Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά ακουστικών . .


Dimitris_il_mix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δει αυτά τα ακουστικά στο e-shop ..

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554217

Τα θέλω για ερασιτεχνικό dj-λικι . . Αξιζουν τα λεφτά τους ή να κοιτάξω τπτ άλλα (στα ίδια περιπου λεφτά.. οχι παραπάνω) ??

Η GEMINI είναι αξιόπιστη μάρκα ?? ακουω γνώμες .. :-)

Thanx :-)!

 

Ή μήπως να πάω σε τπτ SENNHEISER ? ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ριξε μια ματια στο skroutz.gr να δεις ακριβως ποιο σε συμφερει! εγω ελεγα να παρω ασυρματα αλλα αποτι καταλαβα η αποδοση τους πρεπει να ειναι χαμηλη σε σχεση με τα ενσυρματα... εχω κατι huyndai με 25? και οταν τα βαζω στον ενισχυτη εχουν ενα bass reflex απιστευτο! τωρα αναρωτιεμαι αν θα το βρω αυτο σε ασυρματα κατω των 100?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από σχετικά φτηνά ακουστικά γυρω στα 25-30 ευρώ έχω δει τα sennheiser HD-202 και τα STANTON DJ PRO-50 ! Καμία άποψη ??

Έχει κανείς ιδεά και για τα GEMINI DJX-05 που έγραψα πιο πάνω ??

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554217

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμάσει τα Sennheiser HD-202. Εχουμε και λέμε:

 

(+)

- Για τα λεφτά τους είναι ΠΑΡΑ πολύ καλά για κάποιον αρχάριο. Δε θα βρείς αλλού τέτοια απόδοση στην κατηγορία τιμής 20-30 ευρώ.

- Βγάζουν καθαρό, βαθύ μπάσο.

- Είναι πολύ δυνατά.

- Εχουν μακρύ καλώδιο, πράγμα ιδιαίτερα βολικό.

- Καλή ποιότητα, στιβαρή κατασκευή.

 

(-)

- Ειδικά όταν είναι καινούργια, το μπάσο είναι τόσο βαρύ που κουράζει μετά απο λίγο. Το πρόβλημα μειώνεται αισθητά μετά απο στρώσιμο.

- Οι μεσαίες και ψηλές συχνότητες θα μπορούσαν να είναι λίγο καλύτερες.

- Αν έχεις μεγάλα αυτιά, ίσως να μη σου κάνουν. Απαραίτητο να τα δοκιμάσεις πρίν τα πάρεις, για να δείς οτι είναι ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Sennheiser βγάζει 2 ασύρματα μοντέλα κάτω από 100 ευρώ (έχοντας στο μυαλό μου τιμές του Νάκα πάντα) με παραπλήσιες επιδόσεις.

 

Sennheiser RS-110

 

Τιμή γύρω στα 70-80 ευρώ. Τα βρήκα τελείως μάπα απο άποψη ήχου. Τελείως ανύπαρκτο μπάσο, πολύς θόρυβος, μερικές φορές κόπηκε και το σήμα. Βέβαια είναι ελαφριά και σε καλή τιμή, αλλά τι να το κάνω; Τρώνε Χ απο μένα.

 

Sennheiser RS-120

 

Τιμή γύρω στα 90-100 ευρώ. Λίγο καλύτερα τα πράγματα στον τομέα του ήχου, ωστόσο ο ενοχλητικός λευκός θόρυβος (σφύριγμα) συνεχίζει να υπάρχει. Και να τα χαλάει όλα. Χ και σε αυτά.

 

 

Είναι γεγονός οτι τα ασύρματα ακουστικά, όσο εύχρηστα και να είναι, χάνουν πολύ σε ποιότητα ήχου λόγω θορύβου και παρεμβολών. Ακόμα και το ακριβό σετ της Sennheiser που έχω δοκιμάσει, έπασχε απο το ίδιο πρόβλημα. Προσωπικά δε θα έπαιρνα ποτέ ασύρματα, μου σπάνε τα νεύρα.

 

Επίσης, δεν κάνει η μάρκα το ηχείο, αλλά το ηχείο τη μάρκα. Ποτέ δεν κρίνουμε ακουστικά απο τη μάρκα τους. Ενταξει, τα Sennheiser δεν είναι μάρκα της πλάκας, αλλά δεν είναι όλα τα μοντέλα της το ίδιο καλά. Και επειδή στον τομέα της ακουστικής, όλοι έχουμε διαφορετικές προτιμήσεις και διαφορετικά αυτιά, μόνο μετά απο ακροαση και δοκιμή μπορεί ο καθένας να καταλήξει στο αν του κάνει ενα ζευγάρι ακουστικά, η όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπά, φάτε μάτια ψάρια είναι η κατάσταση.

Γενικά τα ακουστικά δε δοκιμάζονται, μόνο αν υπάρχουν δείγματα.

Δείγματα που μπορείς να δοκιμάσεις έχει στα MediaMarkt, έχουν ασύρματα απο διάφορες εμπορικές μάρκες, αν και η ποικιλία τους δεν είναι ο,τι καλύτερο.

 

Μπορείς να κάνεις 2 πράγματα:

 

1. Είτε να βρείς κάποιον γνωστό που να έχει το μοντέλο που σε ενδιαφέρει και να το ακούσεις (κομματάκι δύσκολο)

 

2. Να διαβάσεις reviews στο internet. Παρόλο που ο καθένας μας ακούει διαφορετικά, το κάθε ακουστικό έχει κάποια στάνταρ χαρακτηριστικά που ισχύουν για όλους, π.χ. το μπασάτο ακουστικό είναι μπασάτο όπως και να το κάνουμε. Οπότε διαβάζεις όσο περισσότερες κριτικές μπορείς, σχηματίζεις μια σφαιρική άποψη για το μοντέλο και αν κρίνεις οτι σου κάνει, το χτυπάς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα παρακατω ποια ειναι η γνωμη σου?

 

Thomson WHP463 http://www.priveshop.gr/product.php?code=303222

Panasonic RP-WF810E-K http://www.perfectshop.gr/pub/el/cat...tail.aspx?4523

 

 

Εσυ εχεις ασυρματα? Ποιο μοντελο θα αγοραζες? Ασχετα με τα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυνατη ενταση, Bass Reflex, ασυρματη ελευθερια και καθαρο ηχο!

Και απο μπαταρια οσο το δυνατον καλυτερα αν και πεφτει σε 2η μοιρα, προεχουν τα παραπανω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που σου δίνουν τα ενσύρματα ακουστικά της τάξης των 100 ευρώ, στα δίνουν τα ασύρματα της ταξης των 400+

 

Οτιδήποτε πάρεις κάτω απο 100 ευρώ θα είναι, πολύ απλά, πεταμένα χρήματα.

 

Τα φτηνά ασύρματα (ειδικά εκείνα που χρησιμοποιούν τις FM συχνότητες), εκτός απο συνεχείς παρεμβολές που μειώνουν κατά πολύ την ποιότητα, υστερούν και σε ένταση.

 

Δυστυχώς αν θέλεις ντέ και καλά ασύρματη ελευθερία, θα πρέπει να κάνεις σοβαρές θυσιες σε όλους τους άλλους τομείς.

 

Οπότε, ή κόβεις κάτι σε απαιτήσεις, ή βάζεις κάτι παραπάνω και παίρνεις κάτι πιο καλό.

 

Υ.Γ. Τα ενσύρματα τόσο πολύ σε χαλάνε;

 

Εναλλακτικά μπορείς να πάς σε bluetooth ακουστικά, όπως αυτά, αυτά, ή αυτά (με μια μικρή επιφύλαξη γιατί η Philips βγάζει και κάτι μεγάλες μούφες).

Πιστεύω οτι είναι η καλύτερη λύση για σένα τα Logitech Freepulse, καλός ήχος, βγάζουν αρκετά καλό μπασάκι, δεν έχουν καθόλου παρεμβολες, αν και έχουν μικρότερη εμβέλεια απο τα FM (10 m) και ίσως δε σε βολέψει το σχήμα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα philips εχεις δικιο και εχεις επιφυλαξεις. τα συγκεκριμενα ειναι πραγματικα ΜΟΥΦΕΣ. τα εχω δοκιμασει ευτυχως αναιμακτα... επισης τα bluetooth δεν νομιζω να μου κανουν γιατι τα θελω μεγαλα να καλυπτουν ολο το αυτι, ξερεις... ξεχασα να το αναφερω στις απαιτησεις. μαλλον θα στηριχτω στην αποψη σου και θα μεινω στα ενσυρματα.

 

απλα μετα απο τοσο καιρο εχω σχεδον μισησει τα καλωδια γενικοτερα... Στο desktop pc, στο home cinema, παντου... Γι αυτο κανω τα παντα ωστε να τα διατηρω μαζεμενα οπου κ αν βρισκονται. πραγματικα ειναι απαισιο να τα βλεπεις παντου!

 

λιγο πριν σου απαντησω εψαχνα να βρω ξεχωριστα αυτα τα πραγματακια που κυκλοφορουν σε διαφορα μεγεθη και κανουν τα καλωδια retractable! Ματαια ομως, δεν ξερω πως λεγεται στα αγγλικα. Θελω να επιχειρησω να κανω ενα λεπτο καλωδιο οπτικης ινας που εχω retractable, αποκλειστικα για το laptop. Γενικα αν εβρισκα κατι τετοιο θα με βοηθουσε να κραταω αρκετα καλωδια που χρησιμοποιω και μη τακτοποιημενα ευκολα, απο το να καθομαι και να τα μαζευω με το χερι και να τα δενω με το πλαστικοποιημενο συρμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...