Προς το περιεχόμενο

Έρχονται νέες φορητές συσκευές με Ubuntu


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιμένω ότι το ubuntu ειναι από τις καλύτερες διανομές linux σε απόκριση και σε ταχύτητα. Οσοι λένε το αντίθετο δεν έχουν σχέση με τον χώρο η έχουν έναν αθεράπευτο οπαδισμό. Προσωπικά έχω εγκαταστημένο kubuntu εδώ και δύο χρόνια με συνεχή upgrade και χωρίς ποτέ να αντιμετωπίσω κάποιο σημαντικό πρόβλημα.

 

Χαίρομαι που το ακούω απο σένα αυτό vistakiller :lol:,με avatar ubuntu,blog ubuntu,47000 posts σε 27 forums στο internet υπέρ του ubuntu.

Πατρίς-θρησκεία-ubuntu

ubuntu ubuntu ubuntu ubuntu

 

Κατά τ' 'αλλα δεν έχω να πω κάτι,ίσως είπα λίγο απόλυτα τη γνώμη μου που μπορεί να είναι και λάθος εννοείται,αλλά καλύτερα να προσέχουν ποιοι μιλάνε για φανατισμό και οπαδισμό.Άκου όποιος δεν θεωρεί την ubuntu απο τις καλύτερες διανομές είναι ή άσχετος ή φανατικός.Α ρε φονιά των vista

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χαίρομαι που το ακούω απο σένα αυτό vistakiller :lol:,με avatar ubuntu,blog ubuntu,47000 posts σε 27 forums στο internet υπέρ του ubuntu.

Πατρίς-θρησκεία-ubuntu

ubuntu ubuntu ubuntu ubuntu

 

Κατά τ' 'αλλα δεν έχω να πω κάτι,ίσως είπα λίγο απόλυτα τη γνώμη μου που μπορεί να είναι και λάθος εννοείται,αλλά καλύτερα να προσέχουν ποιοι μιλάνε για φανατισμό και οπαδισμό.Άκου όποιος δεν θεωρεί την ubuntu απο τις καλύτερες διανομές είναι ή άσχετος ή φανατικός.Α ρε φονιά των vista

 

Παιδιά είπαμε, μην ξεχνάτε το marketing... To Ubuntu έχει πολύ hype από πίσω του. Τι εξαρτήσεις, unstable debian και ιστορίες λέτε; Αν θέλαν απλά να φτιάξουν μια συμπαγή διανομή για το υλικό τους μπορούσαν πολύ άνετα να το κάνουν και μόνοι τους. Αλλά πως θα το λέγαν;;; Ενώ τώρα θα κοτσάρουν ένα Powered By Ubuntu πάνω και να σου τα blog, να οι κολλημένοι λινουξάδες που θα έρχονται σε οργασμό, να οι αντίθετοι που επιτέλους είδαν το φως το αληθινό και πάει λέγοντας... Θα πουλήσει σαν ζεστό ψωμί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε αντίγραψε και άλλο τα windows μπας και δει λίγο φως στο tunnel. βάλτε και το KDE 5 που θα μοιάζει στα 7 και ύστερα μπορείτε να το βαφτίσετε Winbuntu

 

αχαχαχαχαχ Καλο! +10!

 

...να υποθέσω ότι δεν χρησιμοποιείτε OpenOffice...ε; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που το ακούω απο σένα αυτό vistakiller :lol:,με avatar ubuntu,blog ubuntu,47000 posts σε 27 forums στο internet υπέρ του ubuntu.

Πατρίς-θρησκεία-ubuntu

ubuntu ubuntu ubuntu ubuntu

 

Κατά τ' 'αλλα δεν έχω να πω κάτι,ίσως είπα λίγο απόλυτα τη γνώμη μου που μπορεί να είναι και λάθος εννοείται,αλλά καλύτερα να προσέχουν ποιοι μιλάνε για φανατισμό και οπαδισμό.Άκου όποιος δεν θεωρεί την ubuntu απο τις καλύτερες διανομές είναι ή άσχετος ή φανατικός.Α ρε φονιά των vista

 

Παιδιά είπαμε, μην ξεχνάτε το marketing... To Ubuntu έχει πολύ hype από πίσω του. Τι εξαρτήσεις, unstable debian και ιστορίες λέτε; Αν θέλαν απλά να φτιάξουν μια συμπαγή διανομή για το υλικό τους μπορούσαν πολύ άνετα να το κάνουν και μόνοι τους. Αλλά πως θα το λέγαν;;; Ενώ τώρα θα κοτσάρουν ένα Powered By Ubuntu πάνω και να σου τα blog, να οι κολλημένοι λινουξάδες που θα έρχονται σε οργασμό, να οι αντίθετοι που επιτέλους είδαν το φως το αληθινό και πάει λέγοντας... Θα πουλήσει σαν ζεστό ψωμί...

 

 

ρε παιδια χαλαρωστε γαμωτο...

πραγματικα πιστευω οτι το ubuntu μονο καλο εκανε στην κοινοτητα...σε καποιους τη σπαει που εχει δυνατοτητα να κανεις εξτρακτ κατι μεσω γραφικου περιβαλλοντος...καλος η κακος ομως ενας χρηστης οπως τον πατερα μου,το τελευταιο που τον νοιαζει στη ζωη του ειναι κανει εξτρακτ κατι μεσω τερμιναλ....σκεφτητε το λιγο διαφορετικα...

οσο για τον check2fire,τη βοηθεια που εχει προσφερει αυτος ο ανθρωπος σε τοοοοσο κοσμο,ελαχιστα ατομα θα μποσουσαν να την προσφερουν...οποτε πριν κραξουμε ας σκεφτουμε λιγακι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..σε καποιους τη σπαει που εχει δυνατοτητα να κανεις εξτρακτ κατι μεσω γραφικου περιβαλλοντος...καλος η κακος ομως ενας χρηστης οπως τον πατερα μου,το τελευταιο που τον νοιαζει στη ζωη του ειναι κανει εξτρακτ κατι μεσω τερμιναλ....σκεφτητε το λιγο διαφορετικα...

 

Ενω σε ολες τις υπολοιπες διανομες δεν μπορεις να κανεις extract με gui ε?

Ας πουμε δηλαδη οτι στο debian ολα γινονται με terminal και δεν μπορεις να εχεις

gui για τα διαφορα settings?Μονο στο ubuntu γινονται αυτα δηλαδη ε?

 

Ωραια..Αποτι βλεπω το μονο που εχει προσφερει το ubuntu ειναι ασχετοσυνη και αγνοια για τα δομικα στοιχεια του linux και την κατανοηση του λειτουργικου συστηματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια..Αποτι βλεπω το μονο που εχει προσφερει το ubuntu ειναι ασχετοσυνη και αγνοια για τα δομικα στοιχεια του linux και την κατανοηση του λειτουργικου συστηματος.

Η γιαγιά μου δε θέλει να κατανοήσει το λειτουργικό σύστημα. Να το χρησιμοποιήσει θέλει. Κάθίστε εσείς στο πιθάρι σας να μαθαίνετε τα συκώτια του λειτουργικού και αγνοήστε περιπαιχτικά ότι διανομές όπως το Ubuntu φέρνουν το ανοιχτό λογισμικό πιο κοντά στον απλό κόσμο που δεν ενδιαφέρεται να κάνει παπάδες αλλά να τρέξει OpenOffice .... Τελικά αρχίζω να πιστεύω ότι η μεγαλύτερη απειλή για το ανοιχτό λογισμικό δεν είναι οι αθέμιτες τακτικές εταιριών όπως η M$ αλλά οι σκληροπυρηνικοί κολλημένοι users (αν και αυτοί είναι πάντα πρόβλημα, ασχέτως λογισμικού και κλάδου)

 

Ανοίξτε ένα thread και μαλώστε εκεί για το ποια διανομή θα έπρεπε να είναι προεγκατεστημένη. Το παρόν είναι για να ενημερώσει ότι επιτέλους η προεγκατάσταση ανοιχτου λογισμικού σε μηχανάκια ευρείας κατανάλωσης τείνει να γίνει ευρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτατε, να σας το θεσω απλα.

 

Εγω εχω το λαπτοπ μου. Το λαπτοπ μου ειναι δυο χρονων. Βαζω Ubuntu, παιζουν τα παντα 99%, απευθειας. Και η καρτα γραφικων, και η καρτα δικτυου, και η καρτα ηχου. Τα παντα.

 

Βαζω debian, δεν εχει drivers για καρτα δικτυου ή/και γραφικων. Το ξερω οτι μπορω να τους βρω, ειτε αλλαζοντας τα repos ειτε παιρνοντας τους drivers απο το site της εταιριας και τους compilαρω.

 

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.

 

Εγω θελω τον υπολογιστη μου, να δουλευουν αυτα που εχει πανω και να κανω την δουλεια μου. Οπου δουλεια μου ειναι, να προγραμματιζω σε c++ και Matlab, να γραφω σε Latex, να βλεπω ταινιες, να ακουω μουσικη και φυσικα να συνδεομαι ανεμποδιστα στο Internet.

 

Με το Ubuntu, ολα αυτα ειναι πολυ απλα να γινουν. Οταν ειχα βαλει Debian, οχι. Τοτε βεβαια, ημουν και πολυ πιο απειρος σε Linux και ισως και αυτο να παιζει ρολο. Αλλα και τωρα, πραγματικα, δεν νομιζω να τα εβαζα, εκτος αν ηθελα να δοκιμασω κατι διαφορετικο, κατι καινουριο(σχετικα καινουιο παντα, ολα Linux ειναι) και αυτο καπου που να μην ειναι ο υπολογιστης που τον θελω για να δουλευω.

 

Δεν με νοιαζει να εχω το σουπερ ρυθμισμνο υπεργρηγορο συστημα, αν αυτο ειναι να μου φαει πολυ περισσοτερο χρονο απο οσο πρεπει. Βαζω προτεραιοτητες, και στις προτεραιοτητες μου ειναι, να αφιερωνω π.χ. πιο πολυ χρονο για να προγραμματιζω ή να μαθαινω να προγραμματιζω, γιατι με αυτο θα μαθω κατι και θα φτιαξω κατι που το γουσταρω. Δεν με ενδιαφερει να ψαχνω πως να κανω το οτιδηποτε χειροκινητα. Αν και μπορω ή θα μπορεσω αν κατσω να τα ρυθμισω και σε Debian και σε οποιαδηποτε διανομη, Arch, Slackware, BSD κτλ, δεν εχω τον χρονο και την διαθεση να αφιερωσω. Και το καλυτερο, πιστευω οτι στα περισσοτερα, με το Ubuntu μπορω να κανω τα ιδια πραγματα οπως και με τις περισσοτερες διανομες Linux. Οταν θα σταματησει να με εξυπηρετει ή βρω κατι που ειναι τοσο καλυτερο για να θυσιασω καποιο απο τον χρονο μου, θα σταματησω να το χρησιμοποιω.

 

Και μην πειτε οτι αυτη ειναι λογικη Windows, γιατι τα παραθυρια ειναι κατι τελειως διαφορετικο. Τα Windows τα σιχαινομαι και πλεον μου φαινονται πρωτογονα. Ωστοσο, μπορω να παραδεχτω την ευχρηστια που εχουν και που ανοιξαν τους υπολογιστες στον πολυ κοσμο. Πολλοι απο τους (μακροχρονια) χρηστες Linux δεν θα ξεραν τι ειναι Linux αν δεν ειχαν πρωτα εναν υπολογιστη με DOS ή Windows(δεν λεω ολοι, λεω πολλοι).

 

Γενικα, προσπαθω να ειμαι της λογικης, εγω χρησιμοποιω το λειτουργικο, οχι το λειτουργικο εμενα.

Επεξ/σία από aurelius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...