Προς το περιεχόμενο

iMac MA323GR. Αποριες αρχαριου


Vasilisxd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Ειμαι poweruser Windows και Linux αλλα δεν ετυχε ποτε να δουλεψω με Mac και εχω μερικες ερωτησεις.

 

Κατ'αρχην το θελω για να παιζω World of Warcraft και ξερω οτι υπαρχει εκδοση για την πλατφορμα αυτη. Επιδη το συγκεκριμενο μοντελο εχει 1gb ram και Ati2600 δεν ξερω ποσο καλα θα ανταποκρινετε στο παιχνιδι αυτο. Ενας κανονικος Η/Υ με αυτα τα χαρακτιριστικα θα σερνωταν.

 

Επισεις το θελω για περιηγηση στο Ιντερνετ αλλα φανταζομαι οτι εκει δεν θα εχω προβλημα.

Επισεις για να ακουω mp3. Υπαρχει εκει καποιο προβλημα στα μη αυθεντικα mp3? Μηπως παρεμβενει το itunes ?

 

Γενικα κατεβαζω πραγματα με το e-mule, υπάρχει κατι αντιστοιχο για το mac?

Επισεις οταν το παρω και μετα απο π.χ 6μηνες βγει καινουργιο λειτουργικο, θα μπορω να το βαλω, η το hardware δεν θά ειναι συμβατο?

 

Τελικα ειναι καλη επενδυση ή να στραφω στην πλατφορμα Windows λογο πληθωρας προγραματων

Και εναλακτικων λειτουργικων?

 

Υ.σ. Τρεχει openoffice? ή μπορει γενικα να διαβασει και να επεξεργαστει αρχεια MsOffice ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Ειμαι poweruser Windows και Linux αλλα δεν ετυχε ποτε να δουλεψω με Mac και εχω μερικες ερωτησεις.

 

Κατ'αρχην το θελω για να παιζω World of Warcraft και ξερω οτι υπαρχει εκδοση για την πλατφορμα αυτη. Επιδη το συγκεκριμενο μοντελο εχει 1gb ram και Ati2600 δεν ξερω ποσο καλα θα ανταποκρινετε στο παιχνιδι αυτο. Ενας κανονικος Η/Υ με αυτα τα χαρακτιριστικα θα σερνωταν.

 

Επισεις το θελω για περιηγηση στο Ιντερνετ αλλα φανταζομαι οτι εκει δεν θα εχω προβλημα.

Επισεις για να ακουω mp3. Υπαρχει εκει καποιο προβλημα στα μη αυθεντικα mp3? Μηπως παρεμβενει το itunes ?

 

Γενικα κατεβαζω πραγματα με το e-mule, υπάρχει κατι αντιστοιχο για το mac?

Επισεις οταν το παρω και μετα απο π.χ 6μηνες βγει καινουργιο λειτουργικο, θα μπορω να το βαλω, η το hardware δεν θά ειναι συμβατο?

 

Τελικα ειναι καλη επενδυση ή να στραφω στην πλατφορμα Windows λογο πληθωρας προγραματων

Και εναλακτικων λειτουργικων?

 

Υ.σ. Τρεχει openoffice? ή μπορει γενικα να διαβασει και να επεξεργαστει αρχεια MsOffice ?

Εγώ το wow το έπαιζα σε φορητό με 512 ram...Και έτρεχε πάρα πολύ καλά.

Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα ούτε με τη ραμ ούτε με τη κάρτα γραφικών :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το συγκεκριμενο παιχνιδι δεν ξερω και δεν μπορω να σου απαντησω. Παντως να ξερεις οτι λιγα παιχνδια βγαινοουν για mac.

Στην περιηγηση στο ιντερνετ δεν θα εχεις κανενα προβλημα, οπως επισης και στα mp3.

Προγραμματα για torrent υπαρχουν αρκετα.(utorrent-transmissions-limewire,κ.α.)

Οταν βγει νεο λειτουργικο δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα ασυμβατοτητας.

Σαφως και τρεχει openoffice, και ενοειται πως δεν θα εχεις κανενα προβλημα με αρχεια msoffice.

Θα μου ηταν πολυ ευκολο να σου πω παρε mac χωρις δευτερη σκεψη, αλλα βλεπεις ο καθε ανθρωπος εχει τα δικα του γουστα και τις δικες του αντιληψεις. Παντως ανθρωπο που να πηγε απο windows σε mac και να το μετανοιωσε ακομα δεν εχω γνωρισει.Αλωστε οι περισσοτεροι απο εμας που υποστηριζουμε φανατικα τα mac χρηστες windows ημασταν καποτε.Αξιζει παντως να κανεις μια ερευνα πριν αποφασισεις.

Kαι μην ξεχνας και το βασικοτερο. Οτι πλεον μεσω του bootcamp(ενσωματωμενη λειτουργεια στο leopard) μπορεις να εγκαταστησεις και windows, και κατα το μπουταρισμα να επιλεγεις με πιο απο τα δυο λειτουργικα θες να μπουταρεις. και τα vista τα τρεχει αερα και χωρις κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...