Προς το περιεχόμενο

Χρήστες εγκατέστησαν το Linux Kernel στο iPhone


Αδμιν

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Still, ποιος ο λόγος να πάρεις iphone για να το αλλάξεις; Πάρε ένα... phone (:P) με linux που θα βγει και πιο φθηνό.

Ποιος ειπε πως αυτος ειναι λογος για να παρεις iphone?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποιος ειπε πως αυτος ειναι λογος για να παρεις iphone?

 

Δεν εννοούσα ότι είναι λόγος για να το παρεις. Απλά αναρωτήθηκα ποιος ο λόγος να το αλλάξεις. Εξάλλου, 9 στους 10 κατοχους iphone είναι fans της apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοούσα ότι είναι λόγος για να το παρεις. Απλά αναρωτήθηκα ποιος ο λόγος να το αλλάξεις. Εξάλλου, 9 στους 10 κατοχους iphone είναι fans της apple.

 

μπά 2-4 στους 10. Οι υπόλοιποι είναι απλά trendy. Προσωπικά ξέρω πολλούς που έχουν iPhone και δεν το έχουν συνδέσει ΠΟΤΕ με υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δεν εννοούσα ότι είναι λόγος για να το παρεις.

 

Still, ποιος ο λόγος να πάρεις iphone για να το αλλάξεις;

 

 

Απλά αναρωτήθηκα ποιος ο λόγος να το αλλάξεις.

For the fun of it για αρχη κ οτι προκυψει στην συνεχεια ευπροσδεκτο θα ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο περιέργεια και μόνο... γιατί κάποιος που έχει iphone με macos να βάλει linux?

εδώ και 4 μήνες άλλαξα απο windows σε mac και απορώ πως δεν το είχα κάνει χρόνια πρίν!

κι έχω δουλέψει τόσο σε windows όσο και σε linux.

Σίγουρα είναι μια πρόκληση αλλά απο θέμα καθημερινής χρήσης δεν νομίζω πως αξίζει να αλλάξει το λειρουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοούσα ότι είναι λόγος για να το παρεις. Απλά αναρωτήθηκα ποιος ο λόγος να το αλλάξεις. Εξάλλου, 9 στους 10 κατοχους iphone είναι fans της apple.

 

Α) Επειδή μπορούν να το κάνουν (σημαντικός παράγοντας)

Β) Επειδή το Software του iPhone είναι πολύ περιοριστικό. Φαντάσου πόσες επιπλέον δυνατότητες θα αποκτήσει το iPhone αν το project πετύχει το σκοπό του.

 

Αυτούς τους λόγους βλέπω εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) Επειδή μπορούν να το κάνουν (σημαντικός παράγοντας)

Β) Επειδή το Software του iPhone είναι πολύ περιοριστικό. Φαντάσου πόσες επιπλέον δυνατότητες θα αποκτήσει το iPhone αν το project πετύχει το σκοπό του.

 

Αυτούς τους λόγους βλέπω εγω.

 

Εντάξει, δεν εχω πιάσει καν iphone στα χέρια μου οπότε δεν ξέρω τι πολυισχύει, απλά εγώ αναρωτηθηκα λόγω αυτού:

 

Εξάλλου, 9 στους 10 κατοχους iphone είναι fans της apple.

 

Gi0: Ok, το έθεσα λάθος στην συγκεκριμένη πρόταση :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Still, ποιος ο λόγος να πάρεις iphone για να το αλλάξεις; Πάρε ένα... phone (:P) με linux που θα βγει και πιο φθηνό.

Κάποιοι έχουν το μικρόβιο της μόντας και της ...καστομιάς. (ωραίες λέξεις) :lol:

Είτε με αυτοκίνητα,είτε με κινητά,είτε με ...οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο περιέργεια και μόνο... γιατί κάποιος που έχει iphone με macos να βάλει linux?

 

Τα κλασσικά πλεονεκτήματα του ανοικτού κώδικα.

Π.χ. ένα από αυτά είναι η ευελιξία: μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα πρόγραμμα που να χρησιμοποιεί το GPS έτσι ώστε να δίνει το iPhone στο παιδί του, και το πρόγραμμα να τον παίρνει τηλέφωνο αυτόματα αν βγει έξω από 1 Km από τη διαδρομή σπίτι - σχολείο! :P :D

Ή, μπορεί κάποιος να θέλει να το χρησιμοποιήσει (και) σαν touchscreen για τον σταθερό του Η/Υ...

 

Γενικά με ανοικτό κώδικα τα "δομικά τουβλάκια" είναι ελεύθερα, ο καθένας μπορεί να φτιάξει τα δικά του lego. Με κλειστό λογισμικό παίζουμε μόνο με όσα τουβλάκια μας δίνουν οι εταιρίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά με ανοικτό κώδικα τα "δομικά τουβλάκια" είναι ελεύθερα, ο καθένας μπορεί να φτιάξει τα δικά του lego. Με κλειστό λογισμικό παίζουμε μόνο με όσα τουβλάκια μας δίνουν οι εταιρίες...

 

Επειδή το αναφέρεις γενικά,σε περιορίζει κάποιος στο να φτιάξεις πρόγραμμα "κλειστό" ή και "ανοιχτό" για κλειστή πλατφόρμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το αναφέρεις γενικά,σε περιορίζει κάποιος στο να φτιάξεις πρόγραμμα "κλειστό" ή και "ανοιχτό" για κλειστή πλατφόρμα;

Το AppStore

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αρχίσουν τα "βάλαμε Linux και στο ψυγείο" χάνουν το νόημα. Ποια η χρησιμότητα του να αλλάξεις ένα OS που είναι δωρεάν (ή όχι, έστω πληρωμένο) σε ένα τηλέφωνο το οποίο είναι ήδη πλήρες; Ποια η χρησιμότητα του να βάλεις ένα Terminal στο iPhone?

 

Απλά, το "εγώ μπορώ". Meaningless

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...