Προς το περιεχόμενο

Δυνατότητα downgrade από τα Windows 7 στα XP


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαλαρωστε και καθηστε λιγο να σκεφτειτε ποσα εμπορικα πακετα ΔΕΝ λειτουργουν σε βιστα, και ποσα απο αυτα, τα τελευταια 1-2 χρονια περασαν απο τα 98 στα xp. Υπαρχουν χιλιαδες εταιριες που εχουν και θα εχουν τα XP για αρκετα χρονια ακομη, οχι γιατι τους αρεσει το λειτουργικο, ουτε γιατι φοβουνται τα βιστα, αλλα γιατι ετσι τους επιβαλλει το εμπορικο τους προγραμμα. Αυτο ειναι που τους αναγκαζει, να αλλαξουν πισι, αυτο που τους αναγκαζει να αλλαξουν ή οχι λειτουργικο.

Μη σκεφτεστε μονο απο την πλευρα του home user που καθεται σπιτακι του και κανει δοκιμες στο ποιο λειτουργικο ειναι πιο καινουριο, πιο ομορφο, πιο ευελικτο κλπ.

Οι εταιριες που χρησιμοποιουν υπολογιστες εχουν πλεον αυξηθει ραγδαια, και αποτελουν το σημαντικοτερο ποσοστο, και αυτες παντα θα κινουνται με βαση την αναγκη του εμπορικου τους προγραμματος. Αν το εμπορικο προγραμμα μπορει και λειτουργει σε XP τα επομενα 2000 χρονια (και σε πολλες περιπτωσεις δεν ειναι συμβατο και με αλλες εκδοσεις, πχ 98 ή vista), να ειστε σιγουροι οτι κανεις δεν προκειται να βαλει το χερι στην τσεπη να αλλαξει λειτουργικο.

 

σε αυτο συμφωνω και το γνωριζω, για παραδειγμα προγραμματα που εχουν να κανουν με αντικειμενικες αξιες κλπ.

 

Προσωπικα εγω μιλαω μονο για home users.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Operating Systems

 

* 1 Windows XP 71.14%

* 2 Windows Vista 14.24%

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=309726

Tα vista η μαμα τους τα εφτυσε και κοιταει να σπρωξει τα 7 στους πολλους.

Τα XP ηδη νικητες απο την μαχη με τα vista ετοιμαζονται για την μαχη με τα 7.

Πιστευω οτι θα απολαυσουμε εναν πολυ καλο αγωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης με έχουν κάνει ban. Αν κάνεις υπομονή θα έρθει και το μόνιμο. Όταν έρθει η ώρα όμως... Όταν έρθει η ώρα.

 

ξερει κανεις αν αυτη τη φορα ειναι μονιμο? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένω ... SP2. Με το SP2 η MS "σταθεροποίησε" το λειτουργικό και του έδωσε τη μορφή που έχει σήμερα. Το SP3 ήταν κατά 90+% ένα πακέτο με όλες τις αναβαθμίσεις και bugfixes μετά τα SP2. Τεχνολογικά δεν προσέφεραν τίποτα παραπάνω.

 

Συμφωνώ απολύτως!!!

 

Και ας μη γελιόμαστε, χρειάστηκε πολύ χρόνο η MS να συμμαζέψει τα ΧΡ...

Τα δε "Σβήστα" (μπορείς να τα λες και Vista), εγώ τα σιχαίνομαι γι' αρκετούς λόγους!!! Πάντως δεν τσιμπάω επειδή τους έχους φορέσει εντυπωσιακό κουστουμάκι!!!

 

Εγώ ακόμη γελάω όταν θυμάμαι να λέγεται ότι θα ήταν πιο εύχρηστα, φιλικά και θα ήταν η επαναστατική αντικατάσταση των ΧΡ!!!

 

Τι να πω;;; ...αν υπάρχουν ακόμη μαζοχιστές που θέλουν να καταναλώνουν άσκοπα τους πόρους του υπολογιστή τους και να έχουν ένα σύστημα-κόσκινο από άποψης ασφάλειας, ας τα έχουν εγκατεστημένα κι ας περιμένουν 5-8 χρόνια μέχρι να "ωριμάσουν"!!!

 

Ανάθεμα που δεν ασχολήθηκα απ' αρχής με τα Λινουξικά περιβάλλοντα... ή έστω, Μαcικά!!!

 

 

MS OS's= Ηλίθια και αδηφάγα λειτουργικά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις αν αυτη τη φορα ειναι μονιμο? :P

 

Συμφωνώ απολύτως!!!

 

Και ας μη γελιόμαστε, χρειάστηκε πολύ χρόνο η MS να συμμαζέψει τα ΧΡ...

Τα δε "Σβήστα" (μπορείς να τα λες και Vista), εγώ τα σιχαίνομαι γι' αρκετούς λόγους!!! Πάντως δεν τσιμπάω επειδή τους έχους φορέσει εντυπωσιακό κουστουμάκι!!!

 

Εγώ ακόμη γελάω όταν θυμάμαι να λέγεται ότι θα ήταν πιο εύχρηστα, φιλικά και θα ήταν η επαναστατική αντικατάσταση των ΧΡ!!!

 

Τι να πω;;; ...αν υπάρχουν ακόμη μαζοχιστές που θέλουν να καταναλώνουν άσκοπα τους πόρους του υπολογιστή τους και να έχουν ένα σύστημα-κόσκινο από άποψης ασφάλειας, ας τα έχουν εγκατεστημένα κι ας περιμένουν 5-8 χρόνια μέχρι να "ωριμάσουν"!!!

 

Ανάθεμα που δεν ασχολήθηκα απ' αρχής με τα Λινουξικά περιβάλλοντα... ή έστω, Μαcικά!!!

 

 

MS OS's= Ηλίθια και αδηφάγα λειτουργικά!!!

 

Και μόνιμο να είναι :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απολύτως!!!

 

Και ας μη γελιόμαστε, χρειάστηκε πολύ χρόνο η MS να συμμαζέψει τα ΧΡ...

Τα δε "Σβήστα" (μπορείς να τα λες και Vista), εγώ τα σιχαίνομαι γι' αρκετούς λόγους!!! Πάντως δεν τσιμπάω επειδή τους έχους φορέσει εντυπωσιακό κουστουμάκι!!!

 

Εγώ ακόμη γελάω όταν θυμάμαι να λέγεται ότι θα ήταν πιο εύχρηστα, φιλικά και θα ήταν η επαναστατική αντικατάσταση των ΧΡ!!!

 

Τι να πω;;; ...αν υπάρχουν ακόμη μαζοχιστές που θέλουν να καταναλώνουν άσκοπα τους πόρους του υπολογιστή τους και να έχουν ένα σύστημα-κόσκινο από άποψης ασφάλειας, ας τα έχουν εγκατεστημένα κι ας περιμένουν 5-8 χρόνια μέχρι να "ωριμάσουν"!!!

 

Ανάθεμα που δεν ασχολήθηκα απ' αρχής με τα Λινουξικά περιβάλλοντα... ή έστω, Μαcικά!!!

 

 

MS OS's= Ηλίθια και αδηφάγα λειτουργικά!!!

 

Επειδη σε βλεπω πολυ σχετικο,θα ηθελα σε παρακαλω την αποψη σου.Χρειαζομαι αμμεσα νεο λαπτοπ .Μεχρι τωρα δουλευω ΧΡ.Αν παρω καινουριο με vista ,θα μπορεσω μετα να το γυρισω στα 7? Αν βεβαια αξιζουν,οπως λενε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν τα κατεβασεις και τα εγκαταστησεις μπορεις μια χαρα. Βεβαια δεν μπορω να καταλαβω γιατι δινουν την δυνατοτητα για downgrade σε ΧΡ!! Υποτιθεται πως επρεπε να στηριζουν τα 7 και να τα μοστραρουν ως κατι το μαματο! Με αυτη τη δυνατοτητα ειναι σαν να σου λενε «Ξερεις κατι φιλαρακι? Σκτ ειναι τα 7 θα νοσταλγησεις τα ΧΡ και με το παραπανω» Δν μπορω να τους καταλαβω με τπτ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν τα κατεβασεις και τα εγκαταστησεις μπορεις μια χαρα. Βεβαια δεν μπορω να καταλαβω γιατι δινουν την δυνατοτητα για downgrade σε ΧΡ!! Υποτιθεται πως επρεπε να στηριζουν τα 7 και να τα μοστραρουν ως κατι το μαματο! Με αυτη τη δυνατοτητα ειναι σαν να σου λενε «Ξερεις κατι φιλαρακι? Σκτ ειναι τα 7 θα νοσταλγησεις τα ΧΡ και με το παραπανω» Δν μπορω να τους καταλαβω με τπτ!

 

Γιατι πολυ απλα δεν μπορεις να εγκαταστησεις 7 σε ενα μηχανημα με 256 mb ram ενω xp μπορεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι πολυ απλα δεν μπορεις να εγκαταστησεις 7 σε ενα μηχανημα με 256 mb ram ενω xp μπορεις.

 

 

Τι μου θύμησες... έτρεχα Windows XP Home με Celeron 2,4 GHz και 256 MB RAM... κι έπαιζα και με Photoshop 7 σ' αυτό το μηχανάκι. Και πήγαινα σε φίλο που είχε internet (56K OFC) για να κατεβάσω 2-3 πράγματα, να τα περάσω σε δισκετούλες για να τα πάρω σπίτι μου... :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάθεμα που δεν ασχολήθηκα απ' αρχής με τα Λινουξικά περιβάλλοντα... ή έστω, Μαcικά!!!

 

 

Τουλάχιστον τώρα με την εμπειρία σου, μικρή ή μεγάλη έχεις μιά άποψη άσχετα με το τη διάλεξες επειδή σου γουστάρει...κάπως έτσι ένα μικρό ποσοστό, από χρήστες, διαλέγουν τα μεν ή τα δε...αλλά εδώ νομίζω ότι μιλάμε για το δικαίωμα roll back από τα 7 στα ΧΡ. Δεν είναι λίνουξ/γουίντοουζ thread αυτό.

 

Είναι για το δικαίωμα του χρήστη ότι τη σύγκριση...

 

Αλλά όπως το λες κ εσύ κ εγώ θέλω πίσω το workbench κ support και προγράμματα κλπ κλπ.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Όσο για το downgrade σε XP. Μην λησμονάτε όλοι ότι υπάρχουν και οι εταιρίες που χρησιμοποιούν κατα κόρων XP και πολλά μαγαζιά που οι εφαρμογές τους δεν λειτουργούν αλλού. Σαν επαγγελματίας του χώρου το έχω αντιμετωπίσει. Αν θέλουν λοιπόν να πουλήσουν hardware, πρέπει να δώσουν την δυνατότητα στους ενδιαφερόμενους να επιλέξουν λειτουργικό. Μέχρι να συντονιστούν οι software ventors, δεν υπάρχει άλλη λύση. Εγώ πάντος πιστεύω ότι για μια 5αετία ακόμα τα XP θα ζουν και θα βασιλεύουν. Έχει γίνει τρομερή ανάπτυξη λογισμικού κάθε είδους πάνω σε αυτή την πλατφόρμα λόγω των πολλών χρόνων που έμεινε στην αγορά. Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν πετιούνται εύκολα..... Αν επέμενε η microsoft, θα αυξανόταν η πειρατία. Την θεωρώ σωστή την απόφαση. Τα Vista πέρασαν και ...... δεν κόλλησαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το downgrade σε XP. Μην λησμονάτε όλοι ότι υπάρχουν και οι εταιρίες που χρησιμοποιούν κατα κόρων XP και πολλά μαγαζιά που οι εφαρμογές τους δεν λειτουργούν αλλού. Σαν επαγγελματίας του χώρου το έχω αντιμετωπίσει. Αν θέλουν λοιπόν να πουλήσουν hardware, πρέπει να δώσουν την δυνατότητα στους ενδιαφερόμενους να επιλέξουν λειτουργικό. Μέχρι να συντονιστούν οι software ventors, δεν υπάρχει άλλη λύση. Εγώ πάντος πιστεύω ότι για μια 5αετία ακόμα τα XP θα ζουν και θα βασιλεύουν. Έχει γίνει τρομερή ανάπτυξη λογισμικού κάθε είδους πάνω σε αυτή την πλατφόρμα λόγω των πολλών χρόνων που έμεινε στην αγορά. Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν πετιούνται εύκολα..... Αν επέμενε η microsoft, θα αυξανόταν η πειρατία. Την θεωρώ σωστή την απόφαση. Τα Vista πέρασαν και ...... δεν κόλλησαν

 

Ή εναλλακτικά ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να ενημερωθούν/αναβαθμιστούν τα σχετικά λογισμικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...