Προς το περιεχόμενο

H Seagate μειώνει την εγγύηση πολλών δίσκων της από 5 σε 3 χρόνια.


retzosd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλοδούλευτος φίλε.

 

Νομίζω οι δύο δίσκοι που προαναφέρθηκαν είναι οι καλύτεροι. Σε τέτοια λεφτά, πιο κάτω δεν αξίζει να το σκέφτεται καποιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
6Ε διαφορά κάνει τώρα όμως φίλε μου.. Όταν πάλι οι τιμές ήταν πιο ψηλά στην αρχή τους, και είχαν 15-20Ε διαφορά, πάλι όλοι έλεγαν πως κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

 

παλιότερα ο 500αρης Seagate ήταν πιο ακριβός από τον 640αρη WD...

 

το θυμάμαι ξεκάθαρα, τους τελευταίους μήνες έχουν φτηνότερα τον Seagate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σημερινή σκληροί δίσκοι δεν έχουν προβλήματα ελαττώματος από το εργοστάσιο το ποσοστό λάθους είναι σχεδόν κάτω από το 1%. Τα προβλήματα ξεκινούν από τα container έως το ταχυδρόμο που θα το φέρει στο σπίτι ή στο μαγαζί που θα το παραλάβεις. Έχετε δει Container να πέφτει ?, έχετε δει σε μεταφορικές να παίζουν ποδόσφαιρο με κούτα που περιέχει σκληρό δίσκο?. Έχετε δει να πετάνε δέμα με σκληρό να το πετάνε λες και είναι σκουπίδια. Δείτε τα πρώτα αυτά και μετά πείτε μου αν έχω δίκιο…

Για την ιστορία το 99 που δούλευα σε κατάστημα στο Ηράκλειο είχαμε μια ολόκληρη παρτίδα ελαττωματικών δίσκων Maxtor και είχαμε 3 κούτες με σκληρούς και μια κούτα δεν παρουσίασαν πρόβλημα ενώ ήταν από την ίδια παρτίδα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thresh ποσο παλιοτερα;

εννοείς πριν 9 μηνες τουλαχιστον, γιατί όταν πήρα το δικό μου ήταν αρκετά φτηνός μάλιστα...

Ο WD άργησε πολύ να πέσει σε τιμή, αυτό είναι πιο αληθινο νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με το φίλο searching.

Μου έχει συμβεί κι εμένα με ένα δίσκο που τον έκαναν-μπροστά μου- μπάλα του μπάσκετ... Οι διαμαρτυρίες μου, ήλθαν πολύ αργά... Rma...

Αντίο μπάλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά με τις μεταφορικές και τα χάλια τους στην Ελλάδα είναι γνωστό.Θυμάμαι την παλιά μεταφορική του πλαίσιου ήθελε να βγάλει τον υπολογιστή της κοπελιάς μου που ήταν στο βάθος της καρότσας και επειδή τον εμπόδιζαν κάτι κουτιά με TFT (!!!) οθόνες τα ΚΛΩΤΣΟΥΣΕ με δύναμη για να τα κάνει στην άκρη.Μία 19" LG επειδή του αντιστεκόταν την γαμωστάυρισε κιόλας και την έπιασε με τα χέρια και την πέταξε κι αυτή στο βάθος αφού πρώτα την είχε κλωτσήσει 3-4 φορές.Ειλικρινά λυπάμαι τα άτομα που ανήκαν οι παραγγελίες γιατί στάνταρ έφτασαν χαλασμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά με τις μεταφορικές και τα χάλια τους στην Ελλάδα είναι γνωστό.Θυμάμαι την παλιά μεταφορική του πλαίσιου ήθελε να βγάλει τον υπολογιστή της κοπελιάς μου που ήταν στο βάθος της καρότσας και επειδή τον εμπόδιζαν κάτι κουτιά με TFT (!!!) οθόνες τα ΚΛΩΤΣΟΥΣΕ με δύναμη για να τα κάνει στην άκρη.Μία 19" LG επειδή του αντιστεκόταν την γαμωστάυρισε κιόλας και την έπιασε με τα χέρια και την πέταξε κι αυτή στο βάθος αφού πρώτα την είχε κλωτσήσει 3-4 φορές.Ειλικρινά λυπάμαι τα άτομα που ανήκαν οι παραγγελίες γιατί στάνταρ έφτασαν χαλασμένες.

 

μπα τα άτομα γιατί να τα λυπηθείς...το πλαίσιο να λυπάσαι και τις κατασκευάστριες. Αυτές πληρώνουν το μάρμαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζούμε Ελλάδα κύριοι. Η αλήθεια είναι ότι παντού έχουμε να κάνουμε με βλακείες υπαλλήλων. Σε όλες τις υπηρεσίες πάντα θα έχεις κάποιον που δυσχεραίνει το έργο των άλλων. Αν πας στο ΙΚΑ, θα έχεις 2 άτομα να είναι σωστά κι ευγενικά, και έναν που μόλις πας θα μιλήσει άσχημα και με αγένεια, και δεν θα κάνει και καλά τη δουλειά του. Αυτό είναι. Τι φταίει το Πλαίσιο όταν γίνονται τα σκηνικά που λέτε; Ή γενικά που λέμε για ελλατωματική παρτίδα, μάλλον ήταν μια κούτα με δίσκους που έπεσε κατα τη μεταφορά τους και δεν ασχολήθηκε κανείς. Διότι σου λέει, αν έχουν προβλημα ας τον φερουν πισω.

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι χασαμε το νοημα της ειδησης, λεω εγω...

 

-1 απο μενα στην μειωση της εγγυησης. Ηθελα να παρω δυο δισκους σα δωρο

προς τον εαυτο μου μεσα στις γιορτες. Ενας θα ηταν WD 640gb 32mb cache

για λειτουργικο και προγραματα και ενας Seagate 750gb για file storage,

και θα τον επαιρνα μονο και μονο για την εγγυηση του. Βεβαια μεχρι τοτε την

προλαβαινω την 5ετη αλλα οπως και να το κανουμε, γενικα, ηταν ενα μεγαλο συν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή! Δεν είναι μόνο οι λόγοι που λέτε για να μειώσει την εγγύηση, αλλά το ότι τελευταία απότι κατάλαβα έχει καταλάβει η ίδια η εταιρία ότι δεν έχει όνομα πια. Όλοι λένε ότι ήταν η πιο αξιόπιστη αλλά δείτε εδώ τί έπαθα με έναν σκληρό αγορασμένο πριν δύο μήνες: http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=290839

 

Και δείτε εδώ τί απάντηση μου έδωσε μία εταιρία ανάκτησης δεδομένων καθώς περιέγραψα το προβλημά μου:

 

"Επίσης θα πρέπει να σας πούμε ότι η Seagate είναι αυτή τη στιγμή πρωταθλήτρια σε προβληματικούς δίσκους και μας κάνει εντύπωση που λέτε πως έχει "όνομα". 8/10 δίσκους που παίρνουμε για ανάκτηση είναι της εν λόγω εταιρίας. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, όσο μεγαλύτερη εγγύηση έχει ένα προϊόν, τόσο περισσότερη εμπιστοσύνη του έχει η εταιρία που το κατασκευάζει. Και επειδή σημαντικά είναι τα data (ακόμα και αν υπάρχουν σε backup το restore είναι χρονοβόρο) θεωρώ πως καλύτερη αγορά είναι οι δίσκοι με 5 χρόνια εγγύηση. Οχι επειδή μετά από 4.5 χρόνια θα ασχοληθώ να τον επιστρέψω για να μου τον αλλάξουν αλλά επειδή η κατασκευάστρια - που δεν έχει σκοπό να χάσει - τον εμπιστεύεται περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη σημερα αγορασα τον seagate 500 freeagent 2.5 inch. για να υσχιει η εγγυηση τη πρεπει να παρουσιασω στο καταστημα που τον αγορασα σε περιπτωση βλαβης? την αποδιξη αγορας του καταστηματος η και τη σχετικη χαρτουρα που ειχε μεσα το πλαστικο κουτι του σκληρου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Χμ...

 

Μολις σημερα χτυπησε ο 250αρης Seagate μου (ναι, εχασα αρκετουτσικα δεδομενα), τον οποιο εντελως τυχαια εχω 3,5 χρονια (ναι, slighly >3) και τον οποιο ειχα προφανως επιλεξει εναντι του WD λογω της εγγυησης του, με την -ηλιθια- λογικη οτι για να δινουν παραπανω εγγυηση μαλλον θα το εχουν ψαξει λιγο περισσοτερο.

 

Και κατοπιν τουτου εψαξα και ξεθαψα αυτο το τοπικ οπου μαθαινω οτι η εγγυηση εχει πλεον μειωθει στα 3 χρονια. Τελικα το εψαξαν λιγο περισσοτερο απ'οτι φαινεται :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν οταν τον πηρες ισχυε εγγυηση 5ετη, τοτε καλυπτεσαι κανονικα.

 

(να και επιτελους μια περιπτωση επιτυχους ξεθαμματος :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...