Προς το περιεχόμενο

ο 2ος σκληρος εξαφανιζεται


bzitstavros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσφατα ειχα αγορασει τον εξωτερικο δισκο WESTERN DIGITAL ELEMENTS ΣΤΑ 1ΤΒ....

 

μετα απο μια βλακεια που εκανα εσπασα το τροφοδοτικο του και για να τον κρατησω τον εκανα εσωτερικο (βγαζοντας τον δισκο μεσα απο το κουτι του).

 

το μοντελο του εσωτερικου δισκου ειναι WESTERN DIGITAL WD10EAVS 1TB CAVIAR GREEN...

 

το προβλημα μου ειναι οτι αν και ο σκληρος δισκοσ αναγνωριζεται κανονικα απο το pc οταν αναβει.. και μεσα στα windows κανονικα.. αμα τον αφησω για κανα μισαωρο χωρισ να τον χρησιμοποιω τοτε απλα εξαφανιζεται απο παντου!!! και αμα κανω restart δεν τον βλεπει ουτε στο booταρισμα του pc... πρεπει αναγκαστικα να τον κλεισω και να τον ξανανοιξω!!

 

Τι μπορει να φταιει?? εχει καμια ιδεα κανεις?

 

Εχω την εντηπωση πωσ κατι παιζει με την τεχνολογια (green) και μετα απο λιγο απενεργοποιειται απο μονος του και μιασ και η μητρικη μου ειναι και λιγο παλια δεν τον υποστηριζει...

 

Καμια αλλη ιδεα?????????

 

Κανενας ρε παιδια δεν εχει ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδιο και εγω! απο εξωτερικό εσωτερικό και ενω τον είχα κανα μήνα μέσα και δούλευε κανονικά από χτες άρχισε τα ίδια!

μόλις κλείνω και ανοίγω το pc δουλεύει.

 

πριν λίγο βρήκα αυτό το prog θα το δοκιμάσω όταν γυρίσω απο την δουλειά και θα σου πω αν έκανε τπτ.

 

http://www.lovefortechnology.com/2009/03/nosleephd.html

 

τελικά δεν έκανε τπτ το prog ,συνεχίζει να κάνει τα δικά του ο δίσκος οπότε παρείγγειλα ενα WD black 1TB να μεταφέρω τα δεδομένα και βλέπω τι θα κάνω με αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω πσαξει και ολο το bios μηπως ειχε μεσα καμια επιλογη αλλα και αφου εκανα καποιεσ δοκιμες δεν καταφερα τπτ!!!

 

Ευχαριστω πολυ το e-shop που απαντησε στο mail μου αν μπορω να εχω καινουριο τροφοδοτικο για τον εξωτερικο σκληρο...

 

Η απαντηση ελεγε πως ο μονος τροπος ηταν να τους τον στειλω πισω και να προσπαθησουν να ανακτησουν τα αρχεια μου σε εναν αλλο σκληρο δισκο ανοιγοντας το κουτι του εξωτερικου με αποτελεσμα να χαθει η εγγυηση!!

 

Η διαδικασια κοστιζει 50 euro με ποσοστο επιτυχιας 40%!!! + το κοστος του καινουριου δισκου που θα αγοραζα...

 

Εγω τους ειπα ευχαριστω και οτι το κανω και μονος μου αν ειναι!!! χαχαχαχα

 

παω να κανω και ενα update to firmware να δω αν θα γινει τπτ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα με δίσκο εξ αρχής εσωτερικό. Με φορμάτ είχε στρώσει για κάνα μήνα. Όταν το ξαναέκανε το ξαναφόρμαρα και πάλι για κάνα μήνα ήταν οκ... όταν μου το έκανε και τρίτη φορά τον άλλαξα. Τον έχω ακόμα στην άκρη πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...