Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια! Πεφτει η ασφαλεια ρευματος στο σπιτι.


geo1st487

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω 2 πολυπριζα με διακοπτη On/Off και εχω συνδεσει στο καθενα απο ενα Η/Υ. Τις περισσοτερες φορες που ανοιγω τον διακοπτη για να ανοιξω μετα τον Η/Υ πεφτει η ασφαλεια ρευματος του σπιτιου. Τον τελευταιο καιρο πεφτει η ασφαλεια απο μονη της στα καλα καθουμενα 1 ή 2 φορες την ημερα. Τι μπορει να φταιει και τι μπορω να κανω; Παλια δεν ειχα κανενα προβλημα και βλεπω οτι οσο περναει ο καιρος χειροτερευει η κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά βγάλε ότι έχεις στην πρίζα και ότι δεν μπορείς να βγάλεις π.χ. κουζίνα - πλυντήριο απενεργοποίησε τα και ξανά ανέβασε την ασφάλεια!

Εφ όσον είναι όλα ΟΚ κάνε το παρακάτω αλλιώς ηλεκτρολόγο!

Βάλε τα όλα ένα ένα για να δεις τη σου ρίχνει την ασφάλεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανόνισε να πάρεις καμιά φωτιά.

 

Ή από βραχυκύκλωμα είναι , ή από υπέρβαση του φορτίου που σηκώνει η ασφάλεια.

 

Αν είναι ο γενικός, μάλλον είναι βραχυκύκλωμα.

 

Δες με άλλα πολύμπριζα μήπως έχουν βραχυκυκλώσει, και κάνε δοκιμές με συσκευές να δεις ποια τον ρίχνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες φορές οι ασφάλειες εμφανίζουν σημάδια κόπωσης και θέλουν αλλαγή.Οπότε κάνε ότι σου είπαν με τις καταναλώσεις και αν δεν γίνει κάτι άλλαξε την ασφάλεια με βοήθεια πάντα απο ηλεκτρολόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζει και να εχει χαλασει η ασφαλεια..εγω ετσι συνεχεια με το γενικο..στο τελος καηκε τελειως και κατεβασαμε ταμπλω και μπηκε νεο ρελε και αυτο ηταν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως μου το εκανε αυτο οταν ειχα αναμενη μια συγκεκριμενη συσκευη (ηλεκτρικη ψηστιερα) η οποια προφανως ειναι καποια διαρροη ρευματος. Μπορει δλδ να φταιει και καποια ηλεκτρικη συσκευη. Εχω ακουσει να συμβαινει αυτο και με φουρνο.

Κανε τις δοκιμες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιπτωση υπέρβασης του φορτίου που σηκώνει η ασφάλεια θα επεφτε ο γενικος ή μονο η καθεαυτη ασφαλεια; Ρωταω διοτι καθε φορα πεφτει μονο ο γενικος. Σε πρωτη φαση θα δοκιμασω να ανοιγοκλεινω τα πολυπριζα χωρις να εχω τιποτα επανω να δω αν θα πεσει. Σκεφτομαι να δοκιμασω το ιδιο πολυπριζο σε αλλο σπιτι να δω αν θα πεσει και εκει η ασφαλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...