Προς το περιεχόμενο

Καινούργιο PC


Vaggelis100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Αποφάσισα να πάρω καινούργιο PC, το οποίο προορίζεται για internet, παιχνίδια, αλλά και AutoCAD. Σκοπεύω να δώσω περίπου 1300-1500 ευρώ μαζί με οθόνη (μάλλον 22άρα), πληκτρολόγιο κλπ.

Αξίζει να πάρω τον Intel I7 ή καλύτερα κάποιον Core 2 Quad;

Link.png Site: Αυτή είναι καλή κάρτα γραφικών; Συμφέρει να συνδέσω άλλη μία στο μέλλον με Crossfire;

Επειδή δεν είμαι σίγουρος πώς να τον στήσω μόνος μου, θέλω να μου τον συναρμολογίσουν σε κάποιο κατάστημα. Ποιο να προτιμήσω; Στο Πλαίσιο βλέπω αρκετά πράγματα χωρίς διαθεσιμότητα, ενώ δεν ξέρω τι λέει το e-shop από εξυπηρέτηση. Το multirama;

Όπως καταλάβατε, δεν είμαι και πολύ ενημερωμένος γύρω από τις εξελίξεις στους υπολογιστές, οπότε περιμένω τις προτάσεις σας! (για να μην μου πλασάρουν και ό,τι θέλουν!)

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!! :-)

 

Edit: Ξέχασα να πω πως όσο πιο αθόρυβο είναι, τόσο καλύτερα. Ισχύει ότι όσο καλύτερες οι επιδόσεις, το PC γίνεται όλο και πιο θορυβώδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο i7 είναι ένας καλός επεξεργαστής, αλλά οι μητρικές (Socket 1366) και οι μνήμες (DDR3) είναι πάρα πολύ ακριβές αυτή την στιγμή, και στην ουσία ως το νέο αίμα, υπερτιμημένες...Αν θέλεις να αγοράσεις αυτή την περίοδο υπολογιστή, εγώ θα σου πρώτεινα κάτι σε Core2Quad καλύτερα.

 

Όσο αφορά στην κάρτα γραφικών, είναι καλή αυτή που λες, αλλά θα πρότεινα μια GTX260 (μικρή διαφορά στην τιμή, αρκετή όμως στην απόδοση)

 

Περί εξυπηρέτησης aftersale (μετά την αγορά) δεν μπορώ να σε βοηθήσω....

 

Και για το edit, ΔΕΝ ισχύει κάτι τέτοιο, ρόλο στον θόρυβο του pc αποκλειστικά και μόνο παίζουν οι ανεμιστήρες (cpu fan, gpu fan, case fans, psu fan)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Western Digital 640GB HDD (16MB Cache, 7200 rpm, Sata, WD6400AAKS)

LG GH22LS30 DVDRW + / - (Bulk, Sata 22X, LS, Black)

Samsung TFT 22'' SM-T220

Intel Core I7-920 (s1366, 2.66 GHz, Cache 8MP, Box)

Foxconn Renaissance (s1366, DDR3, X58)

Sapphire 4870 SVGA (PCI-Εxpress, 1GB, DDR5)

Corsair 550W CMPSU-550VXEU

Adata 3GB DDR3-1333 Ram Kit (3 x 1GB, PC3 10666, 8-8-8-24, AD31333G001GU3K)

Lian Li PC-V1010B Black (Midi Case)

Nexus LOW-7000 Cpu Cooler (LGA 1366, 775)

1524 euro

 

Και αν δε σε ενδιαφέρει η χωριτικότητα αλλά η ταχύτητα αντί για 640gb πάρε 1 Western Digital VelociRaptor HDD 150 GB 10k RPM (Sata) & Lian Li PC-60FB Black

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και μια πρόταση από μένα, στο budget που κοιτάς...καλό θα είναι να μαζέψεις 2-3 φίλους σου που να ξέρουν λίγο και να πέσετε πάνω στο μηχάνημα να το στήσετε. Δεν είναι τίποτα, λίγο προσοχή θέλει...

CoolerMaster Centuriom RC-590-KKN1-GP Black + Nexus 120MM Χ3 (front, back,side GPU)

Enermax PSU EPR525AWT PRO82 + 525W

INTEL CORE 2 QUAD Q6600 + Thermalright HR-01 Plus + Nexus 120MM

DFI LP DK P45-T2RS (s775, DDR2, P45)

Adata 4GB DDR2-800 Ram Kit

Sapphire HD 4850 SVGA (PCI-Express, 512MB) + ACCELERO S1 (fanless)

Western Digital 640GB HDD

SAMSUNG DVD-RW SH-S223F BLACK BULK

SCYTHE KM01-BK-5.25 KAZE MASTER BLACK

 

SAMSUNG SYNCMASTER T220

MICROSOFT WIRELESS LASER DESKTOP 6000 DSP

HERCULES XPS 2.140

 

Σύνολο 1165€. Θα καλύψει απόλυτα τις ανάγκες σου, και επίσης θα καλύψει αθόρυβα τις ανάγκες σου. Δεν χρειάζεται να δώσεις περισσότερα imo, η διαφορά στην απόδοση σε real life εφαρμογές δεν δικαιολογεί την διαφορά στην τιμή (σύμφωνα με τις ανάγκες σου πάντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nah, τα Nexus μια χαρά είναι, και σε πολύ καλή τιμή. Έχουν τον περιορισμό πως δεν μπαίνουν οριζόντια λόγω του sleeve, αλλά είναι πολύ αθόρυβοι, και πολύ δεκτικοί στο undervolting. Άσε που έχουν καλύτερη τονικότητα από πολλούς γνωστούς 12αρηδες, όπως οι noctua s και p 12, οι scythe s-flex και slipstream, η σειρά L της AC κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Επειδή δεν έχω ξανασυναρμολογήσει υπολογιστή μόνος μου και επειδή φοβάμαι να το δοκιμάσω σε υπολογιστή τέτοιας αξίας (παρόλο που δεν πιστεύω ότι είναι κάτι δύσκολο), λέω να τον αγοράσω έτοιμο από το πλαίσιο και αν χρειαστεί κάτι επιπλέον (πχ ψύξη) να το προσθέσω μετά εγώ. Έτσι, με τα προιόντα που έχει το πλαίσιο έχω καταλήξει σε 2 επιλογές:

 

1)lfgmr1iz08aijvj9qwup.gif

1504,90 ευρώ

 

2) 02p0zfvy6tw218ea2st7.gif

1310,89 ευρώ

 

Ποιο από τα 2 να πάρω; Ποιος από τους 2 επεξεργαστές θα είναι καλύτερος σε επιδόσεις και αντοχή στο χρόνο (δηλ. αξίζουν τα 200 ευρώ παραπάνω; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πρότεινα το 2ο σύστημα με 3 αλλαγές...

 

1> Ο 9400 κοστίζει 90 euro (50%) πάνω από τον 6600. Η διαφορά τους σε απόδοση είναι πολλή μικρότερη ποσοστιαία, και σε περίπτωση που σκέφτεσαι το OC (δλδ να τους πάς core for clock) και οι δύο θα πιάσουν πολύ καλά 24/7 νούμερα, με την διαφορά πως το 6600 έχει 25% μεγαλύτερη μνήμη cache από αυτόν που διάλεξες (όντας όμως και πιο ζεστός). Oι 9300-9400 είναι stripped down εκδόσεις των σωστών 45mm τετραπύρηνων, που ξεκινούν από τον 9450 και μετά.

 

2> Το corsair τροφοδοτικό που επέλεξες δεν είναι seasonic αλλά CWT (μαζί με το 750), και δεν έχει τις ίδιες επιδόσεις (και κυρίως την τόσο αθόρυβη λειτουργία) για τα οποία είναι γνωστά τα corsair branded psu. Σου προτείνω το enermax 525, ή από την ίδια εταιρία τα 650 και 520.

 

3> Δεν χρειάζεσαι μνήμες στα 1066mhz, είναι προτιμότερο λόγω του cad να πας σε φθηνότερη (και ίσως περισσότερη μνήμη). Αν το θελήσεις οι 800+ της ίδιας εταιρίας πιάνουν εύκολα 1000mhz CL5, αν και αυτό σου είναι και πάλι άχρηστο (πόσο πάνω από από 450fsb να πας τον τετραπύρηνο)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...