Προς το περιεχόμενο

Το Ubuntu 9.04 θα ανοίγει σε 21.4 δευτερόλεπτα!


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@elven, μπορείς να σταματήσεις να αποφασίζεις αυθαίρετα δογματικές αλήθειες, όπως του ότι όλοι έχουν dual boot, όλοι θέλουν να παίζουν παιχνίδια, όλοι θέλουν ps3 κτλ; έτσι, για το γαμώτο

 

@random, moderator να trollάρει, δεν το περίμενα...

 

Γενικά, στο ψύριασμα "τι είναι καλύτερο, αυτό έχει το άλλο δεν έχει είναι μεγάλη και υποκειμενική κουβέντα". Αυτό το ρημάδι, γιατί το ξεχνάνε όλοι; Και οι windows users που υπερασπίζονται με φανατισμό ένα εμπορικό προϊόν μιας εταιρείας, και οι linuxάδες που κάθονται και ασχολουνται προσπαθόντας να εξηγήσουν πότε έγινε τι με ποιο bug fix κτλ κτλ

 

Σας αρέσει κάτι που δεν σας ανήκει, και ίσως να έχετε βολευτεί λόγω πειρατείας. Το βρίσκω αφελές, εάν δε σε υποχρεώνει κάτι να το χρησιμοποιείς.

 

Μας αρέσει κάτι που εκφράζει, ενισχύει και βασίζεται στις ιδέες της ελευθερίας, της διάδοσης της γνώσης και πληροφορίας. Τι πρόβλημα έχετε πια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 242
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το sidux κανει install σε 1 λεπτό.

Φορτωνει σε λιγοτερο απο 10 δευτερολεπτα σε laptop της κακιας ωρας, ανεξαρτητως Mhz, RAM κλπ.

 

Και κανει παπάδες.

btw Περιμενετε να βγει το νεο Ubuntu με το ext4. Τρελη τεχνολογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα την beta εννουσα.Οχι ακομη αλλα θα το εχω στο προγραμμα να την δοκιμασω!Αλλα να χαραμισω μια nvidia 9600 gt oc 512 με ubuntu?Μπααα.Θα τα βαλω σε vmware απο περιεργεια και μονο!

Κι εγω εχω Nvidia 9600GT αλλα οχι για να τρεχουν τα Vista, αλλα προγραμματα trancoding που χρησιμοποιουν την GPU αντι για την CPU (Badaboom). Α, και παρεπιπτοντως, το αποτελεσμα ειναι αθλιο (απο αποψη ταχυτητας), γιατι το aero τρωει τους μισους πορους της καρτας! Οποτε, ποιος ο λογος να εχεις μια Nvidia 9600GT και να την χαραμισεις για το Linux...? :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω εχω Nvidia 9600GT αλλα οχι για να τρεχουν τα Vista, αλλα προγραμματα trancoding που χρησιμοποιουν την GPU αντι για την CPU (Badaboom). Α, και παρεπιπτοντως, το αποτελεσμα ειναι αθλιο (απο αποψη ταχυτητας), γιατι το aero τρωει τους μισους πορους της καρτας! Οποτε, ποιος ο λογος να εχεις μια Nvidia 9600GT και να την χαραμισεις για το Linux...? :X

 

Xp εχω....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω εχω Nvidia 9600GT αλλα οχι για να τρεχουν τα Vista, αλλα προγραμματα trancoding που χρησιμοποιουν την GPU αντι για την CPU (Badaboom). Α, και παρεπιπτοντως, το αποτελεσμα ειναι αθλιο (απο αποψη ταχυτητας), γιατι το aero τρωει τους μισους πορους της καρτας! Οποτε, ποιος ο λογος να εχεις μια Nvidia 9600GT και να την χαραμισεις για το Linux...? :X

 

Μα αυτή είναι η δουλειά του aero: να σου φάει όλους τους πόρους της κάρτας έτσι ώστε όταν βγει μια άλλη καλύτερη να τρέξεις να την αγοράζεις. Αυτοί ληστές θα γίνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου Alan James Hetfield δεν υπαρχει λογος να αγορασεις hardware στο Linux. Παιζει μια χαρα μα nvidia Riva TNT2 32mb . Γιατι ; Γιατι δεν έχει παιχνίδια στο linux. Και οποιος νομιζει οτι στο Linux μπορει να απολαυσει gaming σε Cedega ή αλλους τετοιους emulators είναι γελασμένος. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να παιξεις καποιο OpenGL παιχνίδι αξιοπρεπώς όπως Quake ή UT2004. Αλλα και παλι δεν θα εχεις την ιδια ποιοτητα και αποδοση που θα ειχες στα Windows. Anyway εχουμε φυγει Offtopic. Το οτι το Linux ειναι πιο γρηγορο λειτουργικο το ξερουμε. Η διαφορά στην ταχύτητα ενος Linux λειτουργικου έχει να κανει με τις γνώσεις του χρήστη και όχι με τη μηχάνημα έχει. Στα Windows αν θες πιο γρηγορο συστημα πρέπει να πληρώσεις για καλύτερο Hardware. Για το οποιο θα βγει καταλληλο software για να στο κανει να φαινεται αργο ωστε να αγορασεις παλι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου Alan James Hetfield δεν υπαρχει λογος να αγορασεις hardware στο Linux. Παιζει μια χαρα μα nvidia Riva TNT2 32mb . Γιατι ; Γιατι δεν έχει παιχνίδια στο linux. Και οποιος νομιζει οτι στο Linux μπορει να απολαυσει gaming σε Cedega ή αλλους τετοιους emulators είναι γελασμένος. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να παιξεις καποιο OpenGL παιχνίδι αξιοπρεπώς όπως Quake ή UT2004. Αλλα και παλι δεν θα εχεις την ιδια ποιοτητα και αποδοση που θα ειχες στα Windows. Anyway εχουμε φυγει Offtopic. Το οτι το Linux ειναι πιο γρηγορο λειτουργικο το ξερουμε. Η διαφορά στην ταχύτητα ενος Linux λειτουργικου έχει να κανει με τις γνώσεις του χρήστη και όχι με τη μηχάνημα έχει. Στα Windows αν θες πιο γρηγορο συστημα πρέπει να πληρώσεις για καλύτερο Hardware. Για το οποιο θα βγει καταλληλο software για να στο κανει να φαινεται αργο ωστε να αγορασεις παλι αλλο.

 

Με κάλυψες απόλυτα.

 

Απλά να προσθέσω ότι ο λόγος για τον οποίο δε παίζουν τα παιχνίδια στα linux δεν είναι γιατί το λειτουργικό δεν έχει τις δυνατότητες αλλά κυρίως γιατί οι κατασκευαστές καρτών γραφικών δε φτιάχνουν drivers της προκοπής και γιατί οι game developers είναι αναγκασμένοι να επιλέγουν να κάνουν import τα παιχνίδια τους μόνο στα Windows. Αν του δίνανε τις δυνατότητες, αυτό το λειτουργικό θα έτρεχε πολύ πιο αεράτα ακόμη και τα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ δηλαδή ως φορολογούμενος (αν είσαι), πώς αισθάνεσαι που ενώ το 90% του δημόσιου τομέα θα μπορούσε να λειτουργεί με Linux, πληρώνεις την M$ θέλοντας και μη; Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι αυτή σου η στάση που φαίνεται από τέτοια post, είναι μία από τις αιτίες; Πώς αισθάνεσαι που σε εκβιάσανε να αγοράσεις σαβούρα για να έχεις DX10? Πώς αισθάνεσαι που αντί να στη φτιάξουν δωρεάν (με SP2), θα σε εξαναγκάσουν να την αγοράσεις πάλι; θα κάνεις κάτι γι' αυτό ή θα ανήκεις πάντα στο ποίμνιο; Εγώ τουλάχιστον έχω τη συνείδησή μου ήσυχη

 

Για την συμφωνία MS-Δημοσίου διαφωνώ,όντως η δουλειά θα μπορούσε να γίνει με Linux πχ Red Hat.

Δε ξέρω τι βγαίνει απο τα posts μου,διαφωνώ σε πολλά και απο τις δύο ή τρεις(MS,Linux,Apple) αν θες καλύτερα μεριές,κι αυτό γιατί δεν υποστηρίζω κανένα λειτουργικό χωρίς λόγο,το α με βολεύει για κάτι,το β για κάτι άλλο.Αρνητικά θα πω και για τα δύο ή τρία αφού κανένα απο τα 3 δεν με καλύπτει 100%,όπως βέβαια θα πω και θετικά.

Για αυτό σου δίνω και δίκιο και συμφωνώ με την άποψη σου για τα 7(για τα vista ψιλοδιαφωνώ,είναι καλύτερα απο τα XP αλλά δεν δικαιολογούσαν τη τιμή τους,τώρα είναι καλύτερα πχ home basic 80 ευρώ και premium 100,για άλλους δε τη δικαιολογούν ακόμα),μέχρι να αποκτήσω ποσοστά στην MS μου είναι αδιάφορη για να την υπερασπιστώ κιολας.

 

btw Περιμενετε να βγει το νεο Ubuntu με το ext4. Τρελη τεχνολογια.

Linux δεν είναι μόνο το ubuntu,υπάρχει το ext4 ήδη στη Fedora.

 

@elven, μπορείς να σταματήσεις να αποφασίζεις αυθαίρετα δογματικές αλήθειες, όπως του ότι όλοι έχουν dual boot, όλοι θέλουν να παίζουν παιχνίδια, όλοι θέλουν ps3 κτλ; έτσι, για το γαμώτο

 

Η στατιστική λέει ότι το ποσοστό του Linux κυμαίνεται απο 1 μέχρι 3,4,5%?,εκτός αν όλο το 5% είναι μέλη στο insomnia τότε κάνω λάθος.

Και το post ήταν για τον gdp77 που ξέρω(ο ίδιος το ανέφερε,δεν το κρύβει) ότι έχει dual boot με XP.

Οσον αφορά για την ειρωνία με το PS3 ξέρω,είναι δύσκολο να δεχτείς την αλήθεια όταν δεν σε συμφέρει,μπορούμε να κάνουμε κουβέντα σε εκείνο το θέμα ήρεμα κι ωραία αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου Alan James Hetfield δεν υπαρχει λογος να αγορασεις hardware στο Linux. Παιζει μια χαρα μα nvidia Riva TNT2 32mb . Γιατι ; Γιατι δεν έχει παιχνίδια στο linux. Και οποιος νομιζει οτι στο Linux μπορει να απολαυσει gaming σε Cedega ή αλλους τετοιους emulators είναι γελασμένος. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να παιξεις καποιο OpenGL παιχνίδι αξιοπρεπώς όπως Quake ή UT2004. Αλλα και παλι δεν θα εχεις την ιδια ποιοτητα και αποδοση που θα ειχες στα Windows. Anyway εχουμε φυγει Offtopic. Το οτι το Linux ειναι πιο γρηγορο λειτουργικο το ξερουμε. Η διαφορά στην ταχύτητα ενος Linux λειτουργικου έχει να κανει με τις γνώσεις του χρήστη και όχι με τη μηχάνημα έχει. Στα Windows αν θες πιο γρηγορο συστημα πρέπει να πληρώσεις για καλύτερο Hardware. Για το οποιο θα βγει καταλληλο software για να στο κανει να φαινεται αργο ωστε να αγορασεις παλι αλλο.

Και μενα μενα με καλυψες απολυτα, αλλα θελω να κανω μια επισημανση: Ναι απο παιχνιδια το Linux πασχει, ομως γινονται βηματα αργα αλλα σταθερα για να δουμε επιτελους και αξιοπρεπη παιχνιδια. Δες το παραδειγμα της Valve, που προσελαβε προγραμματιστες για να κανει το port της πλατφορμας steam στο Linux (ηδη παιζει το steam me emulator και μαλιστα σε ικανοποιητικο επιπεδο). Επισης φημολογειται οτι η Google θελει να εξαγορασει τη Valve, που αν τελικα γινει κατι τετοιο, θα βαλει φωτια στα παραθυρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σας λεω οτι αν χρειαστεί, θα τα δώσει δωρεαν τα windows η microsoft. Αν γινει τόσο ανταγωνιστικό το linux που θα χάνουν ικανο αριθμό πελατών , θα το κάνει αμεσα για να θολώσει τα νερά. Θα σε χρεώνει τα updates, το office, τα web services και οτι αλλο γουστάρει. Θα παιρνεις το laptop με δωρεαν OS και πληρωμένο office, τα ιδια λεφτα δηλαδη δεν θα τα λεει Γιαννη θα τα λεει Γιαννάκη..

 

Αλλα για να γίνει αυτο, πρεπει να πείσεις το λαο να βάλει linux. Πως ομως, αφου τις 3 τελευταιες φορες που εβαλα διανομή σε dualboot, το συστημα το πήρα στα χέρια εντος εβδομάδας! Δε ζητάει κανεις ενα idiot-proof λειτουργικό (που ΔΕΝ ειναι!) αλλα για βασικές αρχες ασφαλειας που τοσα χρόνια καλως η κακως ειναι δεδομένες με τα windows. Τι να το κάνω οτι δεν πιάνει ιους αμα δεν μπουτάρει ή σταμάτησε ξαφνικά να τρέχει ο browser; Ολα τα OS αμα τα ανοίξεις και αμεσως μετα τα κλείσεις δουλεύουν για 100 χρόνια, ακομα και τα beta WinME. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@elven: Αναφερα το Ubuntu και το ext4 γιατί το thread ειναι σχετικο με Ubuntu οποτε ειπα να μην γενικολογίσω. Anyway, ναι, δεν παιζει σημασια η διανομή αλλά το GNU/Linux, δηλαδή ο ίδιος ο πυρήνας kernel.

 

@pigeon όλα είναι θέμα εξικοίωσης. Αν θες κάτι το πετυχαίνεις, δύσκολα ή εύκολα. Το γεγονος οτι "το πήρες στο χέρι" το εκλαβάνω ως δικο σου φταίξιμο και όχι του λειτουργικου. Γιατί προφανώς δεν ρώτησες, δεν έμαθες δεν έψαξες, δεν ίδρωσες - που λενε - να βρείς τι φταίει και να το διορθώσεις. Σε καταλαβαίνω, είναι ωραίο να κάθεσαι και κάνεις μαθηματικές πράξεις με το επιστημονικό κομπιουτεράκι, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να είσαι σε θέση να τις κάνεις με μολύβι και χαρτί. Ο πρωτος τρόπος είναι αυτοματοποιημένος, όπως τα Windows που αυτορυθμίζονται και τα κάνουν όλα για σένα. Το Linux όμως προυποθέτει να γνωρίζεις το αντικείμενο με το οποίο θα ασχοληθείς . Εδώ λοιπόν έρχεται το σημαντικό (για μένα) ερώτημα: Θέλεις ευκολία στην χρήση του λειτουργικού συστήματος ή τον απόλυτο έλεγχο αυτού ;

 

Και τα δύο, δεν γίνεται. You have to choose, my friend.

 

ΥΣ: Rumours & Whispers λένε ότι τα Windows7 θα είναι το καλύτερο λειτουργικό της Microsoft. Και θα τα δώσει δωρεάν σε όσους έχουν ήδη αγοράσει Vista από το καλοκαιρι και μετα (καπου το διαβασα νομιζω). Κ εγω που δοκιμασα τα beta, αρκετά σταθερά και απροβλημάτιστα μου φάνηκαν. Εύγε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρο face lift το "Windows 7 uses parallel processing power to boot several devices at once"?(Το πρωτο που μου ηρθε στο μυαλο)

 

και τότε γιατί δεν το βάλανε στα vista;

 

ή μήπως το γράψανε τώρα τώρα;

 

το mojave experiment το γνωρίζεις; δες εδώ: http://www.mojaveexperiment.com/

 

αντιγράφω απο wikipedia:

The Mojave Experiment is an advertising campaign by Microsoft for the Windows Vista operating system. The participants in the experiment were asked about their perceptions of Windows Vista (having never used it) and then were shown a ten minute demo of Microsoft's "next OS", codenamed "Mojave". After the experiment was over, it was revealed that "Mojave" was actually Windows Vista.[1] Before the session, the average rating of Vista was 4.4 out of 10; after the session the average rating for the "Mojave" OS was 8.5 out of 10.[2] The official goal of the Mojave Experiment is to get consumers to "decide for themselves" rather than accept the commonly held negative perceptions of Windows Vista, providing links to product demo videos and other product advertising. Microsoft says that it is slowly adding more video content to the Mojave Experiment website.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...το γραφικό περιβάλλον των Windows Vista απαιτεί 9600GT για να παίζει καλά ενώ των Ubuntu παίζει άνετα και με μια 5200 εσένα δε σου λέει τίποτα;

το γραφικό περιβάλλον vista δεν απαιτεί τίποτα, εκτός απο μιά Super VGA (800 x 600) κατασκευής 1821.

Για Aero, η αλήθεια είναι οτι πρέπει να τα "σκάσεις": απαιτεί nvidia 5200 ή Ati 9500 (κατασκευές 2002).

 

 

 

οι windows users που υπερασπίζονται με φανατισμό ένα εμπορικό προϊόν μιας εταιρείας...

Αυτά τα βλέπουν όσοι πιστεύουν στα φαντάσματα.

προσωπικά απαντάω σε συγκεκριμένα μηνύματα, με τα οποία διαφωνώ, και παραθέτω το συγκεκριμένο quote.

Οταν γράφεται κάπου ... το απίστευτο "εβαλα λουμπουντου και μου τα βρήκε όλα αυτόματα!!! ενω με τα Γουιν, πρέπει να τα εγκαθιστάς όλα μόνος σου!!", τι να λεμε για φανατικούς... (ποιά win δοκίμασε; τα 3.11 ? :lol: )

ή οτι τα βιστα απαιτουν 9600, και μάλιστα ΤζιΤί amalachi..

 

Μας αρέσει κάτι που εκφράζει, ενισχύει και βασίζεται στις ιδέες της ελευθερίας, της διάδοσης της γνώσης και πληροφορίας. Τι πρόβλημα έχετε πια;

Αυτό είναι! τό πιασες, και μην τ' αφήνεις.

αν αντί για κενούς ισχυρισμούς περι τεχνολογικής υπεροχής, παραδεχόντουσαν μερικοί, αυτή την αλήθεια, δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα.

αυτό ειναι το πρόβλημα.

 

 

Ειμαι οπαδός της ΑΕΚ. Δεν ισχυρίζομαι οτι εχει το καλύτερο χρώμα στις φανέλες, ή το πιο κούλ σήμα, ή τους καλύτερους φιλάθλους, ή τις καλυτερες τουαλέτες στο ΟΑΚΑ, ή οτι παίζει, κάθε χρονιά, το καλύτερο ποδόσφαιρο του γαλαξία. Οπαδιλίκι και λογική, καμία σχέση. ειναι ιδεολογικό το θέμα.

Παρομοίως, το οπαδιλίκι πολλών (τονίζω, όχι όλων) για το Linux. Ειναι ιδεολογία.

αλλα πέστο! όχι 199 σελίδες με αργκουμεντιλίκια... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γραφικό περιβάλλον vista δεν απαιτεί τίποτα, εκτός απο μιά Super VGA (800 x 600) κατασκευής 1821.

Για Aero, η αλήθεια είναι οτι πρέπει να τα "σκάσεις": απαιτεί nvidia 5200 ή Ati 9500 (κατασκευές 2002).

 

 

 

 

Αυτά τα βλέπουν όσοι πιστεύουν στα φαντάσματα.

προσωπικά απαντάω σε συγκεκριμένα μηνύματα, με τα οποία διαφωνώ, και παραθέτω το συγκεκριμένο quote.

Οταν γράφεται κάπου ... το απίστευτο "εβαλα λουμπουντου και μου τα βρήκε όλα αυτόματα!!! ενω με τα Γουιν, πρέπει να τα εγκαθιστάς όλα μόνος σου!!", τι να λεμε για φανατικούς... (ποιά win δοκίμασε; τα 3.11 ? :lol: )

ή οτι τα βιστα απαιτουν 9600, και μάλιστα ΤζιΤί amalachi..

 

 

Αυτό είναι! τό πιασες, και μην τ' αφήνεις.

αν αντί για κενούς ισχυρισμούς περι τεχνολογικής υπεροχής, παραδεχόντουσαν μερικοί, αυτή την αλήθεια, δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα.

αυτό ειναι το πρόβλημα.

 

 

Ειμαι οπαδός της ΑΕΚ. Δεν ισχυρίζομαι οτι εχει το καλύτερο χρώμα στις φανέλες, ή το πιο κούλ σήμα, ή τους καλύτερους φιλάθλους, ή τις καλυτερες τουαλέτες στο ΟΑΚΑ, ή οτι παίζει, κάθε χρονιά, το καλύτερο ποδόσφαιρο του γαλαξία. Οπαδιλίκι και λογική, καμία σχέση. ειναι ιδεολογικό το θέμα.

Παρομοίως, το οπαδιλίκι πολλών (τονίζω, όχι όλων) για το Linux. Ειναι ιδεολογία.

αλλα πέστο! όχι 199 σελίδες με αργκουμεντιλίκια... :-)

 

Φυσικά και δεν απαιτεί 9600GT. To είπα χάριν υπερβολής. Το να μη θες να παραδεχθείς όμως ότι τα Vista με Aero είναι πιο "βαριά" και έχουν περισσότερες απαιτήσεις από τα Ubuntu με Compiz (ίσως και τις 2πλάσιες) κάτι που είναι κοινώς αποδεκτό από την διαδικτυακή κοινότητα (και δοκιμασμένο κι από μένα προσωπικά ώστε να συμφωνώ με όλους τους υπόλοιπους) τότε μας δείχνεις ότι εσύ εθελοτυφλείς υπέρ των Windows.

 

Όσο για την 5200... Όλοι ξέρουμε τι εννοεί η Microsoft όταν μιλάει για απαιτήσεις. Όσο καλά παίζουν τα Windows XP σε pc 400Mhz με 64MB RAM (αυτές νομίζω ήταν οι ελάχιστες απαιτήσεις των XP όταν βγήκαν) τόσο καλά παίζουν και τα Aero με 5200...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οποια ιδεολογία είναι το Open Source καθώς και το πνεύμα την άδειας χρήσης GPL. Και το ζουμί της υπόθεσης:

Free = Ελευθερο

Free δεν ειναι Δωρεάν

 

Καθώς επίσης και την κουλτούρα τύπου Hacking (τοσο terminal πια :P )

 

 

-----Προστέθηκε 16/1/2009 στις 01 : 51 : 22-----

 

 

Όλοι ξέρουμε τι εννοεί η Microsoft όταν μιλάει για απαιτήσεις. Όσο καλά παίζουν τα Windows XP σε pc 400Mhz με 64MB RAM (αυτές νομίζω ήταν οι ελάχιστες απαιτήσεις των XP όταν βγήκαν) τόσο καλά παίζουν και τα Aero με 5200...

 

Γι αυτο τις λένε ελάχιστες :P :lol: Σου λέει ότι με αυτα τα specs μπορείς να τρέξεις το λειτουργικό, και μάλιστα θα το τρέξεις χάλια και με το ζόρι αφού είναι οι ελάχιστες. Αν δεν έχεις ούτε τις ελάχιστες τοτε ΔΕΝ μπορεις να κανεις εγκατάσταση.

 

Μιας και επεσε το θεμα στο τραπεζι περι Aero και Compiz-Fuzion να σας πώ ότι το Compiz-Fuzion δεν είναι τίποτα πάρα ένα fork του XGL. Η τεχνολογία αυτή που βλέπετε δεν έχει να κάνει με την κάρτα γραφικών αποκλειστικά και μόνο αλλά βασίζεται κυρίως στο Hardware Acceleration του συστήματος γενικότερα. Αντίθετα το Aero έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με την κάρτα γραφικών και το DirectX10 σε συνδιασμο με τους κατάλληλους drivers (εξού και τα conflicts με SLI και Crossfire διατάξεις). Οπότε είναι φυσιολογικό και απόλυτα ανεμενόμενο, σε ενα σύστημα με την πιο απλή onboard intel gma κάρτα γραφικών ενός laptop, ο window manager όπως είναι το metacity ή το emerald να είναι πιο γρήγορος, πιο ελαφρύς, από τον αντίστοιχο explorer.exe των Windows. Και να πεις ότι το Aero είναι πιο εντυπωσιακό, οπότε να μπορεις να δικαιολογίσεις όλη αυτην την καζουρα το καταλαβαίνω. Ομως, έτσι όπως ειναι τα πράγματα, το compiz το πατάει κάτω το Aero και αναγκαζει την επιφάνεια εργασίας των Vista να υποκληθεί μπροστά του. Και ρωτάω τωρα εγω, σαν απλός χρήστης, ίσως λίγω πιο υποψιασμένος: Είναι τυχαίο που στα Windows 7 η επιφανεια εργασίας αντι για DirectX θα είναι με OpenGL ; Είναι τυχαίο που τα 7άρια μοιάζουν τρομακτικά με το KDE 4.x ; Αλλά ξέρουν ότι όσο και να αντιγράψουν, όσο σκληρά και να προσπαθήσουν, πέρασε ο καιρός που ήταν πρωτοπόροι και πρωτότυποι ( ας μην αναφερω τι κλεψιες εχει κανει ο Billάκος , δεν ειναι του παρώντος) και θα έρχονται πάντα δεύτεροι. Γιατι ; Επειδή πολύ απλά φίλοι μου, μία εταιρία όσο μεγάλη και να είναι, τα μυαλά 10.000 προγραμματιστών (πχ ενα νουμερο των εργαζομενων τις Microsoft) θα είναι πάντα λιγότερα από τα μυαλά μιας ολόκληρης κοινωνίας. Γιατί στο Linux μπορείς να γράψεις κώδικα εσυ, εγω, αυτος, αυτή! Να δεις το ονομα σου στα credits της καινουριας εκδοσης του Firefox. Να μεταφρασεις, να μεταγλωτίσεις, να προγραμματίσεις, να πάρεις μέρος στο SummerOfCode κ.α. εθελοντικά και όχι μόνο. Αυτή είναι η μαγεία, η φιλοσοφία, η κουλτούρα, το νόημα του Open Source -> Human Knowledge Belongs To The World (καλό το Antitrust ε ; :mrgreen: ).

 

Και κάτι ακόμα, όταν κάνεις κάτι με μεράκι θα το κάνεις σίγουρα καλύτερα απο κάποιον που το κάνει απο υποχρέωση/αγγαρία και μάλιστα + πίεση χρόνου να βγουν τα Vista στην ώρα τους. (πχ ενας προγραμματιστης για να πληρωθεί).

 

Καλό Βράδυ:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...