Προς το περιεχόμενο

Re: Αθήνα ή Επαρχία;


NemeSis1990

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή αυτό το thread παραθέτω την γνώμη μου.

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=283877

 

 

Ο topic starter έχει δίκιο απλά δεν ξέρει πως να το εκφέρει και θίγει ρατσιστικά θέματα. Στην Αθήνα βρίσκετε το 95% του χρήματος της Ελλάδος. Η Αθήνα πριν 50 χρόνια δεν είχε ούτε 500.000 κατοίκους. Τι έγινε, φύτρωσαν 5.000.000? Όχι, όλοι οι χωριάτες ήρθαν να κάνουν την τύχη τους (όπως και έγινε) την υπόλοιπη Ελλάδα, Μακεδονία, νησιά κλπ. Αυτό γίνετε και τώρα που έρχονται κάποιοι από περιοχές όπως Πελοπόννησο και Ήπειρο (παράδειγμα) που πράγματι είναι χωριάτες και κανείς δεν μπορεί να το αντικρούσει (η πιο καθυστερημένη περιοχή στην Ευρώπη είναι η Ήπειρος). Αν βάλω 5 με άριστα το 10 σε μια φυσιολογική συμπεριφορά που ξέρει π.χ. ότι βρομάει και πάει να κάνει μπάνιο από το να πάει στην αγορά, οι χωριάτες που έρχονται από την επαρχία βαθμολογούνται σίγουρα κάτω από την βάση. Φυσικά και με τον καιρό θα μάθουν οι άνθρωποι να φέρονται. Το μεγάλο πρόβλημα είναι οι Αλβανοί, Πακιστανοί που δεν μαθαίνουν γιατί στην πλειονότητά τους έτσι είναι φτιαγμένοι. Ακούγετε ρατσιστικό αλλά δεν είναι - δείτε πως ζούσαν στις χώρες τους (ζούσαν φαβελες, κάναν μπάνιο σε λασπόνερα κα). Όταν αναπτυχθεί η χώρα προελεύσεως τους θα εξελιχθεί και το κοινωνικό επίπεδο των οικονομικών μεταναστών. Φυσικά εγώ που είμαι Θεσσαλονικιός προφανώς και είναι σχεδόν αδύνατο να κατάγομαι από εδώ και να μην έχω ρίζες από άλλες περιοχές (μπορεί και μην είμαι καθόλου). Δεν είμαι η elite και υποτιμάω τα βλαχαδερά όπως ο topic starter αλλά είναι αλήθεια πως Έλληνες και μη έρχονται στην πόλη μου (που στην ουσία δεν είναι πόλη μου) για ένα καλύτερο αύριο και μαθαίνουν νέους τρόπους συμπεριφοράς που εκεί που ζούσαν δεν είχαν. Δεν θέλω να υποτιμήσω κανέναν για το που γεννήθηκε, που μεγάλωσε, αν έτρωγε με τα χέρια το κρέας κλπ.

 

 

Ευχαριστώ.

 

Καλά κάποιοι εδώ μέσα που στη λένε φαίνεται πήγαν στρατό πεντάγωνο γιατί αλλιώς θα ξέραν ιστορίες από χωριάτες που δεν ξέραν να πλυθούν. Εδώ πριν τη χούντα μωρέ χέζαν στα χωριά στο χεζότοπο και πήγαινε φορτηγό και τα μάζευε. Γενικά είναι θέμα χαρακτήρα και ιδιοσυγκρασίας. Πχ όταν ήρθαν τα ασανσέρ στο δυτικό κόσμο οι Ευρωπαίοι τα χρησιμοποιούσαν για το σκοπό που κατασκευάσθηκαν. Οι Σοβιετικοί στο Βερολίνο ανεβοκατέβαιναν με αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Όλη αυτή η φάση μου θυμίζει το φαινόμενο με το gucci φόρεμα που βγήκε ενας και είπε την μ@#$κία του και βγάζαν όλοι τα σουτιέν τους απο την αγανάκτηση για αυτό που είπε ο "δέν αξίζει να ασχολούμαστε μαζί του".

Έτσι και στο όμορφο forum μας εμφανίστηκε ένας τέτοιος και ενώ έπεσε lock και ban ακόμα ασχολούμαστε με πράγματα ανάξια έστω και αναφοράς.Αν πράγματι θέλετε να διχαστείτε υπάρχουν και πιο σημαντικά πράγματα απο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NemeSis1990 όταν θέλεις να πείς κάτι να το γράφεις καί με το σωστό τρόπο.Δεν είναι οι Ηπειρώτες οι πλέον "καθυστερημένοι" στη Ευρώπη(Ο τρόπος πού το λες έχει σκοπό να προσβάλλει) αλλά οι πλέον ριγμένοι οικονομικά σε όλη την Ευρώπη.Αμφιβάλλεις ότι υπάρχει Ηπειρώτης πού είναι πιό πολιτισμένος από σένα?

Καί επί τέλους σεβασμό στούς ανθρώπους πού κρατάνε την παράδοσή τους δηλαδή την Ελλάδα μέσα τους.

Καί γιατί να είναι πιό "ωραίος" αυτός πού κάθεται στο Κολωνάκι καί κεκεδίζει κε κε κε από τον άλλο πού μιλάει την Βλάχικη γλώσσα?

Είναι πολύ ρηχοί τελικά αυτοί πού σκέφτονται έτσι.

Καί στο κάτω κάτω εγώ θα το πάω πιό μακριά καί θα θεωρήσω Αθηναίο γνήσιο(ώ άνδρες Αθηναίοι) αυτούς πού είναι απ' ευθείας απόγονοι τού Σωκράτη καί του Περικλή.Υπάρχει κανείς?

Τελικά σήμερα η Αθήνα τι είναι?Ένα τεράστιο χωριό η μιά ξεχωριστή πόλη τού κόσμου?

Καί δεν έχουν όλοι τη λαχτάρα να ζήσουν μέσα στο χάος της πρωτεύουσας.Αυτή η νοοτροπία είναι γιά μένα η "χωριάτικη".

Άντε να πάμε στη μεγάλη πόλη να γνωρίσουμε το.. Χάρη Σιανίδη! να ανέβουμε κοινωνικά.Να πάμε καί σε κανένα τηλεπαιχνίδι να γίνουμε γνωστή να αποκτήσει βρε αδερφέ νόημα η ζωή μας.

Δεν υπάρχει πλέον καμμία διαφορά μέσα στη κοινωνική διαστρωμάτωση εκτός από τον οικονομικό παράγοντα που βέβαια είναι καί ο σοβαρότερος.Το διαδίκτυο έπαιξε μεγάλο ρόλο σ' αυτό,από τη στιγμή πού ο βοσκός έχει ιντερνετ στη στάνη καί μπορεί να πουλάει online τα προϊόντα του.

Πείτε μου ένα λόγο (εκτός επιχειρηματικού-οικονομικού) που ένας που ζεί στη Θεσσαλονίκη στην Πάτρα στο Ηράκλειο στη Λάρισα κλπ να μετακομίσει στην Αθήνα.Να χάσει την ησυχία του ο άνθρωπος?

Αυτούς πού τους απασχολούν οι εσωτερικές μεταναστεύσεις(χωρίς να είναι οκονομικοί οι λόγοι ή άλλοι πολύ σοβαροί) κατά κανόνα μισούν τον τόπο πού τους γέννησε στην ουσία δηλαδή μισούν τον εαυτό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κακά της όλης υπόθεσης είναι 2:

 

- Για να θεωρηθούν πραγματικοί αστοί οι κάτοικοι της πρωτεύουσας, πρέπει να περάσουν τουλάχιστον άλλα 200 χρόνια. Είναι κουλτούρα που προέρχεται μέσα από την οικογένεια κυρίως. Δεν μπορεί η μαμά να έκαιγε τον Ιούδα στην πλατεία και ξαφνικά ο γιος να έγινε... αστός επειδή γεννήθηκε στην Αθήνα.

 

- Όποιον και να ρωτήσεις κάτοικο τον Αθηνών, έχει καταγωγή από την... Αθήνα. Υποτιμούν και φέρονται ρατσιστικά οι ίδιοι στον εαυτό τους δηλαδή. Μετά τι να περιμένουν από τους τρίτους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Όποιον και να ρωτήσεις κάτοικο τον Αθηνών, έχει καταγωγή από την... Αθήνα. Υποτιμούν και φέρονται ρατσιστικά οι ίδιοι στον εαυτό τους δηλαδή. Μετά τι να περιμένουν από τους τρίτους;

 

Μην είσαι απόλυτος.

 

Εγώ πολλές φορές λέω ότι είμαι Λευκαδίτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή αυτό το thread παραθέτω την γνώμη μου.

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=283877

 

 

Ο topic starter έχει δίκιο απλά δεν ξέρει πως να το εκφέρει και θίγει ρατσιστικά θέματα. Στην Αθήνα βρίσκετε το 95% του χρήματος της Ελλάδος. Η Αθήνα πριν 50 χρόνια δεν είχε ούτε 500.000 κατοίκους. Τι έγινε, φύτρωσαν 5.000.000? Όχι, όλοι οι χωριάτες ήρθαν να κάνουν την τύχη τους (όπως και έγινε) την υπόλοιπη Ελλάδα, Μακεδονία, νησιά κλπ. Αυτό γίνετε και τώρα που έρχονται κάποιοι από περιοχές όπως Πελοπόννησο και Ήπειρο (παράδειγμα) που πράγματι είναι χωριάτες και κανείς δεν μπορεί να το αντικρούσει (η πιο καθυστερημένη περιοχή στην Ευρώπη είναι η Ήπειρος). Αν βάλω 5 με άριστα το 10 σε μια φυσιολογική συμπεριφορά που ξέρει π.χ. ότι βρομάει και πάει να κάνει μπάνιο από το να πάει στην αγορά, οι χωριάτες που έρχονται από την επαρχία βαθμολογούνται σίγουρα κάτω από την βάση. Φυσικά και με τον καιρό θα μάθουν οι άνθρωποι να φέρονται. Το μεγάλο πρόβλημα είναι οι Αλβανοί, Πακιστανοί που δεν μαθαίνουν γιατί στην πλειονότητά τους έτσι είναι φτιαγμένοι. Ακούγετε ρατσιστικό αλλά δεν είναι - δείτε πως ζούσαν στις χώρες τους (ζούσαν φαβελες, κάναν μπάνιο σε λασπόνερα κα). Όταν αναπτυχθεί η χώρα προελεύσεως τους θα εξελιχθεί και το κοινωνικό επίπεδο των οικονομικών μεταναστών. Φυσικά εγώ που είμαι Θεσσαλονικιός προφανώς και είναι σχεδόν αδύνατο να κατάγομαι από εδώ και να μην έχω ρίζες από άλλες περιοχές (μπορεί και μην είμαι καθόλου). Δεν είμαι η elite και υποτιμάω τα βλαχαδερά όπως ο topic starter αλλά είναι αλήθεια πως Έλληνες και μη έρχονται στην πόλη μου (που στην ουσία δεν είναι πόλη μου) για ένα καλύτερο αύριο και μαθαίνουν νέους τρόπους συμπεριφοράς που εκεί που ζούσαν δεν είχαν. Δεν θέλω να υποτιμήσω κανέναν για το που γεννήθηκε, που μεγάλωσε, αν έτρωγε με τα χέρια το κρέας κλπ.

 

 

Ευχαριστώ.

 

Το να πινεις ολη την ποσοτητα που βρηκες μονος σου χωρις να δινεις και στους υπολοιπους, δειχνει ανωριμοτητα και αγνωμοσυνη, πραγματα ανηκουστα για την αρεια αθηναικη φυλη.

Επισης απο τα γραφομενα σου προκυπτει οτι η ποιοτης ητο αριστη, πραγμα που μας δειχνει οτι η προελευση του ειναι απο συγκεκριμενες επαρχιακες περιοχες τις οποιες κακως κατακρινεις, διοτι τετοια ποιοτητα δεν μπορεις να βρεις απο τα εγχωρια αγια χωματα της Αθηνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ούτε κατά διάννοια δε νοιώθω Αθηναίος, κι ας έχω γεννηθεί/μεγαλώσει εδώ. Όταν έρχεται Χριστούγεννα/Πάσχα/Καλοκαίρι/τριήμερο, κλπ και κατεβαίνω κάτω, δε νοιώθω ότι "πηγαίνω", αλλά ότι "επιστρέφω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρατηρήσει ότι έχεις ένα οιδιπόδειο με τους Σοβιετικούς... :P

 

Το "τίνος είναι βρε γυναίκα τα παιδιά" ξέρεις ότι βασίζεται σε αληθινά γεγονότα? Η επειδή θα ξέρεις πολλοί μιλάνε πως ο Αρης (αυτός που βίαζε παιδάκια ντε) ήταν άπλυτος εξ συνείδησης. Λες και οι συγχωριανοί του πλενόντουσαν.

 

@kwsn. Αρα θα ξέρεις πως φίλες της γιαγιάς σου (μπορεί και η ίδια) θα πήγαιναν με Ιταλούς στην κατοχή, όχι γιατί ήταν πιο ωραίοι, κάτι απόγονοι Αράβων ήταν σαν τους δικούς μας Κρήτες, αλλά διότι είχαν παιδεία κάτι που δεν είχαν οι Ελληνες.

 

Πάντως δε νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε διάκριση ανάμεσα σε Αθήνα - επαρχία αλλά σε αστικά κέντρα - χωριά. Στα δεύτερα υπάρχει τέτοια σχέση πολιτευτή - ψηφοφόρου όπου όποιος δεν έχει πλάτες δεν μπορεί όχι μαγαζί να ανοίξει, αλλά ούτε δάνειο από την αγροτική δεν μπορείς να πάρεις.

Σχετικό παράδειγμα ο Τζερόνιμο στη Βοιωτία. Είχε πάρει με το έτσι θέλω κάτι αγροτικές εκτάσεις, έγινε δίκαστήριο από τους θιγόμενους και εμφανίστηκε μόνο ένας. Οι άλλοι γιατί λάκισαν, μήπως γιατί τους τάξαν τπτ? Τέτοια φαινόμενα είναι αναρίθμητα στην ελληνική(?) επαρχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Το να πινεις ολη την ποσοτητα που βρηκες μονος σου χωρις να δινεις και στους υπολοιπους, δειχνει ανωριμοτητα και αγνωμοσυνη, πραγματα ανηκουστα για την αρεια αθηναικη φυλη.

Επισης απο τα γραφομενα σου προκυπτει οτι η ποιοτης ητο αριστη, πραγμα που μας δειχνει οτι η προελευση του ειναι απο συγκεκριμενες επαρχιακες περιοχες τις οποιες κακως κατακρινεις, διοτι τετοια ποιοτητα δεν μπορεις να βρεις απο τα εγχωρια αγια χωματα της Αθηνας.

 

lol respect :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κακώς ειδικά οι βορειοελλαδίτες λένε και ξαναλένε για "το χρήμα της Αθήνας" και για "πολιτικούς των Αθηνών", γιατί αυτό είναι ένα από τα πιο άδικα πράγματα που λέγονται για τους Αθηναίους. Από τους 300 της Βουλής κανένας δεν είναι Αθηναίος, και από αυτούς που έχουν τα φράγκα της Ελλάδος, κανένας επίσης. Οι ντόπιοι Αθηναίοι είναι από τους πλέον φτωχούς. Οι υπόλοιποι έχουν και κάτι ρίζες ελιές παραέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά καθόμαστε και ασχολουμαστε με λάθος τρόπο!Τό θέμα δεν είναι πόσους κατοίκους έχει πλέον η αθήνα και αν είναι καταγωγή από αθήνα ή από αλλού που οι περισσότεροι από χωριά έχουν έρθει!Το θέμα είναι ότι αν είχαμε τη δυνατότητα στα χωριά θα μέναμε!!Εκέι είναι η καλή ζωή,χωρίς το άγχος της αθήνας!Εγώ παντως αν μπορούσα θα έμενα σε χωριό!Η αθήνα πλεον είναι ανυπόφορη!Αν στην επαρχία υπήρχε τόσο νοσοκομιακή όσο και άλλες παροχές που συναντάμε στην αθήνα σίγουρα θα ήταν καλύτερα!Τώρα όσον αφορά καποια σχόλια για ανθρώπους που έρχονται από χωριά και δεν έχουν την καθως πρέπει εμφάνιση καλό θα έιναι να αναλογιστούμε ότι πιθανόν να εχουν γνώσεις πιο χρήσημες από μας!Εμείς δυστυχώς νομίζεται που είμαστε υποτίθεται πιο πολοιτισμένοι ξέρουμε να ζούμε!!παρατηρώ παιδιά σάββατο βράδυ να κλείνονται στα νετ καφε και να παίζουν με τις ώρες!Αν μπορούσε ο κόσμος δεν θα καθόταν αθήνα και η επαρχία που πλεόν έχει ερημώσει θα ήταν πολύ καλύτερα!!τώρα όσον αφορά το θέμα πλούσιος και φτωχός ακόμα και στο κολονακι να μένει ο άλλος δεν παέι να πει ότι είναι πιο ευκατάστατος οικονομικά από κάποιον που μένει σε επαρχία!ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...