Προς το περιεχόμενο

Από Intel Core 2 Duo Ε6750 σε Intel Core 2 Quad 9650..


1000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδιά πραγματικά αξίζει να δώσει τόσα λεφτά για να πάει απο διπύρηνο σε τετραπύρηνο που θα τον λειτουργεί στην ίδια περίπου συχνότητα με αυτόν που έχει τώρα?διότι απο όσο καταλαβαίνω το κύριο μέλλημά του είναι τα παιχνίδια(φίλε διορθωσέ με αν κάνω λάθος)..τόσο μεγάλη διαφορά θα δει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Και'γω εχω τον 6750 αλλα εχω και την 3870χ2 με υδροψυξη κ.α. και με 750w τροφοδοτικο ουτε σκεψη για oc!!!

 

Ρε φίλε μου, πραγματικά, ΤΙ ΛΕΣ?? Να πω ότι είχες κανένα 350άρι του κιλού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Σαν αγορα πιστευω πως ειναι καλη αλλα δεν ξερω αν εχεις σκεφτει οτι ο Q9650 σε idle λειτουργια ειναι στα 95w ενω ο 6750 μολις 65w οπως καταλαβαινεις και στο oc τα watt θα φτανουν πολυ ψηλα!!!!

Σε λιγες μερες θα βγουν οι Q9550s με 65w σε idle λειτουργια!!!!

Αρα και πιο ευκολα oc!!

 

αυτά τα watt που λες είναι TDP, καμία σχέση με κατανάλωση, την θερμότητα συμβολίζουν...

 

Και'γω εχω τον 6750 αλλα εχω και την 3870χ2 με υδροψυξη κ.α. και με 750w τροφοδοτικο ουτε σκεψη για oc!!!!!

 

κακώς ούτε σκέψη...μια χαρά κάνεις overclocking με το 750αρι ακόμα και με τέτοιο σύστημα, μην σου πω και με 650αρι

 

Αν υποθέσουμε ότι τον πήγα στα 3.5 όπως έχω και τον Ε6750 τώρα και τρέξω ένα 3DMark06 τι διαφορά πιστεύεις θα δω στα αποτελέσματα με ίδια GHZ; (προκειμένου να έχω ένα κάποιο παράδειγμα ώστε να συγκρίνω την αξία της αναβάθμισης)

 

το 3Dmark εκμεταλεύεται τους quad core...σίγουρα το score θα είναι μεγαλύτερο...

τώρα αν χρησιμοποιείς και άλλες εφαρμογές που εκμεταλεύονται quad cores ακόμα καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά πραγματικά αξίζει να δώσει τόσα λεφτά για να πάει απο διπύρηνο σε τετραπύρηνο που θα τον λειτουργεί στην ίδια περίπου συχνότητα με αυτόν που έχει τώρα?διότι απο όσο καταλαβαίνω το κύριο μέλλημά του είναι τα παιχνίδια(φίλε διορθωσέ με αν κάνω λάθος)..τόσο μεγάλη διαφορά θα δει??
Όχι δεν είναι τα παιχνίδια το κύριο μέλημα. Τα πάντα και τίποτα.

Απλά έχω τη κακιά συνήθεια του υπερκαταναλωτισμού και του να ανοίγω 800 εφαρμογές ταυτόχρονα..

 

ΠΧ Να φτιάχνω videos, να σκανάρω, να δημιουργώ 7z, να σερφάρω, και ότι άλλο μου κατέβει στο κεφάλι. Ε,δε θέλω να μου κάνει το δύσκολο..

 

(αν και μετά το overclock η κατάσταση βελτιώθηκε αισθητά)

 

Τέλος πάντων, να μη πω ψέματα.. ακόμα μπερδεμένος είμαι για το αν αξίζει η συγκεκριμένη αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανεις overclock παντως εναν υπολογιστη να ξερεις οτι αναλογα το μεγεθος του overclock η καταναλωση του σε ρευμα ανεβαινει στα υψη.

 

Τωρα μπορει να λες οτι δε σε νοιαζει, αλλα οταν σου ερθει το τετραμηνο της Δεη μπορει να αλλαξεις γνωμη.

 

Υπηρχαν και μπορει να υπαρχουν ακομα κατι προγραματα οπου βαζεις λεει τον υπολογιστη σου να δουλευει και βοηθας και εσυ την ανακαλυψη νεων φαρμακων και τετοια κουλα, δε ξερω αν υπαρχουν ακομα τετοια. Πηγε λοιπον ενας φιλος μου, τρελος με overclock ανεβασε τον υπολογιστη του πολυ ψηλα, με ψυχτρα με φρεον και κομπρεσερ σαν κανονικο ψυγειο να τρεχει διπλα τον ειχε ανεβασει τοτε, πριν 2-3 χρονια δηλαδη στα 4,3 Ghz μονοπυρηνος ιντελ.

Τον ειχε και δουλευε λοιπον 24/7 στο full load για να βοηθησει και αυτος λεει στην ανακαλυψη των φαρμακων , και επαιρνε ποντους αναλογα με το μεγεθος της επεξεργαστικης ισχυς, αυτος ειχε πολυ επεξεργαστικη ισχυ το ειχε σκισει το θεμα.

 

Του ηρθε ενας λογαριασμος του ρευματος 1200ευρω νομιζω τετραμηνο ηταν.

Την ιδια στιγμη τα εκοψε ολα, τωρα ειναι με εναν amd και κοιταει τις καταναλωσεις πριν αγορασει pc, ολα τα υπολοιπα τα αγνωει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε μου, πραγματικά, ΤΙ ΛΕΣ?? Να πω ότι είχες κανένα 350άρι του κιλού...

 

Το οτι κανω oc στον 6750 και τον παιρνω στα 3,6ghz το εχω δει χαλαρα αλλα το συστημα μου ηταν λιγο ασταθες!!!!

Ok μπορει να ειπα μπαρουφα αλλα οταν αφησω το oc πχ κατα την διαρκεια που επαιζα cod4 μου πεταγε μαυρη οθονη χωρις φυσικα να πειραξω την καρτα!!!!

Και για να μου πεις αφου γνωριζεις ως προς την καταναλωση δες τι εχω και τι μπορει να καιει αυτο το πραγμα!!

http://www.youtube.com/watch?v=MdAzSklBlb0'>http://www.youtube.com/watch?v=MdAzSklBlb0

 

cpu:6750 , ram:2x2gb ocz, mobo:msi p35, gpu:3870x2 και οτι αλλο βλεπεις στο κουτι!!

 

 

-----Προστέθηκε 24/1/2009 στις 11 : 38 : 31-----

 

 

αυτά τα watt που λες είναι TDP, καμία σχέση με κατανάλωση, την θερμότητα συμβολίζουν...

 

 

 

κακώς ούτε σκέψη...μια χαρά κάνεις overclocking με το 750αρι ακόμα και με τέτοιο σύστημα, μην σου πω και με 650αρι

 

 

 

το 3Dmark εκμεταλεύεται τους quad core...σίγουρα το score θα είναι μεγαλύτερο...

τώρα αν χρησιμοποιείς και άλλες εφαρμογές που εκμεταλεύονται quad cores ακόμα καλύτερα

 

Aφου γνωριζεις ως προς την καταναλωση δες τι εχω και τι μπορει να καιει αυτο το πραγμα!!

http://www.youtube.com/watch?v=MdAzSklBlb0

 

cpu:6750 , ram:2x2gb ocz, mobo:msi p35, gpu:3870x2 και οτι αλλο βλεπεις στο κουτι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Το οτι κανω oc στον 6750 και τον παιρνω στα 3,6ghz το εχω δει χαλαρα αλλα το συστημα μου ηταν λιγο ασταθες!!!!

Ok μπορει να ειπα μπαρουφα αλλα οταν αφησω το oc πχ κατα την διαρκεια που επαιζα cod4 μου πεταγε μαυρη οθονη χωρις φυσικα να πειραξω την καρτα!!!!

 

τότε προφανώς δεν είναι stable το pc λόγω ρυθμίσεων...ανέβασε τάσεις...

 

το 750αρι psu αν είναι της προκοπής και όχι του κώλου είναι υπεραρκετό για το pc σου...

 

πχ ο Vatos_Locos με [email protected] + 4870X2 έπαιζε overclocked και την κάρτα μάλιστα χωρίς πρόβλημα με το 750αρι τροφοδοτικό του...άρα όπως φαντάζεσαι κάτι άλλο φταίει σε σένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά ενωάτε οτι με 750Watt το κρατάς χαλαρά :P

έχω παίξει το ίδιο σύστημα που λέει ο Thresh αλλά αντί για μία 4870χ2 είχα 2 3850χ2 και δεν τράβαγε κανένα ζόρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τότε προφανώς δεν είναι stable το pc λόγω ρυθμίσεων...ανέβασε τάσεις...

 

το 750αρι psu αν είναι της προκοπής και όχι του κώλου είναι υπεραρκετό για το pc σου...

 

πχ ο Vatos_Locos με [email protected] + 4870X2 έπαιζε overclocked και την κάρτα μάλιστα χωρίς πρόβλημα με το 750αρι τροφοδοτικό του...άρα όπως φαντάζεσαι κάτι άλλο φταίει σε σένα

 

Τελικα παιδια ειχατε δικιο το εψαξα τωρα!!!!!εκανα αναβαθμηση στα bios της μητρικης και το δοκιμασα για λιγο και ολα δειχνουν μια χαρα,η αληθεια ειναι πως πριν η μητρικη χωρις oc και αν ανοιγα το everest μου εδειχνε τους χρονισμους των μνημων στα 5-5-5-18 ενω τωρα 5-5-5-15 οπως και πρεπει να ναι κανονικα!!!

Δλδ αν στο μελλον(συντομα) σκεφτω να βαλω τον q9650 δεν θα αντιμετωπισω προβλημα!!!!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα παιδια ειχατε δικιο το εψαξα τωρα!!!!!εκανα αναβαθμηση στα bios της μητρικης και το δοκιμασα για λιγο και ολα δειχνουν μια χαρα,η αληθεια ειναι πως πριν η μητρικη χωρις oc και αν ανοιγα το everest μου εδειχνε τους χρονισμους των μνημων στα 5-5-5-18 ενω τωρα 5-5-5-15 οπως και πρεπει να ναι κανονικα!!!

Δλδ αν στο μελλον(συντομα) σκεφτω να βαλω τον q9650 δεν θα αντιμετωπισω προβλημα!!!!?

 

το psu ειναι thermaltake οπως και ολα στο κουτι!!!

 

 

-----Προστέθηκε 24/1/2009 στις 12 : 36 : 23-----

 

 

Και... σου πεταγε μαυρη οθονη επειδη ηταν 5-5-5-18 και οχι 5-5-5-15...???

Δεν γινεται αυτο.

 

Και'γω δεν μπορω να καταλαβω το γιατι αλλα συνεβαινε και το μονο που μπορουσα να σκεφτω ηταν το τροφοδοτικο!!!!!

Αλλα τωρα ολα καλα,δεν ξερω τι γινεται με την msi και τα mobo της αλλα τοση ωρα που δοκιμαζω games μια χαρα ακομα και το gta απο 30fps πηγε στα 36fps μονο και μονο απο το oc στο cpu!!!!

6750===>3,2ghz!

 

 

-----Προστέθηκε 24/1/2009 στις 12 : 38 : 40-----

 

 

Και... σου πεταγε μαυρη οθονη επειδη ηταν 5-5-5-18 και οχι 5-5-5-15...???

Δεν γινεται αυτο.

 

Δεν ξερω αν εφταιγε αφτο η κατι αλλο,απλα σας εγραψα μια διαφορα που παρατηρησα με την αλλαγη στα bios!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν νομίζω ότι έχει έρθει ακόμα Ελλάδα

 

κατά την άποψή μου θα είναι αρκετά ακριβός...δεν αξίζει ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...