Προς το περιεχόμενο

Βλάσφημος ο βιολόγος Ρίτσαρντ Ντόκινς κατά την τουρκική δικαιοσύνη


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λιγο off topic αλλα...

Το zeitgeist εμφανιζει μερικα αληθη στοιχεια μεσα σε ενα πλύθος απο ανακριβειες και ψέματα.Για παραδειγμα αν ξερεις εστω και το ελάχιστο απο μυθολογια θα δεις οτι οι παρουσιασεις που κανει στις "δηθεν" θεότητες ειναι ολες ανακριβεις και εμφανίζονται ετσι οπως τους συμφερει.

Καλη η κριτικη σκέψη και ο σκεπτικισμος αλλα μην "μασαμε" οτι μας δινουν ετοιμο...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα η πίστη προυποθέτει την άνευ όρων αποδοχή κάποιων πραγμάτων. Αν αρχίσεις να το διαπραγματέυεσαι χάνει το νόημα (και το λέω εγώ που δεν πιστεύω).

 

Οταν ομως αποδεικνυεται πως η πιστη που εχεις σε κατι σε πηγαινει πισω αντι για μπροστα ειναι καλυτερο να παραμερισεις τις αποψεις σου και να δεχτεις κατι καινουριο απ'το να τις κανεις περισσοτερο μονοπλευρες μονο και μονο απο εγωισμο η στην συγκεκριμενη περιπτωση και για οικονομικους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ομως αποδεικνυεται πως η πιστη που εχεις σε κατι σε πηγαινει πισω αντι για μπροστα ειναι καλυτερο να παραμερισεις τις αποψεις σου και να δεχτεις κατι καινουριο απ'το να τις κανεις περισσοτερο μονοπλευρες μονο και μονο απο εγωισμο η στην συγκεκριμενη περιπτωση και για οικονομικους λογους.

 

Πρέπει να είσαι χαζός για να σε πάει η πίστη σου πίσω, κοινώς να παίρνεις τα πάντα κυριολεκτικά, να ακούς τον κάθε πωρωμένο και να ξηλώνεσαι χωρίς ιδιαίτερο λόγο και εγγυήσεις.

 

@nuxx:

Απλως λεει "ψαξτε λιγο παραπανω"

συμπεριλαμβανομένου και του ίδιου του Zeitgeist όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παραπλανει φιλε Typhoon, απλως επεκτεινει λιγο περισσοτερο την "αληθεια"..

Μεσα στο site εχει και links για αρκετα απο αυτα που λεει, σε βιβλια κτλ.

 

*edit* lol

Τι παραπλανει? Που απλα βγαινει ο αρχιτεκτονας και η εταιρεια που κατασκευασαν τα Twin Towers και λενε πως τα ειχαν κατασκευασει να αντεξουν 4-5 αεροπλανα και οχι 2 που επεσαν....

Που απλα δειχνει τοσες αλλες θρησκειες που εχουν σχεδον ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα πολυ παλαιοτερες απο τον χριστιανισμο?

Η' για τις τραπεζες? Γιατι νομιζετε οτι δολοφονησαν τον Αβρααμ Λινκον?

 

Απλως λεει "ψαξτε λιγο παραπανω"

 

"Those who have taken authority as the truth, rather than truth as the authority"

 

Παν μετρον αριστον ελεγαν οι αρχαιοι μας... :-)

 

Το να βλεπουν καποιοι τα ακραια κ επιτηδες να πηγαινουν στην αλλη ακρη αυτο σε καμια περιπτωση δεν φαινεται ουτε και ειναι σωστό! :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Οντως..Εξαλλου λενε οτι ενας καλος τροπος να κρυψεις την Αληθεια ειναι να αποκαλυψεις τη μιση(ή εστω ενα μερος της)....

τωρα μη γελιομαστε ,ο κοσμος ποτε δε θα εχει πληρη γνωση του τι παιζεται πισω απο τις πλατες του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το κόβω σ'αυτήν τη δημοσίευση να πέφτουν τρελά σχόλια (λογικό το θέμα σηκώνει

συζήτηση έτσι και αλλιώς) θέλω να πω τα εξής, ώστε να υποψιάσω λίγο όποιον θέλει να σχολιάσει:

 

Για τον ντόκινς:

 

Επειδή είμαι βιολόγος ερευνητής και αυτή τη στιγμή δουλεύω στην Αγγλία, θέλω να πω οτι ο Ντόκινς ήταν ένας ψιλοάγνωστος επιστήμονας που χέστηκε στο τάλιρο με το "εγωιστικό γονίδιο". Τα όσα έγραφε, σήμερα θεωρούνται παρωχημένα. Έχουν δηλαδή ξεπεραστεί κατά πολύ από θεωρίες άλλων επιστημόνων, που είναι πολύ πιο ολοκληρωμένες αλλά όχι τόσο "πιασάδηκες" και προκλητικές. Αλλά αυτός συνεχίζει να αναμασά τα δικά του καθώς και το χρήμα και την δόξα πολλοί μισούν... μέχρι να τα αποκτήσουν!

 

Για τη θρησκεία:

 

Δυστυχώς οι κοινωνίες δεν είναι έτοιμες να δεχτούν ένα κόσμο που ο Θεός δεν πήρε πυλό για να φτιάξει τον άνθρωπο. και όσο ο κόσμος δεν είναι έτοιμος για κάτι τέτοιο οι θρησκείες θα παίζουν τον ρόλο του παντογνώστη και του θεματοφύλακα μιας αλήθειας που απλά πρέπει να δεχτείς όπως είναι. Το οτι το γεγονός έγινε στην Τουρκία δεν σημαίνει τίποτα. Στην Αμερική υπάρχει τεράστια μερίδα κόσμου που πιστεύει οτι η θεωρεία της εξέλιξης πρέπει να μην διδάσκεται στα σχολεία και προσπαθούν να το πετύχουν. Διαβάστε εδώ να δείτε τι έπαθαν κάποιοι Αμερικάνοι με μια φάρσα...

 

Για την εφημερίδα:

 

Τέλος το οτι το θέμα αυτό προβλήθηκε περισσότερο απο την αγγλική εφημερίδα guardian. (Eνώ για τους φίλους τους τα αμερικανάκια κάνουν τον κινέζο...) είναι λογικό. Εδώ στην Αγγλία γίνεται συστηματική προσπάθεια να "βαφτίσουν" τους μουσουλμάνους σαν οπισθοδρομικούς, διαφορετικούς, περίεργους και... κακούς. Όχι οτι και οι τελευταίοι δεν δίνουν δικαιώματα, αλλά η ισλαμοφοβία στα εγγλεζάκια καλλιεργείται συστηματικά και δεν έχει όρια. Μην νομίζετε λοιπόν οτι η εφημερίδα νοιάζεται τόσο για τη θεωρία της εξέλιξης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σωστο θα ηταν να διδασκονται και οι 2 αποψεις οχι μονομερως η μια.

 

 

ξεχασες να αναφερεις τι προνομια δινει η αγγλια στους τουρκους και ας ειναι εκτος EU :P

 

http://www.sussex.ac.uk/International/admissions/fees.shtml

 

μου θελουν και home fees οι αλητες :devil:

 

 

 

ισλαμοφοβια και @@. πες εκει που τους γλυφουν τα @@ αγγλια και αμερικη και ασε τις ισλαμοφοβιες των εγγλεζων

 

 

και μη ρωτησετε ποσοι τουρκοι δουλευουν στην αγγλια....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ισλαμοφοβια και @@. πες εκει που τους γλυφουν τα @@ αγγλια και αμερικη και ασε τις ισλαμοφοβιες των εγγλεζων

 

Στην τουρκία γλύφουν τα @@ γιατί τους χρειάζονται (για την ώρα). Για τους υπόλοιπους ομόθρησκους των τούρκων απλά έχουν κάνει πρόγραμμα με τις ημερομηνίες που θα τους βομβαρδίσουν! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν καταλαβα ποτέ γιατί σε ολα τα thread με θρησκευτικό περιεχόμενο, πετάγονται όλοι οι άθεοι κλπ. και ξεκινούν ενα μπαράζ από "επιχειρήματα" κατά της εκκλησίας. Το post μιλάει για την Τουρκία και την απώλεια ελευθερίας λόγου και δημοκρατίας στην χώρα. Δεν συνδέονται τα περιστατικά και ουτε πρόκειται ποτέ μιας και απώλεια δημοκρατίας στην Ελλάδα δεν υπάρχει. Ίσα ίσα που τα μέσα χρησιμοποιούν την δημοκρατία για να μπερδεύουν και να παραπληροφορούν. Αυτο όμως είναι ένα άλλο θέμα.

 

Γιατί όμως υπάρχει αυτή η οργή κατά της θρησκείας;

 

Λόγω της (δεδομένης) διαφθοράς στους τραγοπαπάδες ή απλά με αυτό τον τρόπο γεμίζει ένα κενό βρίζοντας αυτό το οποιο δεν πιστεύεις (παράλογο και προσβλητικό για εκείνους που πιστεύουν).

 

Η απλά είναι "in" να είσαι άθεος;

Επεξ/σία από Alex_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις τι γίνεται ρε συ Alex, την εκκλησία κυρίως την βρίσκουμε τόσες φορές μπροστά μας εμείς που δε πιστεύουμε και μας τα έχει κάνει τόσες φορές τσουρέκια που μας βγαίνει ασυναίσθητα μια επιθετικότητα σε κάτι τέτοια θέματα.:-)

Στην ουσία όπως τα λες έπρεπε να είναι. Ο καθένας τη δουλειά του... αλλά έλα όμως που η εκκλησία ανακατεύεται παντού.

Όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα, μια σχέση της θεωρίας δημιουργίας του κόσμου, της απαγόρευσης και της θρησκείας υπάρχει αναπόφευκτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σωστο θα ηταν να διδασκονται και οι 2 αποψεις οχι μονομερως η μια.

Αν είναι δυνατόν..:fear: Το σχολείο υπάρχει για να προσφέρει γνώση. Όποιος θέλει να ακούσει ιστορίες για θεούς και δαίμονες μπορεί να πάει στο κατηχητικό.

 

Το post μιλάει για την Τουρκία και την απώλεια ελευθερίας λόγου και δημοκρατίας στην χώρα. Δεν συνδέονται τα περιστατικά και ούτε πρόκειται ποτέ μιας και απώλεια δημοκρατίας στην Ελλάδα δεν υπάρχει.

Η Τουρκία έχει δημοκρατία όπως και η Ελλάδα. Μπορεί να είμαστε σε καλύτερη φάση από τους γείτονες αλλά θυμήσου πχ τα συλλαλητήρια για τις ταυτότητες. Είχε υπογράψει μέχρι και ο σημερινός πρωθυπουργός..B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατί όμως υπάρχει αυτή η οργή κατά της θρησκείας;

 

Λόγω της (δεδομένης) διαφθοράς στους τραγοπαπάδες ή απλά με αυτό τον τρόπο γεμίζει ένα κενό βρίζοντας αυτό το οποιο δεν πιστεύεις (παράλογο και προσβλητικό για εκείνους που πιστεύουν).

 

Η απλά είναι "in" να είσαι άθεος;

 

 

Δεν είμαι άθεος επειδή είναι "in".Έγινα άθεος γιατί μου πρήζουν τα @@ από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου με τις θρησκείες και τις συναφείς φαφαριες.Η ζωή είναι αρκετά πολύπλοκη από μόνη της και δεν χρειάζεται θρησκείες και πατερναλιστές να οδηγούν τα "πρόβατα".Οτιδηποτε αντιμετωπίζει τον άνθρωπο σαν πρόβατο είναι κατακριτεό.Και ειδικά αυτούς τους θρησκόληπτους που εν γνώση τους είναι πρόβατα και κολλημένα μυαλά.Αυτούς θέλω να τους κάψω ζωντανούς αφού τους πατήσω στο λαιμό πρώτα.Και αν οι απόψεις αυτές δεν αρέσουν σε κάποιους και ενοχλούνται,ή προσβάλονται επειδή πιστεύουν κάπου,τόσο αδύναμη είναι η πίστη τους και επηρρεάζονται από έναν "άπιστο" και "βλάσμημο" όπως εγώ; B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα να είσαι άθεος απο αντίδραση. Αν το ψάξει κανείς και καταλάβει τί ακριβώς γίνεται, τότε θα δει οτι είναι πραγματικά λυπηρή η κατάσταση. Μην ξεχνάτε οτι πέρα απο τις υπερβολές της, η θρησκεία διδάσκει πολύ σωστά πράγματα. Πράγματα τα οποία μια εποχή ήταν δύσκολο να τα δεχτεί ο άνθρωπος αν δεν ήταν σταλμένα απο έναν "θεό". Η θρησκεία υπάρχει για να δημιουργεί ελπίδα και φόβο και να συγκρατεί τις μάζες. Άσχετα αν στην πραγματικότητα δεν υπάρχει τ ί π ο τ α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
ναι γιατι εμεις ημαστε καλυτεροι? το ιρακ της ορθοδοξιας ειμαστε

 

Φυσικά και είμαστε καλύτεροι, ο καθένας μπορεί να γράψει οτιδήποτε θέλει χωρίς περιορισμούς φτάνει να μην προσβάλει όπως έκανε ο Επιστήμονας που δεν προσέβαλε καθόλου την θρησκεία, διότι αν έγγραφε "μην πιστεύετε στον γ@μημένο Αλλάχ/ Χριστό γιατί θα είστε οπισθοδρομικοί κwloμ@λάκες που σας δουλεύουν και σας τα πέρνουν οι εκκλησίες" πιστεύω πως θα είχαν δίκιο, νομίζω ότι αυτό το προστατεύει το σύνταγμα μας κιόλας :-). Τώρα το ότι μια πλειοψηφία στις μεγάλες ηλικίες είναι έντονα θρήσκα είναι δικαίωμα τους. Επίσης γιατί σε κάποιους αρέσει να μας συγκρίνουν με τις αφρικάνικες χώρες, μάλλον έχουν κόμπλεξ κατωτερώτητας, ίσως δεν μπορούν να καταλλάβουν πως εδώ έχουμε ελυθερίες που δεν τις έχουν ούτε στην Αμερική ούτε στην Αγγλία, αν έχετε μιλήσει με άτομα του εξωτερικού θα καταλαβαίνετε τι εννοώ. Σίγουρα δεν είμαστε τόσο ανεπτυγμένοι τεχνολογικά αλλά απέχουμε το πολύ 4-5 χρόνια από άλλα κράτη...

 

Δεν είμαι άθεος επειδή είναι "in".Έγινα άθεος γιατί μου πρήζουν τα @@ από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου με τις θρησκείες και τις συναφείς φαφαριες.Η ζωή είναι αρκετά πολύπλοκη από μόνη της και δεν χρειάζεται θρησκείες και πατερναλιστές να οδηγούν τα "πρόβατα".Οτιδηποτε αντιμετωπίζει τον άνθρωπο σαν πρόβατο είναι κατακριτεό.Και ειδικά αυτούς τους θρησκόληπτους που εν γνώση τους είναι πρόβατα και κολλημένα μυαλά.Αυτούς θέλω να τους κάψω ζωντανούς αφού τους πατήσω στο λαιμό πρώτα.Και αν οι απόψεις αυτές δεν αρέσουν σε κάποιους και ενοχλούνται,ή προσβάλονται επειδή πιστεύουν κάπου,τόσο αδύναμη είναι η πίστη τους και επηρρεάζονται από έναν "άπιστο" και "βλάσφημο" όπως εγώ; B)

 

Οι Θρησκευτικές σου αντιλήψεις δεν ενδαφέρουν κανέναν, άσχετα που πιστεύω πως έγινες άθεος για κουλό λόγο, και εμένα μου τα έχουν πρήξει ουκ ολίγες φορές, κυρίως γιατί θεωρώ απλά γελοίο να χρειάζεται να πας σε εκκλησία για να προσευχηθείς αφού υποτίθεται πως ο θεός είναι πανταχού παρών, εγώ πιστεύω ακόμα, αλλά όχι με τον τρόπο που θέλει το κατεστημένο της εκκλησίας μας. Εικόνες, εκκλησίες, μοναστήρια που τα κατέντησαν εμπόρευμα, παπάδες που τα πέρνουν από το λαό, είναι πολύ μακρυά από την θρησκεία που δίδαξε ο Χριστός, εγώ το βλέπω ιδεολογικά το θέμα, και όχι υλικά όπως όλοι οι άλλοι. Πραγματικά μου την δίνει όταν πάνε οι γιαγιάδες στην Τήνο και βάζουν χρυσαφικά, φλουριά και την πρόικα τους στην εικόνα της παναγίας λες και αυτή τα χρειάζεται, και ότι θα τους βοηθήσει για αυτό. Το θεωρώ Βλακώδες. Η σημερινή εκκλησία είναι ένα εμπόρευμα, για αυτό και με κάθε τρόπο απέχω από αυτήν, όχι όμως και από την πίστη, που βέβαια μου είναι σχετικά χαλαρή. Πρόβατο είσαι και εσύ και εγώ όταν σε οδηγούν αυτοί που κυβερνούν όπου θέλουν χωρίς να σε ρωτήσουν, και η εκκλησία και η κοινωνία τα ίδια σκατά είναι μην το ψάχνεις, απλά βλέπεις μόνο την μία πλευρά του νομίσματος. :-)

Επεξ/σία από michael92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...