Προς το περιεχόμενο

αναζητώντας το 1ο αμάξι...(για 19 χρονών οδηγό)


evansdr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα.

 

Ο πατερας μου εχει ενα Citroen Xcara Picasso,μοντελο 2001 με 100.000km.Το καλοκαιρι θα αγορασει ενα καινουριο αυτοκινητο για εκεινον και ως εκ τουτου,μου παραχωρει το Picasso.

Το πρωτο μου θεμα ειναι:σαν οδηγος λιγων μηνων,να κρατησω το Picasso για αμαξι ή να κοιταξω για αλλο,πιο μικρο και πιο σπορ;Δε λεω,ειναι μια χαρα,ατρακαριστο,με πολλους χωρους,αλλα μήπως ειναι μεγαλο για πρωτο αμαξι;

Το δευτερο μου θεμα ειναι οτι αν το αλλαξω,που το σκεφτομαι πολυ σοβαρα,τι αμαξια να κοιταξω.Θα ηθελα να ναι μικρα,μεταξυ 1.4-1.6,τυπου σπορ.Προσωπικα,εχω ερωτευτει το Seat Leon...

Εχετε καποιες προτασεις να κανετε για αλλο αυτοκινητο,πιο <<προσιτο>> σε νεο οδηγο;

Τα λεφτα που μπορω να διαθεσω ειναι 6.000-8.000 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα θα ειναι να παρεις αμαξι πιο μετα για να μαθεις πρωτα στο παλιο.. για καλο και για κακο

το fiesta ειναι ωραιο παντως

 

προσωπικα βρισκω το Mazda 2 ποιο ομορφο αλλα εχει ενα θεμα με τους χωρους του,ειναι λιγο στεναχωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Leon μικρό? Δε νομίζω! Το Ibiza είναι το μικρό τους και δεν είναι κακό αν θες τέτοιο σουλούπι στο περίπου.

 

Πάντως αν πάρεις του πατέρα σου, δε βλέπω να μένει και για πολύ ατρακάριστο. :mrgreen:

 

Να πάρεις κάτι που δεν θα σε παιδεύει και δεν θα το πολυ-λυπάσαι αν στο ακουμπάνε, δεδομένου του χαμού που συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατα αυτο που εχεις για κανα χρονο να του παρεις τον αερα.

Ειναι μεγαλο αμαξι και θα δυσκολευτεις στην αρχη λιγο, αλλα αμα μαθεις να κινεισαι στην Αθηνα με ενα μεγαλο αμαξι, δεν θα εχεις προβλημα με ενα μικροτερο. Το αντιθετο ομως ισως σου δημιουργησει προβλημα.

Οτι θα το χτυπησεις ειναι σχεδον σιγουρο. Αλλα ειτε εχεις λιμουζινα ειτε Mini Cooper το ιδιο ειναι. Ολοι οι νεοι οδηγοι καποια στιγμη θα το "ακουμπησουν" καπου. Μην σε αγχωνει καθολου. Αγορασε ενα καινουριο αργοτερο που θα εχεις και την εμπειρια να ξερεις τι σου αρεσει/χρειαζεται/βολευει, περαν της εξωτερικης εμφανισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατα αυτο που εχεις για κανα χρονο να του παρεις τον αερα.

Ειναι μεγαλο αμαξι και θα δυσκολευτεις στην αρχη λιγο, αλλα αμα μαθεις να κινεισαι στην Αθηνα με ενα μεγαλο αμαξι, δεν θα εχεις προβλημα με ενα μικροτερο. Το αντιθετο ομως ισως σου δημιουργησει προβλημα.

Οτι θα το χτυπησεις ειναι σχεδον σιγουρο. Αλλα ειτε εχεις λιμουζινα ειτε Mini Cooper το ιδιο ειναι. Ολοι οι νεοι οδηγοι καποια στιγμη θα το "ακουμπησουν" καπου. Μην σε αγχωνει καθολου. Αγορασε ενα καινουριο αργοτερο που θα εχεις και την εμπειρια να ξερεις τι σου αρεσει/χρειαζεται/βολευει, περαν της εξωτερικης εμφανισης.

 

Δε συμφωνώ με αυτό. Εγώ ως νέος οδηγός ποτέ δεν είχα κάνει γρατζουνιά και ας είχα και (P)ATOS, που και να έκανα πολύ που με ένοιαζε δλδ. Αντίθετα ο αδερφός μου, στον 4ο χρόνο "εμπειρίας" του έφαγε ολόκληρο αυτοκίνητο...

 

Εγώ θα σου πρότεινα να κρατήσεις για λίγο καιρό το citroen, εφοσον το έχεις, να μάθεις να οδηγείς και μετά αγοράζεις και κάτι άλλο. Και όχι γιατί διαφωνώ στο να πάρει νέος οδηγός καινούριο αυτοκίνητο, όπως οι περισσότεροι που ξέρω, αλλά αφού έχεις ήδη, ποιος ο λόγος να ξοδεύεσαι, μέχρι να εξοικειωθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πατερας μου εχει ενα Citroen Xcara Picasso,μοντελο 2001 με 100.000km.Το καλοκαιρι θα αγορασει ενα καινουριο αυτοκινητο για εκεινον και ως εκ τουτου,μου παραχωρει το Picasso.

Το πρωτο μου θεμα ειναι:σαν οδηγος λιγων μηνων,να κρατησω το Picasso για αμαξι ή να κοιταξω για αλλο,πιο μικρο και πιο σπορ

Αν ο πατερας σου ειναι εμπειρος /προσεχτικος οδηγος και το εχει συντηρησει σωστα το αμαξι δεν βγαζει προβληματα ακομα οποτε κρατα το να του φας τα "υπολοιπα ψωμακια" αλλιως σπρωχτο για καποιο πιο επιθυμητο σε σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατα αυτο που εχεις για κανα χρονο να του παρεις τον αερα.

Ειναι μεγαλο αμαξι και θα δυσκολευτεις στην αρχη λιγο, αλλα αμα μαθεις να κινεισαι στην Αθηνα με ενα μεγαλο αμαξι, δεν θα εχεις προβλημα με ενα μικροτερο. Το αντιθετο ομως ισως σου δημιουργησει προβλημα.

Οτι θα το χτυπησεις ειναι σχεδον σιγουρο. Αλλα ειτε εχεις λιμουζινα ειτε Mini Cooper το ιδιο ειναι. Ολοι οι νεοι οδηγοι καποια στιγμη θα το "ακουμπησουν" καπου. Μην σε αγχωνει καθολου. Αγορασε ενα καινουριο αργοτερο που θα εχεις και την εμπειρια να ξερεις τι σου αρεσει/χρειαζεται/βολευει, περαν της εξωτερικης εμφανισης.

Εγώ πάλι συμφωνώ! :-)

 

Το πρόβλημα είναι πως αν κυκλοφορείς με μεγάλο αμάξι, σου σπάει τα νεύρα και σε δυσκολεύει πολλές φορές εκεί που αν είχες ένα μικρό θα ήσουν πιο ευέλικτος. Είναι εργαλείο το αμάξι για να κάνεις τη δουλειά σου. Στην αρχή σε νοιάζει να είναι ωραίο κι εντυπωσιακό αλλά το καταλαβαίνεις μετά από λίγο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...