Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση οθόνης iMac 20" & 24"


Snolly

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω διαβάσει ανά καιρούς πως στα αλουμινένια iMacs ή ποιότητα της οθόνης του 20" είναι πολύ υποδεέστερη αυτής του 24".

 

Και λέω τώρα εγώ. Μέχρι χθες είχα τον 20" και η οθόνη του μου φαινόταν απλά τέλεια (και από εμένα και από πολύ κόσμο που την είδε). Χθες αγόρασα τον 24" και έδωσα τον 20" στην αδερφή μου και έχω να πω πως δεν παρατήρησα την παραμικρή διαφορά στην ποιότητα της οθόνης πέρα από την ανάλυση και το μέγεθος.

 

Ισχύει τελικά πως είναι καλύτερη η 24" από την 20"; Και πως αποδεικνύεται έμπρακτα αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να τις κοιταξεις και τις 2 απο πιο χαμηλη γωνια και να δεις τι βλεπεις..

Δεν εχουν την ιδια γωνια θεασης, ουτε φυσικα την ιδια αποδοση χρωματων..

 

 

Mπορεις επισης να πας εδω:

http://www.lagom.nl/lcd-test/viewing_angle.php

 

 

 

Tελος, μπορεις να βαλεις την πρωτη εικονα σε full screen.

Ειναι χρωματος γκρι.Προσπαθησε τωρα να την κοιταξεις απο πιο ψηλα (θα γινει σχεδον λευκη) και μετα απο πιο χαμηλα (θα γινει σχεδον μαυρη).

Μετα μπορει να βαλεις την δευτερη εικονα σε full screen.

Ειναι χρωματος πρασινου(περιπου).Προσπαθησε τωρα να την κοιταξεις απο πιο ψηλα και θα δεις οτι θα γινει μαλλον προς το γαλαζιο..

 

Κανε το ιδιο τεστ με την οθονη του iMac 24" και δες αν αλλοιωνονται και τοτε τα χρωματα..

 

Μια οθονη με tn panel ειναι πολυ περιεργο να φαινεται απλα τελεια..

post-24216-129062973651_thumb.jpg

post-24216-129062973659_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και εχει διαφορα, αν τους δεις διπλα διπλα θα το καταλαβεις. Επισης αν δουλεψεις λιγο περισσοτερο στον μεγαλο αν πας στον μικρο θα δεις διαφορα (στην αναλυτικοτητα των γραμματων ειδικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επικεντρωθεις στην αναλυτικοτητα της γραμματοσειρας! Κοιτα πανω αριστερα το "F" του finder. Με απλα λογια στον ενα ειναι "συμπαγες" στον αλλο οχι, σαν να περισσευουν. πιχελ. Ειναι σαν θαμπο το f στο αλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και εχει διαφορα, αν τους δεις διπλα διπλα θα το καταλαβεις. Επισης αν δουλεψεις λιγο περισσοτερο στον μεγαλο αν πας στον μικρο θα δεις διαφορα (στην αναλυτικοτητα των γραμματων ειδικα)

 

Να επικεντρωθεις στην αναλυτικοτητα της γραμματοσειρας! Κοιτα πανω αριστερα το "F" του finder. Με απλα λογια στον ενα ειναι "συμπαγες" στον αλλο οχι, σαν να περισσευουν πιχελ

 

Αυτο οφειλεται σχεδον αποκλειστικα στην μεγαλυτερη αναλυση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δε θα με βγάλετε τρελό δε ξέρω αν ανοίξω τίποτα παιχνίδια με 3Δ κλπ αν θα δω διαφορά αλλά μέσα στο MacOS X χρώματα, φωτεινότητες και γωνίες θέασης είναι ΟΛΟΙΔΙΑ. Όσα ακούω τόσο καιρό για τις 20άρες πως είναι υποδεέστερες είναι μάλλον π@π@ριές καμαρωτές.

 

Μου θυμίζει τους πορωμένους με τον ήχο που δίνανε 100ριες για Monster Cable καλώδια και σε blind listening δε μπορούσε να τα ξεχωρίσει κανείς από τα καλώδια της σειράς.

 

Μάλλον ιδέα τους είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δε θα με βγάλετε τρελό δε ξέρω αν ανοίξω τίποτα παιχνίδια με 3Δ κλπ αν θα δω διαφορά αλλά μέσα στο MacOS X χρώματα, φωτεινότητες και γωνίες θέασης είναι ΟΛΟΙΔΙΑ.

 

Αν εισαι τυχερος και σου ετυχε(δεν ξερω καν αν εχει συμβει αυτο σε αλλον) στον iMac 20" οθονη με pva panel (ή τελος παντων οχι tn panel),

τοτε μπορει να εχεις παρομοιες γωνιες θεασης και χρωματα..

 

Αν ομως ο iMac 20" εχει την οθονη που λεει η apple (που ειναι tn panel), τοτε αποκλειεται να εχει ιδιες γωνιες θεασης και χρωματα με του iMac 24" . (εκτος αν εβαλαν και στον iMac 24" οθονη με tn panel, πραγμα που ειναι απιθανο)

 

 

 

Κανε το τεστ(εχοντας τους 2 iMac διπλα-διπλα) με τις 2 εικονες που σου παρεθεσα και κοιταξε τες απο μεγαλη γωνια (πανω ή κατω).

 

Κανε επισης αυτο το τεστ:

http://www.lagom.nl/lcd-test/viewing_angle.php

 

Κουνα το κεφαλι σου πανω-κατω και δες αν η λεξη 'lagom' εμφανιζεται παντου με το ιδιο χρωμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τώρα σε full πράσινο display αν κοιτάξω από πολύ ψηλά ή από πού χαμηλά και αν είναι ευθυγραμμισμένοι οι πλανήτες και αν η κοπέλα μου αδιαθέτησε την τελευταία πανσέληνο στις 12 ακριβώς τότε βλέπω διαφορά...

 

ΠΟΙΟΣ χρησιμοποιεί μια οθόνη έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω, ισως εγινε κατι με τα πανελ οπως αυτο που λεει ο haHa. Για αυτα που ειπα να εχεις υποψη πως δεν ψαρωνω με τα πανελ γενικα, ειχα eizo me tn και ειλικρινα σκοτωνε σε σχεση με αλλα! Απλα στο fnac τα ειδα διπλα διπλα και παρατηρησα ακριβως αυτα που σου ειπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον Snollygoster, επειδή διάβαζα πολλά πριν την αγορά πήγα να τις δω πριν αγοράσω.

Τρανταχτή διαφορά δεν είδα! Ντάξει ίσως σε κάποιον graphics designer/illustrator κτλ να έχει διαφορά, για μένα προσωπικά ως web developer δεν μου κάνει μία.

 

Snollygoster, δοκίμασε π.χ. όπως κάθεσαι μπροστά στον iMac να κάνεις tilt το panel προς τα πίσω. Θα παρατηρήσεις ότι το menu bar του OSX θα σκουρίνει κάπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τώρα σε full πράσινο display αν κοιτάξω από πολύ ψηλά ή από πού χαμηλά και αν είναι ευθυγραμμισμένοι οι πλανήτες και αν η κοπέλα μου αδιαθέτησε την τελευταία πανσέληνο στις 12 ακριβώς τότε βλέπω διαφορά...

 

ΠΟΙΟΣ χρησιμοποιεί μια οθόνη έτσι;

 

 

Τοτε πολυ απλα για την χρηση που κανεις ,ειναι αριστες και οι φθηνοτερες οθονες..

 

 

Παντως φανταζομαι σε αυτο το τεστ:

http://www.lagom.nl/lcd-test/viewing_angle.php

 

λιγο(χωρις να ειναι ευθυγραμμισμενοι οι πλανητες ή να εχει αδιθετησει η κοπελα σου) αν κινησεις το κεφαλι σου, φαινεται με διαφορετικο χρωμα η λεξη 'lagom' ..

 

 

 

 

Εντονο επισης ειναι το προβλημα αν κατσεις και δεις μια ταινια με σκοτεινες σκηνες..

Τα tn panel ζοριζονται στις σκοτεινες σκηνες.

Μαλιστα οι μετριες γωνιες θεασης που εχουν απο κατω, ειναι προβλημα αν τυχει και παρακολουθησεις μια ταινια απο τον καναπε σου που μπορει να ειναι πιο χαμηλα απο το γραφειο και την οθονη σου.

Με τον iMac 24" δεν θα εχεις τετοιο προβλημα.

 

 

Για απλη χρηση γραφειου,οπου δουλευεις μπροστα απο την οθονη και χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις σε χρωματικη αποδοση, οι οθονες με tn panel αρκουν..

Αλλωστε το 90% των οθονων 20-22" ειναι με tn panel.

 

 

Εδω ενδεικτικες διαφορες τιμων για οθονες με ιδια διαγωνιο, ιδιας μαρκας, απλα η μια με tn panel και η αλλη με ακριβοτερο panel:

 

eizo 22" tn panel 377 ευρω

 

eizo 22" pva panel 503 ευρω

 

samsung 24" tn panel 346 ευρω

 

samsung 24" pva panel 790 ευρω

-----Προστέθηκε 23/9/2008 στις 01 : 50 : 00-----

Snollygoster, δοκίμασε π.χ. όπως κάθεσαι μπροστά στον iMac να κάνεις tilt το panel προς τα πίσω. Θα παρατηρήσεις ότι το menu bar του OSX θα σκουρίνει κάπως.

Ακριβως!

Αυτο(η περιορισμενη γωνια θεασης) ειναι μια απο τις αδυναμιες των tn panel..

 

Και μιλαμε για μικρη γωνια , απλα κανεις λιγο tilt την οθονη .

 

Αλλη αδυναμια, ειναι το οχι τοσο καλο μαυρο χρωμα και γενικοτερα τα υποδεεστερα (και λιγοτερα) χρωματα..

 

Για τους περισσοτερους ομως δεν αποτελουν προβλημα.

Αντε να αποτελεσει η γωνια θεασης προβλημα οταν βλεπουν καμμια ταινια(πολλα ατομα μαζεμενα υπο διαφορετικες γωνιες) κλπ.

 

 

 

 

Εδω ενας οδηγος για οθονες:

Περί οθονών... Μικρός οδηγός αγοράς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σας κριβω οτι ειμαι ετοιμος να παρω τον ιμακ 20 αλλα δεν χαλαει το tn panel του,.....

 

το 24αρι ομως βγαινει πολυ ακριβα ρε γαμωτο.

 

Το ίδιο ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ... οπότε, .. μάλλον αυτός είναι ο σκοπος :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...