Προς το περιεχόμενο

The official Advent 4211 topic - MSI Wind Clone


S2Katana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tablet δεν παίρνω ούτε τώρα και ούτε για αρκετό καιρό ακόμα!ΑΝ χρειαστώ κάτι πολύ μικρό-φορητό έχω το καλό μου smartphone και τελειώνει η υπόθεση!

 

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ ακόμα το Advent στα εξής:

-στο σπίτι μου συνδεδεμένο με την τηλεόραση σε περίπτωση που έχω κάτι που δεν παίζει ο ενσωματωμένος media player της LG ή σε περίπτωση που έχω βάλει στο σταθερό να γίνονται κάποιες εργασίες μπαίνω από το "μικρό" ή αν θέλω να κάτσω στο μπαλκόνι χαλαρά!

 

-Στις διακοπές μου, μικρό, φορητό με ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ το χρησιμοποιώ για οτιδήποτε μου έρθει! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

πο πο ξέθαψα το τοπικ από τον γκουγκλη που τελικά δε φαίνεται και πολύ πεθαμένο μιας και το παλαιότερο μήνυμα έγινε τον προηγούμενο μήνα.

Κι μένα είναι σε ένα ντουλάπι κλεισμένο, περιποιημένο καθαρό μόνο που μου έχει χαλάσει η μπαταρία :( Έχω ακόμα το κουτί του και την απόδειξη από κωτσοβολο στα 299€. Tο χρησιμοποιώ κυρίως στις διακοπές. Πολύ με έχει βολέψει για τετοια χρηση! Αν ειχα και μπαταρία μπορεί να το χρησιμοποιούσα και πιο συχνά (πχ στην toilet   :lol: )

Δε ξέρω αν έχει αναφερθεί σε προηγούμενες σελίδες αλλά του έχω περάσει και το BIOS της MSI και έχει και turbo mode κάνοντας overclock 24% :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Παιδια εχω το Advent 4211 ενταξει το μηχανιμα ειναι φοβερο φανταστητε το εχω 5 χρονια το χρησιμοποιοω σαν κυριο υπολογιστη εχω παιξει παιχνιδια και πολλα αλλα... και δεν εχει παθει τπρ θα μου πειτε που  πασ με αυτο εν ετη 20 κ14 αλλα τι να κανουμε οταν το αγορασα ηταν αλλιωσ τα πραγμματα μετα τα οικονομικα δεν μου επετρεψαν να αγορασω ενα νεο pc αν και το εχω στα υποψην να αγορασω αυτον τον καιρο τεσπα ξεφυγα απο το θεμα,εκει που θελω να καταληξω ειναι για το overclocking αν κανω θα δω διαφορα ειναι επικινδινο? να παθει κατι το λαπτοπ  αν παιξω καποιο game που κολλαγε καπως η καποια 720p ταινια στο 1.6 ghz  επισησ η ram ειναι 2 gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για το overclocking, εχουν γραφτει!
Εν ολιγοις, υπαρχουν και 2 επιλογες :devil: 
* Το flashαρουμε, με MSΙ bios ή
* Manual Overc/king, με Setfsb

Edit:

Περισσοτερο ελεγχομενη φαση ωστε να μη παει κατι στραβα -π.χ. κατα το crossflash με Msi bios-
ειναι με το Setfsb. Δεν βρισκω τωρα online τις οδηγιες, οποτε τις εψαξα @ wayback - archive.org:
http://web.archive.org/web/20090323055947/http://forums.msiwind.net/hacks-and-mods/msi-wind-overclocking-solution-t1579.html
<<download setfsb 2.1.69.2
go to customize
take the ICS9LPRS906CGLF and adjust range to min 133mhz
move the slider to right and enjoy the fsb upgrading
...>>
http://archive.org/web/

Edit2:
Ψαχνωντας ICS9LPRS906CGLF, βρισκονται & οδηγιες-review:
http://somethingsuperb.com/weblog/2008/07/23/msi-wind-overclocking/
B)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καθε φλασαρισμα bios πρεπει να παιρνεις (και) προφυλαξεις!
:shifty:

Και στο Setfsb, αν δωσεις πολυ μεγαλο fsb, τοτε ναι θα κολλησει
-και θα χρειαστεις μετα τη διαδικασια clear cmos για επαναφορα
:whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για παραδειγμα πες οτι θελω να παιξω lord of the rings online οπως ειναι τωρα κολαει καπως αν το παω στα 1.9 που πιστευω θα παιζει καλα υπαρχει κινδυνος να και το λαπτοπ....ενοειτε οχι για πολυ ωρα το πολυ κανα δυωρο να καταιβαζω τα hz και μετα απο ωρα αν ειναι να τα ξαναναιβασω υπαρχει κινδυνος να καψει μητρικη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλυτερο overclock, γινοταν μεσω bios και του εναλλασε ο χρηστης συχνοτητα.
Διαβασε/ψαξε σχετικα με αυτο, δε θυμαμαι παντως να ειχαν "καει" (!) wind απο bios.
(το να γινει κατι λαθος-brickαρει στο bios flash ειναι κατι διαφορετικο, οχι καψιμο :fear: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ έχω περάσει και στο δικό μου και σε ενός φίλου το advent το BIOS του wind u100. Πλέον όταν ανοίγει γράφει MSI, έχει επιλογή στο BIOS για έως 24% OC και ενεργοποιείται με το Fn+F10. Όταν είναι εκτός πρίζας μπαίνει σε Eco mode όπως έμπαινε, και όταν είναι στην πρίζα μπαίνει σε Turbo Mode και κάνει OC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...