Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια αγοράς - Macbook (OLD) vs. Macbook (NEW)


Stefanaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να με βοηθήσετε να κατασταλλάξω στη πιο συμφέρουσα (value for money) επιλογή. Για αυτό λοιπόν παραθέτω ένα μικρό ιστορικό το οποίο θα σας βοηθήσει στο να με βοηθήσετε... :confused:

 

Εδώ και περίπου 2 μήνες ψάχνομαι για την αγορά ενός macbook. Λίγο πριν προβώ στην αγορά του, έμαθα ότι τα νέα μοντέλα καταυθάνουν λίαν συντόμως και έχοντας ως δεδομένη τη πολιτική της apple του να κρατάει τις τιμές των νέων στα επίπεδα των παλιών και να μειώνει αυτές των ήδη υπάρχοντων είπα να περιμένω. Καθώς σπουδάζω αγγλία θα το προμηθευόμουν από ένα τοπικό κατάστημα της apple στη συμφέτουσα τιμή των 760 λιρών (2.4 - λευκο μοντέλο) περιλαμβάνοντας ως δώρα ένα πολυμηχάνημα HP D3250, ένα νέο ipod nano 8GB καθώς και την 3ετή επέκταση εγγύησης, apple care.

 

Δυστηχώς όμως με τη διάθεση των νέων μοντέλων οι τιμές εκτοξεύτηκαν για τα νέα μοντέλα από το συνολικό κόστος των 760 λιρών στις 1035 (στα κορυφαία μοντέλα). Όσο αναφορά το παλιό λευκό μοντέλο -του 2.1 πια κ όχι του 2.4 (και σε αυτό υπήρξε μία αύξηση των 20 λιρών)- ανέρχεται στις 665 λίρες. Να προσθέσω βέβαια ένα κόστος των 40 λιρών για επέκταση της μνήμης στα 4GB σε ενδεχόμενη αγορά του παλιού.

 

Να αναφέρω επίσης ότι από τη στιγμή που οι 1035 λίρες είναι απαγορευτικές όσο αναφορά το budget μου, προσανατολίζομαι μεταξύ του παλιού 2.1 στις (665+40 μνήμη) 705 λίρες και του νέου 2.0 στις 863 αντίστοιχα.

 

Όσο αναφορά το design και τη ποιότητα κατασκευής η πλάστιγγα γέρνει προς το καινούριο μοντέλο αλλά η διαφορά των 160 λιρών όπως και η απώλεια firewire port δείχνουν να ισσοροπούν τα πράγματα.

 

Θα ήθελα επίσης να μου πείτε λοιπόν τη γνώμη σας στην ουσιαστική-πρακτική διαφορά σε επιδόσεις των 2 επεξεργαστών μεταξύ T (παλιού) και P (νέου) αρχιτεκτονικής. Η διαφορά στο μέγεθος του σκληρού μου είναι αδιάφορη, καθώς επίσης και η διαφορά στης επιδόσεις της κάρτας γραφικών, εκτός και αν αυτή αποτελεί τροχοπαίδι (στο παλιό μοντέλο) στην αναπαραγωγή High Definition videos.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

 

Υ.Γ.1: Η αναλογία λίρας προς ευρώ ανέρχεται περίπου στο 1.285.

 

Υ.Γ.2: Η τιμή συμπεριλαμβάνει την έκπτωση 14% που απολαμβάνουν οι φοιτητές στο Ηνωμένο Βασίλειο καθώς επίσης και τα δώρα που αναφέρθηκαν παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις ήδη συσκευές που απαιτούν firewire (πχ μια DV camera) τότε πάρε το καινούριο. Τη νέα κάρτα γραφικών μην την υποτιμάς καθόλου, είναι σημαντική αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά οι 2 από τους 4 εξωτερικούς που έχω εκτός από USB υποστηρίζουν και Firewire. Οπότε θα μπορούσαμε να πούμε ότι θα με πονέσει πολύ η μη ύπαρξη τέτοιας θύρας... Όσον αναφορά τη κάρτα γραφικών όπως ανέφερα κ πριν μου είναι αδιάφορη υπό τη προυπόθεση ότι η παλιά X1300 μπορεί να παίξει απροβλημάτιστα HD videos.

 

Κάποιο σχόλιο πάνω στους επεξεργαστές...;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά εδώ για τα HD videos. Επίσης περίμενε τα benchmarks θα δείξουν τι γίνεται με cpu αλλά δε βλέπω μεγάλη διαφορά, το θέμα είναι ότι η αξία του παλίού θα πέσει περισότερο μόλις βγεί το snow leopard όπου ίσως σταματήσουν να το πουλάνε κιολας αφού έκει η gpu θα έχει σοβαρό ρόλο.

 

Πάρε το καινούριο και ας μην έχει firewire, είναι πολύ δυνατό μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε θα μπορούσαμε να πούμε ότι θα με πονέσει πολύ η μη ύπαρξη τέτοιας θύρας.

 

Ουσιαστικά τα βάζεις στην ζυγαριά ... Από την μία είναι η firewire και από την άλλη το aluminum design, η Led οθόνη, το multitouch trackpad, η κάρτα γραφικών και όχι integraded ...

Προσωπικά, ακόμα και αν είχα 2 firewire externals από τους 4 ( κάτι που σημαίνει ότι έχεις ακόμα 2 με usb ;) ), θα επέλεγα σίγουρα το νέο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Αλλα φιλε μου στο ένα ζύγι δεν είναι μονο η firewire αλλα και η διαφορα των 206 ευρώ στο κόστος (αύξηση της τάξεως του 23% :shock:).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Αλλα φιλε μου στο ένα ζύγι δεν είναι μονο η firewire αλλα και η διαφορα των 206 ευρώ στο κόστος (αύξηση της τάξεως του 23% :shock:).

 

Αφου ειναι θεμα χρηματων παιρνεις το παλιο και ουτε καν σκευτεσαι το καινουριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...