Προς το περιεχόμενο

Αποσύρεται προσωρινά ο Steve Jobs λόγω προβλημάτων υγείας


pan-pan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με σχετική επιστολή του πρός τους εργαζόμενους της Apple μέσω email, ο Στήβ Τζόμπς ανακοίνωσε ότι δεν θα ασκεί τα καθήκοντά του μέχρι τα τέλη Ιουνίου λόγω προβλημάτων υγείας.

 

Ο Στήβ Τζόμπς θα παραμείνει CEO της Apple αυτή την περίοδο και θα έχει λόγο στις σημαντικές αποφάσεις της εταιρίας. Τα καθημερινά καθήκοντα του Τζόμπς στην Apple, ανατέθηκαν στον Τίμ Κούκ.

 

Η επιστολή του Στήβ:

 

"Είμαι βέβαιος πως όλοι διαβάσατε την επιστολή μου την περασμένη εβδομάδα, όπου μοιράστηκα προσωπικές πληροφορίες με την κοινότητα Apple. Δυστηχώς, η περιέργεια όλων για την υγεία μου συνεχίζει να αποσπά όχι μόνον εμένα και την οικογένειά μου, αλλά και όλους στην Apple. Επιπλέον την περασμένη εβδομάδα ενημερώθηκα πως το πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζω είναι πολύ πιο σύνθετο απ' ότι φανταζόμουν αρχικά.

 

Προκειμένου να αποσύρω τον εαυτό μου από το προσκήνιο και να επικεντρωθώ στην υγεία μου, καθώς επίσης να δώσω την δυνατότητα σε όλους στην Apple να επικεντρωθούν στην δημιουργία εξαιρετικών προϊόντων, αποφάσισα να πάρω αναρρωτική άδεια μέχρι τα τέλη του Ιουνίου.

 

Ζήτησα από τον Τίμ Κούκ να είναι υπεύθυνος για τις καθημερινές εργασίες της Apple, και είμαι βέβαιος πως τόσο ο ίδιος όσο και τα υπόλοιπα στελέχη θα κάνουν εξαιρετική δουλειά. Ως ο CEO σκοπεύω να συνεχίσω να λαμβάνω μέρος στις αποφάσεις στρατηγικής σημασίας της Apple, για το χρονικό διάστημα που θα απουσιάζω. Το ΔΣ υποστηρίζει πλήρως αυτό το σχέδιο.

 

Ανυπομονώ να σας ξαναδώ όλους αυτό το καλοκαίρι.

 

Στήβ."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα υγείας για τον Στιβ Τζομπς

 

 

 

 

O ιδρυτής και ο πρόεδρος της Apple Στιβ Τζομπς αποχωρεί προσωρινά από τη διοίκηση της εταιρείας για λόγους υγείας.

Στο e-mail που έστειλε στους εργαζόμενους της Apple ο 53χρονος Τζομπς τονίζει ότι τα η κατάσταση της υγείας του είναι πιο περίπλοκη από όσο περίμενε και γι' αυτό πρέπει να αφιερώσει χρόνο σε αυτά.

«Όπως θα είχατε διαπιστώσει το 2008 είχα χάσει πολλά κιλά. Ο λόγος αποτελούσε μυστήριο για μένα και τους γιατρούς. Τελικά διέγνωσαν ότι προκαλείται από ορμονική ανωμαλία».

O ίδιος ο Στιβ Τζομπς ελπίζει ότι θα έχει επιστρέψει στα καθήκοντά του μέχρι το καλοκαίρι.

Ο πρόεδρος της Apple, έπασχε από καρκίνο στο πάγκρεας και χρειάστηκε να χειρουργηθεί το 2004. Μέχρι τώρα δεν αντιμετώπιζε κάποιο πρόβλημα καθώς τα αποτελέσματα της θεραπείας του ήταν θετικά. Αντικαταστάτης του για όσο διάστημα θα λείψει θα είναι ο Τιμ Κουκ.

Αμέσως μετά την ανακοίνωση του Tζομπς, η μετοχή της Apple άρχισε να κατρακυλάει και έκλεισε στα 85.33 δολάρια με πτώση -2.71%, ενώ είχε φτάσει και το 10%.

 

greek-chater.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενόμενο ήταν. Έχει καρκίνο στο πάγκρεας και βγαίνει και λέει ότι απλά τον τελευταίο καιρό έχει ένα απλό ορμονικό πρόβλημα; Φυσικά και είναι πιο σύνθετο απ' ότι φανταζόταν.

 

Καλύτερα να είναι σπίτι του με την οικογένεια του, η Apple θα υπάρχει και χωρίς αυτόν δε χρειάζεται να πεθάνει για την εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Αναμενόμενο ήταν. Έχει καρκίνο στο πάγκρεας και βγαίνει και λέει ότι απλά τον τελευταίο καιρό έχει ένα απλό ορμονικό πρόβλημα; Φυσικά και είναι πιο σύνθετο απ' ότι φανταζόταν.

 

Καλύτερα να είναι σπίτι του με την οικογένεια του, η Apple θα υπάρχει και χωρίς αυτόν δε χρειάζεται να πεθάνει για την εταιρεία.

 

Ε ναι σωστά! Αν δεν βγάλουμε εμείς διάγνωση ποιός θα βγάλει ...ο ίδιος?

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι σωστά! Αν δεν βγάλουμε εμείς διάγνωση ποιός θα βγάλει ...ο ίδιος?

B)

 

Ο ίδιος και να ήθελε δεν μπορεί. Επίσης δεν έβγαλα διάγνωση, αυτή έχει βγει και έχει γίνει γνωστή στον κόσμο. Απλά είπα ότι είναι λογικό τα πρόσφατα προβλήματα του να σχετίζονται με το προυπάρχον πρόβλημα και να μην γίνεται να τα αντιμετωπίσει με μια απλή δίαιτα/απλή φαρμακευτική αγωγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ο ίδιος και να ήθελε δεν μπορεί. Επίσης δεν έβγαλα διάγνωση, αυτή έχει βγει και έχει γίνει γνωστή στον κόσμο. Απλά είπα ότι είναι λογικό τα πρόσφατα προβλήματα του να σχετίζονται με το προυπάρχον πρόβλημα και να μην γίνεται να τα αντιμετωπίσει με μια απλή δίαιτα/απλή φαρμακευτική αγωγή.

 

Εννοώ ρε παιδί μου πως σε όλες τις αντίστοιχες περιπτώσεις βγάζουμε με τη μία συμπεράσματα! Δηλαδή αποκλείεται ένας καρκινοπαθής να πάθει κάτι άλλο!

 

Εγώ ας πουμε πέρασα Ανεμοβλογιά μικρός, οπότε αν ακούσεις πως μπήκα νοσοκομείο θα πεις "α ξέρω τι φταίει"! :P

 

Anyway, θα έχει ενδιαφέρον να παρακολουθούμε την πορεία της Apple όλο αυτό το διάστημα!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ρε παιδί μου πως σε όλες τις αντίστοιχες περιπτώσεις βγάζουμε με τη μία συμπεράσματα! Δηλαδή αποκλείεται ένας καρκινοπαθής να πάθει κάτι άλλο!

 

Εγώ ας πουμε πέρασα Ανεμοβλογιά μικρός, οπότε αν ακούσεις πως μπήκα νοσοκομείο θα πεις "α ξέρω τι φταίει"! :P

 

Anyway, θα έχει ενδιαφέρον να παρακολουθούμε την πορεία της Apple όλο αυτό το διάστημα!

B)

 

Γενικεύεις όμως, εκτός αν έχεις υπόψιν σου άλλη περίπτωση που είπα κάτι παρόμοιο :-)

 

Δυστυχώς στη συγκεκριμένη περίπτωση φαίνεται να έχω δίκιο. Έτσι όπως το λες εσύ είναι σαν να μπήκε στο νοσοκομείο ύστερα από τρακάρισμα και να έλεγα "Α, ο καρκίνος φταίει!". Δεν είναι έτσι όμως. Καρκίνος στο πάγκρεας. Το πάγκρεας παράγει σημαντικές ορμόνες (ινσουλίνη, γλυκαγόνο, σωματοστατίνη κτλ.) Και τώρα ορμονικά προβλήματα. Δε μου φαίνεται τεράστιο άλμα λογικής να υποθέσω ότι όντως φταίει η προυπάρχουσα κατάσταση του εδώ.

 

Καλά να είναι ο άνθρωπος και τι λέμε εμείς είναι μικρής σημασίας. Για να δούμε και την Apple χωρίς το ίνδαλμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Όσο παραμένει CEO κι έχει τα ηνία... όλα βαίνουν καλώς.

 

Αν χτύπα ξύλο δε μπορεί πλέον να ηγηθεί... φοβάμαι πως RIP Apple.

 

Η Apple έχει πάρει εδώ και μερικά χρόνια "το δρόμο της" και δεν είναι πολύ πιθανό το σενάριο που λες (ακόμη και χωρίς τον Jobs).

 

Απλά πολλοί βρήκαν την ευκαιρία με τις τελευταίες εξελίξεις να ...χαρούν!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως θα δείτε πως η Apple δεν θα είναι το ίδιο χωρίς τον Steve. Μακάρι να γίνει καλά πάντως.

 

Αυτο το φοβαμαι παρα πολυ ...ειδικα τωρα που υπαρχει κ αυτη η οικονομικη κριση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλωστε και η ιστορια εχει δειξει οτι χωρις τον Jobs η Apple δεν ηταν κ στα καλυτερα της ...

Ουτε ομως και ο Jobs χωρις την Apple ..

 

Θα ηταν ομως κριμα για ολους , ολη αυτη η προσπαθεια κ επιτυχια να αποδειχθει προιον μονον του Jobs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...