Προς το περιεχόμενο

Μπαταρία για MacBook


Steven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

 

θέλω να πάρω μια μπαταρία από το ebay.com μιας και αυτή που έχω μετά από 2.5 χρόνια τα έχει παίξει τελείως. Η προσφορά είναι πολύ μεγάλη και οι τιμές πολύ καλές, αλλά λίγο πριν αγοράσω έπεσα πάνω σε αυτή!

 

http://cgi.ebay.com/Battery-for-Apple-MacBook-6Cell-A1185-13-5600mAh-black_W0QQitemZ350100012653QQcmdZViewItem?hash=item350100012653&_trkparms=72%3A570%7C39%3A1%7C66%3A2%7C65%3A12%7C240%3A1318&_trksid=p3286.c0.m14

 

Δεν είναι η επίσημη μπαταρία της Apple αλλά έχει αρκετά μεγαλύτερη χωρητικότητα με αποτέλεσμα να κρατάει προφανώς πιο πολύ.

 

Έχει κανείς εμπειρία με τέτοιου είδους μπαταρίες να μου αν πραγματικά δούλεψε χωρίς κανένα πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σκέφτομαι και εγώ. Η εγγύηση της μπαταρίας βέβαια δεν με νοιάζει τόσο πολύ..Μη κάνει καμιά ζημιά στο MacBook...

 

Κοστίζει μεν κανα δεκάρικο παραπάνω $ απότι οι κανοικές αλλά είναι στις 62Wh αντί για 55Wh της αυθεντικής. Έχει και άλλες παρόμοιες αλλά αυτή είναι η πιο φτηνή. Και ειδικά όταν η κανονική από το Apple Store κάνει 120$ αυτή είναι τσάμπα πράμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικοτερα στις μπαταριες δεν μετραει μονο η χωρητικοτητα τους, αλλα και η αντοχη τους(που δυστυχως δεν μπορεις να γνωριζεις)..

 

Δηλαδη μην ξαφνιαστεις αν αρχισει να χανει πιο γρηγορα την αυτονομια της, σε σχεση με μια ποιοτικη..

Αλλα αν η αυθεντικη τα εχει παιξει τελειως σε 2.5 χρονια,τοτε ποσο πιο γρηγορα να τα παιξει αυτη?

Αρα μικρο το ρισκο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει το τελείως σημαίνει ότι είναι στο 50% το health της... Γενικά και πολύ άντεξε, δεν την προσέχω καθόλου είναι η αλήθεια...δεν μπορώ να ασχολούμαι τώρα με την μπαταρία..καλύτερα να την αλλάξω λίγο νωρίτερα..

 

Μάλλον θα την πάρω τώρα και ότι γίνει.. Έτσι κι αλλιώς μιλάμε για 40 ευρώ τώρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα και εγώ μπαταρία από το eBay πρόσφατα για το MBP μου και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος .. Πλήρωσα γύρω στα 100 δολάρια για να την πάρω από εναν respected seller και όλα είναι όπως τα ανάφερε ... Στο iStat Nano widget η μπαταρία μου έχει health 100% και βρίσκετε μόλις στον πρώτο της cycle :-D Ολοκαίνουρια δηλαδη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες εμένα στο mbp η battery health είναι μεταξύ 37-47% στους 266 κύκλους. Κρατάει maximum 1hr45min, δεν τη πρόσεχα καθόλου! Το mbp είναι ενός χρόνου κ 9 μηνών. Αναμένουμε εντυπώσεις steven, ελπίζω να υπάρχει κάτι ανάλογο με αυτό που βρήκες κ για mbp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν extended και για το MacBook Pro φυσικά. Πάντως άμα μπορεί κάποιος να την πάρει από αμερική βγαίνει πολύ φτηνά! Και ο πωλητής ήταν απίστευτος! Την αγόρασα, πλήρωσα με paypal και κυριολεκτικά μισή ώρα μετά μου έστειλε mail ότι η μπαταρία εστάλη μεtracking number κλπ... Πρώτη φορά συναντάω τέτοια ταχύτητα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και να προεξέχουν :P Το μπροστά μέρος του macbook θα είναι δηλαδή σηκωμένο μερικά χιλιοστά? λολ. Ίδιο μέγεθος έχουν.

 

Αυτό που ενοείς εσύ είναι μάλλον λαπτοπ που παίρνουν και δεύτερη έξτρα μπαταρία. Αυτές ναι συνήθως προεξέχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο macbook pro δεν γινεται να προεξεχουν..

 

Αυτο γινεται σε αλλα λαπτοπ που παιρνουν πολυ μεγαλυτερες μπαταριες κ ειναι σχεδιασμενα ετσι ωστε να παιρνουν την μπαταρια στο πισω μερος. (ετσι ωστε αν ειναι μεγαλυτερη να εξεχει)

 

 

Η ελαχιστα μεγαλυτερης χωρητικοτητας του macbook , απλα μπορει να ειναι λιγο βαρυτερη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο macbook pro δεν γινεται να προεξεχουν..

 

Αυτο γινεται σε αλλα λαπτοπ που παιρνουν πολυ μεγαλυτερες μπαταριες κ ειναι σχεδιασμενα ετσι ωστε να παιρνουν την μπαταρια στο πισω μερος. (ετσι ωστε αν ειναι μεγαλυτερη να εξεχει)

 

 

Η ελαχιστα μεγαλυτερης χωρητικοτητας του macbook , απλα μπορει να ειναι λιγο βαρυτερη..

 

Είδες... είμαι ακόμα αυτής της χαζολογικής των PC :-D

 

Ελπίζω να πάρω mac σύντομα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες... είμαι ακόμα αυτής της χαζολογικής των PC :-D

 

Ελπίζω να πάρω mac σύντομα!

 

Μακαρι και το mbp να μπορουσε να επαιρνε μπαταριες που εξεχουν οπως με αρκετα pc, ωστε να ηταν αισθητα μεγαλυτερης χωρητικοτητας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...