Προς το περιεχόμενο

XP Mode μέσα στα Windows 7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χανεις την εγγυηση ομως που μπορει να την εχεις χρυσοπληρωσει.

 

Έστω ότι την χάνεις.

Φταίει η Ms και οι παράλογες απαιτήσεις του λειτουργικού της όταν ο κατασκευαστής του Laptop σου δεν σε αφήνει να κάνεις μόνος σου την πιο απλή και αυτονόητη αναβάθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν αφηνεις ενα λειτουργικο κυριαρχο 7 χρονια στην αγορα, μια τετοια κινηση ειναι απαραιτητη μονο και μονο για να εξυπηρετηθουν καποιες ξεχασμενες εφαρμογες. Φαινεται πως το marketing και η τακτικη για τα 7 μαλλον θα πιασει και θα πετυχει εκει που απετυχαν τα vista

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια εγγύηση δεν χάνεται με αλλαγή μνήμης ;)

κρατάς τις παλιές τις βάζεις όταν τα φτύσει και τελειωσε το θέμα ;)

(δοκιμασμένο σε πάνω από 200 laptop που έχω πάει τα τελευτά 8 χρονια που δουλεύω. καμια αντιπροσωπεία δεν είπε ποτε tpt)

Εχεις δικιο my bad.

Εγω δεν εχω laptop αλλα επειδη τα εχω φαει στη μαπα απο γνωστους συγγενεις κτλ να τους τα "σουλουπωσω" μου τα πρηζανε παντα μη χαθει η εγγυηση κτλ.

Τωρα με αυτο που μου ειπες εχεις απολυτο δικιο.Φουστια μεν αλλα οχι μεγαλυτερη απο τις τιμες που πουλανε:P

 

Τωρα για το virtual box και κατα ποσο θα τρωει πορους πανω στα 7 (ακομα και με 4 γιγα λεω εγω) εδω θα ειμαστε να τα λεμε.

Γιατι και τα βιστα αμα το παμε ετσι με 4 γιγα δεν εχεις κανενα προβλημα θεωρητικα.

Παντως ο κοσμος των windows εχει αρχισει και μου φαινεται πολυ μπακαλικος πλεον που εχω μαθει καποια βασικα με linux ...

 

ps:

Ετσι και εκμεταλευτουν το virtual box τιποτα linuxαδες και βρουν κανα απλο τροπο να μπουν πανω linux ωστε να το κανει και η κουτση μαρια θα πεσει πολυ γελιο.Πολυ ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την περιγραφή της λειτουργίας πάντως φαίνεται ότι δεν θα έχει interaction ο χρηστης

φαίνεται dld σαν απλά να διαλέγεις τρέξε το σε χρ mode.

ενώ με το virual machine πρέπει να κανεις 1002

 

και άντε πες το σε ένα λογιστή ότι για να τρέξει την μπαρούφα που αγόρασε 3000 euro από την αθλια ελληνική εταιρία που βγάζει ακόμα σε dos τα προγράμματα της ότι πρέπει να ανοίξεις ένα δεύτερο μηχάνημα μέσα στο λειτουργικό ktp :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dark το πρόβλημα δεν είναι ο λογιστής αλλά ο προγραμματιστής που ακόμα έχει κολήσει στο Dos (και μάλιστα το 5)

 

για την βλακεία που κουβαλάνε κάποιοι developers έχουμε φτάσει σε αυτό το σημείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγάλο κόλπο της MS να πείσει τις εταιρίες να αναβαθμίσουν σε 7 τα μηχανήματά τους .Στα sVista δεν μπόρεσε γιατί το κόστος για αυτά που τους πρόσφεραν δεν άξιζε.Αν πείσει με κάτι τέτοια τρικ τις εταιριες να πάνε σε 7 αυτές θα πείσουν τους προγραμματιστές να αναβαθμίσουν τα προγράμματα οπότε θα βγει η MS κερδισμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώρον άδωρον το "xp mode" πως θα βρει νέους αγέραστες οι MS? οικονομική κρίσή την χτύπησέ.

Πιστεύω οτι αν θέλαμε πραγματικά θα τα είχαμε διαγράψει τα xp και οποία windows υπάρχουν αφού υπάρχουν πολύ ανωτέρα OS's, σίγα σίγα ο κόσμος ξυπνάει.

Πρέπει να κάνουμε αποτοξίνωση άπω τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβα πως το ενεργοποιουμε αυτο? γιατι αυτη που κατεβασα σημερα δεν ειδα να εχει καπου αυτη την λειτουργια? τελικα ειναι αληθινη αυτη η εκδοση που κατεβασαμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη τους ειναι τοσο δησκολο να κανουν τα windows 7 συμβατα με παλιες εφαρμογες???:whistle:

 

Αυτο μας εχει φαει τοσα χρονια δυστυχώς, οχι οτι ειναι ευκολο για μια εταιρία να αλλαξει, προς θεου δεν λεω αυτο. Αλλα για αυτο που λες ημαστε ακομα στα 32bit ειτε σε λειτουργικό καθαρα, ειτε στο 80% των 32bit εφαρμογων που τρεχουμε στα 64bit λειτουργικά με emulation. Που ημαστε στην 86 αρχιτεκτονική που ημαστε στο Direct X και οχι σε κανα OpenCL και 1002 αλλα πραγματα.

 

Ο νομος του συμπαντος ειναι, οταν κανεις πολλα, δεν τα κανεις τοσο καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τα laptop του 500αρικου δε σηκωνουν τετοια ...φαντασου xp σε virtual box με internet security πανω και msn ,firefox,media player κτλ ανοιχτα...Ο μουντζουρης ο ιδιος

 

Δε νομιζω ενα laptop του 500ρικου να εχει 7 Ultimate ή Business παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι έκανε η Apple με το MacOS "Classic" στο OSX πίσω στο 2005, για τους ίδιους λόγους κάνει και η Microsoft τώρα, απλά πράγματα.

 

Classic was a key element of Apple's strategy to replace the "classic" Mac OS (versions 9 and below) with Mac OS X as the standard operating system (OS) used by Macintosh computers by eliminating the need to use the older OS directly.

 

Διαβάζοντας το παρακάτω περί συμβατότητας και απόδοσης θα διαφωνίσω μαζί σου!

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Classic_(Mac_OS_X)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 00:38 ----------

 

XP σε virtual machine τρέχουν σε όλα τα λειτουργικά και δωρεάν με το virtual box! Το θέμα είναι αν τελικά αυτή η λύση από τη Microsoft υπερέχει σε κάτι από τις άλλες λύσεις για virtual machine που κυκλοφορούν στο εμπόριο. Αν αυτό το xp mode είναι κάτι ανάλογο με το virtual box που είναι και δωρεάν, τότε δεν καταλαβαίνω που χρησιμέυει όλο αυτό. Αν όμως είναι πιο γρήγορο ή αν υποστηρίζει τις 3D κάρτες γραφικών, τότε το πράγμα αλλάζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...