Προς το περιεχόμενο

The official Advent 4211 topic - MSI Wind Clone


S2Katana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ακριβως αυτο. το windows zero config τι ακριβως κανει κ που το βρισκω?

 

Είναι ένα service των Windows που διαχειρίζεται τις ασύρματες συνδέσεις.

 

Το βρίσκεις στο My Computer -> Manage -> Services and Applications -> Services

 

Όταν εγκαταστήσεις κάποιο άλλο πρόγραμμα διαχείρισης των ασύρματων συνδέσεών σου (από τον κατασκευαστή της WiFi κάρτας σου π.χ.), τότε απενεργοποιείται.

 

Η γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει τον κόπο να εγκαταστήσεις κανένα άλλο πρόγραμμα.

 

Το Wireless Zero Configuration κάνει μιά χαρά την δουλειά του.

 

Απεγκατέστησε ότι σκουπίδι σου έχει φορτώσει ο κατασκευαστής της κάρτας σου, φόρτωσε μόνο τους drivers και ρύθμισε το Wireless Zero Configuration να ξεκινά αυτόματα.

 

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Το βρίσκεις στο My Computer -> Manage -> Services and Applications -> Services

.

 

λογικα ειναι το αρχικη ρυθμιση παραμετρων ασυρματης επικοινωνιας ετσι? κατασταση ειναι εκκινηση κ τυπος εκκινησης αυτοματη αλλα το προβλημα παραμενει

Επεξ/σία από telis_petsotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
λογικα ειναι το αρχικη ρυθμιση παραμετρων ασυρματης επικοινωνιας ετσι? κατασταση ειναι εκκινηση κ τυπος εκκινησης αυτοματη αλλα το προβλημα παραμενει

 

Αυτό πρέπει να είναι, αν και δεν τα πάω καλά με τα Ελληνικά Windows.

 

Αν έχεις εγκαταστήσει κάποιον άλλο Wireless Network Manager, τότε ίσως τον 'καπελώνει'.

 

Δοκίμασε να τον απενεργοποιήσεις, ή ακόμα καλύτερα να τον απεγκαταστήσεις.

 

.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 01:50 ----------

 

Ο πωλητής στο Electroworld μου συνέστησε την 3ετή επέκταση της εγγύησης, ισχυριζόμενος ότι, ούτως ή άλλως, θα πρέπει να πληρώνω κάθε χρόνο τουλάχιστον 30 ευρώ για συντήρηση του Advent.

.............

Εκείνος, συνεχίζοντας μου εξήγησε ότι, αυτό είναι επιβεβλημένο, αφού κατά τη χρήση, λχ κατά το κατέβασμα αρχείων από το internet , «ξηλώνονται» κάποια αρχεία και αδυνατίζει η μνήμη του υπολογιστή. Τί λέτε για όλα αυτά?

 

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!! :shock:

 

Τι λένε οι άνθρωποι για να βγάλουν λεφτά....

 

Από επιστημονική ορολογία και τεκμηρίωση, του αξίζει βραβείο.

 

Έπρεπε να του πεις ότι θα ράψεις γερά τα αρχεία για να μην ξηλώνονται και ότι θα έχεις την μνήμη στα ώπα-ώπα, θα την ταϊζεις για να μην αδυνατήσει και θα την σκεπάζεις για να μην σου συναχωθεί.

 

.

Επεξ/σία από FatMellonMike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

1.Έχω μια σύνδεση dial up (ναι, υπάρχουν και πωλούνται ακόμα!) σε δίκτυο PSTN του ΟΤΕ, την οποία χρησιμοποιώ στο παλιό μου Desktop με εξωτερικό modem. Είδα ότι ο Advent δεν έχει modem και είσοδο για τηλεφωνικό καλώδιο, η οποία έλλειψη μάλλον πρέπει να διακρίνει όλα τα notebooks. Θα μπορούσα άραγε, αν τον αγοράσω, να τον συνδέσω με την dial up σύνδεσή μου και με ποιο τρόπο και κόστος? ..

 

βεβαίως και μπορείς να βάλεις dial up ειδικά εάν το modem που έχεις είδη είναι usb το βάζεις στο advent όπως το είχες βάλει και στο desktop εάν δεν είναι usb πρέπει να αγοράσεις ένα usb 56k

π.χ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.532074

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=495&cat=12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένα service των Windows που διαχειρίζεται τις ασύρματες συνδέσεις.

 

Το βρίσκεις στο My Computer -> Manage -> Services and Applications -> Services

 

Όταν εγκαταστήσεις κάποιο άλλο πρόγραμμα διαχείρισης των ασύρματων συνδέσεών σου (από τον κατασκευαστή της WiFi κάρτας σου π.χ.), τότε απενεργοποιείται.

 

Η γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει τον κόπο να εγκαταστήσεις κανένα άλλο πρόγραμμα.

 

Το Wireless Zero Configuration κάνει μιά χαρά την δουλειά του.

 

Απεγκατέστησε ότι σκουπίδι σου έχει φορτώσει ο κατασκευαστής της κάρτας σου, φόρτωσε μόνο τους drivers και ρύθμισε το Wireless Zero Configuration να ξεκινά αυτόματα.

 

 

.

 

Πολύ σωστά!Της Realtek μπαίνει και είναι ό,τι χειρότερο έχω συναντήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Γεια σας παιδιά, είμαι πολύ χαρούμενος που σας βρήκα και διάβασα τα όσα έχετε γράψει!

 

Είδα κι εγώ τον Advent στα Electroworld την εβδομάδα που πέρασε, στα 299 ευρώ.

Δεν είμαι ιδιαίτερα σχετικός με τα PC, γιαυτό θα ήθελα να σας ρωτήσω:

 

1.Έχω μια σύνδεση dial up (ναι, υπάρχουν και πωλούνται ακόμα!) σε δίκτυο PSTN του ΟΤΕ, την οποία χρησιμοποιώ στο παλιό μου Desktop με εξωτερικό modem. Είδα ότι ο Advent δεν έχει modem και είσοδο για τηλεφωνικό καλώδιο, η οποία έλλειψη μάλλον πρέπει να διακρίνει όλα τα notebooks. Θα μπορούσα άραγε, αν τον αγοράσω, να τον συνδέσω με την dial up σύνδεσή μου και με ποιο τρόπο και κόστος? Στην περιοχή μου όλα τα ασύρματα δίκτυα είναι κλειδωμένα, και άρα, το wi-fi του Advent δεν θα είναι αξιοποιήσιμο - τουλάχιστον για την ώρα.

 

2.Ο πωλητής στο Electroworld μου συνέστησε την 3ετή επέκταση της εγγύησης, ισχυριζόμενος ότι, ούτως ή άλλως, θα πρέπει να πληρώνω κάθε χρόνο τουλάχιστον 30 ευρώ για συντήρηση του Advent. Αυτό μου φάνηκε κάπως παράξενο, αφού δεν έχει τύχει να κάνω κάτι παρόμοιο στο παλιό μου Desktop. Εκείνος, συνεχίζοντας μου εξήγησε ότι, αυτό είναι επιβεβλημένο, αφού κατά τη χρήση, λχ κατά το κατέβασμα αρχείων από το internet , «ξηλώνονται» κάποια αρχεία και αδυνατίζει η μνήμη του υπολογιστή. Τί λέτε για όλα αυτά?

 

Το εξωτερικο Modem του υπολογιστη σου ειναι USB? Αν ναι θα μπορεις να το συνδεσεις και στο Netbook χωρις καποιο εξτρα κοστος.

 

Αλλα, ρε φιλε, ποσο πληρωνεις για ΟΤΕ+Dial Up? Εγω οταν εκανα τη μεταβαση σε Adsl το... 2005, πληρωνα συνολικα πιο λιγο απ οτι με το dial up...

 

Κατα τα άλλα, οπως στα ειπαν πιο πανω. Μπαρμπουτσαλα σου ελεγε ο πωλητης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!! :shock:

 

Τι λένε οι άνθρωποι για να βγάλουν λεφτά....

 

Από επιστημονική ορολογία και τεκμηρίωση, του αξίζει βραβείο.

 

Έπρεπε να του πεις ότι θα ράψεις γερά τα αρχεία για να μην ξηλώνονται και ότι θα έχεις την μνήμη στα ώπα-ώπα, θα την ταϊζεις για να μην αδυνατήσει και θα την σκεπάζεις για να μην σου συναχωθεί.

 

.

Καλά, είστε απίστευτοι, έχω πέσει στο πάτωμα από τα γέλια!!!:lol::lol::lol:

Να ‘στε καλά, σας ευχαριστώ όλους και, ναι, το μόντεμ μου δεν είναι USB, αλλά δεν πειράζει, όλα διορθώνονται και αναβαθμίζονται.

 

Για antivirus στον Advent, η απλή έκδοση του Panda 2009 που έχω είναι ΟΚ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Σήμερα το μηχανηματάκι παρουσίασε ξαφνικό πρόβλημα. Χωρίς να υπάρχει κανένας λόγος (εννοώ ότι δεν του πέρασα κάποια καινούργια εφαρμογή ή καινούργιο hardware) δεν ξεκινάει τα windows.Προσπάθησα να κάνω boot από το usb flash (sandisc 4 gb) με το recovery που είχα σώσει κατά την πρώτη εκκίνηση του συστήματος αλλά δεν γίνεται τίποτα. Συγκεκριμένα όταν πάει να bootarει από το usb παρουσιάζεται μια μαύρη οθόνη με το κέρσορα να αναβοσβήνει και μετά τίποτα. Δεν με βγάζει σε κάποια οθόνη για να κάνω reinstall των windows ή system recovery.

Καμία ιδέα? Το φλασάκι είναι σίγουρα γραμμένο, τοι έχω επιβεβαιώσει στο desktop. Μήπως όμως φταίει το φλασάκι που δεν μπουτάρει το advent από εκεί?

Αν το πάω πίσω στο electroworld θα μου το φέρουν κολάρο επεiδή δεν φαίνεται να είναι πρόβλημα του hardware?

Καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το googlara και πράγματι δεν είναι bootable. Jimboathens sε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση. Για να μην την πατήσει και κάποιος άλλος φίλος το flashaki μου είναι το Sandisc cruzer micro 4gb.

Τώρα το ερώτημα είναι ποια flashaκια είναι bootable.Κάποιος συμφορουμίτης ξέρει?

Επεξ/σία από roberto30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, εννοείς το backup που λέει το Advent να κάνεις;

Φτιάχνει bootable usb αυτό; Δεν νομίζω... Και αν κάνω backup σε SD, πως θα κάνει από εκεί boot?

Και τι εννοείς το googlαρες; Με το linux δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα...

 

Λοιπόν, προς όσους έβαλαν Windows 7 στο πιτσιρίκι και Ubuntu netbook remix έχετε κάποια παρατήρηση; Λέω να τα ξηλώσω όλα σήμερα και να φτιάξω ένα dual-boοt με τα παραπάνω. Ελπίζω να μην το brick-αρω. Λες να του βάλω και MSI Βιοs τώρα που γυρίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν εχει προβλημα η εγκατασταση των windows, ζητα απο το θειο να σου φερει τα Windows XP Live, και μπες στο ριζικο, στους φακελους αποκαταστασης που εχει κι εκτελεσε το bootfix αρχειο.

 

Εμενα ετσι εφτιαξε. Δυστυχως δε θυμαμαι ακριβως τη διαδρομη του, και ουτε εχω διαθεσιμο το netbook αυτη τη στιγμη για να κοιταξω :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα μπορει καποιος να μου δωσει ενα λινκ για αγορα καρτα μνημης απο e-shop?

Αυτη εδω κανει? http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554579 η να παρω στα 800mhz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...