Προς το περιεχόμενο

Nvidia Drivers


john2gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μόνο και μόνιμο κρίμα είναι οτι ασχολούνται αποκλειστικά με το performance. Το Nvidia control panel έχει κάποια bug που για κάποιο λόγο δε τα φτιάχνουνε ποτέ .. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πχ ότι θές custom resolution για να βγάλει 23.976 hz όπως πρέπει για να δείς ταινία σε tv χωρίς frame drops/skips. Αυτό είναι έτσι εδώ και χρόνια. Απλα λίγοι ασχολούνται οπότε και αυτοί δε δίνουνε σημασία . Και οι AMD έχουνε ανάλογο θεματάκι. Επίσης σε πολλά monitor όπως το δικό μου κάνει πλεόν scaling στην gpu και όχι στο display και δε σε αφήνει να το αλλάξεις όπως παλιά. Μικρά πράματα γενικά που παίζουνε ρόλο αλλού και όχι στο gaming. Α και μετά τις 332.χχ σα να είναι πιο "ευαίσθητοι".. μου κάνει κάτι "your display driver have stopped working and has been recovered μπλα μπλα" που και που. Πάντως απο performance παράπονο δεν υπάρχει. Συνεχής εξέλιξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FLOOFLIS, αν θες smooth κίνηση στις ταινίες, χρησιμοποιείς το MPC-HC μαζί με MadVR, ενεργοποιείς το smooth motion και έχεις καλύτερη κίνηση(Χωρίς τεχνουργήματα) από οποιαδήποτε TV/Monitor εκεί έξω.Τώρα για το scaling που λες, σε μένα δουλεύει μια χαρά και θέματα με ''stopped working'' δεν έχω.Χρησιμοποίησε το DDU του Wagnard από εδώ αν έχεις τέτοια θέματα για καθαρή εγκατάσταση (Like after format).

 

MacGyver2013, όλες οι κάρτες γραφικών nVidia που υποστηρίζουν DX11 έχουν βελτίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Psycho_Warhead, on 07 Apr 2014 - 11:06 PM, said:

FLOOFLIS, αν θες smooth κίνηση στις ταινίες, χρησιμοποιείς το MPC-HC μαζί με MadVR, ενεργοποιείς το smooth motion και έχεις καλύτερη κίνηση(Χωρίς τεχνουργήματα) από οποιαδήποτε TV/Monitor εκεί έξω.Τώρα για το scaling που λες, σε μένα δουλεύει μια χαρά και θέματα με ''stopped working'' δεν έχω.Χρησιμοποίησε το DDU του Wagnard από εδώ αν έχεις τέτοια θέματα για καθαρή εγκατάσταση (Like after format).

 

MacGyver2013, όλες οι κάρτες γραφικών nVidia που υποστηρίζουν DX11 έχουν βελτίωση.

 

Ευχαριστώ psycho. Τρέχω ήδη MPC-HC madvr,lav filters κτλ και έχω αφιερώσει ώρες στις ρυθμίσεις τους. Δεν είναι θέμα smooth motion αυτό που σου λέω. Btw δε το βάζω καν σαν επιλογή το smooth motion, φιλτράρω την κίνηση απο την tv. Αν θές πάτα Ctrl+J στον mpc όταν παίζει μια ταινία και στείλε μου ένα screenshot να σου πω τι έχω φτιάξει.  Stopped working κάποιες σπάνιες φορές μου κάθεται σε loadout και planetside 2. Τώρα τελευταία έχει καιρό να το κάνει. Το scaling το κάνει σε κάποια συγκεκριμένα monitor όχι σε όλα. Εγω με το LG W2363D δυστυχώς το έχω. Τους beta θα τους βάλω με το DDU πάντως. Το σπαστικό είναι που μετά απο κάθε clean install πρέπει να ξανακάνω custom resolution και ρυθμισούλες στο NVidia control panel.  Να σαι καλά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το planetside 2 έχει ένα θέμα με crash νομίζω(Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος) το οποίο δεν είναι φτιαγμένο ούτε στους 337.50.Τώρα την κίνηση για ποιο λόγο να την φιλτράρεις από την TV αφού τα φίλτρα των TV έχουν τεχνουργήματα και είναι χειρότερα από το smooth motion του madVR, εκτός και αν προτιμάς κίνηση τύπου interpolation και δεν σε νοιάζουν τα λίγα artifacts που δημιουργεί.

 

Πάντως αν έχεις κάποιο θέμα, στείλε το εδώ να το κοιτάξουν, αλλιώς από το πουθενά μην περιμένεις να διορθωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Psycho_Warhead, on 07 Apr 2014 - 11:22 PM, said:

Το planetside 2 έχει ένα θέμα με crash νομίζω(Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος) το οποίο δεν είναι φτιαγμένο ούτε στους 337.50.Τώρα την κίνηση για ποιο λόγο να την φιλτράρεις από την TV αφού τα φίλτρα των TV έχουν τεχνουργήματα και είναι χειρότερα από το smooth motion του madVR, εκτός και αν προτιμάς κίνηση τύπου interpolation και δεν σε νοιάζουν τα λίγα artifacts που δημιουργεί.

 

Πάντως αν έχεις κάποιο θέμα, στείλε το εδώ να το κοιτάξουν, αλλιώς από το πουθενά μην περιμένεις να διορθωθεί.

 

Ναι το ps2 έχει θέμα με crashes τώρα διάβαζα στο forum τους οτι μάλλον με τους νέους drivers υπάρχει βελτίωση. Εγώ παρατήρησα artifacts με το smoothing του madvr εν αντιθέσει με το φίλτρο της TV. Διαφορετικό hardware διαφορετικά αποτελέσματα. Αφου σου αρέσει να ασχολείσαι δες και αυτό αν θές να δοκιμάσεις frame smoothing απο το pc στα 60 καρε http://www.svp-team.com/ . Στην Nvidia δεν έχω στείλει κάτι, διαβάζω όμως σχετικούς καμμένους απο άλλα forum που στέλνουνε εδώ και χρόνια το πρόβλημα αλλά fix δεν βγαίνει ποτέ. Δεν είναι πρόβλημα που έχω εγώ. Είναι minor issue που θα στο δείξω με screenshot απο mpc-hc και λογικά το έχουμε όλοι. Σε pm μη χαλάμε και το topic.

 

DSC00248_zps67055f53.jpg~original

Επεξ/σία από FLOOFLIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν γουστάρω το interpolation λόγω βιντεΐλας :D Πάντως εγώ στο smooth motion του madVR δεν έχω παρατηρήσει artifacts, έχουμε και διαφορετικό setup βέβαια αλλά γενικά δεν έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κάποιο λόγο δε μπορώ να σου στείλω pm..

 

Έκανα edit το post μου και έβαλα την photo που λέγαμε. Μπορείς να μου πείς πάνω πάνω αριστερά που εγώ έχω 23.97613Hz εσένα πόσο σου δείχνει ?

Επεξ/σία από FLOOFLIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Psycho_Warhead, on 08 Apr 2014 - 12:12 PM, said:

Πρέπει να δωθεί 24p για να έχεις 23.976, εμένα είναι 58,xxx αφού είμαι σε monitor με 60Hz.

 

Δε συνδέεις το pc με την tv για να δείς ταινία ? Το όλο θέμα είναι να σαι όσο πιο κοντά γίνεται στο 23.97600 κάτι που χωρίς custom resolution δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Psycho_Warhead, on 08 Apr 2014 - 3:08 PM, said:

Το συνδέω αλλά δεν φτιάχνω custom ανάλυση με 24p.

 

Όταν το συνδέεις και βάλεις 23 Hz θα πάρεις ένα νούμερο κοντα στα 23,76 όχι όμως όσο κοντινό θα έπρεπε χωρίς custom ανάλυση. Αυτό είναι το όλο θέμα και καλό θα ήτανε κάποτε να το φτιάξει η NVidia/amd. Anyways αν κάποιον τον ενδιαφέρει ας μου στείλει pm, το σκίσαμε το topic :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...