Προς το περιεχόμενο

Έρχονται νέες φορητές συσκευές με Ubuntu


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ σωστά αυτά που έγραψες(και το ανέκδοτο ταιριάζει με το θέμα) αλλά είπα σου ξέφυγε επειδή δεν έγραψες κάτι του στυλ:

"είναι μαλ**κια διανομή, να βάλουν μια σοβαρή (debian) etc..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κακό είναι δηλαδή που θεωρώ πχ καλύτερη κίνηση να μπει το OpenSUSE;Να μην το πω;

Μη μου πεις ότι είναι δύσκολη,την ίδια δυσκολία με το ubuntu patsi pitsou έχει.

Αυτό ήθελα να πω και στην αρχή αλλά οδηγήθηκε εντελώς λάθος η κουβέντα,τες πα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακό να πεις ότι θεωρείς καλύτερη κίνηση να μπει OpenSUSE.

Δικαίωμά σου και καλό κάνει αυτό.

Αλλά να πεις ότι είναι κ**λοδιανομή το ubuntu επειδή κατά τη γνώμη σου υπάρχει καλύτερη, είναι κακό.

Και αυτό γιατί εκτός του ότι μπορεί να επηρρεάσεις αρνητικά κάποιους που δε ξέρουν, θα έπρεπε να σταθείς στο θετικό βήμα ότι βγαίνουν όλο και περισσότερα netbook με εκδόσεις linux, ασχέτως διανομής. Αυτό είναι θετικό βήμα, ασχέτως με το πόσο καλή μας φαίνεται προσωπικά μια διανομή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και ξεχωριστή έκδοση του ubuntu για το eeepc

 

Οι ξεχωριστές εκδόσεις για διαφορετικά μηχανήματα είναι μειονέκτημα. Καλό θα ήταν να υπάρχει 1 ubuntu που να δουλεύει παντού. Κάθε έκδοση αποτελεί ένα σημείο αναφοράς.

 

Πάρε για παράδειγμα τα Windows XP που βγήκαν πριν 7-8 χρόνια. Μπορείς να τα βάλεις σήμερα σε οποιοδήποτε PC, παλιό - καινούριο, σε οποιοδήποτε netbook και laptop και ξέρεις οτι απλά θα παίξουν. Φυσικά θα βάλεις και τους drivers που όμως υπάρχουν πάντα γιατί η κάθε έκδοση των Windows αποτελεί ένα σταθερό σημείο αναφοράς που οι κατασκευαστές μπορούν να βασίζονται για να κάνουν τη δουλιά τους.

 

Το linux από την άλλη είναι ένας διαρκής κινούμενος στόχος. Οτι δουλεύει σήμερα δεν υπάρχει καμία εγγύηση οτι θα δουλεύει και αύριο. Οι κατασκευαστές πρέπει να ασχολούνται όχι μόνο με τη βελτίωση των δικών τους λογισμικών (drivers) αλλά και με τις ασυμβατότητες της πλατφόρμας στη διάρκεια του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ξεχωριστές εκδόσεις για διαφορετικά μηχανήματα είναι μειονέκτημα. Καλό θα ήταν να υπάρχει 1 ubuntu που να δουλεύει παντού. Κάθε έκδοση αποτελεί ένα σημείο αναφοράς.

 

Πάρε για παράδειγμα τα Windows XP που βγήκαν πριν 7-8 χρόνια. Μπορείς να τα βάλεις σήμερα σε οποιοδήποτε PC, παλιό - καινούριο, σε οποιοδήποτε netbook και laptop και ξέρεις οτι απλά θα παίξουν. Φυσικά θα βάλεις και τους drivers που όμως υπάρχουν πάντα γιατί η κάθε έκδοση των Windows αποτελεί ένα σταθερό σημείο αναφοράς που οι κατασκευαστές μπορούν να βασίζονται για να κάνουν τη δουλιά τους.

 

Το linux από την άλλη είναι ένας διαρκής κινούμενος στόχος. Οτι δουλεύει σήμερα δεν υπάρχει καμία εγγύηση οτι θα δουλεύει και αύριο. Οι κατασκευαστές πρέπει να ασχολούνται όχι μόνο με τη βελτίωση των δικών τους λογισμικών (drivers) αλλά και με τις ασυμβατότητες της πλατφόρμας στη διάρκεια του χρόνου.

 

εχω την αντιθετη αποψη,

Στο linux μπορεις να εκτελεσεις ενα προγραμμα 15αετιας.

Στο windows μπορεις να εκτελεισεις ενα προγραμμα 15αετιας; (windows 3.1 πχ)

Οι drivers απο την στιγμη που μπαινουν στον kernel δεν τους βγαζουν με αποτελεσμα να παιζει οποιοδηποτε hardware ειναι περασμενο στον kernel

οποτε οσο αναβαθμιζονται οι διανομες δεν χρειαζονται νεους drivers. Στο vista ηθελε νεους γιατι αυτοι των XP δεν ηταν συμβατοι, και σε πολλες των περιπτωσεων επρεπε να αλλαξεις hardware (φιλος μου αγορασε νεο μηχανημα με vista και η τεχν υποστηριξη του ειπε οτι για το πολυμαχανημα του η HP δεν βγαζει drivers για vista! και αγορασε άλλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να θεωρείς καλύτερη διανομή το OpenSuse αλλά όπως σωστά σου είπε ο Acid|Burn δε σημαίνει ότι επειδή σε βόλεψε το ένα όλα τα άλλα είναι κ......διανομές. Εγώ προσωπικά δε θέλω να δω Novell πια μπροστά μου. Και η μη επιλογή του OpenSuse ίσως είναι και μια "τιμωρία" για τη συμφωνία Novell-MS. Από εκεί δε θέλαμε να ξεφύγουμε; ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά είπα την γνώμη μου,ότι η ubuntu είναι χάλια διανομή

Κι επειδή ξέχασα πριν,φίλε Ελληναρά Dominion η διανομή που μ' εντυπωσίασε ήταν η Debian.

Ubuntu and Debian are closely related. Ubuntu builds on the foundations of Debian architecture and infrastructure, with a different community and release process.

http://www.ubuntu.com/community/ubuntustory/Debian

 

http://www.debuntu.org/

 

 

 

Το χρησιμοποίησα και έχω να πω:

Ότι είναι βαρύ,σε παλιό μηχάνημα(P4 2,4 GHZ) πάει χειρότερα απο τα XP,είναι αργό-σε μεγάλα copy/paste είναι χειρότερο απο τα XP και σχεδόν τόσο αργό όσο τα vista,δεν είναι σταθερό,πολλά προγράμματα(ο firefox το 'χε χέσει το θέμα) κολούσαν όταν τα έκανα quit ενώ ο ναυτίλος κράσαρε σχεδόν όσο συχνά κρασσάρει ο explorer,ενώ είχα βάλει drivers κανονικ;a και είχα ενεργοποιημένο compiz μετά απο restart(παίζει να δούλευε και 1 βδομάδα έτσι) και εντελώς στο άσχετο έμπαινε σε low graphics mode.

Πάντως αν και ασχετάκος το Debian ευκολάκι μου φάνηκε,εσύ ο expert φαίνεται να δυσκολεύεσαι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ubuntu απο το να σ[αταλαει εργατοωρες και χρονο με την αναπτυξη projects οπως πχ το wubi θα επρεπε να εχει βγαλει ενα control panel ανωτερο του yast του opensuse.

Πως θεωρειται το ubuntu η ευκολοτερη διανομη οταν δεν εχει ενα κοντρολ πανελ με αυτοματοποιημενα εργαλεια. Πχ να στηνεις δικτυα, nfs share, firewall configuration, parental control (βλεπε mandriva) Απ οτι εχω καταλαβει παρεχει μονο τα αυτοματοποιημενα εργαλεια του gnome

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις, τι σχέση έχει το ποστ σου σε σχέση με αυτό που είπα για Novell; αδυνατώ να καταλάβω πως συσχετίζεις αυτό που λες (με το οποίο δεν διαφωνώ πλήρως) με αυτό που είπα εγώ ..... :rolleyes:

 

Και πάνω σε αυτό που λες, το ότι δεν έχει ένα control panel όπως το προτιμάς δε σημαίνει ότι είναι δύσχρηστο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του. Γιατί είναι τόσο δύσκολο να το αντιληφθεί κανείς; χώρια που το OpenSuse προσπαθεί ακόμα να φτάσει την ευχρηστία του package manager του Ubuntu (μας έβγαλε την παναγια μέχρι να δουλέψει σωστά ....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένω ότι το ubuntu ειναι από τις καλύτερες διανομές linux σε απόκριση και σε ταχύτητα. Οσοι λένε το αντίθετο δεν έχουν σχέση με τον χώρο η έχουν έναν αθεράπευτο οπαδισμό. Προσωπικά έχω εγκαταστημένο kubuntu εδώ και δύο χρόνια με συνεχή upgrade και χωρίς ποτέ να αντιμετωπίσω κάποιο σημαντικό πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε αντίγραψε και άλλο τα windows μπας και δει λίγο φως στο tunnel. βάλτε και το KDE 5 που θα μοιάζει στα 7 και ύστερα μπορείτε να το βαφτίσετε Winbuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον απλό χρήστη ισχύει ότι ΔΕΝ θα κάτσει να ασχοληθεί με εξαρτήσεις κτλ..

Θέλει να κάνει τη δουλειά του.

Ξέρεις πολλοί από μας ΔΕΝ έχουμε χρόνο για τέτοια ψαξίματα..

 

ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΣ ΚΑΛΑ?Απο ποτε το debian δεν λεινει τις εξαρτησεις απο μονο του?

 

Το apt το εχεις ακουστα?Το aptitude?Η ουτε στο ubuntu δεν ξερεις να το χρησιμοποιεις?

 

Γιατι νομιζεις οτι το ubuntu ειναι debian unstable?Τυχαια?

 

Ε ρε ασχετιλα που κυκλοφορει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και έτσι να είναι γιατί να μας χαλάει ακριβώς αν ΜΟΙΑΖΕΙ με windows τη στιγμή που δεν ΕΙΝΑΙ windows?

Δηλαδή το πρόβλημα με τα windows είναι το πως φαίνονται;το interface με τον χρήστη;Γιατί εγώ άλλα νόμιζα ότι ήταν τα προβλήματα...!!!

Και ακόμα και αντιγραφή από τα windows να ήταν από τη στιγμή που είναι opensource/free/etc ΕΧΕΙ λόγο ύπαρξης και target group.

Το ότι δε θα είναι το καλύτερο ή το πιο όμορφο είναι καθαρά υποκειμενικό και δεν μας ενδιαφέρει και καθόλου στην τελική.

Ο κάθε ένας διαλέγει μια διανομή με βάση τις προσωπικές του γνώσεις/απαιτήσεις. Αυτό δεν κάνει όλες τις άλλες διανομές που ΔΕΝ διάλεξε χάλια (ούτε καν χειρότερες)!

 

Αρχικά καταχωρημένο από gnsX viewpost.gif

Δεν είμαι ο σκληροπυρηνικός της κονσόλας,ούτε ο Linux expert,αλλά κάθε OS έχει κάποια χρήση,και η χρήση του Linux κατα την γνώμη μου δεν πρέπει να είναι αυτή που ονειρεύεται η Canonical γιατί με αυτή τη χρήση τα μισά + πλεονεκτήματα του Linux πάνε στα σκουπίδια.

Κι επειδή ξέχασα πριν,φίλε Ελληναρά Dominion η διανομή που μ' εντυπωσίασε ήταν η Debian.

 

Το ότι το ubuntu χάνει τα μισά + πλεονεκτήματα δεν αλλάζουν το γεγονός ότι έχει τα άλλα μισά (τα οποία μπορεί για κάποιους να είναι αρκετά) και να είναι ένα θετικό βήμα για να σπρώξει κάποιον στο switch.Επιτέλους τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβει κανείς;

 

 

-----Προστέθηκε 18/11/2008 στις 07 : 17 : 13-----

 

 

ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΣ ΚΑΛΑ?Απο ποτε το debian δεν λεινει τις εξαρτησεις απο μονο του?

 

Το apt το εχεις ακουστα?Το aptitude?Η ουτε στο ubuntu δεν ξερεις να το χρησιμοποιεις?

 

Γιατι νομιζεις οτι το ubuntu ειναι debian unstable?Τυχαια?

 

Ε ρε ασχετιλα που κυκλοφορει.

 

Παλικάρι μου μάθε να διαβάζεις. ΔΕΝ κάθισα να αναλύσω αν ισχύει η όχι (και δεν είναι αυτό το θέμα μας στην τελική)

Είπα ότι ο απλός χρήστης ΔΕΝ θα κάτσει να ασχοληθεί με εξαρτήσεις. Αν αυτό γίνεται η όχι στο debian είναι άλλο θέμα και δεν μας απασχολεί. Ας βάλει debian. Δεν έκρινα αν το ubuntu είναι καλύτερο ή όχι..

 

Και ναι τα έχω ακούσει. Μάλλον εσύ είσαι η ασχετίλα που κυκλοφορεί γιατί θες να το παίξεις ο super-wow που τα ξέρει όλα. Εγώ σε κανένα post δεν είπα ότι είμαι ή όχι γνώστης etc.

Και από τη στιγμή που δε με ξέρεις για πρόσεχε τον τρόπο που μιλάς γιατί θα χεσ**με πολύ άσχημα...

Ε ρε κάτι βλήματα που κυκλοφορούν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
άντε αντίγραψε και άλλο τα windows μπας και δει λίγο φως στο tunnel. βάλτε και το KDE 5 που θα μοιάζει στα 7 και ύστερα μπορείτε να το βαφτίσετε Winbuntu

 

αχαχαχαχαχ Καλο! +10!

 

 

-----Προστέθηκε 18/11/2008 στις 07 : 29 : 10-----

 

 

 

Παλικάρι μου μάθε να διαβάζεις. ΔΕΝ κάθισα να αναλύσω αν ισχύει η όχι (και δεν είναι αυτό το θέμα μας στην τελική)

Είπα ότι ο απλός χρήστης ΔΕΝ θα κάτσει να ασχοληθεί με εξαρτήσεις. Αν αυτό γίνεται η όχι στο debian είναι άλλο θέμα και δεν μας απασχολεί. Ας βάλει debian. Δεν έκρινα αν το ubuntu είναι καλύτερο ή όχι..

 

Και ναι τα έχω ακούσει. Μάλλον εσύ είσαι η ασχετίλα που κυκλοφορεί γιατί θες να το παίξεις ο super-wow που τα ξέρει όλα. Εγώ σε κανένα post δεν είπα ότι είμαι ή όχι γνώστης etc.

Και από τη στιγμή που δε με ξέρεις για πρόσεχε τον τρόπο που μιλάς γιατί θα χεσ**με πολύ άσχημα...

Ε ρε κάτι βλήματα που κυκλοφορούν!!!

 

Ναι ηταν λιγο αποτομο ...sorry.Αλλα το να ανοιγεις το insomnia πρωι πρωι και να διαβαζεις οτι καποιος που εχει debian ή ubuntu πρεπει να ασχολειται με της εξαρτησεις...πεφτει καπως βαρυ.

 

Οσον αφορα στο θεμα των windows ειναι πλεον γνωστο οτι το ubuntu προσπαθει να αντιγραψει και να πετυχει την ευκολια των windows.Βεβαια στην προσπαθεια θα μεινει...

 

Καλημερα σε ολους!

Επεξ/σία από tritonas00
Αυτόματη ένωση μηνυμάτων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το post μου που έβαλες σε quote και αναφέρεται σε εξαρτήσεις είχε γίνει χθες στις 15:34!

Όπως και να έχει, τελείωσε το θέμα.

Καιρός είναι να σταματήσουμε να ασχολούμαστε με το να μειώνουμε την x ή την ψ διανομή και να καταλαβαίνουμε ότι όποιο βήμα γίνεται προς την κατεύθυνση που λέει το θέμα είναι καλό ασχέτως ποιά διανομή υιοθετείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το post μου που έβαλες σε quote και αναφέρεται σε εξαρτήσεις είχε γίνει χθες στις 15:34!

Όπως και να έχει, τελείωσε το θέμα.

Καιρός είναι να σταματήσουμε να ασχολούμαστε με το να μειώνουμε την x ή την ψ διανομή και να καταλαβαίνουμε ότι όποιο βήμα γίνεται προς την κατεύθυνση που λέει το θέμα είναι καλό ασχέτως ποιά διανομή υιοθετείται.

 

Eγω τωρα το ειδα lol!Anyway..Στο τελευταιο συμφωνουμε εννοειται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...