Προς το περιεχόμενο

Nissan Micra ελαστικά


manelys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πιο φθηνά για 175/65(ή 55)/13 έχουν 50-55 Ευρώ... Το micra νομίζω φοράει 15άρια οπότε καλά νομίζω είναι η τιμή...

 

Έχει τύχει να δώσω και 600 για 4άδα χειμερινά αλλά με όριο πάνω από 210...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα τηλεφωνο στο Φωκα.Για το δικο μου μοντέλο 2005 155/60/14 energy 220 τα τέσσερα...πριν 1 χρονο νομίζω.Πάντως ήταν ο πιο φθηνός.Δεν χάνεις πάντως να κάνεις ενα τηλέφωνο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα φοράω 165/65/13 και λέω να βάλω 165/70/13.το μοντέλο του '97 έχω.

 

εισαι σιγουρος οτι μετα παει 165/70/13; για δες μηπως για να πας στα 70, να πρεπει να βαλεις 155/70/13. πρεπει να διατηρηθει σωστη αναλογια για να ειναι και το 'βημα' σωστο...αλλιως αλλα θα πηγαινεις και αλλα θα σου δειχνει στο κοντερ. αναλογα με τις ζαντες σου θα σου πουν αν απο 165/65/13 μπορει να παει σε 165/70/13 η θα πρεπει αναγκαστικα να πας σε 155/70/13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιβλίο για το 1000αράκι λέει

Λοιπόν γράφει Ζάντα 13 x 5J

Offset mm 45

Μέγεθος ελαστικών 155/70 R13 75T ή 75Η

175/60 R13 75T ή 75Η

 

Τι σημαίνουν αυτά;Ότι έχω δύο επιλογές ή ότι έχω το έυρος ανάμεσα στις διαστάσεις που μου δείχνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πχ για το 175/60 R13:

Το πλάτος του πέλματος του ελαστικού (όπως το βλέπεις από πίσω πχ) θα είναι 175mm.

Το προφίλ θα είναι το 60% του 175.

Και τέλος το λάστιχο θα μπεί σε ζάντα 13 ιντσών.

Αν υποθέσουμε ότι δεν θέλεις να αλλάξεις ζάντες και θα μείνεις σε 13" όταν αυξάνεις το πέλμα θα πρέπει να μειώνεις το προφίλ και αντίστροφα. Το συνολικό προφιλ είναι καλό να είναι στο +-3% από αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής και αυτό υπολογίζεται εύκολα από εδώ

http://www.miata.net/garage/tirecalcold.html

 

Υπάρχει και εμπειρικός κανόνας αλλά στις μικρές διαστάσεις βγάζει σφάλμα! Επομένως έχεις αυτές τις επιλογές και τις δυο και μερικές ακόμα ενδιάμεσες.

Αν είσαι μόνο για πόλη βάλε το στενό λάστιχο το 155 να έχεις χαμηλότερη κατανάλωση, λιγότερο θόρυβο και καλύτερες επιδόσεις.

Αν το στρίβεις το αμάξι βάλε το 175 για να κρατάει καλύτερα.

 

Όσο για μάρκα ελαστικών. Δεν ξέρω προσωπικά τα energy δεν θα τα έβαζα. Αν είναι μόνο για πόλη καλά είναι αλλιώς δες αν βγαίνουν σε αυτή τη διάσταση τπτ Continental PremiumContact ή Goodyear Hydragrip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...