Προς το περιεχόμενο

Συμμετοχή της Google στην αντιμονοπωλιακή διαδικασία εναντίον της Microsoft


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα ακριβώς επειδή είναι το internet έχει πάρει τις διαστάσεις που έχει πάρει δεν μπορεί να γίνει μονοπώλιο σε κάποιον browser. Είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας το να επικρατήσει ένας και μόνο browser και μάλιστα αυτός να είναι ο explorer.

 

 

νομιζεις, αν η MS τα καταφερει και οι αλλοι browsers δεν εχουν πελατεια τοτε θα δεις ποσο γρηγορα θα συμβουν ολα οσα πιστευεις οτι ειναι επιστημονικη φαντασια και ακομα περισσοτερα

 

τα ιδια βεβαια ισχυουν και για την Google search engine,το facebook,το MSN κλπ

 

η ελλειψη ελευθερου και οσο το δυνατον ποιο υγιους ανταγωνισμου εμας τους χρηστες δεν μας συμφερει με τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Εκεί που διαφωνώ είναι η θέρμη με την οποία υποστηρίζεται το ότι είναι κακό το να προωθείται μέσα από το ίδιο της του λειτουργικό.

Βασικά δεν μπορώ να δω πως δεν είναι σαφές αυτό. Δεν είναι μονοπωλιακή πρακτική; Πόσοι Browsers για τους οποίους πληρώνεις υπάρχουν; (Αν πεις κανένας έχασες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζεις, αν η MS τα καταφερει και οι αλλοι browsers δεν εχουν πελατεια τοτε θα δεις ποσο γρηγορα θα συμβουν ολα οσα πιστευεις οτι ειναι επιστημονικη φαντασια και ακομα περισσοτερα

 

τα ιδια βεβαια ισχυουν και για την Google search engine,το facebook,το MSN κλπ

 

η ελλειψη ανταγωνισμου εμας τους χρηστες δεν μας συμφερει με τπτ

 

δεν μας συμφέρει... αυτό εννοείται. Αλλά όταν όσοι ασχολούνται λίγο παραπάνω από το επίπεδο "πατάω κουμπί- ανοίγει πισι" με τους υπολογιστές, ξέρουν ότι ο explorer με μέσων είναι ακόμα στην πιάτσα, τότε δεν βλέπω να γίνεται αυτό που λες.

Το google είναι απλά ότι καλύτερο... για αυτό έγινε κυρίαρχος.

 

Βασικά δεν μπορώ να δω πως δεν είναι σαφές αυτό. Δεν είναι μονοπωλιακή πρακτική; Πόσοι Browsers για τους οποίους πληρώνεις υπάρχουν; (Αν πεις κανένας έχασες).

 

Αν εννοείς ότι πληρώνεις για τον explorer τότε θα σου πω ότι είναι αναγκαίο κακό που έρχεται μαζί με τα windows. Όπως όταν πήρα mac και είχε μέσα το ilife, itunes κτλ έτσι είναι και με τον explorer και τον media player...

Ακόμα και να έβγαιναν αυτά δεν θα άλλαζε κάτι (εκτός από αυτό που προ αναφέρθηκε ότι το πιο πιθανό είναι να κράζαμε γιατί κάτι λείπει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συντριπτικη πλειοψηφια χρηστων ειναι παντελως ασχετοι,χρησιμοποιουν οτι βρισκουν ετοιμο,καλα κανουν και δικαιωμα τους ειναι αλλα ετσι αναγκαζουν και εμενα που χρησιμοποιω Opera να τρεξω και explorer οταν πολλες σελιδες δεν φαινονται σωστα και φανταζομαι θα ξερεις οτι οι περισσοτερες σελιδες φτιαχνονται με τον ie αιντε και τον firefox κατα νου και ειδικα ο ie εισαγει ασυμβατοτητες επιτηδες

 

http://slashdot.org/article.pl?sid=09/02/19/2056228

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και να έβγαιναν αυτά δεν θα άλλαζε κάτι

 

Έλα ρε, αν είχε επιλογή για απεγκατάσταση, όλοι οι απλοί χρήστες που ανέφερες παραπάνω θα γίνονταν l33t hax0rz και θα εγκαθιστούσαν 357 διαφορετικούς browsers και δεν θα υπήρχε πια μονοπώλιο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συντριπτικη πλειοψηφια χρηστων ειναι παντελως ασχετοι,χρησιμοποιουν οτι βρισκουν ετοιμο,καλα κανουν και δικαιωμα τους ειναι αλλα ετσι αναγκαζουν και εμενα που χρησιμοποιω Opera να τρεξω και explorer οταν πολλες σελιδες δεν φαινονται σωστα και φανταζομαι θα ξερεις οτι οι περισσοτερες σελιδες φτιαχνονται με τον ie αιντε και τον firefox κατα νου και ειδικα ο ie εισαγει ασυμβατοτητες επιτηδες

 

http://slashdot.org/article.pl?sid=09/02/19/2056228

 

Συμφωνώ... απλά νομίζω ότι αν στην θέση των ασυμβατοτήτων του explorer ήταν ο firefox ή ο safari ο ντόρος θα ήταν πολύ μικρότερος... η microsoft ξυπνάει πάθη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ... απλά νομίζω ότι αν στην θέση των ασυμβατοτήτων του explorer ήταν ο firefox ή ο safari ο ντόρος θα ήταν πολύ μικρότερος... η microsoft ξυπνάει πάθη...

 

εδω εχεις δικιο αλλα προσωπικα η σταση μου δεν θα ηταν διαφορετικη,πχ δεν βαζω τον chrome παρολο που θεωρειται καλυτερος του Opera,θεωρω οτι η Google παραμεγαλωνει και δεν σεβεται επαρκως privacy δικαιωματα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν εννοείς ότι πληρώνεις για τον explorer τότε θα σου πω ότι είναι αναγκαίο κακό που έρχεται μαζί με τα windows.

Εννοώ αυτό και μαζί με αυτό (το μονοπώλιο δηλαδή) ό,τι αυτό συνεπάγεται (για τον ανταγωνισμό, για το προβάδισμα του Explorer, για το πόσο από αυτόν μπορεί να καθορίζονται συμβατότητες με ιστοσελίδες κλπ κλπ).

 

Όπως όταν πήρα mac και είχε μέσα το ilife, itunes κτλ έτσι είναι και με τον explorer και τον media player...

Καταλαβαίνεις όμως ότι δεν είναι το ίδιο πράγμα. Το PC δεν είναι αποκλειστική πλατφόρμα της Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνεις όμως ότι δεν είναι το ίδιο πράγμα. Το PC δεν είναι αποκλειστική πλατφόρμα της Microsoft.

 

Γιατί αναφέρεσαι στα pc; Εγώ μιλάω για λειτουργικά... σου είπα για το mac (εννοώντας ότι έχει mac os) και για τα windows τα οποία για μένα απολύτως λογικά (άσχετα αν με ενοχλεί και μένα) έρχονται με explorer και media player...

 

Όπως πολύ φυσικό θα είναι όταν βγει το λειτουργικό της google να βγαίνει με chrome και gmail support εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ο IE επικρατησει και εξαφανιστουν ολοι οι υπολοιποι τοτε θα δουμε ασχημα σκηνικα,μπορει πχ η MS να αρχισει να τον χρεωνει,μπορει να τον κανει ετσι ωστε να μην προβαλει καθολου η με προβληματα ανταγωνιστικα site,καταλαβαινεις τι θελω να πω νομιζω

δεν ειμαι με κανεναν,θελω να υπαρχουν πληθωρα επιλογων γιατι στην τελικη αυτο με συμφερει

 

Βασικά είχε επικρατήσει με ποσοστό μέχρι και 90+% και δεν έγινε τίποτα απο τα παραπάνω.

 

Η γνώμη μου είναι(ξέρω πολύ θα κράξουν) ότι είναι γελοία η άποψη:

 

1)Έχεις το 80% της αγοράς;Πρέπει να αρχίσεις να φτιάχνεις πιο σκάρτο λειτουργικό,αφαίρεσε IE,WMP,notepad,paint,wordpad μπας και αποφασίσει κάποιος να χρησιμοποιήσει κάτι άλλο.

 

2)Έχεις 5% της αγοράς;Ε βάλε ότι θες,βαλε και browser και media player και photo editor,πρόγραμμα για να βάζει μόνο του πλυντήριο αλλά να ξες ότι αν φτάσεις το 80% θα πρέπει να τα αφαιρέσεις.

 

3)Να δώσει τη δυνατότητα επιλογής να διαλέξει άλλο browser;Έχετε δει τη Citroen να διαφημίζει κινητήρες Fiat καιι να σου δίνει το δικαίωμα να διαλέξεις;

 

Η ΕΕ και οι υπόλοιποι μπούφοι κάτι πρέπει να κάνουν με το μονοπώλιο,σε αυτό συμφωνούμε,οι βλακώδεις λύσεις τους δεν είναι λύσεις όμως.

Δεν είναι λύση να πηγαίνεις την τεχνολογία προς τα πίσω για να ακολουθήσει η τελευταία άχρηστη εταιρία.

 

Ας δώσει επιχορηγήσεις σε εταιρίες ανάπτυξης του Linux και να χτυπήσει την MS στα ίσα.

Ας υποχρεώσει τα sites να ακολουθούν τα πρότυπα και αν δε το κάνουν ας αρχίσει τα πρόστιμα ας ας ας ας χίλια δυο

 

Όταν θες να φτάσεις τον πρώτο πρέπει να προσπαθείς να βελτιωθείς και να ανέβεις και όχι να προσπαθείς να τον ρίξεις εκεί στον πάτο που είσαι.(αυτό είναι για τις υπόλοιπες εταιρίες που κραυγάζουν για την κακιά MS)

 

Τα υπόλοιπα στη δευτερομιλία μου :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είχε επικρατήσει με ποσοστό μέχρι και 90+% και δεν έγινε τίποτα απο τα παραπάνω.

 

Η γνώμη μου είναι(ξέρω πολύ θα κράξουν) ότι είναι γελοία η άποψη:

 

1)Έχεις το 80% της αγοράς;Πρέπει να αρχίσεις να φτιάχνεις πιο σκάρτο λειτουργικό,αφαίρεσε IE,WMP,notepad,paint,wordpad μπας και αποφασίσει κάποιος να χρησιμοποιήσει κάτι άλλο.

 

2)Έχεις 5% της αγοράς;Ε βάλε ότι θες,βαλε και browser και media player και photo editor,πρόγραμμα για να βάζει μόνο του πλυντήριο αλλά να ξες ότι αν φτάσεις το 80% θα πρέπει να τα αφαιρέσεις.

 

3)Να δώσει τη δυνατότητα επιλογής να διαλέξει άλλο browser;Έχετε δει τη Citroen να διαφημίζει κινητήρες Fiat καιι να σου δίνει το δικαίωμα να διαλέξεις;

 

Η ΕΕ και οι υπόλοιποι μπούφοι κάτι πρέπει να κάνουν με το μονοπώλιο,σε αυτό συμφωνούμε,οι βλακώδεις λύσεις τους δεν είναι λύσεις όμως.

Δεν είναι λύση να πηγαίνεις την τεχνολογία προς τα πίσω για να ακολουθήσει η τελευταία άχρηστη εταιρία.

 

Ας δώσει επιχορηγήσεις σε εταιρίες ανάπτυξης του Linux και να χτυπήσει την MS στα ίσα.

Ας υποχρεώσει τα sites να ακολουθούν τα πρότυπα και αν δε το κάνουν ας αρχίσει τα πρόστιμα ας ας ας ας χίλια δυο

 

Όταν θες να φτάσεις τον πρώτο πρέπει να προσπαθείς να βελτιωθείς και να ανέβεις και όχι να προσπαθείς να τον ρίξεις εκεί στον πάτο που είσαι.(αυτό είναι για τις υπόλοιπες εταιρίες που κραυγάζουν για την κακιά MS)

 

Τα υπόλοιπα στη δευτερομιλία μου :lol:

 

ευτυχως που δεν ειναι γνωμη ολων:P

 

εξηγησε του καποιος οτι μονο η MS εχει την δυναμη να επιβαλει τις μονοπωλιακες πρακτικες της για αυτο και κανει κακο στην ελευθερη αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχως που δεν ειναι γνωμη ολων:P

 

εξηγησε του καποιος οτι μονο η MS εχει την δυναμη να επιβαλει τις μονοπωλιακες πρακτικες της για αυτο και κανει κακο στην ελευθερη αγορα

 

Γιατί βρε;

Διαφωνείς ότι καλύτερη λύση απο το να αφαιρέσει τον browser να δώσει η ΕΕ επιχορηγήσεις για την ανάπτυξη του Linux ή του Firefox ξερω γω ώστε να γίνουν πιο ανταγωνιστικά και να τη φάνε λάχανο;

 

Στο τζάμπα θέλει να την βγάλει η ΕΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχως που δεν ειναι γνωμη ολων:P

 

εξηγησε του καποιος οτι μονο η MS εχει την δυναμη να επιβαλει τις μονοπωλιακες πρακτικες της για αυτο και κανει κακο στην ελευθερη αγορα

 

Για να καταλάβω, μονοπωλιακή πρακτική υποστηρίζεις ότι είναι

 

1) Η ενσωμάτωση του ie στα windows

ή

2) Το γεγονός ότι ο ie δεν ακολουθεί τα "πρότυπα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είχε επικρατήσει με ποσοστό μέχρι και 90+% και δεν έγινε τίποτα απο τα παραπάνω.

 

Η γνώμη μου είναι(ξέρω πολύ θα κράξουν) ότι είναι γελοία η άποψη:

 

1)Έχεις το 80% της αγοράς;Πρέπει να αρχίσεις να φτιάχνεις πιο σκάρτο λειτουργικό,αφαίρεσε IE,WMP,notepad,paint,wordpad μπας και αποφασίσει κάποιος να χρησιμοποιήσει κάτι άλλο.

 

2)Έχεις 5% της αγοράς;Ε βάλε ότι θες,βαλε και browser και media player και photo editor,πρόγραμμα για να βάζει μόνο του πλυντήριο αλλά να ξες ότι αν φτάσεις το 80% θα πρέπει να τα αφαιρέσεις.

 

3)Να δώσει τη δυνατότητα επιλογής να διαλέξει άλλο browser;Έχετε δει τη Citroen να διαφημίζει κινητήρες Fiat καιι να σου δίνει το δικαίωμα να διαλέξεις;

 

Η ΕΕ και οι υπόλοιποι μπούφοι κάτι πρέπει να κάνουν με το μονοπώλιο,σε αυτό συμφωνούμε,οι βλακώδεις λύσεις τους δεν είναι λύσεις όμως.

Δεν είναι λύση να πηγαίνεις την τεχνολογία προς τα πίσω για να ακολουθήσει η τελευταία άχρηστη εταιρία.

 

Ας δώσει επιχορηγήσεις σε εταιρίες ανάπτυξης του Linux και να χτυπήσει την MS στα ίσα.

Ας υποχρεώσει τα sites να ακολουθούν τα πρότυπα και αν δε το κάνουν ας αρχίσει τα πρόστιμα ας ας ας ας χίλια δυο

 

Όταν θες να φτάσεις τον πρώτο πρέπει να προσπαθείς να βελτιωθείς και να ανέβεις και όχι να προσπαθείς να τον ρίξεις εκεί στον πάτο που είσαι.(αυτό είναι για τις υπόλοιπες εταιρίες που κραυγάζουν για την κακιά MS)

 

Τα υπόλοιπα στη δευτερομιλία μου :lol:

 

δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. βασικά σκιαγραφείς μια διανομή linux απο την ΕΕ με τη καλύτερη δυνατή υποστήριξη που θα έχει ποτε μια διανομή.

 

κάτι είχε και στα σκαρία η ΕΕ για μια εναλλακτική της αναζήτησης του google.

 

αλλά ναι είναι κουλαμάρα αυτό με τον explorer, με την ίδια λογική στο macos θα έπρεπε να αφαιρέσουν ilife,iwork κτλ.

 

αλλά η apple μάλλον δικαιολογείται επειδή το κύριο προϊόν της είναι το design και το hardware, ενώ το λειτουργικό αποτελεί περισσότερο "συνοδευτικό" για τη μεγιστοποίηση της απόδοσης του υλικού (σε σχέση με windows, και τη ταλαιπωρία του linux).

 

μια σίγουρη μπινιά που έχει κάνει η m$ με τον explorer είναι το όνομα του. κάθε τεχνολογικά αναλφάβητος άνθρωπος βλέπει internet explorer και λέει αυτό είναι το internet.

 

αν του πεις opera, firefox, chrome, πιο γρήγορα, πιο ασφαλή, καλύτερα γενικά, θα σου πει, εγώ θέλω το κλασσικό ίντερνετ και έτσι τον πιάνεις στα μπουκέτα και για την άγνοιά του και για το υπέρμετρο εγώ του που δεν καταδέχεται να παραμερίσει τη συνήθεια για να μάθει πως λειτουργεί κάτι που χρησιμοποιεί και αύριο μεθαύριο θα κατηγορεί τους πάντες όταν απο κενό ασφαλείας στον explorer του κλέψουν και τα 3 τελευταία ψηφία της κάρτας του.

 

*ο τεχνολογικά αναλφάβητος ελληνάρας όμως δε κάνει αγορές οnline :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...