Προς το περιεχόμενο

OLYMPUS E-420 VS OLYMPUS SP-570UZ


mariosk1gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα μια γνώμη σχετικά με την αγορά μιας ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής,

σε αυτό το σημείο είναι άξιο να αναφέρω οτι οι γνώσεις μου πάνω στον τομέα αυτόν είναι ελάχιστες κ η επιλογή μου με βάση το budget που μπορώ να διαθέσω είναι 350€.

Οι επιλογές που έκανα είναι οι εξής:

 

OLYMPUS SP-570UZ

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.562101

 

OLYMPUS E-420 + ZUIKO DIGITAL EZ-1745 17.5-45MM SE KIT

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.562062

 

Η δεύτερη επιλογή όπως θα δείτε είναι τύπου D-SLR όπου κ θα υποθέσει κάποιος οτι δεν χρειάζεται κ πολυ σκέψη παρόλ αυτά όμως πρόσφατα πληροφορήθηκα οτι ο αισθητήρας CCD που έχει η πρώτη έχει μεγάλη διαφορά στην τεχνολογία που χρησιμοποιεί κ στο οπτικό αποτέλεσμα απ τον Live MOS οπότε θεώρησα οτι το θέμα χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση. Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω μιας κ τα χαρακτηριστικά κ των δύο δεν διαφέρουν κ πολύ, απλώς θα ήθελα να με βοηθήσετε με την γνώμη σας κ να προτείνετε αν έχετε κάτι άλλο στο μυαλό σας με βάση τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την στιγμη που δεν ξερεις και πολα νομιζω οτι καλυτερη ειναι η compact SP-570UZ, βγαζει και βιντεο :)

 

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα μια γνώμη σχετικά με την αγορά μιας ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής,

σε αυτό το σημείο είναι άξιο να αναφέρω οτι οι γνώσεις μου πάνω στον τομέα αυτόν είναι ελάχιστες κ η επιλογή μου με βάση το budget που μπορώ να διαθέσω είναι 350€.

Οι επιλογές που έκανα είναι οι εξής:

 

OLYMPUS SP-570UZ

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.562101

 

OLYMPUS E-420 + ZUIKO DIGITAL EZ-1745 17.5-45MM SE KIT

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.562062

 

Η δεύτερη επιλογή όπως θα δείτε είναι τύπου D-SLR όπου κ θα υποθέσει κάποιος οτι δεν χρειάζεται κ πολυ σκέψη παρόλ αυτά όμως πρόσφατα πληροφορήθηκα οτι ο αισθητήρας CCD που έχει η πρώτη έχει μεγάλη διαφορά στην τεχνολογία που χρησιμοποιεί κ στο οπτικό αποτέλεσμα απ τον Live MOS οπότε θεώρησα οτι το θέμα χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση. Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω μιας κ τα χαρακτηριστικά κ των δύο δεν διαφέρουν κ πολύ, απλώς θα ήθελα να με βοηθήσετε με την γνώμη σας κ να προτείνετε αν έχετε κάτι άλλο στο μυαλό σας με βάση τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν διαλέξεις super zoom, προτίμησε την Panasonic Lumix DMC-FZ28. Πιο φτηνή απο την 570UZ που αναφέρεις και ανώτερη μηχανή. Εαν εισαι αρχάριος με την φωτογραφία και δεν έχεις τρομερές απαιτήσεις, ξεκίνα με μια καλή super zoom όπως η FZ28 και αργότερα όταν και εάν αρρωστήσεις με την φωτογραφία χτυπάς μια entry level DSLR, έτσι θα έχεις τα καλύτερα πλεονεκτήματα από τους δυο κόσμους, την ευελιξία και το μικρο βάρος/μέγεθος μιας superzoom και την φωτογραφική ποιότητα μιας DSLR για συνθήκες χαμηλού φωτισμού δίχως flash. Ότι και να διαλέξεις, μην παραγγέλνεις πριν τις δοκιμάσεις στα χέρια σου, πήγαινε σε ενα οποιοδήποτε καλό μαγαζί φωτογραφικών και ζήτα να τις δεις, δες εάν σε βολεύουν στο χέρι και στο χειρισμό, εαν το βάρος είναι σωστό, και έπειτα αποφασίζεις.

 

Καλές φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση σας, το εκτιμώ.

Είμαι πράγματι αρχάριος με την φωτογραφία οπότε όπως μου

αναφέρετε, καλύτερα είναι να μην ξεκινήσω με μια d-slr όπως

η olympus E-420. Τώρα σχετικά με το βίντεο πραγματικά δεν με

ενδιαφέρει καθόλου γιατί δεν μου αρέσει η λογική 2 σε 1, ο καθένας

στο είδος του. Αν τυχόν με βάσει τα 350€ max έχετε να προτείνετε

κάτι καλύτερο τότε είμαι όλος αυτιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα χθες την canon sx 10 is με 345€

δες την εαν θες

δεν εχω να σου πω εαν ειναι καλη η κακη, εχω βγαλει δοκιμαστικα δυο φωτογραφιες μονο

 

Ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση σας, το εκτιμώ.

Είμαι πράγματι αρχάριος με την φωτογραφία οπότε όπως μου

αναφέρετε, καλύτερα είναι να μην ξεκινήσω με μια d-slr όπως

η olympus E-420. Τώρα σχετικά με το βίντεο πραγματικά δεν με

ενδιαφέρει καθόλου γιατί δεν μου αρέσει η λογική 2 σε 1, ο καθένας

στο είδος του. Αν τυχόν με βάσει τα 350€ max έχετε να προτείνετε

κάτι καλύτερο τότε είμαι όλος αυτιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να διαλέξεις ανάμεσα σε μια superzoom και σε μια entry dslr, το πιο σημαντικό είναι να τις δοκιμάσεις στα χέρια σου, μην αγοράσεις γουρούνι στο σακί. Πήγαινε σε ένα καλό κατάστημα φωτογραφικών και πέρνα τες όλες απο τα χέρια σου, με γνώμονα την άνεση της μηχανής,την ευχρηστία, την ταχύτητα, και την τιμή, θα διαλέξεις.

 

Ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση σας, το εκτιμώ.

Είμαι πράγματι αρχάριος με την φωτογραφία οπότε όπως μου

αναφέρετε, καλύτερα είναι να μην ξεκινήσω με μια d-slr όπως

η olympus E-420. Τώρα σχετικά με το βίντεο πραγματικά δεν με

ενδιαφέρει καθόλου γιατί δεν μου αρέσει η λογική 2 σε 1, ο καθένας

στο είδος του. Αν τυχόν με βάσει τα 350€ max έχετε να προτείνετε

κάτι καλύτερο τότε είμαι όλος αυτιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...