Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΤΗΣ Winweb!!!!!!


leftys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αληθινό πρόσωπο του Ελληνικού e-commerce<P>ΣΚΗΝΗ 1η:<P>Μαθαίνω από δελτίο τύπου σε σχετική τοποθεσία στο Internet, ότι η WINBANK του ομίλου Πειραιώς γίνεται V-ISP και δίνει μια ποικιλία από συνδέσεις. Καθοδηγουμενος καθαρά από περιέργεια, επιλέγω να μπω στο <A HREF="http://www.winweb.gr" TARGET=_blank>www.winweb.gr</A> και να διαπιστώσω του λόγου το αληθές. Διαπιστώνω ότι όντως υπάρχουν απλές αλλά και ISDN συνδρομές και μάλιστα σε ανταγωνιστικές τιμές.<P>ΣΚΗΝΗ 2η:<P>Αποφασίζω να παραγγείλω online μια τρίμηνη συνδρομή για να τεστάρω τις δυνατότητες του νέου παροχέα και να επωφεληθώ από την χαμηλή τιμή. Ακολουθώ τις οδηγίες στο site και ως δια μαγείας διαπιστώνω ότι αυτο που πάω να παραγγείλω είναι ουσιαστικά συνδρομή στην ACN του ομίλου ALTEC. Ξεπερνώ το αρχικό «σοκ» και συνεχίζω στο registration για την νέα σύνδεση. Αυτή γίνεται σε νέο παράθυρο του browser μου, από το οποίο λείπει τελείως η μπάρα της διεύθυνσης (ξέρετε, εκεί που γράφουμε <A HREF="http://...'>http://...)" TARGET=_blank>http://...)</A> με αποτέλεσμα να μην ξέρω που έχω πάει (είμαι όμως παρατηρητικός και βλέπω ότι με πάει στο <A HREF="http://www.cybershops.gr" TARGET=_blank>www.cybershops.gr</A> Παρεπιπτόντως δεν είδα πουθενά στην σύμβαση (που πρέπει να αποδεχτείς για να συνεχίσεις) να αναφέρει κάτι σχετικό με την προστασία των προσωπικών μου δεδομένων. Έχω ήδη βάλει ένα σωρό στοιχεία (προσωπικά) και περιμένω τη στιγμή που θα πρέπει να «πληρώσω» online τη νέα μου σύνδεση.<P>ΣΚΗΝΗ 3η: (τραγική)<P>Έχω φτάσει στη σελίδα όπου πρέπει να συμπληρώσω τα στοιχεία της πιστωτικής μου κάρτας ώστε να πληρωθεί και να ενεργοποιηθεί η σύνδεση μου. Ξαφνικά, το σοκ και ο πανικός μου κοβουν τα γόνατα. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΟΥΚΕΤΟ? Η σελίδα που βρίσκεται μπροστά μου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΜΕΝΗ. Μα καλά είναι δυνατόν? Αν δεν κάνω λάθος, η WINBANK μαζί με την NOVABANK δεν είναι οι πρωτες τράπεζες στην Ελλάδα που αξιοποίησαν το Internet και παρακινούσαν το κοινό να χρησιμοποιήσει τις υπηρεσίες e-banking? Αυτή είναι η προστασία που παρέχει σε έναν πελάτη / καταναλωτή? Έτσι θα προοδεύσει η ελληνική τεχνολογική κοινότητα? Έτσι θα εμπιστευτεί ο Έλληνας το Διαδίκτυο? Έτσι θα φύγουμε από την τελευταία θέση στις ευρωπαικές χώρες στον τομέα της πληροφορικής?<P>Τις παραπάνω σκέψεις, φανερά εκνευρισμένος, αποφάσισα να τις στείλω όπου μπορώ (και φυσικά και στους υπεύθυνους της εταιρείας) για να υπάρξει επιτέλους σοβαρή αντιμετώπιση στο θέμα του Internet. Σκοπός μου δεν είναι να μειώσω ούτε να κατηγορήσω κανέναν, απλά να προκαλέσω προβληματισμό και ίσως σοβαρές κινήσεις για καλύτερη αντιμετώπιση του Έλληνα Δικτυωμένου καταναλωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">quote:</font><HR>Originally posted by Triton:<BR><STRONG>Mporeis na agoraseis syndesh toso mesw apo ton logariasmo sou an exeis oso kai sto kontonotero katasthma se esena</STRONG><HR></BLOCKQUOTE><P>Exm... Nomizo pos to provlima den einai sto pos kai apo pou na agorasei tin sindesi...<BR>Alla sto oti den yparxei prostasia dedomenon... smile.gif" border="0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Χριστινα το επιασε το νοημα.<p>Το προβλημα μου δεν ειναι που θα βρω μια συνδεση.

Υπαρχουν πολλες εταιρειες που εχουν παρομοιες τιμες και προσφορες. Το ΘΕΜΑ ειναι ότι μας κοροιδευουν.<p>Απο την μια μιλαμε για ασφαλεια στις συναλλαγες

(ειδικα για τον Ελληνα που ειναι ιδιαιτερα επιφυλακτικος στις online αγορες) και απο την αλλη αφηνουμε χυμα τα διαφορα shops και περιμενουμε μετα να παει η πληροφορικη στην ελλαδα μπροστα.<p>Παντως τώρα από ότι είδα, βγάζει error στη σελίδα, πιθανον να το ψαχνουνε το θεμα αφου εστειλα το παραπανω κειμενο σε οποιον υπευθυνο μπορουσα.<p>Καλη εβδομαδα σε ολους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nai vre lefty to katalava, egw aplws sou edwsa muia lysh sto prob sou.

genika egw eimai KATA pasas hlektronikhs agoras pou diksagetai mesw kartas ka8ws kanena site mexri twra dne mporw na pw oti mou eggyatai thn plhrh kalypsh kai asfaleia mou smile.gif" border="0

Apla pare ena thlephono kai enhmrwse tous, egw to epraksa hdh kai mou eipan pws ta to koitaksoun kai tote einai ou rwthsa allo tropo kai mou eipan oti ginetai kai mesw trapezikou logariasmou (arkei panta na einai sthn peiraiws grin.gif" border="0 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το αληθινό πρόσωπο του Έλληνα! Διαβάστε παρακάτω τα σχόλια ανά Σκηνή!<p>ΣΚΗΝΗ 1η:

καλά μέχρι εδώ<p>ΣΚΗΝΗ 2η:

α. Όπως αναφέρεις στην 1η ΣΚΗΝΗ, γνωρίζεις ότι η WinWeb έγινε V-ISP (δηλαδή Virtual ISP), που σημαίνει ότι χρησιμοποιεί το δίκτυο κάποιου παροχέα δικτυακών υπηρεσιών (στην συγκεκριμένη περίπτωση της ACN). Δεν νομίζω να φαντάστηκες ότι ξαφνικά η WinWeb έστησε δικό της δίκτυο. Ποιο το περίεργο λοιπόν με την εγγραφή σου στο δίκτυο της ACN;;; Ο V-ISP είναι όντως η WINWEB. Το ποιο δίκτυο χρησιμοποιεί είναι άσχετο. Μην ξεχνάς ότι ΟΛΟΙ οι ISP (acn, forthnet, otenet, hol, etc) χρησιμοποιούν καλώδια και ζευξεις του ΟΤΕ! Τι σημαίνει αυτό; Όχι πολλά πράγματα υποθέτω...<p>β. Το ότι η εγγραφή γίνεται σε άλλο παράθυρο το οποίο δεν έχει το status bar είναι εντελώς άσχετο, δε νομίζω ότι γίνεται προκειμένου να κρύψει κανείς το site που συνδέεσαι (το www.cybershops.gr). Εξάλλου γιατί να κρυφθεί το site (το οποίο φιλοξενέι πολλά e-commerce sites). Τι φοβάται; Μάλλον διαφήμιση μου φαίνεται εμένα.

Σε κάθε περίπτωση με δεξί κλικ επιλέγοντας Properties/Ιδιότητες βλέπεις ακριβώς σε ποιά σελίδα έχεις πάει.<p>γ. Μάλλον δεν γνωρίζεις ότι οι εταιρίες που επιθυμούν να ανοίξουν ένα ηλεκτρονικό κατάστημα ΔΕΝ είναι υποχρεωμένες να φτιάξουν τις ΔΙΚΕΣ τους σελίδες, σε δικούς τους server προκειμένου να παρέχουν e-commerce υπηρεσίες. Στην πραγματικότητα, ελάχιστες εταιρίες κάνουν κάτι τέτοιο για τον απλούστατο λόγο ότι ο Έμπορος ΔΕΝ

ξέρει (και δεν τον ενδιαφέρει) πως υλοποιείται ένα e-commerce site, το μόνο που θέλει είναι να πουλήσει. Εξάλλου, η δημιουργία ενός e-commerce site με on-line clearance είναι μία μάλλον δύσκολη υπόθεση. Η λυση: πάνε σε κάποια εταιρία που ξέρει το άθλημα. Έτσι γίνεται σε όλον τον κόσμο, σε όλο το Internet!!!<p>ΣΚΗΝΗ 3η:

α. Η σελίδα στην οποία βρίσκεσαι διαθέτει frames εκ των οποίων ΜΟΝΟ το μεσαίο (εκεί δηλαδή που δίνεις τα στοιχεία της κάρτας σου κτλ) είναι προστατευμένο. Για του λόγου το αληθές, κάνε δεξί κλικ στο συγκεκριμένο frame και επέλεξε properties για να δεις λεπτομέρεις για το certificate (VeriSign) κτλ.<p>β. Το γεγονός ότι δίνεις τα στοχεία σου στο www.cybershops.gr (που κατά τύχη φιλοξενείται και υποστηρίζεται από την ACN) δεν σημαίνει ότι τα στοιχεία σου δεν είναι ασφαλή ή οτι ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΛΗΝ ΤΗΣ WINWEB!!! (σκέψου λίγο τι γίνεται με όλα τα on-line marts - πολυκαταστήματά;;; Είναι δυνατό κάθε μικρός Έμπορος να έχει δικό του site-certifiacate-etc???)<p>γ. Γιατί όταν δεν καταλαβαίνουμε ή δεν γνωρίζουμε κάτι πρέπει να το μειώνουμε με τον τρόπο που αναφέρεις στο post σου; Γιατί νομίζεις ότι το Internet στην Ελλάδα είναι σε χειρότερη θέση από ότι στο εξωτερικό; Γιατί υποτιμάς τους ανθρώπους που τα φτιάχνουν αυτά και (πίστεψε με) το έχουν σκεφτεί λίγο παραπάνω; Γιατί όλοι πρέπει να είμαστε ειδικοί σε όλα; <p>Αντιλαμβάνομαι το γεγονός ότι από άγνοια γράφεις τα παρακάτω (δικαιωμά σου) αλλά μήπως τώρα που σου εξηγώ τι ακριβώς συμβαίνει θα έπρεπε να στείλεις e-mail σε όσους έστειλες τα παράπονά σου και να επανορθώσεις; Θα το κάνεις άραγε; (χμμμ).<p>Μήπως θα πρέπει να αλλάξεις και το θέμα του topic που διαβάζουμε;<p>Συμφωνώ ότι πρέπει πάντα να είμαστε επιφυλακτικοί (ιδίως με on-line αγορές) αλλά ταυτόχρονα και προσεκτικοί για αυτά που γράφουμε.<p>Φιλικά,

Κώστας<p>

<blockquote><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">quote:</font><hr>Originally posted by leftys:

<strong>Το αληθινό πρόσωπο του Ελληνικού e-commerce<p>ΣΚΗΝΗ 1η:<p>Μαθαίνω από δελτίο τύπου σε σχετική τοποθεσία στο Internet, ότι η WINBANK του ομίλου Πειραιώς γίνεται V-ISP και δίνει μια ποικιλία από συνδέσεις. Καθοδηγουμενος καθαρά από περιέργεια, επιλέγω να μπω στο www.winweb.gr και να διαπιστώσω του λόγου το αληθές. Διαπιστώνω ότι όντως υπάρχουν απλές αλλά και ISDN συνδρομές και μάλιστα σε ανταγωνιστικές τιμές.<p>ΣΚΗΝΗ 2η:<p>Αποφασίζω να παραγγείλω online μια τρίμηνη συνδρομή για να τεστάρω τις δυνατότητες του νέου παροχέα και να επωφεληθώ από την χαμηλή τιμή. Ακολουθώ τις οδηγίες στο site και ως δια μαγείας διαπιστώνω ότι αυτο που πάω να παραγγείλω είναι ουσιαστικά συνδρομή στην ACN του ομίλου ALTEC. Ξεπερνώ το αρχικό «σοκ» και συνεχίζω στο registration για την νέα σύνδεση. Αυτή γίνεται σε νέο παράθυρο του browser μου, από το οποίο λείπει τελείως η μπάρα της διεύθυνσης (ξέρετε, εκεί που γράφουμε http://...) με αποτέλεσμα να μην ξέρω που έχω πάει (είμαι όμως παρατηρητικός και βλέπω ότι με πάει στο www.cybershops.gr Παρεπιπτόντως δεν είδα πουθενά στην σύμβαση (που πρέπει να αποδεχτείς για να συνεχίσεις) να αναφέρει κάτι σχετικό με την προστασία των προσωπικών μου δεδομένων. Έχω ήδη βάλει ένα σωρό στοιχεία (προσωπικά) και περιμένω τη στιγμή που θα πρέπει να «πληρώσω» online τη νέα μου σύνδεση.<p>ΣΚΗΝΗ 3η: (τραγική)<p>Έχω φτάσει στη σελίδα όπου πρέπει να συμπληρώσω τα στοιχεία της πιστωτικής μου κάρτας ώστε να πληρωθεί και να ενεργοποιηθεί η σύνδεση μου. Ξαφνικά, το σοκ και ο πανικός μου κοβουν τα γόνατα. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΟΥΚΕΤΟ? Η σελίδα που βρίσκεται μπροστά μου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΜΕΝΗ. Μα καλά είναι δυνατόν? Αν δεν κάνω λάθος, η WINBANK μαζί με την NOVABANK δεν είναι οι πρωτες τράπεζες στην Ελλάδα που αξιοποίησαν το Internet και παρακινούσαν το κοινό να χρησιμοποιήσει τις υπηρεσίες e-banking? Αυτή είναι η προστασία που παρέχει σε έναν πελάτη / καταναλωτή? Έτσι θα προοδεύσει η ελληνική τεχνολογική κοινότητα? Έτσι θα εμπιστευτεί ο Έλληνας το Διαδίκτυο? Έτσι θα φύγουμε από την τελευταία θέση στις ευρωπαικές χώρες στον τομέα της πληροφορικής?<p>Τις παραπάνω σκέψεις, φανερά εκνευρισμένος, αποφάσισα να τις στείλω όπου μπορώ (και φυσικά και στους υπεύθυνους της εταιρείας) για να υπάρξει επιτέλους σοβαρή αντιμετώπιση στο θέμα του Internet. Σκοπός μου δεν είναι να μειώσω ούτε να κατηγορήσω κανέναν, απλά να προκαλέσω προβληματισμό και ίσως σοβαρές κινήσεις για καλύτερη αντιμετώπιση του Έλληνα Δικτυωμένου καταναλωτή.</strong><hr></blockquote>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

An enas hacker dei ta stoixeia tis kartas sas meso inet mporei na sas kanei zimia.

An o Hacker douleuei se bentzinadiko i supermarket,pali mporei na dei tin karta sas kai na sas kanei zimia....

 

I Pistotikes einai genika epikindines,alla kai bolikes, kai kirios sto internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hehehheh, blepw security discussions sto insomnia...

To typaki pou esteile to poly e3igitiko e-mail 8eos... kai gamw tis pliroforiseis exeis, to kobw nai eisa tis etaireias.<p>Oson afora to olo "asfaleia kai e-commerce", oloi trabane zori me auti tin istoria, eidika o ellinas pou pisteuei se oti akouei stin TV kai oti blepei stis taineies.

To gegonos einai oti, nai, yparxei to problima tou security eidika se online transanctions, kai fysika auto den lynetai etsi apla me to louketaki, gi'autous pou 3eroun 8a pw apla: DNS server table alteration kai meta man-in-the-middle sto full.

Alla paidia den einai auto pou prepei na fobaste, to noumero tis kartas den einai kai tipota to yperbolika mystiko, skefteite aplws posoi pwlites exoun dei to noumero tis kartas, posoi exoun dei tis apodei3eis apo tis pwliseis me tin karta kai fysika posoi itan apo pisw sas kai eidan to noumero tis kartas (asxeto, gmt, tin exw dagkwsei apo to kryo). Fysika e3isou eukolo einai na pareis kapoion tilefwno kai na ton peiseis na sou dwsei to noumero tis kartas (4 stous 5 psarwnoun).<p>OUGK!<p>Kai twra diakoptoume gia diafimiseis:

KYRILEEEEEEeeeeeeeeeeeeeeeeee prepei na pswnisoume misi ougkia otan ftasoume UK, ΑΣΑΠ! ;P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>To typaki pou esteile to poly e3igitiko e-mail 8eos... kai gamw tis pliroforiseis exeis, to kobw nai eisa tis etaireias.<p>Typaki??? Kalo afto, prepei na me deis kai apo konta (opote thes eisai kalesmenos). Ontos eimai tis etairias-ACN (ti stigmi malista pou egrafa to e-mail eixa dipla mou kai to 'typaki' pou eftiakse kai to site...)<p>To zitima tis asfaleias stis synallages einai ontos diskolo kai prosopika den kano sinallages meso internet. Den pavei omos to Internet na einai asfalestero apo ton kathe ypallilo pou pairnei tin karta tou sto magazi kai tin kataxvrei...

Den apantisa gia na miliso gia asfaleia (an 8es to sizitame ksexorista) alla giati mou arese poli o titlos "ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΤΗΣ Winweb!!!!!!" kai giati me enoxlei o kathenas na to paizei eidikos xoris toulaxiston na rotisei prota (an den kserei). Pou kai pou prepei ta pragmata na ksekatharizontai.

Filikia,

Costas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...