Προς το περιεχόμενο

Επιστρέφουν τα “video games”, "φρένο" στα internet café


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια ετσι ειναι απο την μια θελει να νομιμοποιησει τα τυχερα παιχνιδια και φρουτακια για να παιρνει μεγαλους φορους απο αυτους και απο την αλλη να κλεισει τα αλητικα τα νετ καφε...

 

Ειλικρινα ρε βλακες ψηφιζουν οσοι Ελληνες ψηφιζουν?

 

 

Απο την αλλη μοιαζει με την γνωστη τακτικη βγαζουν σε ανακοινωση εναν τραγικο νομο που αγγιζει τα ορια της επιστημονικης φαντασιας και απο την αλλη μετα το χαος που προκαλειται θα περασουν τον κανονικο νομο που θα ειναι πιο soft αλλα πιο σκληρος απο τους υπαρχοντες και να ανακουφιστουμε...

 

Παμε να βοσκησουμε ολοι μαζι γιατι μονο για αυτο ειμαστε..

 

Προς τυχον παρεξηγησεις δεν εχω καμια σχεση με νετ καφε:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε για κλείσιμο δηλαδή,αν περάσουν αυτά τα μέτρα. εμένα με απασχολεί το θέμα, έχω στενό συγγενή με internet cafe. Bέβαια μας έχουνε προειδοποιήσει για το θέμα στους ελέγχους που τακτικά μας κάνουνε.:-) Εντάξει την βγάλαμε την επένδυση εμείς, έχουμε και άλλες δουλειές, δε θα πεινάσουμε, κρίμα για το προσωπικό που απασχολούν τα internet cafe:X

 

Kαλα, να ηταν ο μονος γελοιος νομος αυτος. Τα νετ καφε, πλεον ετσι οπως φαινεται, γινονται παρανομα.
Μα παράνομα θεωρούνται έτσι και αλλιώς, απλώς είχε πέσει σε αδράνεια το θέμα, υπήρχε εντολή να μην το εφαρμόζουν απλά. Για το θέμα της φορολόγησης είναι γνωστό πάνω από ένα χρόνο , μας τη λέγανε στους ελέγχους...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εισφοροδιαφυγη δεν καταπολεμειται με νεους φορους! Αυτη δεν ειναι λογικη. Αλλα τι να περιμενει κανεις σε εναν κλαδο, οπου οι περισσοτεροι εργοδοτες λουφαρουν σε πολλα επιπεδα (ΙΚΑ, φορολογικες υποχρεωσεις κτλ)?... Εγω απο τη μια το χαιρομαι, απο την αλλη ομως παλι ο εργαζομενος και ο καταναλωτης θα τη πληρωσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως και εμείς και ο αρθρογράφος το πήραμε λάθος; Δλδ:

 

Οι αυστηροί έλεγχοι, οι προδιαγραφές και οι έλεγχοι ΔΕΝ αφορούν τα Internet Cafe, όπως είναι τώρα αλλά καινούργια μαγαζιά τα οποία θα θέλουν να βάλουν τα καινούργιου τύπου "UFO". Τα Internet Cafe θα συνεχίσουν να λειτουργούν όπως είναι και τα καινούρια θα ανοίξουν όπως τα παλιά.

 

Όμως μαγαζιά με φλιπεράκια, ραλάκια και άλλα παρόμοια τέτοια "τεχνικά παίγνια" (μπρρρρ) θέλουν να τα έχουν σκληρά δεμένα για να μην αρχίσουν και βάζουν πάλι φρουτάκια σε τπτ υπόγεια ;) Αυτά πράγματι δεν έχουν ανάγκη από interconnectivity. Το "ταΐζεις" και παίζεις. Και μην ξεχνάτε και παλιά δεν επιτρεπόταν η είσοδος στα "ηλεκτρονικά" κάτω των 16 ετών (άσχετα τι γινόταν).

Επεξ/σία από vag_pRiMi
Ορθογραφία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εισφοροδιαφυγη δεν καταπολεμειται με νεους φορους! Αυτη δεν ειναι λογικη. Αλλα τι να περιμενει κανεις σε εναν κλαδο, οπου οι περισσοτεροι εργοδοτες λουφαρουν σε πολλα επιπεδα (ΙΚΑ, φορολογικες υποχρεωσεις κτλ)?... Εγω απο τη μια το χαιρομαι, απο την αλλη ομως παλι ο εργαζομενος και ο καταναλωτης θα τη πληρωσει...

 

Ναι σε πολλά μαγαζιά του κλάδου υπάρχει εισφοροδιαφυγή , δε πληρώνουν Ι.Κ.Α. , οι εργαζόμενοι "παραιτούνται" και "επαναπροσλαμβάνονται" και άλλα τέτοια ωραία, είναι γνωστό σε όσους είναι στον κλάδο, ποιοί τα κάνουνε αυτά, ποιές είναι αυτές οι εταιρείες. Αλλά υπάρχουν και οι σωστοί, βέβαια σε εμάς τους μικρούς ( που έχουμε ένα κατάστημα μόνο ) γίνονται έλεγχοι τακτικότατα...:devil: Η μεγάλη πλειοφηφία των ελληνικών επιχειρήσεων είναι μικρομεσαίες και αν αρχίσουνε τα επιπλέον φορολογικά μέτρα( δε πρόκειται να περιοριστούν σε αυτόν τον κλάδο) σωθήκαμε...Καλή η δημιουργική λογιστική αλλά δεν είναι χαζοί στην Ε.Ε. Τρέχε να μειώσεις το έλλειμμα τώρα με σπασμωδικές κινήσεις...

 

vag_pRiMi μακάρι να ήταν έτσι αλλά έχουμε δει και στους ελέγχους τις προθέσεις τους, δε μας διαχωρίζανε από τα φρουτάκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε πολλά μαγαζιά του κλάδου υπάρχει εισφοροδιαφυγή , δε πληρώνουν Ι.Κ.Α. , οι εργαζόμενοι "παραιτούνται" και "επαναπροσλαμβάνονται" και άλλα τέτοια ωραία, είναι γνωστό σε όσους είναι στον κλάδο, ποιοί τα κάνουνε αυτά, ποιές είναι αυτές οι εταιρείες. Αλλά υπάρχουν και οι σωστοί, βέβαια σε εμάς τους μικρούς ( που έχουμε ένα κατάστημα μόνο και όχι αλυσίδα) γίνονται ελέγχοι τακτικότατα...:devil:

Συμφωνω οχι 100% αλλα 1000% μαζι σου. Και οσον αφορα τους ελεγχους, οι οποιοι ειναι ανυπαρκτοι στις μεγαλες αλυσιδες (εργαζομουνα σε μια τετοια) και οσον αφορα το οτι υπαρχουν και οι σωστοι καταστηματαρχες (ξερω εναν τετοιο). :-)

Κριμα ειναι μαζι με τα ξερα να καιγονται και τα χλωρα, θεωρω πως αν υιοθετηθει ενα πιο αυστηρο συστημα εναντι των μεγαλων αλυσιδων που κανουν τη ζημια με την εισφοροδιαφυγη, τοτε δεν θα ηταν αναγκαια τοσο σκληρα μετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα να βλέπω μπροστά μου το επιτελείο της κυβέρνησης να συνεδριάζει...

 

 

 

"Πω πω μάγκα μου, τι ιδεάρα ήταν αυτή που έριξες, gimme five κτλ., πάμε για τσίπουρα και ποικιλίες."

Μετά από μερικούς γύρους ....

"Λοιπόν μάγκες, έχω μια ακόμα ιδέα... Να μην έχουν τα μαγαζιά σύνδεση με internet!"

"Ωραίος μεγάλε, φοβερός, μπαίνει και αυτό μέσα! Πιάσε τσίπουρα αρχηγέ"

"Μάγκες, να βάλουμε και 4000 ευρώ για κάθε έλεγχο σε μηχάνημα! Άσε που έτσι θα βολέψω και κάτι δικά μου παιδάκια στους ελεγχους"

"ΠΩ ΙΔΕΑΡΑ. Μεγάλε τι σκέφτηκες τώρα!!! Φέρε κι άλλα τσίπουρα!!!"

κτλ κτλ κτλ

 

Τυπική διαδικασία λήψης αποφάσεων και σχεδιασμού νόμων.

It's funny cuz it's true... :-(
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω οχι 100% αλλα 1000% μαζι σου. Και οσον αφορα τους ελεγχους, οι οποιοι ειναι ανυπαρκτοι στις μεγαλες αλυσιδες (εργαζομουνα σε μια τετοια) και οσον αφορα το οτι υπαρχουν και οι σωστοι καταστηματαρχες (ξερω εναν τετοιο). :)

 

Ναι τα ξέρω και εγώ, εργαζόμουνα και εγώ σε μία τέτοια , έχουν βολευτεί με τους εργαζόμενους φοιτητές που θα κάτσουνε να ανεχτούνε πολλά για χάρη του κυλιώμενου ωραρίου... Το ευχαριστήθηκα πάντως όταν ανοίξαμε δικό μας κατάστημα, έχουμε πελάτες που παλιά πηγαίνανε σε ένα κατάστημα της περιοχής ( αλυσίδα) που έκλεισε κιόλας πρόσφατα. Δε τους λυπάμαι καθόλου, τους εργαζόμενους λυπάμαι μόνο:mad:

 

Γιατί και στις καφετέριες, σε εταιρείες με προωθήσεις κ.λ.π. δε παίζει τρελή εισφοροδιαφυγή; Κοίταγα τις αγγελίες για εργασία έτσι από περιέργεια και όλο για πρακτική άσκηση φοιτητές ψάχνουν, φτηνή εργασία με την έγκριση του κράτους. Δεν είμαι κομματικοποιημένη προς αποφυγήν παρεξηγήσεων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά τα πράγματα, τους βάζουν το πιστόλι στο κρόταφο και τους ρωτάνε

"Θα το τραβήξεις εσύ ή εγώ?"

 

Μπράβο στα καμάρια μας, μπράβο στα παλικάρια που το σκεφτήκαν.

Άντε γιατί τα ταμία ανεργίας έχουν πιάσει αράχνες τελευταία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται εκ των πραγμάτων να ισχύσει κάτι τέτοιο.

 

Γιατί βάση απλής λογικής θα πέσει λουκέτο σε όλα τα netcafe.

Οπότε δεν θα υπάρξουν τα ανάλογα έσοδα που νομίζουν πως θα πάρουν, και οι νέοι ελεγκτικοί μηχανισμοί θα ελέγχουν τα @@ρια τους.

 

Απλά.

 

Εκτός και αν το σχέδιό τους είναι απλά να τα αφανίσουν με έμμεσο τρόπο για άλλους λόγους.

 

Να υπενθυμίσω επίσης πως τα netcafe φυτοζωούν ούτως ή άλλως, οπότε ακόμα και λιγότερο ακραίος να είναι ο νέος νόμος, το αποτέλεσμα θα είναι το ακριβώς το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το διαβάζω πάντως, τα internet cafe δεν γίνονται παράνομα a priori, απλώς τους απαγορεύουν να έχουν παιχνίδια- αν είναι απλώς για πρόσβαση στό δίκτυο, φαντάζομαι πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Από την άλλη, ίσως να υπερεκτιμώ την νοημοσύνη των νομοθετών μας...

 

Πάντως θα γούσταρα τρομερά να δω να ξανάρχονται τα παλιά ηλεκτρονικάδικα με το εικοσάρικο. "Ρε συ N00bkill4, είμαι στο 6% και 0 μάνα, βγάλε κανα κέρμα να κάνω respawn"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά τα πράγματα, τους βάζουν το πιστόλι στο κρόταφο και τους ρωτάνε

"Θα το τραβήξεις εσύ ή εγώ?"

 

Μπράβο στα καμάρια μας, μπράβο στα παλικάρια που το σκεφτήκαν.

Άντε γιατί τα ταμία ανεργίας έχουν πιάσει αράχνες τελευταία.

 

Oι άνθρωποι είναι ανεκδιήγητοι λέμε, δε μπορείς να φανταστείς τι μαργαριτάρια ακούγαμε στους ελέγχους... Όλα αυτά μας τα ζητούσανε να τα κάνουμε πριν το νομοσχέδιο, μπαίνανε και μας λέγανε γιατί ο πελάτης δεν έχει απόδειξη, αφού δεν έχει τελειώσει τη χρήση του Η/Υ πώς θα του κόψω απόδειξη( δε μιλάω για τα προπληρωμένα πακέτα). Δηλαδή αν μπει ένας πελάτης σε μια καφετέρια και δεν έχει παραγγείλει ακόμα, θα μπει ο έλεγχος και θα σου πει αυτός ο πελάτης γιατί δεν έχει απόδειξη ; Αυτά για τη φορολόγηση μας λέγανε ότι έπρεπε να τα κάνουμε χωρίς να υπάρχει το νομοσχέδιο. Καλά αυτό το κάτω των 18 μας το έχουν επιβάλλει πολύ καιρό. Δεν εκπλήσσομαι, απλά είμαι σίγουρη πλέον για το κλείσιμο:mad: Δε φυτοζωούμε όλοι, αλλά αναγκαζόμαστε να κλείσουμε με τα φοβερά νομοσχέδια τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...