Προς το περιεχόμενο

Windows 7 θα ονομάζoνται τα επόμενα Windows


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1000+1 μειωνεκτηματα βρισκεις και στα xp, μια χαρα ειναι τα vista μετα απο προσωπικη δοκιμη πανω απο ενα χρονο σε laptop φορτωμενο και χωρις κανενα απολυτως format τρεχουν αψογα. Αυτη ειναι η δικη μου αληθεια

 

για τα drm τι εχεις να πεις????η αστυνομια στο σπιτι κι ετσι....

δυστυχως και εμενα το λαπτοπ εχει βιστα και δεν τα βγαζω για να μην εχω καμια στραβη με την εγγυηση...ομως το εχω κανει dual boot με linux....η διαφορα στη ταχυτητα ή μερα με τη νυχτα...

προσωπικα οι βελτιωσεις που εχουν τα βιστα δε με καλυπτουν σε καμια απολυτως περιπτωση...(ξαναζεσταμενα xp ειδα κατα κυριο λογο,πιο αργα και πιο βαρια ομως...)

καλως ή κακως η αλλαγη στην εμφανιση και το Dx10 δεν αποτελουν καποια ουσιαστικη καινοτομια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παντως εμενα τα tabs στον firefox στα vista αλλαζουν πολυ πιο γρηγορα απ' οτι στο ubuntu που εχω κι εγω με dual boot

 

 

-----Προστέθηκε 22/10/2008 στις 01 : 09 : 31-----

 

 

επισης με τη φραση η αστυνομια στο σπιτι... τι ακριβως θες να πεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εμενα τα tabs στον firefox στα vista αλλαζουν πολυ πιο γρηγορα απ' οτι στο ubuntu που εχω κι εγω με dual boot

Αυτό να φανταστώ είναι το 1 από τα 1000+1 μειονεκτήματα των XP. Με σκότωσες...

 

Αν μπορώ να σκεφτώ ένα προφανές μειονέκτημα που έχουν τα XP από τα Vista είναι η έλλειψη του DX10.x, κι αυτό χάρη στην απόφαση της Ms να μην το βγάλει για XP. Αλλιώς θα σου'λεγα πόσοι θα είχαν Vista στο μηχανάκι τους. Εκτός αν βλέπεις εσύ κάτι παραπάνω από τη Ms που ήδη έχει αντιληφθεί πως "δεν τραβάνε τα Vista" εμπορικά και τρέχει να βγάλει νωρίς νωρίς τα 7...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συνέλθετε. Τα vista έχουν μερίδιο 18% μέσα σε 18 μήνες, όταν το macos είναι στο 7% μετά από 500χρόνια. Για ποια αποτυχία μιλάτε? Ή μάλλον τί θεωρείτε επιτυχία? Το 90% μερίδιο μέσα σε 12 μήνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά το ποσοστό προέρχεται ουσιαστικά από τους φορητούς πρώτα κι έπειτα από τους desktop με τους οποίους τα Vista έρχονται προεγκατεστημένα. Παντού αναφέρεται αυτό! Το θέμα είναι πόσοι είχαν ήδη ένα μηχάνημα και πείστηκαν να αλλάξουν από XP σε Vista αγοράζοντάς τα. Πάρα πολύ λίγοι και η Μs αυτό είδε και μας μιλάει μόλις 1 χρόνο και κάτι μετά για νέα έκδοση λειτουργικού και για SP2(!), όταν τα Vista ετοιμάζονταν επί 5 χρόνια τουλάχιστον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συνέλθετε. Τα vista έχουν μερίδιο 18% μέσα σε 18 μήνες, όταν το macos είναι στο 7% μετά από 500χρόνια. Για ποια αποτυχία μιλάτε? Ή μάλλον τί θεωρείτε επιτυχία? Το 90% μερίδιο μέσα σε 12 μήνες?

 

Windows και MacOSX δεν είναι συγκρίσιμα. Το δεύτερο τρέχει μόνο σε Mac, το πρώτο σε όλους τους x86.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows και MacOSX δεν είναι συγκρίσιμα. Το δεύτερο τρέχει μόνο σε Mac, το πρώτο σε όλους τους x86.

 

Θές να βάλουμε και το linux στο παιχνίδι των μεριδίων ? :lol:

 

18% της αγοράς σε 18 μήνες είναι ιλιγγιώδες ποσοστό ειδικά αν αναλογιστούμε το πόσα pc υπάρχουν σήμερα σε σχέση με το 2001 που βγήκαν τα xp(οπότε η αύξηση του μεριδίου ήταν και πιο εύκολη). Βεβαίως είναι κάτω των προσδοκιών των οικονομικών συμβούλων της ms, αλλά δεν μπορεί αυτό να σημαίνει ότι απέτυχαν σε απόλυτους αριθμούς.

Κανένα λειτουργικό στον πλανήτη σήμερα δεν μπορεί να κάνει αυτό που έκαναν τα vista σε 18μήνες.

 

over n out

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα λειτουργικό στον πλανήτη σήμερα δεν μπορεί να κάνει αυτό που έκαναν τα vista σε 18μήνες.

 

over n out

Είναι επειδή κανένα άλλο λειτουργικό δεν έρχεται προεγκατεστημένο με το στανιό στο μηχάνημα που διάλεξες να αγοράσεις ..... Αυτό δεν είναι επιτυχία. Είναι βιασμός .... :mad:

 

Μπορώ να δεχτω ότι τα Vista αντιμετωπίζονται τώρα, όπως αντιμετωπίστηκαν τα ΧΡ όταν αντικατέστησαν τα 2000. Αλλά δε μπορώ να δεχτώ ότι το μπινελίκι που τρώει η MS είναι αδικαιολόγητο στην περίπτωση των Vista. Δεν έδωσε ΤΙΠΟΤΑ παραπανω (εκτός από DX10 και έτσι "ανάγκασε" κάποιους να τα αγοράσουν, γιατί ήξερε πολύ καλά ότι αν το έδινε και για ΧΡ δε θα αγόραζε κανένας την μπούρδα που άργησε 3 χρόνια ...). Μόνο βάρος, οπτικά φισφιριλίκια, ανάγκη για ακριβότερο/ταχύτερο hardware, και ενοχλητικά παραθυράκια στο όνομα της ασφάλειας. Απορώ ποιος άρρωστος νους έβαλε αυτό το UAC (αν θυμάμαι σωστά, διορθώστε με αν όχι) που σε ρωτάει κάθε φορά που πας να τρέξεις κάτι αν θέλεις να το τρέξεις. ΝΑΙ, ΘΕΛΩ! ΕΓΩ ΤΟ ΠΑΤΗΣΑ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ ΤΟ ΕΙΚΟΝΙΔΙΟ .... Χώρια πόσα install μένουνε στη μέση ή με σκουπίδια στο registry επειδή πρέπει να τα τρέξεις σαν admin ... Αν ήταν επιτυχία αγαπητέ, δε θα έπαιρνε πίσω η MS αυτό που ανακοίνωσε για την παύση υποστήριξης των ΧΡ. Γιατί μόλις την κράξανε όλες οι εταιρίες που δεν θέλησαν να υποκύψουν στον εκβιασμό "Vista ή θάνατος", αναγκάστηκε να επεκτείνει μέχρι το 2009. Όλοι εσείς που υποστηρίζετε με τόσο σθένος τα νέα windows μου δίνετε την εντύπωση ότι δεν έχετε δοκιμάσει τίποτα άλλο και ότι εντυπωσιάζεστε με οπτικά τρικ. Δεν είναι μόνο Aero και transparecies τα λειτουργικά συστήματα. Είναι (θα έπρεπε δηλαδή) πολύ περισσότερα. Και αυτά τα περισσότερα κάποιοι τα χρειάζονται και πληρώνουν γι αυτά.

 

Θα ήθελα πάρα πολύ να μάθω πόσοι έχουν αυθεντικές κόπιες των Vista (και δεν εννοώ προεγκατεστημένες, γιατί τέτοια έχω και γω). Πόσοι πήγαν στο κατάστημα και πλήρωσαν λεφτά για να πάρουν Vista να βάλουν στο μηχάνημά τους ... Είμαι πολύ περίεργος ....

 

Φιλικά

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό να φανταστώ είναι το 1 από τα 1000+1 μειονεκτήματα των XP. Με σκότωσες...

 

 

Μα μιλαω για vista και ubuntu δεν αναφερω πουθενα τα XP στη φραση που εκανες quote;) Τελος παντων δεν εχει σημασια ενα παραδειγμα ανεφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το UAC είναι σωστά σαν (κλεμμένη από το Unix) ιδέα αλλά κακίστη η υλοποιήση της Microsoft. Είναι λογικό δηλαδή να με ρωτάει τρεις φορές Cancel or Allow για rename ενός shortcut στο δικό μου desktop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το UAC είναι σωστά σαν (κλεμμένη από το Unix) ιδέα αλλά κακίστη η υλοποιήση της Microsoft. Είναι λογικό δηλαδή να με ρωτάει τρεις φορές Cancel or Allow για rename ενός shortcut στο δικό μου desktop?

Μάλλον δικαίως παρανοήθηκα. Δεν έχω πρόβλημα με το ότι υπάρχει σαν μέτρο ασφαλείας. Αλλά ακριβώς αυτό που αναφέρεις, η υλοποίηση είναι τόσο άθλια που δε νομίζω ότι άνθρωπος που έχει σώας τα φρένας δε θα το απενεργοποιήσει μέσα σε δύο μέρες το πολύ .... Και να ήταν το μοναδικό πασάλειμα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Μάλλον δικαίως παρανοήθηκα. Δεν έχω πρόβλημα με το ότι υπάρχει σαν μέτρο ασφαλείας. Αλλά ακριβώς αυτό που αναφέρεις, η υλοποίηση είναι τόσο άθλια που δε νομίζω ότι άνθρωπος που έχει σώας τα φρένας δε θα το απενεργοποιήσει μέσα σε δύο μέρες το πολύ .... Και να ήταν το μοναδικό πασάλειμα ....

 

http://autoexec.gr/blogs/thessalonikiitpros/archive/2009/01/04/windows-7-part-3.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My Documents που είχαν μετονομαστεί σε Documents στα Vista, μετονομάζονται ξανά σε Personal Documents.

 

Έλεος... Αυτά τα profiles έχουν γίνει θρίλερ!

 

9x: C:\My documents

NT: C:\WINNT\Profiles\user\My documents

XP: C:\Documents and Settings\user\My documents

Vista: C:\Users\user\Documents

W7: C:\Users\user\Personal Documents

 

Πάρτε μια απόφαση επιτέλους...

 

Υ.Γ. ωχ, και στο control panel πάλι τα ίδια:

...τα Sharing και Discovery χαρακτηριστικά που υπήρχαν στα Vista δεν υπάρχουν πια, αφού έχουν μετακινηθεί στο Homegroup. Το περιβάλλον είναι πιο λιτό, αλλά εξακολουθεί να μας κρύβει τις κάρτες δικτύου:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...