την ανταπόκριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν λύσω το πρόβλημα με το firewire θα πάρω μια miniDV και όλα ΟΚ!

 

Πάντως ευχαριστώ πολυ για την ανταπόκριση

 

Αξιζει για 15-20 ευρω να το δοκιμασεις.Δεν μπορει καποια καρτα θα κανει.

 

Εγω ετσι το κανω και με την standar definition και την High definition camera.

 

Περανω το video στο desktop με το pinnacle studio το επεξεργαζομαι και μετα το κανω dvd.

 

Σε αυτη την περιπτωση βεβαια με την high definition χανω την υψηλη αναλυση.Δεν εχω ασχοληθει παραπανω για high definition αλλα μαλλον θελει bluue ray.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει για 15-20 ευρω να το δοκιμασεις.Δεν μπορει καποια καρτα θα κανει.

 

Εγω ετσι το κανω και με την standar definition και την High definition camera.

 

Περανω το video στο desktop με το pinnacle studio το επεξεργαζομαι και μετα το κανω dvd.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω αν κάποια κάρτα PCMCIA είναι συμβατή με το laptop μου?

 

Έχω το: HP 530

Αν έχει δοκιμάσει κάποιος να ενσωματώσει κάρτα PCMCIA σ'αυτο το μοντέλο ας μου πει ακριβώς ποια κάρτα ταιριάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω αν κάποια κάρτα PCMCIA είναι συμβατή με το laptop μου?

 

Έχω το: HP 530

Αν έχει δοκιμάσει κάποιος να ενσωματώσει κάρτα PCMCIA σ'αυτο το μοντέλο ας μου πει ακριβώς ποια κάρτα ταιριάζει

 

 

Αν η καρτα εχει drivers για το λειτουργικο σου δεν βλεπω γιατι να μην κανει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η τιμή της Sony DCR-HC51 έπεσε 43 Ευρώ δείτε εδώ. Τώρα είναι στα 149Ευρώ.

 

Αξίζει να την πάρω? Έχει κανένας το συγκεκριμένο μοντέλο?

 

Δείτε εδώ την SONY DCR-HC53E η οποία κοστίζει 230 Ευρώ περισσότερα από την παραπάνω. Αξίζει αυτή η διαφορά τιμής?

 

Έχετε να μου προτείνεται κάποιο μοντέλο μέχρι 250Ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...