Προς το περιεχόμενο

Ξεκίνησε ο πόλεμος της Microsoft ενάντια στο Linux για τις πατέντες;


Psyx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θέλεις να είσαι σωστός, για να αξιολογήσεις ένα λειτουργικό θα πρέπει να προσδιορίσεις πρώτα με ποια συγκεκριμένα κριτήρια το αξιολογείς και να έχεις υπόψη ότι αυτά δεν αφορούν όλους.

 

Η πιο σωστή φράση που είδα ανάμεσα σε άλλο ένα windows vs linux μπλά μπλά μπλά θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ποιες τριπλίτσες;Ποτέ δεν κάνω τριπλίτσες,όταν λέω μαλακία το παραδέχομαι,το post ήταν ειρωνικό,φαίνεται κιολας.

 

Είμαι ευχαριστημένος με τα Windows αλλά τα Windows έχουν ατέλειες και τα κράζω.

Είμαι ευχαριστημένος με το OSX αλλά έχει ατέλειες και το κράζω.

ΔΕΝ έμεινα ευχαριστημένος με το Linux και δεν το χρησιμοποιώ και το κράζω.

Ως τώρα γνώμη για το FreeBSD δεν έχω,δεν το έχω πολύ καιρό.

 

Εγώ βλέπω θετικά και αρνητικά σε όλα τα Λειτουργικά,μερικοί φοράνε παρωπίδες και βλέπουν τα πάντα σαν θετικά στο ένα και τα πάντα αρνητικά στο άλλο,και απο τις δύο μεριές.

 

Σε κάλυψα;

Περνάω το test για να εκφέρω γνώμη ή πρέπει να δουλέψω και το Solaris;

Η ύπαρξη ιδεολογίας σε ηλεκτρικές συσκευές είναι προνόμιο άλλων όχι δικό μου,ξεκαθαρίστε τα πρώτα κι εμείς εδώ είμαστε

 

Be my guest αν και θα ηθελα και BeΟs:p:-D

 

εγω ειπα απλα οτι η MS και οποιαδηποτε MS χωρις ανταγωνισμο θα μας προσφερει τριχες λειτουργικα (οπως και κανει),δεν ειπα πουθενα οτι το Linux ειναι η τελειοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η κόντρα μου θυμίζει pc gamers εναντίον κονσολαδες. Οι δεύτεροι λένε πάντα ότι τα παιχνίδια τους τρέχουν άψογα χωρίς προβλήματα αλλά οι pc gamer απαντούν ότι το hardware τους σε λίγους μήνες θα έχει ηδη ξεπεραστεί και ότι θα χρησιμοποιούν το ίδιο παλαιολιθικό σύστημα για χρόνια.

Το ίδιο συμβαίνει και στο windows vs linux. Οι πρώτοι λένε για χρηστικότητα και πόσο απροβλημάτιστα τρέχουν τα windows μέχρι βέβαια το επόμενο format. Oι linuxades απαντάμε ότι το λειτουργικό τους θα έχει ξεπεραστεί μέσα σε λίγους μήνες και ότι αυτοί θα το χρησιμοποιούν για χρόνια.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι linuxades απαντάμε ότι το λειτουργικό τους θα έχει ξεπεραστεί μέσα σε λίγους μήνες και ότι αυτοί θα το χρησιμοποιούν για χρόνια.. :D

 

Εμείς οι ξυνουμε το αυτί με το δεξί χερι-αδες απαντάμε ότι δεν μας ενδιαφέρει.

Η κατηγοριοποίηση που κάνεις δείχνει πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η κόντρα μου θυμίζει pc gamers εναντίον κονσολαδες. Οι δεύτεροι λένε πάντα ότι τα παιχνίδια τους τρέχουν άψογα χωρίς προβλήματα αλλά οι pc gamer απαντούν ότι το hardware τους σε λίγους μήνες θα έχει ηδη ξεπεραστεί και ότι θα χρησιμοποιούν το ίδιο παλαιολιθικό σύστημα για χρόνια.

Το ίδιο συμβαίνει και στο windows vs linux. Οι πρώτοι λένε για χρηστικότητα και πόσο απροβλημάτιστα τρέχουν τα windows μέχρι βέβαια το επόμενο format. Oι linuxades απαντάμε ότι το λειτουργικό τους θα έχει ξεπεραστεί μέσα σε λίγους μήνες και ότι αυτοί θα το χρησιμοποιούν για χρόνια.. :D

 

Ξεπερασμένο είναι το λειτουργικό που δεν υπηρετεί τον χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εσυ στα xp μπορεις να τρεξεις ιδιο περιβαλλον με εκεινο των vista?Η μπορεις να βαλεις το aero στα xp?

 

Γιατι το aero ειναι αναβαθμισμενη εκδοση ενος στοιχειου που υπηρχε στα xp..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο σωστή φράση που είδα ανάμεσα σε άλλο ένα windows vs linux μπλά μπλά μπλά θέμα.

 

Αλλά δεν αποφεύγω την ερώτηση σου, μάλιστα συμφωνώ ότι η απάντηση είναι αυτή που πιστεύεις: πολύ λιγότεροι θα χρησιμοποιούσαν Linux για χρήση Desktop αν δεν υπήρχαν περιβάλλοντα σαν το Gnome και το KDE, τα οποία έχουν δανειστεί αρκετές ιδέες (και καλά έκαναν, οι ιδέες πρέπει να είναι ελεύθερες).

 

ευχαριστω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το aero ειναι αναβαθμισμενη εκδοση ενος στοιχειου που υπηρχε στα xp..?

 

Οχι το aero ηταν κατι καινουργιο για τα windows.Δεν καταλαβαινω λοιπον γιατι κατι πιο καινουργιο και για τα linux θα πρεπει να ειναι παντα συμβατο και με παλιες εκδοσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι το aero ηταν κατι καινουργιο για τα windows.Δεν καταλαβαινω λοιπον γιατι κατι πιο καινουργιο και για τα linux θα πρεπει να ειναι παντα συμβατο και με παλιες εκδοσεις?

 

Aς το παμε αλλιως..εγκαθιστας π.χ τον vlc..βγαινει μια μερα πιο καινουργια εκδοση και θες να την βαλεις...πες μου τους τροπους...Θα πεις στο απλο gamer να κατεβασει το source και να τον χτισει?Να αλλαξει τα sources του καθε package manager σε unstable repositories να κανει update και να τo εγκαταστησει?Και οι εκδοσεις των depedencies?.

Aν ας πουμε το ταδε ψιψιψινι εξαρταται απτο ταδε κοκοψοψαρο που αυτο εξαρταται απτο libc6 που αυτα εξαρταται απτο libgcc1 που αυτο εξαρταται απτον gcc-4.3-base που απο αυτο εξαρτονται ολα τα προγραμματα που εχεις εγκατεστημενα....Τι ωραια τι καλα....(καταλαβαινεις τι θα πει αυτο ελπιζω..)

 

Τι πιο ευκολο απτο να κατεβασεις ενα pre-compiled εκτελεσιμο και να το τρεξεις?

 

Tωρα εξακολουθεις να πιστευεις οτι αυτο το λειτουργικο κανει για τον απλο gamer?

 

Το αγαπω και το γουσταρω το linux αλλα να λεμε και τα καλα και τα κακα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σας παραπέμψω στο κείμενο "Linux != Windows" που υπάρχει stickied στο linux section.

Πιστεύω τα καλύπτει όλα.

να και ένα απόσπασμα, και σόρρυ αν σπαμμάρω.

απλά εκνευρίζομαι όταν ξεκινάμε από ένα τόσο σοβαρό θέμα (την "κατοχύρωση" της γνώσης σε ένα άτομο) και φτάνουμε για το πόσο **διεγραμμένο περιεχόμενο** ο πιγκουίνος ή το μήλο ή το παράθυρο

 

 

Το Linux δεν ενδιαφέρεται για το μερίδιο της αγοράς. Το Linux δεν έχει πελάτες. Το Linux δεν έχει μετόχους, ή κάποια ευθύνη. Το Linux δεν δημιουργήθηκε δια να κερδίσει χρήματα. Το Linux δεν έχει σαν στόχο να γίνει το ποιο δημοφιλές και εξαπλωμένο λειτουργικό σύστημα στον πλανήτη.

 

Το μόνο που θέλει η κοινότητα του Linux είναι να δημιουργήσει ένα πραγματικά καλό και με πληθώρα χαρακτηριστικών δωρεάν λειτουργικό σύστημα. Αν αυτό οδηγήσει στο να γίνει το Linux εξαιρετικά δημοφιλές λειτουργικό σύστημα θα είναι υπέροχο. Αν αυτό οδηγήσει στο να αποκτήσει το Linux το ποιο εξελιγμένο και φιλικό προς τον χρήστη περιβάλλον θα είναι υπέροχο. Αν αυτό οδηγήσει στο να γίνει το Linux μία βιομηχανία πολλών δισεκατομμυρίων δολαρίων είναι υπέροχο.

 

Είναι υπέροχο αλλά δεν είναι αυτό το νόημα. Το νόημα είναι να γίνει το Linux το καλύτερο λειτουργικό σύστημα που μπορεί η κοινότητα του να φτιάξει. Όχι για κάποιον. Για τον εαυτό του. Οι κοινότυπες απειλές του τύπου το "Linux δεν θα κυριαρχήσει στους προσωπικούς υπολογιστές αν δεν κάνει το ένα ή το άλλο” είναι απλώς άσχετες. Η κοινότητα του δεν προσπαθεί να κυριαρχήσει. Δεν τους ενδιαφέρει να θα γίνει αρκετά καλό ώστε να φτάσει στον υπολογιστή σας. Τους ενδιαφέρει μόνο να είναι αρκετά καλό για τον υπολογιστή τους. Αυτοί που μισούν την Microsoft, οι ζηλωτές του προ-Linux και αυτοί που βγάζουν χρήματα από το FOSS μπορεί δίνουν δυναμικά παρόν αλλά αποτελούν την μειοψηφία.

 

Αυτό θέλει η κοινότητα του Linux. Ένα λειτουργικό σύστημα που μπορεί να το εγκαταστήσει όποιος πραγματικά θέλει. Οπότε αν σκέφτεστε να κάνετε αλλαγή σε Linux ρωτήστε τον εαυτό σας: Τι πραγματικά θέλω;

Επεξ/σία από dimitris2006
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Aς το παμε αλλιως..εγκαθιστας π.χ τον vlc..βγαινει μια μερα πιο καινουργια εκδοση και θες να την βαλεις...πες μου τους τροπους...Θα πεις στο απλο gamer να κατεβασει το source και να τον χτισει?Να αλλαξει τα sources του καθε package manager σε unstable repositories να κανει update και να τo εγκαταστησει?Και οι εκδοσεις των depedencies?.

Aν ας πουμε το ταδε ψιψιψινι εξαρταται απτο ταδε κοκοψοψαρο που αυτο εξαρταται απτο libc6 που αυτα εξαρταται απτο libgcc1 που αυτο εξαρταται απτον gcc-4.3-base που απο αυτο εξαρτονται ολα τα προγραμματα που εχεις εγκατεστημενα....Τι ωραια τι καλα....(καταλαβαινεις τι θα πει αυτο ελπιζω..)

 

Τι πιο ευκολο απτο να κατεβασεις ενα pre-compiled εκτελεσιμο και να το τρεξεις?

 

Tωρα εξακολουθεις να πιστευεις οτι αυτο το λειτουργικο κανει για τον απλο gamer?

 

Το αγαπω και το γουσταρω το linux αλλα να λεμε και τα καλα και τα κακα..

 

Κοιταξε δεν μπορω να πω οτι διαφωνω μαζι σου αντιθετα εχω πει και σε αλλα post οτι δυστυχος το linux δεν ειναι το λειτουργικο του game.Δεν ξερω το wine τι μπορει να υποσχεθει στο μελλον αλλα μεχρι στιγμης game και linux ειναι δυο πραγματα που δεν ταιριαζουν.

Επισης εχω ξαναπει οτι το ιδανικο λειτουργικο που κανει τα παντα απλα δεν υπαρχει(καθενα εχει τα + και τα - του)

Τωρα το θεμα του vlc που ανεφερες δεν το θεωρω και τοσο τραγικο.Στο κατω κατω εχει ενα σωρο player που μπορεις να βαλεις.

Τελος επαναλαμβανω για τελευταια φορα οτι το υπερλειτουργικο που να εχει τα παντα(ασφαλεια,σταθεροτητα,συμβατοτητα κτλ 1000 σε 1 δηλαδη!)απλα δεν υπαρχει.

Η μονη λυση για να πλησιασει κανεις το pc του στο τελειο ειναι ενα διπλο η τριπλο boot.

Ετσι ειναι η ζωη τι να κανουμε!B)

 

 

Τι καθομαι και γραφω **διεγραμμένο περιεχόμενο** μετα απο 10 μπριζολες,20 παιδακια και 30 χωριατικα λουκανικα στα καρβουνα.....tritonas00 κερναω ουζο ερχεσαι?

Επεξ/σία από dimitris2006
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας παραπέμψω στο κείμενο "Linux != Windows" που υπάρχει stickied στο linux section.

Πιστεύω τα καλύπτει όλα.

να και ένα απόσπασμα, και σόρρυ αν σπαμμάρω.

απλά εκνευρίζομαι όταν ξεκινάμε από ένα τόσο σοβαρό θέμα (την "κατοχύρωση" της γνώσης σε ένα άτομο) και φτάνουμε για το πόσο γ@μ@ει ο πιγκουίνος ή το μήλο ή το παράθυρο

 

Η Red Hat,SUSE κ.α δεν θεωρούνται εκπρόσωποι του Linux;

Εταιρίες με σκοπό το κέρδος δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Red Hat,SUSE κ.α δεν θεωρούνται εκπρόσωποι του Linux;

 

Συμβάλλουν στην ανάπτυξή του, επηρεάζουν κατά ένα βαθμό τις σχεδιαστικές αποφάσεις σε μικρά ή μεγάλα software components στον κόσμο του Linux αλλά όχι, δε μπορείς να πεις ότι είναι εκπρόσωποι του Linux.

 

 

Εταιρίες με σκοπό το κέρδος δεν είναι;

 

Ναι, είναι. Και το επιτυγχάνουν σε μικρό ή μεγάλο βαθμό, παρ' ό,τι:

 

1. Είναι υποχρεωμένες να δίνουν τον πηγαίο κώδικα των GPL'ed components των εμπορικών προϊόντων τους (από τον οποίο προέρχονται τα μη εμπορικά CentOS και OpenSUSE αντίστοιχα)

2. Οι εγκαταστάσεις ανά μηχάνημα παγκοσμίως των τελευταίων μάλλον είναι πολλαπλάσιες από αυτές των αντίστοιχων enterprise εκδόσεων

 

Απλά, ακολουθούν διαφορετικό επιχειρηματικό μοντέλο από τη Microsoft και την Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Κοιταξε δεν μπορω να πω οτι διαφωνω μαζι σου αντιθετα εχω πει και σε αλλα post οτι δυστυχος το linux δεν ειναι το λειτουργικο του game.Δεν ξερω το wine τι μπορει να υποσχεθει στο μελλον αλλα μεχρι στιγμης game και linux ειναι δυο πραγματα που δεν ταιριαζουν.

Επισης εχω ξαναπει οτι το ιδανικο λειτουργικο που κανει τα παντα απλα δεν υπαρχει(καθενα εχει τα + και τα - του)

Τωρα το θεμα του vlc που ανεφερες δεν το θεωρω και τοσο τραγικο.Στο κατω κατω εχει ενα σωρο player που μπορεις να βαλεις.

Τελος επαναλαμβανω για τελευταια φορα οτι το υπερλειτουργικο που να εχει τα παντα(ασφαλεια,σταθεροτητα,συμβατοτητα κτλ 1000 σε 1 δηλαδη!)απλα δεν υπαρχει.

Η μονη λυση για να πλησιασει κανεις το pc του στο τελειο ειναι ενα διπλο η τριπλο boot.

Ετσι ειναι η ζωη τι να κανουμε!B)

 

 

Τι καθομαι και γραφω **διεγραμμένο περιεχόμενο** μετα απο 10 μπριζολες,20 παιδακια και 30 χωριατικα λουκανικα στα καρβουνα.....tritonas00 κερναω ουζο ερχεσαι?

 

 

δε σας πιανω γμτ...το μονο που ξερω ειναι οτι το doom3(απο τα ελαχιστα εμπορικα παιχνιδια που κυκλοφορουν για λινουξ)το εγκατεστησα με μια τρομερα απλη διαδικασια...(5 αρχεια εκανα copy-paste...)..η απεγκατασταση εξισου απλη...(και μιλαμε για απεγκατασταση,οχι απεγκατασταση σε στυλ windows που στο υπολογιστη σου εχουν μεινει πραγματα...αν οι εταιριες εβγαζαν παιχνιδια για λινουξ μια χαρα θα ηταν για το μεσο gamer...

Επεξ/σία από dimitris2006
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Κοιταξε δεν μπορω να πω οτι διαφωνω μαζι σου αντιθετα εχω πει και σε αλλα post οτι δυστυχος το linux δεν ειναι το λειτουργικο του game.Δεν ξερω το wine τι μπορει να υποσχεθει στο μελλον αλλα μεχρι στιγμης game και linux ειναι δυο πραγματα που δεν ταιριαζουν.

Επισης εχω ξαναπει οτι το ιδανικο λειτουργικο που κανει τα παντα απλα δεν υπαρχει(καθενα εχει τα + και τα - του)

Τωρα το θεμα του vlc που ανεφερες δεν το θεωρω και τοσο τραγικο.Στο κατω κατω εχει ενα σωρο player που μπορεις να βαλεις.

 

Δυστυχως δεν καταλαβες τιποτα απ'οτι ειπα...

 

 

Μεσα για το ουζο!!!!!(LOL `φανταζεσαι να πινουμε ουζα και να μιλαμε για linux...?axaxxa)

 

δε σας πιανω γμτ...το μονο που ξερω ειναι οτι το doom3(απο τα ελαχιστα εμπορικα παιχνιδια που κυκλοφορουν για λινουξ)το εγκατεστησα με μια τρομερα απλη διαδικασια...(5 αρχεια εκανα copy-paste...)..η απεγκατασταση εξισου απλη...(και μιλαμε για απεγκατασταση,οχι απεγκατασταση σε στυλ windows που στο υπολογιστη σου εχουν μεινει πραγματα...αν οι εταιριες εβγαζαν παιχνιδια για λινουξ μια χαρα θα ηταν για το μεσο gamer...

 

To doom3 ειναι "stand alone" απο μονο του...απλα extrack και παιζεις...ανεξαρτητως λειτουργικου.

Επεξ/σία από tritonas00
Αυτόματη ένωση μηνυμάτων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...