Προς το περιεχόμενο

Ο νόμος κατά της πειρατείας μειώνει την κίνηση στο Internet στην Σουηδία


vrodinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

από ότι διάβασα πριν λίγο στο fudzilla ήταν για 5 λέπτα η μείωση.. http://www.fudzilla.com/index.php?option=com_content&task=view&id=12991&Itemid=38

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To οτι κατέβασες το αρχείο torrent δεν σημαίνει οτι έχεις και το υλικό.. μην τα μπερδεύουμε. Δεν λέει τίποτα η IP στο torrent. Τωρα να γίνει minority report εδώ και θεωρήσε εγκληματίας λόγω πρόθεσης αλλάζει το πράμα..

Όταν θα σου κάνουν αγωγή για διακίνηση-κλοπή copyrighted δεδομένων και θα χρειαστεί να πληρώσεις κανένα χιλιάρικο μόνο για δικηγόρο, έλα να μου πεις αν θα σου κάνουν ζημιά βρίσκοντας και μόνο την IP σου.

Δεν χρειάζεται να κερδίσουν καμιά δίκη. Απλά το όνομα σου για να σε σέρνουν στα δικαστήρια θέλουν.

Και να παραδειγματιστούν οι υπόλοιποι.

 

Παιδιά εχω κι εγώ μια απορία. Ας υποθέσουμε ότι βρίσκουν την IP σου και ο provider δίνει τα στοιχεία σου. Θα μπορουν να σε δικάσουν μόνο με κατηγορία ότι κατέβασες κάτι παράνομα; Αρκεί αυτό για το δικαστήριο ή θα παίρνουν άδεια εισαγγελέα για να ψάξουν στο σπίτι σου για το υλικό που κατέβασες ώστε να μπορούν να προχωρήσουν;

Πάντως μου φαίνεται απίθανο να μπορούν να σε κατηγορήσουν με μόνο στοιχείο την IP γιατί δεν αποτελεί απόδειξη. Αν πχ ανήκει σε πανεπιστήμιο ή δημόσια υπηρεσία θα βάζουν πρόστιμο στο κράτος; Δε ξέρω μήπως κάτι σκέφτομαι λάθος αλλά έτσι λέει η λογική.

 

Το ίδιο με παραπάνω.. Δεν έχετε καταλάβει το νόημα, και προφανώς οι περισσότεροι δεν έχετε μπλέξει με δικαστήρια...

Ειδικά μάλιστα αν σε κατηγορήσουν για κακούργημα...

Ας τολμησουνε να κανουνε και τιποτα εδω περα,ολοι οι ADSL ISP θα δηλωσουν πτωχευση.

 

Ενώ αν δεν κάνουν τίποτα, δεν θα πτωχεύσουν όλοι οι ISP's στην Ελλάδα?? :rolleyes::devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει mentzik, "δεν έχεις καταλάβει Χριστό" που λένε (ποιό hash? είναι πολύ πιο απλό). Εγώ δεν έχω κάτι ενάντια του torrent πρωτοκόλλου, ούτε είμαι ανόητος αρκετά όμως. Δεν ξέρω τί είναι αυτό που δεν αντιλαμβάνεσαι (άσε που αυτό ήδη συμβαίνει). Ξαναλέω, το θέμα είναι τί νόμοι υπάρχουν σε κάθε χώρα (ρίξε ένα βλέφαρο γύρω).

 

Επίσης σήμερα συμβαίνουν πράγματα που πριν 5 χρόνια κανένας δεν θα τα διανοούταν. Ομοίως σε άλλα 5 χρόνια από τώρα τίποτα δεν αποκλείεται. Όταν κάποιες καταστάσεις φτάνουν σε κάποια άκρα αναπόφευκτα θα υπάρξει κάποια κίνηση (κάποιος πρέπει να νικήσει). Εδώ θα είμαστε, με το καλό, να δούμε τις όποιες εξελίξεις...

 

Δεν νομίζω οτι με γνωρίζεις προσωπικά για να μιλάς έτσι αγαπητε μου. Εγώ μιλάω για το τυπικό του πράγματος το τι θα γίνει στο μέλλον είναι για το μέλλον.Δεν συνεχίζω διοτι δέχτηκα προσωπική επίθεση και σαφώς αυτό που ξεστόμισες είναι μεγάλη βρισιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει όχι και μεγάλη βρισιά, με μέγιστο το 10 της βάζουμε ένα 3 το πολύ... :P

 

Ανάλογα με τα ήθη , έθιμα και αρχές του καθενός ... Γι 'αυτό είπα οτι καλά είναι να αποφεύγουμε τις προσωπικές επιθέσεις αν δεν ξέρουμε τον άλλον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεκτό και κατανοητό, αλλά αν θεωρείς αυτά που είπε μεγάλη βρισιά τότε κάτι μου λέει ότι δεν έχεις ακούσει πραγματικά μεγάλες βρισιές (όχι προς εσένα, γενικά) :o

 

(κόλλησα στην επιλογή της λέξης "μεγάλη" :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να το κόψουμε το adsl έτσι και κάνουν καμιά βλακεία. Μην τους κάνετε ρε τη χάρη να λένε πόσο πολύ ανέβηκε η ευρυζωνικότητα και άλλες παπαριές. Κάντε τους να ψάχνονται και ό,τι αγοράζετε κοιτάξτε να έχει κουτί, δισκάκι, κάνα σουβενίρ και manual. Άμα δεν έχεις τι να κατεβάσεις τι να τα κάνεις τα adsl 2+ και τα 24 Mbit? Από κει και μετά το internet είναι χρήσιμο, αλλά όχι και αναντικατάστατο. Μπορούμε να επιβιώσουμε και χωρίς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει όχι και μεγάλη βρισιά, με μέγιστο το 10 της βάζουμε ένα 3 το πολύ... :P

Καλά τα θες εσύ τώρα. 3? Τί πρόσθεσες κι έβγαλες 3? Α να χαθείς. :-)

 

Για όσους αναγνωρίζουν το γραπτό λόγο, αντιλαμβάνονται τα εισαγωγικά και το ύφος. Άκου "προσωπική επίθεση", από πού το συμπέρανες? Εξάλλου mentzik τώρα που αναφέρεσαι με υποννοοούμενα στο δικό μου ήθος είσαι ωραίος και τυπικός δηλαδή?

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kfyros, καταλαβαίνω ότι και μόνο να μπεις σε διαδικασία δίκης είναι πολύ σοβαρό ακόμη και αν δεν καταδικαστείς. Δε νομίζω όμως ότι οι εταιρείες θα ξεκινήσουν δικαστικές διαμάχες με τόσο κόσμο για να τις χάνουν. Αυτό λοιπόν αναρωτιέμαι. Αν δηλαδή το δικαστήριο θα σε καταδικάσει επειδή τα στοιχεία από τον ISP δείχνουν ότι κατέβασες κάτι που είναι copyrighted ή πρέπει να βρούνε αυτά τα δεδομένα στο pc σου;

Όσες φορές πάντως έχω δει στις ειδήσεις να πιάνουν κάποιον για ηλεκτρονικό έγκλημα, λένε ότι η αστυνομία τον εντόπισε από τα ίχνη του στο internet και μετά από έφοδο στο σπίτι του βρέθηκαν όλα τα σχετικά. Αλλιώς λογικά δεν υπάρχουν οι απαραίτητες αποδείξεις. Αν δεν έβρισκαν τίποτα απολυτως θα μπορούσε να καταδικαστεί;

Και αυτό είναι σε σοβαρά εγκλήματα. Τώρα αν ο νόμος θα επιτρέπει να μπουν στο σπίτι σου επειδή φαίνεται ότι κατέβασες πέντε μουσικά cd ή τελικά να αρκεί και το "φαίνεται ότι κατέβασε πέντε μουσικά cd" για να σε καταδικάσουν, τότε αλλαζει το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως θα πιασουν ολους αυτους που κατεβαζουν απο ολα αυτα τα υπεροχα Wi-Fi hotspots τα οποια εχουν σε αρκετες περιπτωσεις ανοιχτες τις θυρες για τα torrents και τα λοιπα βγδελυρα peer to peer δικτυα? Και τα λαπτοπακια γινονται ολο και πιο πολύ της μοδας τελευταια. ;)

 

Και αυτο ειναι και το ζητημα και στις ADSL συνδεσεις: Αλλος αυτος που πληρωνει το λογαριασμο της πΟΤΕΝΕΤ, και αλλος αυτος που κατεβαζει! :-):-) Αρα, λεμε "δεν κατεβασα εγω, ειχα ανοιχτο το wifi και μου μπηκε καποιος απο το απεναντι μπαλκονι" ή "οχι εγω, ο ανιψιος της κουμπαρας που καλεσα σπιτι το Σαββατοκυριακο μπηκε στο net και εκανε κατι"

 

Αλλα, αμα δεν βγει καποιος να το πει και περασει το καθεστως "αυτος που πληρωνει, αυτος κατεβαζει" θα την χασουμε και αυτην την υπερασπιση.

 

Οσον αφορα το νομικο ζητημα που τεθηκε ποιο πανω, για ποτε αλλαζουν οι νομοι. Και ο αγγλικος νομος απαιτουσε φωτογραφια αναλογικη (απο φιλμ) απο τις καμερες ταχυτητας προκειμενου να πεσει προστιμο, αλλα μολις βγηκαν οι νεες ψηφιακες που στελνουν κατευθειαν την εικονα στα κεντρικα, να δεις πως αλλαξε ο νομος και οι οδηγιες :devil:

 

Τωρα οσον αφορα τι διαφωνια για το αν η πτωση ηταν σε traffic ή bandwith (που ηταν και μη ενδεικτικη), πατε στο pirate bay να κατεβασετε κατι οσο ακομα μπορειτε και σταματηστε να διαφωνειτε για το δεντρο (και οχι το δασος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kurkosdr, το επιχείρημα του στυλ "μου κλέβανε το wifi" δεν ευσταθεί και δεν έχει καμία λογική. Ο ιδιοκτήτης είναι πάντα υπεύθυνος για το διαμοιρασμό της σύνδεσης (που απαγορεύεται εξάλλου) και είναι υποχρεωμένος να τηρεί τους σχετικούς όρους χρήσης από τους ISPs με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

 

Σε περίπτωση που δε με κατάλαβες, πάρε τον ISP σου τηλέφωνο και ζήτα του τεχνική υποστήριξη για να μοιράσεις wifi στο γείτονα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kurkosdr, το επιχείρημα του στυλ "μου κλέβανε το wifi" δεν ευσταθεί και δεν έχει καμία λογική
Ναι, αλλα το επιχειρημα "παω στην σχολη που εχουν γρηγορο ελευθερο wifi και κατεβαζω το μισο Hollywood", ευσταθει και με το παραπανω μπορώ να σου πω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλα το επιχειρημα "παω στην σχολη που εχουν γρηγορο ελευθερο wifi και κατεβαζω το μισο Hollywood", ευσταθει και με το παραπανω μπορώ να σου πω.

 

Υπαρχει βεβαια και η αλλη μερια, που μπορει σε ολα τα δημοσια hotspots η σε ιδρυματα κλπ, να κλειδωσει τα παντα αφηνοντας μονο την 80 και την 110 για τα email. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...