Προς το περιεχόμενο

Ιονιστής καλός δοκιμασμένος?


2arkoudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω το electrolux 300 τον εχω εδω και καποιες μερες,απο τοτε που εγραψα το 1ο ποστ.Οι διαστασεις των φιλτρων ειναι hepa 32,2×41,5×2,65 το βαθος ομως οπου μπαινει το hepa ειναι 3,6 cm δηλ εχει λιγο χωρο ακομα,το carbon ειναι 32,4×41,6 και η βαση οπου μπαινει μεσα αυτο 33×42,35

Εγω προχωρησα στη αγορα του για το λογο οτι οταν ανοιγα το απογευμα το παραθυρο βρωμουσε απο τα τζακια στην γυρω περιοχη με αποτελεσμα να μπορω να αεριζω το σπιτι μονο καθε πρωι μεχρι να φυγω για την δουλεια και επειδη και ο αποροφητηρας μου κλανει,αν αναβα κανα τσιγαρο η μαγειρευε η γυναικα παλι εμενε μυρωδια.μπορω να πω οτι για αυτα που τον θελω με καλυπτει.

Αν θελειςνα δεις αν κανει το φιλτρο 5 σταδιων του winix ρωτησε για ακριβεις διαστεσεις της κασετας καποιου κατοχου στο αμαζον.Αν θελεις να βαλεις απο την αρχη αυτο το φιλτρο δεν βρισκω τον λογο να μην πας στο winix απο την αρχη μιας και το νεο φιλτρο θα σου βγει +80 με 100 ευρω.Εχω την εντυπωση οτι στα μεγαλα μοντελα 450(και για τις 2 μαρκες) οτι δεν κλεινει το plasmawave.θετικα τηε κασσετας ειναι οτι τα φιλτρα ειναι πλενομενα,αν εχετε αρκετη σκονη η κατοικιδιο νομιζω οτι πρεπει να πατε εκει.θετικο των ξεχωριστων φιλτρων ειναι οτι ειναι πιο φτηνα αλλα και ισως οτι αλλαζεις το προφιλτρο καρμπον καθε 3 μηνε η οποτε θες και μαζι πετας μια και καλη οτι εχει μαζεψει(αυτο το λεω γιατι δεν ξερω ποσο καλα καθαριζεται το προφιλτρο(σε θεμα μικροβιων).καλοι ειναι οι iqair αλλα πανακριβοι,νομιζω λενε οτι δεν κραταν απλως τα μικροβια αλλα και οτι τα σκοτωνουν.πειτε και καμια εταιρεια που πουλαει φιλτρα με το μετρο αν λενε οτι ειναι hepa 13 δεν νομιζω να εχει διαφορα,καλυτερα να ειναι πιο φτηνα και να τα αλλαζουμε καιπιο συχνα

Δες ποσο υγρασια εχεις στο σπιτι σου,εγω μετρησα 45% και για αυτο δεν ειδα για αφυγραντηρα.Νομιζω υπαρχουν αφυγραντηρες με φιλτρα αλλα δεν ξερω αν κανουν δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 189
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,

λόγω αρρώστιας άργησα να απαντήσω.

σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. ακόμα το ψάχνω αν και μάλλον καταλείγω στον EAP300 για δύο λόγους.

Πρώτον είναι ακριβώς το ίδιο μηχάνημα με το winix U300 και

δεύτερον είναι κατα 150 Ευρώ πιο φθηνό. πολύ σημαντικό.

και όταν με το καλό θα έρθει η ώρα να αντικαταστήσω τα φίλτρα θα δοκιμάσω του Winix και βλέπουμε.

Οταν το πάρω θα κάνω ένα τεστ ντραιβ και θα σας πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα...μετα απο πολυ διαβασμα στα forum και απο εδω φυσικα, τελικα αγορασα τον Winix U300. Μιλησα πρωτα με τον εκπροσωπο απο www.healthyhouse.gr ο οποιος στην ουσια μου επιβεβαιωσε και αυτα που διαβασα, μου εξηγησε και πως δουλευει το καθε φιλτρο ξεχωριστα (ο ανθρωπος ευτυχως ηταν πολυ εξυπηρετικος και προθυμος να μου απαντησει ολες τις ερωτησεις). τον ρωτησα ακομα για τα φιλτρα της winix αν μπαινουν στον electrolux, αλλα μου ειπε οτι εχουν αλλες διαστασεις.

παντως παιδια ο αερας πλεον στο σπιτι εχει διαφορα...ειναι σαν φρεσκος αερας μεσα στο σπιτι, σαν να εισαι μεσα στο δασος...πραγματικα εχει μεγαλη διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Γεια σας παιδιά.

 

Διάβασα όλα τα μηνύματα και των δεκατριών σελίδων του συγκεκριμένου θέματος και νομίζω ότι έχω καταλήξει κάπου ανάμεσα στο Winix U300 & Winix U450.

 

Ωστόσο, πριν κατασταλάξω σε αγορά, θα ήθελα τη γνώμη των χρηστών που έχουν ήδη αγοράσει και χρησιμοποιήσει έναν από τους ακόλουθους ιονιστές:

 

Celsius WF-1000R

http://www.airsam.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=183&Itemid=0

 

και

 

Daikin MC70L

http://www.apothema.gr/daikin-mc-70-l-70191p

 

Μεταξύ μας, ο Daikin μου φαίνεται πιο σοβαρός από όλους αλλά το οικονομικό είναι ένα σημαντικό εμπόδιο για την αγορά αυτή. Δε θα διστάσω να τον πάρω εάν δω διθυραμβικές κριτικές από ανθρώπους που τον έχουν χρησιμοποιήσει και διαθέτουν κάποια τεχνική γνώση ώστε να υποστηρίξουν τους επαίνους τους.

 

Τέλος, δεκτή οποιαδήποτε σοβαρή πρόταση για ιονιστή αξιώσεων που δεν έχει μνημονευτεί στο παρόν thread και έχει κερδίσει τις εντυπώσεις του προτείνοντα.

 

Αυτά, ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

Τ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Εγώ έχω αγοράσει αυτό εδώ : http://www.skroutz.gr/s/4601761/Duux-Air-Purifier.html#reviews

 

Ένα βασικό κριτήριο επιλογής ήταν η κατανάλωση ρεύματος, το συγκεκριμένο καταναλώνει μόνο 5 watt.

 

Το συγκεκριμένο το δουλεύω στην κρεβατοκάμαρα μου και μπορώ να πω ότι είδα ότι κάνει δουλειά. Δεν έχω ανάλογη εμπειρία από κάποιο άλλο για να το συγκρίνω ώστε να ξέρω αν είναι σούπερ ή όχι.

 

Βάση όμως του μεγέθους του και της κατανάλωσης του κάνει πολύ καλή δουλειά.

 

Το δουλεύω περίπου δύο μήνες, σήμερα έβαλα για πρώτη φορά έλαιο ευκαλυπτου και το έχω μετανιώσει, δεν μου αρέσει τελικά να μυρίζει κάτι η κρεβατοκάμαρα.

 

Ακούγεται λίγο το ανεμιστηρακι του,δεν είναι αθόρυβο δλδ, εμένα μερικές φορές με ενοχλεί και το κλείνω το βράδυ αλλά έχω θέμα με τον παραμικρό θόρυβο στον ύπνο μου, την γυναίκα μου δεν την ενοχλεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Το winix υ450/300 δεν είναι μηδενικού όζοντος. Το πιστοποιητικό του Δημόκριτου λέει ότι δεν αλλάζει η ποσότητα του όζοντος ανά ταχύτητά και ότι είναι περίπου στα 10 ppb. Τουλάχιστον το στείλανε για αναλύσεις. Πάνω από 50 ppb όζοντος θεωρείται επικίνδυνο. Για τα υδροξύλια δεν είμαι βέβαιος ακομή καθώς δεν υπάρχει κάποια μέτρηση ή επίπεδο. Είμαι ιδιοκτήτης του u450 το βράδυ προτιμώ να κλείνω το plasmawave. Όλοι αυτοί οι ηλεκτρικοί καθαριστές έχουν και κάποια μορφή τεχνολογίας  UV ionized plasma ware αν και το τελευταίο έχω συμπεράνει ότι είναι το λιγότερο επιβλαβές. Η άλλη λύση είναι τα μηχανικά φίλτρα όπως το IQair που έχουν μόνο φίλτρα αλλά η αγορά τους είναι στ 1000 ευρώ και για το κόστος των φίλτρων δεν ρώτησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τι διαφορα εχουν ο U450 με τον P450?

Κοιταω να παρω εναν καθαριστη/ιονιστη απο Ελλαδα η εξωτερικο και διαβαζω καλα πραγματα για τους Winix.

Υπαρχει η εχει βγει κατι καλυτερο?

Ειστε ευχαριστημενοι οσοι εχετε επιλεξει Winix?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/1/2016 στις 8:42 ΜΜ, galan711 είπε

καλησπερα...μετα απο πολυ διαβασμα στα forum και απο εδω φυσικα, τελικα αγορασα τον Winix U300. Μιλησα πρωτα με τον εκπροσωπο απο www.healthyhouse.gr ο οποιος στην ουσια μου επιβεβαιωσε και αυτα που διαβασα, μου εξηγησε και πως δουλευει το καθε φιλτρο ξεχωριστα (ο ανθρωπος ευτυχως ηταν πολυ εξυπηρετικος και προθυμος να μου απαντησει ολες τις ερωτησεις). τον ρωτησα ακομα για τα φιλτρα της winix αν μπαινουν στον electrolux, αλλα μου ειπε οτι εχουν αλλες διαστασεις.

παντως παιδια ο αερας πλεον στο σπιτι εχει διαφορα...ειναι σαν φρεσκος αερας μεσα στο σπιτι, σαν να εισαι μεσα στο δασος...πραγματικα εχει μεγαλη διαφορα.

Να μου επιτραπεί να ξεθάψω το θέμα μιας και αυτή την εποχή κάτι με τα τζάκια που θα αρχίσουν να καίνε, κάτι με τους διάφορους ιούς και το lockdown, φαντάζομαι αρκετός κόσμος θα αρχίζει να σκαλίζει ξανά την υπόθεση air purifier. Ευτυχής κάτοχος Winix Zero Pro εδώ και σχεδόν ένα χρόνο. Το μηχάνημα δουλεύει σταθερά σχεδόν 18 ώρες τη μέρα καλύπτοντας χώρο που αγγίζει τα όριά των προδιαγραφών του και πιστεύω έχει βγάλει τα λεφτά του στο ακέραιο.

+1 για το healthyhouse, καθώς οι τύποι πραγματικά γνωρίζουν το αντίκεμενό τους και είναι διατεθειμένοι να δώσουν πολλές εξηγήσεις στο τηλέφωνο.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτρο για winix U300 να παρω απο το healthy house για σιγουρια?

Εξβτερικο δεν βρηκα πουθενα.Παλιοτερα ειχε σε ολα τα amazon με καλες τιμες αλλα τωρα τιποτα.

Εχω δει και καποια αλλα που μπορεις να αλλαξεις μονο το HEPA και το carbon και να κρατησεις το περιβλημα απο το προηγουμενο αλλα δεν εχω βρει για τον U300.

Υπαρχουν πουθενα φθηνοτερα το εχει ψαξει κανεις?

Οσοι εχετε winix απο που αγοραζετε φιλτρα?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...