Προς το περιεχόμενο

Ενσωμάτωση εναλλακτικών browser στα Windows ζητά η Ευρωπαϊκή Επιτροπή


Spyros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικα μου αρεσει να μου δινεται η δυνατοτητα στο να επιλεξω να μην εγκαταστησω τον i.e., εστω και για αυτα τα ελαχιστα ΜΒ που πιανει στον δισκο.

 

[Επαναλαμβάνω]Και πως θα εγκαθιστά ο μέσος χρήστης άλλο browser???[/επαναλαμβάνω]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
[Επαναλαμβάνω]Και πως θα εγκαθιστά ο μέσος χρήστης άλλο browser???[/επαναλαμβάνω]

Εννοείς ότι ο τρόπος διαφέρει από την εγκατάσταση ενός άλλου προγράμματος ή παιχνιδιού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι ο τρόπος διαφέρει από την εγκατάσταση ενός άλλου προγράμματος ή παιχνιδιού;

 

Εννοώ πως θα κατεβάσεις τον firefox χωρίς ie. Εκτός κι αν καθε φορά που κάνεις φορματ τρέχεις σε νετ καφέ ή αγοράζεις το pc magazine (για το dvdάκι με τα προγράμματα :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι ο τρόπος διαφέρει από την εγκατάσταση ενός άλλου προγράμματος ή παιχνιδιού;

Όχι, εννοεί με ποιον τρόπο θα μπορέσεις να μπεις στο Internet για να κατεβάσεις εναλλακτικό browser, αμα δεν έχεις κανέναν browser ήδη εγκατεστημένο στον υπολογιστή σου (edit: με πρόλαβε ο ίδιος ο tolis_01).

 

Κατά τη γνώμη μου αυτό γίνεται πολύ εύκολα, είτε διαθέτοντας κάποιον απαρχαιωμένο IE (π.χ IE 4??), είτε φτιάχνοντας ένα μικρό και πολύ απλό φυλλομετρητή, χωρίς λειτουργίες και features, απλώς με μια γραμμή URL ίσα ίσα για να ανοίξει η σελίδα του Mozilla/Opera/IE/Safari για να κατεβάσει ο χρήστης το πρόγραμμα. API για τέτοιο πράγμα υπάρχει πολλά χρόνια τώρα στο MS Visual Studio, ακόμα και για Visual Basic επίπεδο.

 

Τρόποι υπάρχουν, μην αμφιβάλλετε γι'αυτό. Αλλού είναι το πρόβλημα. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Εννοώ πως θα κατεβάσεις τον firefox χωρίς ie. Εκτός κι αν καθε φορά που κάνεις φορματ τρέχεις σε νετ καφέ ή αγοράζεις το pc magazine (για το dvdάκι με τα προγράμματα :P )

 

Είσαι υπερβολικός. Για την ακρίβεια χρειάζεται το πολύ μιά φορά να εχεις αγοράσει ένα περιοδικό για PC με συνοδευτικό CD (δεδομένου ότι ήδη δεν έχεις κανένα CD που να σου παρέχει καποιο Browser). Δεν χρειάζεται απευθείας να εγκαταστήσεις την τελευταία έκδοση, και οι περισσότεροι browsers (δεν γνωρίζω κάποιους που δεν θα το κάνουν) θα σε ειδοποιήσουν by default ότι/αν υπάρχει νεότερη έκδοση που πρέπει να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις. Επίσης πριν κάνεις format, μπορείς (και θα έπρεπε να έχεις σε USB, ή σε DVD τα αρχεία εγκατάστασης προγραμμάτων που θα χρειαστείς σχετικά άμεσα.

 

Η λύση που προτείνει ο Mercyful_Fate είναι επίσης πρακτική.

Όπως θα ήταν και κάποιο/α direct ftp shortcut(s) (τα οποία χειρίζεται ο Windows Explorer) προς repositories με τα setup για εναλλακτικούς browsers.

'H κάτι παρεμφερές με ένα Packet manager για Add/Remove Community Projects.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, εγώ προφανώς έχω τα προγράμματα (σε external hdd) αλλά σε κάποιον νέο μπορείς να πεις το ίδιο? Σε κάποιον που πήρε το πρώτο του λάπτοπ με προεγκατεστημένα vista? Δεν δουλεύει έτσι ο κόσμος εκτός της πληροφορικής. Ο τυπάς που έδωσε 1000 ευρώ για το νέο του λαπτοπ απαιτεί να δουλεύει, όχι να ψάχνει εναλλακτικούς browsers στα περίπτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι υπερβολικός. Για την ακρίβεια χρειάζεται το πολύ μιά φορά να εχεις αγοράσει ένα περιοδικό για PC με συνοδευτικό CD (δεδομένου ότι ήδη δεν έχεις κανένα CD που να σου παρέχει καποιο Browser). Δεν χρειάζεται απευθείας να εγκαταστήσεις την τελευταία έκδοση, και οι περισσότεροι browsers (δεν γνωρίζω κάποιους που δεν θα το κάνουν) θα σε ειδοποιήσουν by default ότι/αν υπάρχει νεότερη έκδοση που πρέπει να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις. Επίσης πριν κάνεις format, μπορείς (και θα έπρεπε να έχεις σε USB, ή σε DVD τα αρχεία εγκατάστασης προγραμμάτων που θα χρειαστείς σχετικά άμεσα.

 

Η λύση που προτείνει ο Mercyful_Fate είναι επίσης πρακτική.

Όπως θα ήταν και κάποιο/α direct ftp shortcut(s) (τα οποία χειρίζεται ο Windows Explorer) προς repositories με τα setup για εναλλακτικούς browsers.

'H κάτι παρεμφερές με ένα Packet manager για Add/Remove Community Projects.

 

Έλεος !!

Πρακτική λύση να μην περιλαμβάνεται browser στο λειτουργικό σύστημα ;

Να αγοράσω περιοδικό με cd; Σιγά μην δώσω 10 ευρώ για να μπορώ να έχω browser στο pc μου! Εξάλλου ποιος αγοράζει ακόμα τέτοια;

 

Ο σκοπός είναι με όλη αυτή την ιστορία να προχωρήσουμε μπροστά σε μια εποχή που όλοι οι browsers θα ακολουθούν ένα κοινό πρότυπο, όχι να γυρίσουμε πίσω στον προηγούμενο αιώνα !!

 

Ας βάλουν όλους τους browsers στα windows και να διαλέγεις! Αυτή είναι λύση! Μπορούν επίσης να βάλουν και 50 calculators, 100 paint, 33 πασιέντζες να είναι όλοι ευχαριστημένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Εντάξει, εγώ προφανώς έχω τα προγράμματα (σε external hdd) αλλά σε κάποιον νέο μπορείς να πεις το ίδιο? Σε κάποιον που πήρε το πρώτο του λάπτοπ με προεγκατεστημένα vista? Δεν δουλεύει έτσι ο κόσμος εκτός της πληροφορικής. Ο τυπάς που έδωσε 1000 ευρώ για το νέο του λαπτοπ απαιτεί να δουλεύει, όχι να ψάχνει εναλλακτικούς browsers στα περίπτερα.

 

Αν ήταν δεδομένο ότι στα Vista (ή όποια αλλα windows) δεν παρέχεται εξ'αρχής ο Browser, τότε νομίζω μπορείς να καταλάβεις ότι "τα προεγκατεστημένα Vista" δεν θα ήταν ακριβώς τα ίδια με τα σημερινά. Γιατί όντως δεν δουλεύει έτσι ο κόσμος.

 

Πρακτική λύση να μην περιλαμβάνεται browser στο λειτουργικό σύστημα ;

Μπερδεύεις το πρακτικό με το εύχρηστο, όπως τελος πάντων το έχει συνηθίσει το μυαλό σου. Πολλά πράγματα μπορεί να δουλεύουν και να είναι φιλικά στον... μέσο χρήστη χωρίς να του δίνουν τα πάντα στο πιάτο. Ίσως μάλιστα έτσι θα το εκτιμούσε και αυτός περισσότερο.

(αν και η Microsoft, άνετα θα μπορούσε να βάλει έναν extra wizard ή να επεκτείνει τον υπάρχον για τη "ρύθμιση της σύνδεσης στο Internet", χωρίς να θυσιάσει τη φιλικοτητά του Interface)

Επεξ/σία από Praetorian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύεις το πρακτικό με το εύχρηστο, όπως τελος πάντων το έχει συνηθίσει το μυαλό σου. Πολλά πράγματα μπορεί να δουλεύουν και να είναι φιλικά στον... μέσο χρήστη χωρίς να του δίνουν τα πάντα στο πιάτο. Ίσως μάλιστα έτσι θα το εκτιμούσε και αυτός περισσότερο.

(αν και η Microsoft, άνετα θα μπορούσε να βάλει έναν extra wizard ή να επεκτείνει τον υπάρχον για τη "ρύθμιση της σύνδεσης στο Internet", χωρίς να θυσιάσει τη φιλικοτητά του Interface)

 

Φίλε μου διαφωνούμε τόσο πολύ που δεν υπάρχουν και πολλά να συζητήσουμε !

 

Η τεχνολογία πρέπει να προχωράει προς τα μπροστά, σε μια εποχή απόλυτης φιλικότητας και ευκολίας, που θα μπαίνεις στο σπίτι και το pc θα σε χαιρετάει και πριν πας για ύπνο θα του λες κατέβασε μου και καμιά ταινία και όλα θα γίνονται αυτόματα.

 

Όχι να πρέπει να ψάχνεις drivers και cd για να εγκαταστήσεις πράγματα που πλέον θεωρούνται αυτονόητα! Μεσοβέζικες λύσεις να περιμένεις ο χρήστης να έχει από πριν cd, usb ή περιοδικά είναι απαράδεκτες. Λειτουργικό χωρίς browser είναι αμάξι χωρίς ρόδες στην εποχή του internet!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Φίλε μου διαφωνούμε τόσο πολύ που δεν υπάρχουν και πολλά να συζητήσουμε !

Και λοιπόν;

 

Η τεχνολογία πρέπει να προχωράει προς τα μπροστά, σε μια εποχή απόλυτης φιλικότητας και ευκολίας, που θα μπαίνεις στο σπίτι και το pc θα σε χαιρετάει και πριν πας για ύπνο θα του λες κατέβασε μου και καμιά ταινία και όλα θα γίνονται αυτόματα.

Ναι, η μετάβαση σε μια λογική επιλογής του web browser που θα χρησιμοποιείς, σίγουρα θα είναι τροχοπέδη σε αυτό hitech μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, η μετάβαση σε μια λογική επιλογής του web browser που θα χρησιμοποιείς, σίγουρα θα είναι τροχοπέδη σε αυτό hitech μέλλον.

 

Καμιά σχέση, εσύ είπες να μην υπάρχει browser προεγκατεστημένος και πρότεινες λύσεις όπως να υπάρχει default ένας "μούφα" browser ή να αγοράζεις περιοδικά ή να έχεις usb με όλα τα απαραίτητα. Αυτά όλα είναι μεσοβέζικες λύσεις που μας γυρνάνε πίσω.

 

Δεν είπα να μην μπορείς να επιλέξεις. Επιλογή μπορείς να κάνεις και εκ των υστέρων. Ακόμα και με την τωρινή κατάσταση μπορείς να επιλέξεις ελεύθερα. Εξάλλου εγώ είπα να υπάρχουν όλοι στο cd εγκατάστασης. Και αυτό είναι απαράδεκτο βέβαια αλλά εδώ που φτάσαμε....

 

Το πιο σωστό είναι να είναι όλοι 100% compatible με τα πρότυπα και να υπάρχει μόνο ο explorer εγκατεστημένος στα windows. Έτσι δεν πλήττονται τα συμφέροντα των άλλων browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Καμιά σχέση, εσύ είπες να μην υπάρχει browser προεγκατεστημένος και πρότεινες λύσεις όπως να υπάρχει default ένας "μούφα" browser ή να αγοράζεις περιοδικά ή να έχεις usb με όλα τα απαραίτητα. Αυτά όλα είναι μεσοβέζικες λύσεις που μας γυρνάνε πίσω.

Επίσης πρότεινα τη λύση του wizard που βολικά την αγνόησες, και μίλησα για πολλές άλλες πιθανές εναλλακτικές που θα ήταν φιλικές. Επειδή εγώ σκέφτηκα κάποιες εναλλακτικές μέσα σε 2 λεπτά, δεν σημαίνει ότι θα ηταν οι βέλτιστες.

 

Σκοπός ήταν να περάσω το ότι για να κατεβάσεις εναλλακτικό Browser δεν χρειάζεται να έχεις ήδη έναν εγκατεστημένο.

 

Δεν είπα να μην μπορείς να επιλέξεις. Επιλογή μπορείς να κάνεις και εκ των υστέρων.

Οπως και εκ των προτέρων.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα να μην μπορείς να επιλέξεις. Επιλογή μπορείς να κάνεις και εκ των υστέρων. Ακόμα και με την τωρινή κατάσταση μπορείς να επιλέξεις ελεύθερα. Εξάλλου εγώ είπα να υπάρχουν όλοι στο cd εγκατάστασης. Και αυτό είναι απαράδεκτο βέβαια αλλά εδώ που φτάσαμε....

 

Μέχρι να γίνει κοινή πεποίθηση ότι αφού βάλεις στο λειτουργικό στο pc θα πρέπει να κάνεις μια βόλτα σε 2-3 sites για να κατεβάσεις και τον browser της επιλογής σου (όπως έγινε πεποίθηση ότι τα windows πρέπει να συμπεριλαμβάνουν τον ΙΕ). Τότε θα προκύψει το πραγματικό ερώτημα "ποιον browser να κατεβάσω?" και εκεί ο χρήστης θα έχει πραγματικά ελεύθερη επιλογή, και ταυτόχρονα θα βελτιωθεί πραγματικά ο ανταγωνισμός στην αγορά των browsers. See how it works? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πρότεινα τη λύση του wizard που βολικά την αγνόησες

 

Αν εννοείς να υπάρχει ένας wizard και να διαλέγεις έναν browser που θα υπάρχει όμως ήδη στο cd τότε χαίρομαι που συμφωνούμε ότι αυτό είναι μια user-friendly λύση! Όχι όμως και η πιο σωστή.

 

Δεν την αγνόησα την λύση σου και δεν έχω καθόλου τέτοιο σκοπό, απλώς ορισμένες από τις 'πρακτικες' προτάσεις σου μου φάνηκαν τελείως unfriendly! Και επειδή μάλιστα τις είχες βάλει με bold για αυτό στάθηκα σε αυτές! Π.χ

 

Για την ακρίβεια χρειάζεται το πολύ μιά φορά να εχεις αγοράσει ένα περιοδικό για PC

 

Αν ήταν δεδομένο ότι στα Vista (ή όποια αλλα windows) δεν παρέχεται εξ'αρχής ο Browser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...