Προς το περιεχόμενο

Νεο Ford Fiesta vs Mazda 2


million_voices

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμ, ανάλογα για τι χρήση προορίζεται. Αν μου έλεγες οτι το θές μόνο για αυτοκίνητο πόλης/2ο όχημα θα έλεγα το μαζντα (μικρότερο, οικονομικότερο). Αλλά για όχημα γενικής χρήσης πιστεύω το φορντ είναι καταλληλότερο (μεγαλύτερο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, πιστεύω οτι είναι και λίγο λαχείο η αξιοπιστία, πάντως το φιεστα έχει 5 χρόνια εγγύηση αντί 3 του μαζντα.

Α και σε ένα μεγάλο τέστ αξιοπιστίας που είχα διαβάσει το Σεπτέμβρη, το μαζντα ήταν στην πρώτη τριάδα αν δεν κάνω λάθος (το φιεστα δεν ειχε κυκλοφορήσει ακόμα τότε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, πιστεύω οτι είναι και λίγο λαχείο η αξιοπιστία, πάντως το φιεστα έχει 5 χρόνια εγγύηση αντί 3 του μαζντα.

 

Δυστυχως η εγγυηση της ford ειναι πλεον 2 χρονια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει ειμαι λιγο ευαισθητος με τον παραγοντα αξιοπιστια,δεν θελω να βλεπω μαστορια και να πληρωνω κερατιατικα με τπτ

 

τοσο πολυ που ολες οι μηχανες μου ειναι μονο Honda

 

παντως νομιζω οτι σε γενικες γραμμες με τα Γιαπωνεζικα εχεις ποιο ησυχο το κεφαλι σου

 

το ζητημα ειναι οτι το Fiesta ειναι ενα κλικ ποιο ομορφο απο το Mazda (πολυ ομορφα και τα δυο) και γενικως απο οτι διαβαζω θεωρειται το καλυτερο μικρο αυτη την στιγμη τοσο ποιοτικα οσο και σε κρατηματα και ποιοτητα κυλισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω οτι σήμερα οι γενικές κατηγοριοποιήσεις του παρελθόντος (γιαπωνέζος σκυλί, γερμανός μουλάρι, ιταλος ζημιάρης κλπ.) είναι ξεπερασμένες σε όλους τους τομείς.

Καλύτερα να ψαχτείς σε club (clubford.gr mazda2club.gr) ώστε να διαβάσεις πολλές αντικειμενικές γνώμες και απόψεις κατόχων, ώστε να έχεις μια σωστή άποψη για τα (συγκεκριμένα) + και - του κάθε μοντέλου πριν επιλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ίδια πλατφόρμα βασίζονται και τα 2 πάντως (η Ford έχει αγοράσει τη Mazda).

 

Κάνε και τα 2 ένα test drive πριν αποφασίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω οτι σήμερα οι γενικές κατηγοριοποιήσεις του παρελθόντος (γιαπωνέζος σκυλί, γερμανός μουλάρι, ιταλος ζημιάρης κλπ.) είναι ξεπερασμένες σε όλους τους τομείς.

Καλύτερα να ψαχτείς σε club (clubford.gr mazda2club.gr) ώστε να διαβάσεις πολλές αντικειμενικές γνώμες και απόψεις κατόχων, ώστε να έχεις μια σωστή άποψη για τα (συγκεκριμένα) + και - του κάθε μοντέλου πριν επιλέξεις.

 

αν και δεν τα πιστευω 100% δες λιγο εδω

 

http://www.autotriti.gr/blabes/apotelesmata/blab_markadata.asp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το κατέχω το αθλημα με τα αυτοκινητα.. αλλα το mazda2 κατε με εχει επιεικώς τρισάθλιο εσωτερικό και ειναι και λιγο ασχημο εξωτερικα.. καμια σχεση με το mazda 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Aυτό μόνο έρευνα δεν είναι.

 

Πάντως κάτι μου λέει οτι θές να πάρεις το φιέστα. Τι σε κρατάει; Η απλά θές να το ψάξεις λίγο για να μη πείς οτι δε το έκανες μετά; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το κατέχω το αθλημα με τα αυτοκινητα.. αλλα το mazda2 κατε με εχει επιεικώς τρισάθλιο εσωτερικό και ειναι και λιγο ασχημο εξωτερικα.. καμια σχεση με το mazda 3.

 

Εγω θα επαιρνα το φιεστα λογω απειρος καλυτερου εσωτερικου

 

H εμφάνιση είναι υποκειμενική.

 

Εγώ ως κάτοχος Mazda 6, δεν θα επέλεγα ούτε το Μazda 2, αλλά oύτε και το Ford Fiesta.

Θα κοιτούσα τα Skoda Fabia 1.4 Sport ( με τα πίσω δισκόφρενα), το Daihatsu Sirion Sporty 1.3 ή 1.5L , το Ηοnda Jazz .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Honda Jazz ειναι πολυ καλο αλλα ακριβο και MPV,ειχα το Mitsubishi Colt και δεν θελω αλλο MPV

 

το Daihatsu ειναι μια χαρα αυτοκινητο απο ολες τις αποψεις αλλα ασχημο

 

για Skoda και Seat δεν το συζηταω καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...