Προς το περιεχόμενο

Ξεκινά την Τετάρτη το «Πείραμα του Αιώνα» στο CERN


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτα-πρώτα ξέρεις τι είναι η σύντηξη; Πυρηνική σύντηξη είναι ο "συνδυασμός" 2 ή παραπάνω πυρήνων για την παραγωγή ατόμων από πιο πολύπλοκα στοιχεία.

 

Εδώ έχουμε επιτάχυνση και σύγκρουση σωματιδίων.

 

Ναι gosa μου ξέρω τι είναι η σύντηξη, Πολυτεχνείο σπουδάζω και δεν είμαι όρνιο που πίνει όλη μέρα καφέδες... Πέφτεις σε ένα ατόπημα σε αυτό που λες.. Η πυρηνική σύντηξη γίνεται μέσω της επιτάχυνσης και κρούσης στοιχειωδών σωματιδίων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχει φυσικό η ξάνθη;

 

anyway, η πυρηνική σύντηξη φίλτατε mits@kos δε γίνεται ούτε με αδρόνια, ούτε με λεπτόνια ούτε με ηλεκτρόνια, ούτε και πάει λέγοντας για όλα τα στοιχειώδη σωματίδια.

 

η πυρηνική σύντηξη γίνεται μεταξύ πυρήνων υδρογόνου όταν αυτοί βρίσκονται σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες (με αποτέλεσμα να έχουν χάσει το ηλεκτρόνιό τους), με αποτέλεσμα η υψηλή κινητική ενέργεια που υπάρχει σε αυτά να οδηγεί σε συγκρούσεις μεταξύ τους, οι οποίες έχουν σαν αποτέλεσμα τη δημιουργία μεγαλύτερων (και "βαρύτερων") στοιχείων και ταυτόχρονα την απελευθέρωση πολύ μεγάλων ποσοτήτων (θερμικής) ενέργειας. Η τελευταία προκύπτει απο τη διαφορά των ενεργειών σύνδεσης του κάθε αντιδρών συστατικού της σύντηξης.

 

και μια offtopic παρατήρηση: στα cern θέματα πετάγεται ο καθένας κ λέει το μακρύ κ το κοντό του σε οτι έχει να κάνει με ηθική, κουλτούρα φιλοσοφία κτλ. μα καλά τι νομίζετε οτι θα πάρετε παράσημο, επειδή αντιγράφετε αυτά που έχουν πει δεκάδες άλλοι πριν απο εσάς;

 

δε θέλω να προσβάλω κανέναν, απλά είναι αξιοπρόσεκτο αυτό το "φαινόμενο".

 

ps: mits@kos δεν αναφέρομαι σε εσένα, ειλικρινά, ενα μικρό λάθος έκανες, το οποίο δεν θα σχολίαζα αν δεν έκανες αυτό το σχόλιο για το πολυτεχνείο (το κατάλαβα σαν να εννοούσες πως όποιος έχει πάει πολυτεχνείο ξέρει τα πάντα, άσχετα αν σπουδάζει πολιτικός μηχανικός και συζητάμε για χημεία - no offence).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ps: mits@kos δεν αναφέρομαι σε εσένα, ειλικρινά, ενα μικρό λάθος έκανες, το οποίο δεν θα σχολίαζα αν δεν έκανες αυτό το σχόλιο για το πολυτεχνείο (το κατάλαβα σαν να εννοούσες πως όποιος έχει πάει πολυτεχνείο ξέρει τα πάντα, άσχετα αν σπουδάζει πολιτικός μηχανικός και συζητάμε για χημεία - no offence).

 

μπορει να ειναι χημικος μηχανικος αλλα η ξανθη δεν νομιζω να εχει B)

edit: οι δυο ακτινες θα συγκρουστουν σε μερικες εβδομαδες και οχι αμεσος οποτε μην ανχωνεστε για αυριο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

internet3.gif

 

Τα σωματίδια της υπερσυμμετρίας ίσως βοηθήσουν να δοθεί μια εξήγηση στην εντυπωσιακή ανακάλυψη ότι η ορατή ύλη δεν αποτελεί παρά ένα πολύ μικρό μέρος του Σύμπαντος -το υπόλοιπο αποτελείται από τη μυστηριώδη «σκοτεινή ύλη» και την ακόμα πιο μυστηριώδη «σκοτεινή ενέργεια», η οποία δρα αντίθετα από τη βαρύτητα.

 

Αυτό είναι ΛΑΘΟΣ. !!!!

 

Η σκοτεινή ύλη δρα ίδια μόνο με τη βαρύτητα. Η σκοτεινή ύλη (αλλα και η σκοτεινή ενέργεια) για την οποία δεν ξέρουμε τίποτα άλλο αλληλεπιδρά βαρυτικά με την "ορατή" ύλη και ενέργεια, και γιαυτό και την ανακαλύψαμε.

Δεν αλληλεπιδρά όμως με καμία από τις 3 δυνάμεις μεταξύ τους αλλα και με την ορατή ύλη/ενέργεια.

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μας γράψεις σε ποιο βιβλίο το διάβασες αυτό που έγραψες ή ποιος καθηγητής το είπε?

 

Ευχαριστώ

Καρλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς σε παρακαλώ να μας γράψεις σε ποιο βιβλίο το διάβασες αυτό που έγραψες ή ποιος καθηγητής το είπε?

 

Αγαπητε Καρλ μην αρπαζεσαι ο dimitris2006 αναφερει την πηγη του απο κατω in.gr. Και οπως ξερουν ολοι οι δημοσιογραφοι συχνα γραφουν λαθος πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Καρλ μην αρπαζεσαι ο dimitris2006 αναφερει την πηγη του απο κατω in.gr. Και οπως ξερουν ολοι οι δημοσιογραφοι συχνα γραφουν λαθος πραγματα.

 

Μα δεν αρπάχτηκα. Μην αρπάζεσαι μήπως αρπαχτώ !!!

Απλά δεν είδα την πηγή του.

Και θα μου άρεσε να το έλεγε κάποιο επίσημο βιβλίο ή καποιος καθηγητής, θα είχε πολύ πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ άπλα βλέπω ότι πάνω από ένα επιστημονικό θέμα και την επικείμενη τρομολαγνεια (που ήδη έχει ξεκινήσει 3 φίλοι άρχισαν να με ρωτάνε τι γίνεται) άρχισαν οι φασαρίες και ο μόνος που δεν φταίει είναι o dimitris2006 ο οποίος έβαλε την είδηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=EL2ghqv5mCg

 

Εδω παντως μιλαει ενας επιστημονας (δεν τα λεει ενας θρησκος ή ενας ασχετος) και λεει οτι μπορει το πολυ σε 5 χρονια να εξαφανιστει η γη. Στην πραγματικοτητα για αυτο το λογω σταματησε το αντιστοιχο πειραμα στην Αμερικη. Αλλωστε τα ιδια ατομα που το εφτιαχναν στην Αμερικη το εφτιαξαν και στην Ευρωπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ps: mits@kos δεν αναφέρομαι σε εσένα, ειλικρινά, ενα μικρό λάθος έκανες, το οποίο δεν θα σχολίαζα αν δεν έκανες αυτό το σχόλιο για το πολυτεχνείο (το κατάλαβα σαν να εννοούσες πως όποιος έχει πάει πολυτεχνείο ξέρει τα πάντα, άσχετα αν σπουδάζει πολιτικός μηχανικός και συζητάμε για χημεία - no offence).

 

Καμία σχέση, το είπα αποκλειστικά και μόνο για να υπάρχει ως δεδομένο ότι δεν είμαι κανένα 15χρονο geek που δεν ξέρει που πάνε τα 3 και ποστάρει για το χαβαλέ του. Η Ξάνθη δεν έχει φυσικό ή κάτι παρεμφερές. Πολ.μηχ. σπουδάζω, αλλά είχα πορωμένο φυσικό και μου έχει πεί πάρα πολλά περί των δραστηριοτήτων του CERN και των προβλημάτων που εξετάζει η σημερινή φυσική (πχ θεωρία των ενεργειακών χορδών). Πουθενά δεν είπα ότι είμαι ο απόλυτος γνώστης, αλλά 2 πράγματα τα ξέρω και όχι από random πηγή.

 

Για τη σύντηξη ξέρω ότι προκαλείται όταν δημιουργήσουμε συνθήκες αστάθειας στα σωματίδια και προκαλέσουμε κρούσεις, δεν θα μπορούσα να ξέρω κάτι παραπάνω, μιας και δεν είναι του αντικειμένου μου και δεν το έχω ψάξει και ιδιαίτερα (αν και ομολογώ πως γνώριζα ότι τα επιταχυμένα σωματίδια ήταν πυρήνες υδρογόνου, η τεκμηριωμένη σου απάντηση μου το θύμισε).

 

Ζητώ συγγνώμη αν ακούστηκα σαν μλκς. :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gordon+Freeman+Spotted+At+CERN.jpg

 

http://www.popgive.com/2008/09/gordon-freeman-spotted-at-cern.html

 

Ετοιμαστείτε να αντιμετωπίσουμε ορδές από εξωγήινους. O Gordon Freeman είναι στα πειράματα.

Όποιοι έχουν παίξει το Half-Life ξέρουν τι πρόκειται να γίνει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gordon+Freeman+Spotted+At+CERN.jpg

 

http://www.popgive.com/2008/09/gordon-freeman-spotted-at-cern.html

 

Ετοιμαστείτε να αντιμετωπίσουμε ορδές από εξωγήινους. O Gordon Freeman είναι στα πειράματα.

Όποιοι έχουν παίξει το Half-Life ξέρουν τι πρόκειται να γίνει....

 

Άργησες λιγάκι, έχει ποσταριστεί χθες αυτό το link :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ΙΣΩΣ υπαρχουν και καποιοι εδω μεσα που δεν ειναι σαχλαμαρες ,παραθετω το παρακατω link με την ελπιδα να μπορειτε κι εσεις οπως κι εγω αυτη τη στιγμη να παρακολουθησετε τι ακριβως συμβαινει αυτη τη στιγμη στο LHC!

http://webcast.cern.ch

Δε λεω οτι θα συνδεθειτε με τη μια,αλλα οποιος επιμενει ....

Βιαστειτε γιατι η δεύτερη δέσμη όπου να΄ναι εκτοξευεται

 

ΕΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΟΝ ΛΙΝΕ δειτε αυτο για ψυχαγωγια

http://link.brightcove.com/services/link/bcpid1488655367/bclid1453516501/bctid1753815421

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...