Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση μεχρι 400ευρω


Stelios83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να κανω αναβαθμιση το παλιο pc p4 3,2.Θα ηθελα τι γνωμη σας για τα εξης

 

1. τι επεξεργαστη?ειμαι αναμεσα σε αυτους: AMD PHENOM 9950 2.6GHZ QUAD-CORE BLACK EDITION BOX και INTEL CORE 2 DUO E8400 3.00 GHZ LGA775 - 1333 FSB - BOX .Εδω ειναι το μεγαλυτερο διλημα γιατι οπου και να διαβαζω ο καθενας λεει τα δικα του.....

 

2.Τι μητρική? Η ASUS P5QC απο οτι εχω δει παιρνει και dd3 για μελοντικη αναβαθμιση μνημων.

 

3.Μνημες. KINGSTON KHX8500D2K2/4G DDR2 4GB (2X2GB) PC8500 1066MHZ HYPERX DUAL CHANNEL KIT

Οθόνη:LG M2294D-PZ 22'' LCD TV

Gpu :Ati radeon x1900 gc-x1900xtxd-vie3 απο ενα φιλο μου που θα μου τη δωσει.

Psu : THERMALTAKE W0193 TR2 QFAN 450W

Κουτι :THERMALTAKE CASE VD2000BNS MATRIX BLACK

 

Λοιπον περα απο ολα θα ηθελα να σας πω οτι το budget ειναι μεχρι 400 ευρω το πολυ.Θελω να κανω αναβαθμιση στα τρια πρωτα μιας και οθονη και καρτα γραφικων τα εχω ηδη.Θα μπορω να παιζω παιχνιδια ικανοποιητικα και να βλεπω mkv στην οθονη που μεχρι τωρα παει τζαμπα και δε μπορω να την αξιοποιησω?Βοηθηστε γιατι εδω και τρεις μηνες κοιταω γενικα τι παιζει και τι ειναι καλυτερο να κανω για τα λεφτα που διαθετω και δεν μπορω να αποφασισω και ολο το αφηνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Aς μη μακρυγορησω!

 

Μητρικη αυτη (αυτη που εβαλες δεν υποστηριζει AMD επεξεργαστες).

 

Επεξεργαστη αυτον (κλασεις ανωτερος απο τον 9950 προηγουμενης γενιας - ναι καλα διαβασες, ο συγκεκεριμενος ηδη ειναι υπο αποσυρση :P ).

 

Μνημες αυτες (4GB 800Mhz με 4ρια timings δεν ξαναγινε).

 

Συνολο: 336€ και σου μενουν να παρεις και ενα τροφοδοτικο της προκοπης γιατι τα TR2 ειναι ο,τι χειροτερο.

 

Φυσικα αν θες μπορεις να πας σε διπυρηνο Intel (Ε7xxx ή Ε8xxx), και να σου στοιχισει πιο φθηνα η ολη ιστορια.

 

Τι θες να κανεις με το νεο σου pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πρόσφατα πήρα αυτά:

E8400 - http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558251

Corsair DD3 2x2 gb 1333mhz - http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554040

MSI X48C Platinum - http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523311

 

~450 euros... εσύ αν θες αντί για ddr3 βάζεις ddr2 και πέφτεις περίπου στο budget σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ακριβως αυτο, δεν αξιζει να δωσει ΤΟΣΑ χρηματα για μητρικη και ειδικα για DDR3 μνημες, οι οποιες δε θα του προσφερουν τιποτε παραπανω στην ουσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς μη μακρυγορησω!

 

Μητρικη αυτη (αυτη που εβαλες δεν υποστηριζει AMD επεξεργαστες).

 

Επεξεργαστη αυτον (κλασεις ανωτερος απο τον 9950 προηγουμενης γενιας - ναι καλα διαβασες, ο συγκεκεριμενος ηδη ειναι υπο αποσυρση :P ).

 

Μνημες αυτες (4GB 800Mhz με 4ρια timings δεν ξαναγινε).

 

Συνολο: 336€ και σου μενουν να παρεις και ενα τροφοδοτικο της προκοπης γιατι τα TR2 ειναι ο,τι χειροτερο.

 

Φυσικα αν θες μπορεις να πας σε διπυρηνο Intel (Ε7xxx ή Ε8xxx), και να σου στοιχισει πιο φθηνα η ολη ιστορια.

 

Τι θες να κανεις με το νεο σου pc?

 

Για να ειμαι ειλικρινης με εχει κουρασει το παλιο pc και θελω να παρω κατι που να μπορω να βλεπω mkv γιατι τωρα δε μπορω και να παιζω και κανα παιχνιδι ικανοποιητικα οπως το prince of percia 4 , gta4 , gears of war 2 που το περιμενω κλπ.

Ειμαι μπερδεμενος σε ολα γιατι εχω να ασχοληθω καιρο και αλλα μου λενε φιλοι αλλα διαβαζω σε διαφορα forum με αποτελεσμα εφοσον δεν μου περισσεουν κιολας τα λεφτα να μην κανω τιποτα και να συνεχιζω να ψαχνω και να μπερδευομαι ακομα περισσοτερο.

Για να μη σας κουραζω με τη συγκεκριμενη καρτα γραφικων που προανεφερα που την εχω και καθεται γιατι δεν εχω pci αλλα agp τι μου προτεινεται να παρω?κουτι τροφοδοτικο cpu mobo και μνημες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Α νομιζα οτι τα αλλα κομματια τα ειχες.

 

Ποσα χρηματα διαθετεις για ολοκληρο το pc (εκτος απο τη καρτα γραφικων που ηδη εχεις)?

 

Α να σου πω οτι αν και αρκετα καλη για την εποχη που βγηκε, η συγκεκριμενη καρτα ειναι ηδη αρκετα παλια, και σιγουρα δε θα μπορεις να παιξεις απαιτητικα παιχνιδια οπως το GTA4 σε full details. Οι επιδοσεις της εχουν περασει πλεον στη σημερινη μεσαια προς χαμηλη κατηγορια. Βεβαια ενδεχομενως να ειναι πολυ καλυτερη απο την AGP σου (ποια AGP εχεις?). Ποσο σου τη δινει το παιδι?

 

Να πω επισης οτι mkv θα μπορεις να βλεπεις ανετα και full HD, ακομα και με αυτη τη καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α νομιζα οτι τα αλλα κομματια τα ειχες.

 

Ποσα χρηματα διαθετεις για ολοκληρο το pc (εκτος απο τη καρτα γραφικων που ηδη εχεις)?

 

Α να σου πω οτι αν και αρκετα καλη για την εποχη που βγηκε, η συγκεκριμενη καρτα ειναι ηδη αρκετα παλια, και σιγουρα δε θα μπορεις να παιξεις απαιτητικα παιχνιδια οπως το GTA4 σε full details. Οι επιδοσεις της εχουν περασει πλεον στη σημερινη μεσαια προς χαμηλη κατηγορια. Ποσο σου τη δινει το παιδι?

 

Απο εκει ξεκινησαν ολα γιατι πηρε αλλη καρτα γραφικων και μου την εδωσε τζαμπα και απο τοτε εχω μπει στη μπριζα για αναβαθμιση.

Sory, γυρω στα 400 ευρω διαθετω εχω οθονη και καρτα γραφικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι μονο που σου εκανα αλλες 2 ερωτησεις στο post μου τις οποιες δεν απαντησες. (δες ξανα το ποστ μου, εχω κανει edit).

 

Βοηθησε μας κι εσυ λιγο για να σε βοηθησουμε κι εμεις!

Πες μας και τι υπολογιστη εχεις τωρα και τι θελεις να κανεις που δε μπορεις με τον τωρινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μονο που σου εκανα αλλες 2 ερωτησεις στο post μου τις οποιες δεν απαντησες. (δες ξανα το ποστ μου, εχω κανει edit).

 

Βοηθησε μας κι εσυ λιγο για να σε βοηθησουμε κι εμεις!

Πες μας και τι υπολογιστη εχεις τωρα και τι θελεις να κανεις που δε μπορεις με τον τωρινο.

 

Sory, γυρω στα 400 ευρω διαθετω εχω οθονη και καρτα γραφικων.

Τωρα εχω εναν P4 3,2 με 1gb ddr1 gpu Radeon x800gt σκληρο ενα seagate 320 τροφοδοτικο και κουτι της εποχης του.Δε μπορω ουτε mkv να δω και εννοειται ουτε παιχνιδια.Θελω γενικα λιγη ελευθερια κινησης με τα δεδομενα της τωρινης εποχης γιατι εχω ξεμεινει πολυ πισω και σε λιγο απλα θα σερφαρω μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αρα δινεις μονο 400€ για ολοκληρο το κουτι πλην καρτας γραφικων?

Και το τροφοδοτικο - κουτι που ειχες στο πρωτο ποστ? Δε συμπεριλαμβανονται στη τιμή ή τα εχεις ηδη?

Ο σκληρος σου ειναι IDE ή Sata?

Εχεις DVD-ROM ή DVD-RW και αν ναι, δεχεσαι να τα βαλεις στο "νεο" pc?

 

Απαντησε μου σε αυτα, καθως επισης και τι windows σκοπευεις να βαλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα δινεις μονο 400€ για ολοκληρο το κουτι πλην καρτας γραφικων?

Και το τροφοδοτικο - κουτι που ειχες στο πρωτο ποστ? Δε συμπεριλαμβανονται στη τιμή ή τα εχεις ηδη?

Ο σκληρος σου ειναι IDE ή Sata?

Εχεις DVD-ROM ή DVD-RW και αν ναι, δεχεσαι να τα βαλεις στο "νεο" pc?

 

Απαντησε μου σε αυτα, καθως επισης και τι windows σκοπευεις να βαλεις.

 

Ναι 400 πλην της καρτας γραφικων , του σκληρου που ειναι sata και του dvd-rw που θα το βαλω στο καινουργειο.Τροφοδοτικο και κουτι δε συμπεριλαμβανονται στη τιμη.

Ασ το παρουμε αλλιως μιας και ειδα οτι στην msi mobo που προτεινεις υπαρχει vga onboard.Μαυτην θα παιζω καθολου παιχνιδια?Ειμαι απλα στη φαση οτι αν ειναι να δωσω εστω και 400 ευρω να μπορω να δω κανα παιχνιδι της προκοπης αλλιως μονο για τα mkv δεν αξιζει παιρνω και ενα xbox 360 elite (και λεω xbox και οχι ps3 για ευνοητους λογους οτι βρισκεις παιχνιδια στο net) που κανει και τα δυο μιας και η οθονη μου εχει hdmi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχουμε και λεμε λοιποννν!!

 

Επεξεργαστης διπυρηνος 2,9Ghz 66€ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559554

Μητρικη 47€ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528458

Ραμ 2 τετοιες (συνολο 4GB) στα 800Mhz 36€ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554708

Τροφοδοτικο 380W αθορυβο, παρα πολυ καλης ποιοτητας (βασικα ειναι καλυτερο απο ολα τα αλλα μεχρι 500W) 47€ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700112

DVD-RW Αυτο που εχεις

Σκληρος αυτος που εχεις

Καρτα γραφικων αυτη που εχεις.

 

Συνολο: μολις 196€, και μενει να διαλεξεις ενα κουτακι της αρεσκειας σου.

 

Ειναι ο,τι πιο φθηνο και συναμα καλο μπορουσα να κανω για σενα.

Πιστευω οτι αξιζει και με το παραπανω τα 220-260€ που θα κοστισει (αναλογως το κουτι).

Θα μπορεις να δεις οποιοδηποτε MKV ανετα (και full hd), και θα μπορεις να παιξεις ο,τι σου επιτρεψει η καρτα γραφικων η οποια ειναι καλυτερη απο αυτη που εχεις τωρα.

Απο κει και περα, μεχρι τα 400€, μπορουμε να παμε σε κατι καλυτερο, αλλα χωρις πολλες ουσιαστικες διαφορες.

 

Εναλλακτικα, Xbox και αγοραζω εγω τη καρτα :lol:

Αλλα ετσι δε θα μπορεις να κανεις αλλες δουλειες, οπως επεξεργασια βιντεο κτλ κτλ... για τις οποιες ο P4 ΔΕΝ επαρκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε και λεμε λοιποννν!!

 

Επεξεργαστης διπυρηνος 2,9Ghz 66€ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559554

Μητρικη 47€ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528458

Ραμ 2 τετοιες (συνολο 4GB) στα 800Mhz 36€ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554708

Τροφοδοτικο 380W αθορυβο, παρα πολυ καλης ποιοτητας (βασικα ειναι καλυτερο απο ολα τα αλλα μεχρι 500W) 47€ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700112

DVD-RW Αυτο που εχεις

Σκληρος αυτος που εχεις

Καρτα γραφικων αυτη που εχεις.

 

Συνολο: μολις 196€, και μενει να διαλεξεις ενα κουτακι της αρεσκειας σου.

 

Ειναι ο,τι πιο φθηνο και συναμα καλο μπορουσα να κανω για σενα.

Πιστευω οτι αξιζει και με το παραπανω τα 220-260€ που θα κοστισει (αναλογως το κουτι).

Θα μπορεις να δεις οποιοδηποτε MKV ανετα (και full hd), και θα μπορεις να παιξεις ο,τι σου επιτρεψει η καρτα γραφικων η οποια ειναι καλυτερη απο αυτη που εχεις τωρα.

Απο κει και περα, μεχρι τα 400€, μπορουμε να παμε σε κατι καλυτερο, αλλα χωρις πολλες ουσιαστικες διαφορες.

 

Εναλλακτικα, Xbox και αγοραζω εγω τη καρτα :lol:

Αλλα ετσι δε θα μπορεις να κανεις αλλες δουλειες, οπως επεξεργασια βιντεο κτλ κτλ... για τις οποιες ο P4 ΔΕΝ επαρκει.

 

Ευχαριστω για το χρονο σου και τις αμεσες απαντησεις.Κατι τελευταιο πες οτι παιρνω καινουργεια καρτα γραφικων ποια θα μου προτεινες για να με καλυπτει με καινουργεια games?Γιατι απο οτι καταλαβα απο αυτα που εγραψες ποιο πολυ θα μετραει η καρτα γραφικων αν στησω το τελευταιο μηχανημα που προτεινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αποψη μου δοκιμασε πρωτη αυτη, και μετα βλεπεις...

 

Μετα πας σε αυτη ή ακομα καλυτερα αυτη, οι οποιες ειναι σημαντικα καλυτερες απο την Χ1900.

 

Αλλα δεν χανεις κατι να δοκιμασεις και με αυτη που εχεις και καθεται...!

Δες σε τι details/αναλυση ειναι ικανη να σου παιξει παιχνιδια, δες και το πορτοφολι σου και αποφασισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω:

8400, DFI P45, Adata 4GB 800άρες CL4, OCZ 500W

=€415

 

2-7.jpg

 

Την 1900, κράτα την λίγο καιρό. Θα την παλέψει αρκετά θα έλεγα, αρκεί να μην έχεις τρελές απαιτήσεις.

Αργότερα χτύπα από αγγελίες καμιά 8800 στα 50-60...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...