Προς το περιεχόμενο

Ερωτευμενος Ναι ή Οχι?


d3monhunter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και πως ξέρετε πιο είναι το 'κατάλληλο' άτομο και πως αυτό θα έρθει μετά απο τις σχέσεις 'δοκιμές' και όχι πρώτο-πρώτο;

 

commitment.png

 

 

Κατά τα άλλα, δε μπορώ να εκφράσω σε λόγια την πληρότητα που μου προκαλεί να διαβάζω και πάλι τις τοποθετήσεις του όμνι. Όπως το ότι ο έρωτας δημιουργήθηκε για να συντηρεί το υπάρχον κοινωνικοοικονομικό σύστημα (ποιο απ' όλα όσα έχουν περάσει από τα αρχαία χρόνια ως σήμερα; ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ξέρετε όλα αυτά τα ερεθίσματα έρχονται έντονα την άνοιξη γιατί Μάρτιος-Απρίλιος είναι η αναπαραγωγική περίοδος των ανθρώπων.Πως είναι ο Γενάρης για τις γάτες ένα πράμα.Και γαμώ τις εποχές δε λέω αρκεί να μην υπήρχαν οι αλλεργίες και η μη ανταποκρίσιμη απέναντι πλευρά =)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 01:37 ----------

 

Αφού δε σε θέλουν τα αρχαία? Τι τα ζορίζεις. Ο έρωτας δεν είναι συναίσθημα. Γενικά όσοι ερωτεύονται έχουν ανασφάλειες. Ψυχολογικές. Θέλουν κάποιον να τους "φροντίζει". Το γιατί και πως στο φρόυντ.

 

 

 

όταν όμως στο μπαράκι το βράδυ, με στόχο να ρίξεις κάποιαν, και τα καταφέρνεις ε η χαρά της επιτυχίας συγκρίνεται με πολύ λίγα πράγματα. Α, και το επόμενο πρωί αν δε σου άρεσε δεν το συνεχίζεις. Ελευθερία.

 

Τώρα το είδα το κορυφαίο...:mrgreen:Ο έρωτας (έλξη) δεν είναι συναίσθημα;Τι είναι τότε;Εγώ τον κατέτασα στην ίδια κατηγορία με το μίσος,τη ζήλεια,τη χαρά...Άσε τα περί ανασφαλειών και εξήγησε τι είναι εφόσον δεν είναι συναίσθημα.Ψευδαίσθηση;

 

Και προτού αρχίσεις τις γνωστές σου φιλοσοφίες κάνε ένα κόπο και διάβασε:

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%B3%CE%AC%CF%80%CE%B7

 

Τον φρόυντ τον αναφέρεις συχνά αλλά όπως φαίνεται ιδέα δεν έχεις για τις θεωρίες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν όμως στο μπαράκι το βράδυ, με στόχο να ρίξεις κάποιαν, και τα καταφέρνεις ε η χαρά της επιτυχίας συγκρίνεται με πολύ λίγα πράγματα.

Πάντως όχι με το να αγαπάς και να σ'αγαπάνε, ε?

 

Αφού δε σε θέλουν τα αρχαία? Τι τα ζορίζεις. Ο έρωτας δεν είναι συναίσθημα. Γενικά όσοι ερωτεύονται έχουν ανασφάλειες. Ψυχολογικές. Θέλουν κάποιον να τους "φροντίζει". Το γιατί και πως στο φρόυντ.

Μάθαμε λοιπόν πως ο έρωτας είναι ψυχασθένεια.

Και ευχαριστώ για την διόρθωση μίστερ πρέζιντεντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και οι άντρακλες που ξεχυλίζουν βαρβατίλα δεν γνωρίζουν την ύπαρξη του εν λόγο συναισθήματος.

 

κι εδω ερχεται η μεγαλη ωρα για να δωσουμε τον ορισμο του αντρα και την διαφορποιηση του απο ενα αγορι. γτ το σχολιο ειναι πολυ ευστοχα δωσμενο.....

μαζι σου παπου

απο τα ποστς φαινονται ποιοι ειναι αντρες/ειναι στο δρομο για να γινουν και ποιοι δεν εχουν καμια ελπιδα για να γινουν ποτε

 

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 00:57 ----------

 

Ξέρετε όλα αυτά τα ερεθίσματα έρχονται έντονα την άνοιξη γιατί Μάρτιος-Απρίλιος είναι η αναπαραγωγική περίοδος των ανθρώπων.Πως είναι ο Γενάρης για τις γάτες ένα πράμα.Και γαμώ τις εποχές δε λέω αρκεί να μην υπήρχαν οι αλλεργίες και η μη ανταποκρίσιμη απέναντι πλευρά =)

 

 

αμα οντως ισχυει αυτο περι απριλη μαρτη τοτε :shock: εξηγουνται πολλα πραματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

commitment.png

 

 

Κατά τα άλλα, δε μπορώ να εκφράσω σε λόγια την πληρότητα που μου προκαλεί να διαβάζω και πάλι τις τοποθετήσεις του όμνι. Όπως το ότι ο έρωτας δημιουργήθηκε για να συντηρεί το υπάρχον κοινωνικοοικονομικό σύστημα (ποιο απ' όλα όσα έχουν περάσει από τα αρχαία χρόνια ως σήμερα; ).

 

Το εξουσιαστικό. Με τις διάφορες μορφες του. Ιερατεία, απολυταρχίες, δημοκρατίες, ολοκληρωτικά καθεστώτα... Αν θες, ψάξε λίγο για τους μορμόνους στις ΗΠΑ (όχι από τη βικιπέδια). Οι περισσότεροι νομίζουν πως είναι αιμομείκτες. Λίγοι ξέρουν πως στα 1900 προκειμένου να "νομιμοποιηθούν" απαρνήθηκαν τις σχέσεις 1:πολλά. Δλδ ένας άντρας-πολλές γυναίκες. Το καπιταλιστικό σύστημα βασίζεται στην όσο το δυνατόν περισσότερη κατανάλωση αγαθών. Αν ένας άντρας με μια γυναίκα αντιστοιχούν σε ένα σπίτι τότε και 1άντρας-5 γυναίκες αντιστοιχούν σε ένα σπίτι. Ναι αλλά αυτό δε το θέλουμε. Γιατί εμείς προτιμούμε 5 άντρες-5γυναίκες-5 σπίτια. Ε τα 5 σπίτια ισοδυναμούν με αύξηση παραγωγικότητας, άρα και αύξηση της καταναλωσης (ηλεκτρικές συσκευές, αυτοκίνητα, κήποι κλπ χ 5)

 

Ξ

 

Τώρα το είδα το κορυφαίο...:mrgreen:Ο έρωτας (έλξη) δεν είναι συναίσθημα;Τι είναι τότε;Εγώ τον κατέτασα στην ίδια κατηγορία με το μίσος,τη ζήλεια,τη χαρά...Άσε τα περί ανασφαλειών και εξήγησε τι είναι εφόσον δεν είναι συναίσθημα.Ψευδαίσθηση;

 

 

Εσύ αγαπάς μόνο την κοπέλα σου? Τους γονείς σου, τους συγγενείς σου, τους φίλους σου? Placebo effect, φαντάζομαι θα ξέρεις τι είναι.

 

Πάντως όχι με το να αγαπάς και να σ'αγαπάνε, ε?

 

 

Σαφώς και δε συγκρίνεται. Απλά η αγάπη δεν έρχεται τυχαία. Προυποθέτει κάποιες κοινές εμπειρίες. Που δύσκολα τις βρίσκεις στην πρώτη άγνωστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν όμως στο μπαράκι το βράδυ, με στόχο να ρίξεις κάποιαν, και τα καταφέρνεις ε η χαρά της επιτυχίας συγκρίνεται με πολύ λίγα πράγματα.
Κάνεις και high five όταν ρίχνεις γκομενάκια?

 

.. γιατί Μάρτιος-Απρίλιος είναι η αναπαραγωγική περίοδος των ανθρώπων.
Τόσο περιορισμένο??Αν ήταν έτσι θα χαν όλοι γεννέθλια γενάρη-φλεβάρη.Πάντα έχουμε αναπαραγωγική περίοδο νομίζω,απλά την άνοιξη μυρίζει πιο πολύ άνοιξη =ρ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εξουσιαστικό. Με τις διάφορες μορφες του. Ιερατεία, απολυταρχίες, δημοκρατίες, ολοκληρωτικά καθεστώτα... Αν θες, ψάξε λίγο για τους μορμόνους στις ΗΠΑ (όχι από τη βικιπέδια). Οι περισσότεροι νομίζουν πως είναι αιμομείκτες. Λίγοι ξέρουν πως στα 1900 προκειμένου να "νομιμοποιηθούν" απαρνήθηκαν τις σχέσεις 1:πολλά. Δλδ ένας άντρας-πολλές γυναίκες. Το καπιταλιστικό σύστημα βασίζεται στην όσο το δυνατόν περισσότερη κατανάλωση αγαθών. Αν ένας άντρας με μια γυναίκα αντιστοιχούν σε ένα σπίτι τότε και 1άντρας-5 γυναίκες αντιστοιχούν σε ένα σπίτι. Ναι αλλά αυτό δε το θέλουμε. Γιατί εμείς προτιμούμε 5 άντρες-5γυναίκες-5 σπίτια. Ε τα 5 σπίτια ισοδυναμούν με αύξηση παραγωγικότητας, άρα και αύξηση της καταναλωσης (ηλεκτρικές συσκευές, αυτοκίνητα, κήποι κλπ χ 5)

 

 

 

Εσύ αγαπάς μόνο την κοπέλα σου? Τους γονείς σου, τους συγγενείς σου, τους φίλους σου? Placebo effect, φαντάζομαι θα ξέρεις τι είναι.

 

 

 

Σαφώς και δε συγκρίνεται. Απλά η αγάπη δεν έρχεται τυχαία. Προυποθέτει κάποιες κοινές εμπειρίες. Που δύσκολα τις βρίσκεις στην πρώτη άγνωστη.

 

να μια φορα που συμφωνω μαζι σου περι καπιταλιστηκου συστηματος. αλλα ας μην μπλεκουμε τον ερωτα, δεν λεω το χολυγουντ εχει κανει πολλη πλυση εγκεφαλου αλλα καπου σταματαει το σινεμα κι αρχιζει η ζωη. οσο για τις εμπειριες δεν νομιζω οτι ειναι βασικη προυποθεση οσο το να εχεις ιδια κοσμοθεωρια και νοοτροπια. οι κοινες εμπειριες ερχονται σιγα σιγα οσο περνας χρονο με καποιον. και μην μπερδευουμε την αγαπη με τον ερωτα γτ ειναι δυο διαφορετικα πραματα (γι αυτο εχουμε και δυο λεξεις) ο ερωτας γενιεται αστραπιαία και δεν διαρκει πολυ. η αγαπη γεννιεται με τον χρονο και διαρκει για παντα (η αληθινη φυσικα το να αγαπας καποιον σαν ανθρωπο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και παραδεχομαι οτι δεν εχω διαβασει και πολυ, πιστευω οτι εισαι τυγλοσουρτης NO offence man.Και εννοειται οτι δεν πιστευεις τιποτε απο αυτα γιατι πολυ απλα δεν μπορεις να τα καταλαβεις

 

Δεν θελω να σε προσβαλλω, ουτε οτιδηποτε αλλο απλα ειναι η γνωμη μου :D

 

Προς afentiko7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις και high five όταν ρίχνεις γκομενάκια?

 

Τόσο περιορισμένο??Αν ήταν έτσι θα χαν όλοι γεννέθλια γενάρη-φλεβάρη.Πάντα έχουμε αναπαραγωγική περίοδο νομίζω,απλά την άνοιξη μυρίζει πιο πολύ άνοιξη =ρ

 

εμενα κατι με πιανει παντως τετοια εποχη :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ένας άντρας με μια γυναίκα αντιστοιχούν σε ένα σπίτι τότε και 1άντρας-5 γυναίκες αντιστοιχούν σε ένα σπίτι. Ναι αλλά αυτό δε το θέλουμε. Γιατί εμείς προτιμούμε 5 άντρες-5γυναίκες-5 σπίτια. Ε τα 5 σπίτια ισοδυναμούν με αύξηση παραγωγικότητας, άρα και αύξηση της καταναλωσης (ηλεκτρικές συσκευές, αυτοκίνητα, κήποι κλπ χ 5)

 

Και ακόμα καλύτερα, οι ξεπέτες το κάνουν 5 άντρες-5 γυναίκες-10 σπίτια. Άρα;

 

Και ωραία, ας πούμε ότι ο έρωτας είναι ιδεολόγημα των κατασκευαστικών εταιρειών. Δεν έχει κάθε σύστημα ανάγκη τις κατασκευαστικές εταιρείες, αλλά το κόνσεπτ του έρωτα δεν έπαψε να υπάρχει και από αυτές τις κοινωνίες. Ίσα ίσα, ένα σύστημα που σου δίνει δωρεάν σπίτι, για παράδειγμα, δε θα έπρεπε να χοροπηδάει με την αυξανόμενη ανάγκη. Με τι κίνητρο συντηρείται σ' αυτή την περίπτωση; Ιδεολογική υποδούλωση για παράδειγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεκδοτο:

Συναντιουνται δυο και μιλανε για τις κορες τους:

"Η κορη μου γνωρισε περσυ εναν ζακυνθινο. Πολυ καλο παιδι απο καλη οικογενεια με πολλα λεφτα, στους αρραβωνες καναμε ενα γλεντι!! Το καψαμε ολη νυχτα"

"Μπραβο συγχαρητηρια για την κορη σου, παντρευτηκαν?"

"Οχι δε παντρευτηκαν, χαλασε ο αρραβωνας και γνωρισε εναν λαρισαιο, πολυ καλο παιδι, πολλα λεφτα, στους αρραβωνες καναμε ενα γλεντι!! Ολη νυχτα χορευαμε"

"Με αυτον ειναι παντρεμενη τωρα?"

"Οχι δε παντρευτηκαν, χαλασε ο αρραβωνας γνωρισε μετα εναν απο την κρητη, πολυ καλο παιδι απο καλη οικογενεια με λεφτα, στους αρραβωνες καναμε ενα γλεντι!! Ολη νυχτα!"

"Και παντρευτηκαν?"

 

"Οχι δε παντρευτηκαν, χαλασε ο αρραβωνας και τωρα ειναι με εναν αθηναιο αρραβωνιασμενοι. Στους αρραβωνες γλεντουσαμε μεχρι το πρωι!! Αλλα για πες μου η δικια σου κορη τι κανει? "

"Και η δικια μου π....να ειναι αλλα δε το γλενταμε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ακόμα καλύτερα, οι ξεπέτες το κάνουν 5 άντρες-5 γυναίκες-10 σπίτια. Άρα;

 

Και ωραία, ας πούμε ότι ο έρωτας είναι ιδεολόγημα των κατασκευαστικών εταιρειών. Δεν έχει κάθε σύστημα ανάγκη τις κατασκευαστικές εταιρείες, αλλά το κόνσεπτ του έρωτα δεν έπαψε να υπάρχει και από αυτές τις κοινωνίες. Με τι κίνητρο σ' αυτή την περίπτωση; Ιδεολογική υποδούλωση για παράδειγμα;

 

teox πριν αρπαχτουμε, το αφεντικο θελει να πει οτι τα τελευταια χρονια εχει προωθηθεί το μοντελο της πυρινηκης οικογενειας(γονεις παιδια) εναντι της εκτεταμενης (παπουδες θειες παιδια σκυλια) για καπιταλιστηκους σκοπους ελπιζω να καταλαβενεις τι θελω να πω. ο ερωτας απλα ειναι το μεσο. και πρεπει να παραδεχτουμε οτι το χολυγουντ κανει πλυση εγκεφαλου, αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει ερωτας πραγματικα. απλα ας μην μπερδευουμε το ιδιο το συναισθημα με την εικονα που μας δινουν τα μμε (γτ αυτο εχει κανει το αφεντικο εδω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απ την αλλη πιστευω πως ολοι οι ανθρωποι απο μια εως απειρη κ καμια φορα (ναι ειναι σπανιο) στη ζωη τους θα ερωτευτουν γιατι:

 

1)το νιωθουν

2)εχει πεσει η συναισθηματικη αμυνα κ ερωτευονται τον λαθος ανθρωπο στη λαθος στιγμη

3)μπορει απλα να το εχουν αναγκη, μπας κ νιωσουν καλυτερα

κτλ κτλ..

 

γενικα, μετα τον ερωτα, επερχεται η αγαπη, δηλ. ξεκινας να βλεπεις κ αρνητικα στον αλλο, κ συμβιβαζεσαι/ή δεν τα βρισκεις με αυτα.

 

η λυση ΠΑΝΤΟΥ ειναι το σωστο timing.. απο κει κ περα.. χαος μεχρι froyd!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

teox πριν αρπαχτουμε, το αφεντικο θελει να πει οτι τα τελευταια χρονια εχει προωθηθεί το μοντελο της πυρινηκης οικογενειας(γονεις παιδια) εναντι της εκτεταμενης (παπουδες θειες παιδια σκυλια) για καπιταλιστηκους σκοπους ελπιζω να καταλαβενεις τι θελω να πω. ο ερωτας απλα ειναι το μεσο. και πρεπει να παραδεχτουμε οτι το χολυγουντ κανει πλυση εγκεφαλου, αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει ερωτας πραγματικα. απλα ας μην μπερδευουμε το ιδιο το συναισθημα με την εικονα που μας δινουν τα μμε (γτ αυτο εχει κανει το αφεντικο εδω)

 

1 άντρας 5 γυναίκες. 2 παιδιά με την κάθε μία. 10 παιδιά σύνολο. Πολλά εμένα μου φαίνονται. Ε δε θα τους πάρω 10 ps3 αλλά 1 (φράγκα), ούτε θα κάτσω να χολοσκάσω να σπουδάσουν και τα 10(άλλα φράγκα). Και δεν είναι μόνο οι κατασκευαστικές. Πχ πως θα περάσεις ένα ρομαντικό διήμερο στο παρίσι και με τις 5? Μειώνονται τα πάντα. Δλδ δεν ισχύει το ειδυλλιακό μοντέλο του "εγώ κάνω τα πάντα για το παιδί μου και αδιαφορώ για το παιδί του άλλου", γιατί με 10 παιδιά ποιο να πρωτοδιαλέξω

@teo τσέκαρε αυτό. Ουσιαστικά βλέπουμε πως κάποιος περνάει την ώρα του μετά απο μια ανιαρή μέρα σε μια πιο ανιαρή δουλειά. Ολο αυτό το κρυφτούλι, τον αναζωογονεί. Αν μπορούσε να βρίσκεται με όποιαν ήθελε, ίσως και να χε δώσει τέλος στη ζωή του

 

Και εννοειται οτι δεν πιστευεις τιποτε απο αυτα γιατι πολυ απλα δεν μπορεις να τα καταλαβεις

 

Δεν μπορώ να τα καταλάβω, γιατί δεν τα πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω την γνωμη μου για αυτο το θεμα , αν και δε μου αρεσει να τα πολυσυζηταω αυτα γιατι με πιανει πονοκεφαλος.

Το happy end μιας μακροχρονιας σχεσης για τις γυναικες, αλλα και για τους αντρες ειναι ο γαμος. Σωστα? Οταν κανουν σχεση ενας 23χρονος με μια 23χρονη ποσες πιθανοτητες εχουν να παντρευτουν? Απαντηση 10%, αρα κατα 90% θα χωρισουν. Οποτε γιατι παραπονιουνται οι γυναικες, αφου το μελλον μιας σχεσης ειναι απλα μαθηματικα :)

 

Αν θελει μια γυναικα για παραδειγμα 25 χρονων μια σοβαρη σχεση τοτε θα κανει σχεση με καποιον κοντα στα 30 μπορει και παραπανω αναλογα την περιπτωση και τα γουστα της. Και ολοι θα ειναι χαρουμενοι.

 

Οσο για τον ερωτα, ολοι ερωτευτηκαμε και μερικοι απο εμας πανω απο μια φορα, η επιστημη αλλα και η εμπειρια λεει οτι το συναισθημα αυτο διαρκει για 2 χρονια, για τοσο διαστημα παραγονται απο τον εγκεφαλο οι συγκεκριμενες ορμονες και γινεται χαμος στο κεφαλι μας. Πολλοι το παρομιαζουν με βαρια μορφης αρρωστια και εδω θα συμφωνησω :)

Περαστικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...