Προς το περιεχόμενο

XP Mode μέσα στα Windows 7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πόσο μπαμ κάνει ότι δεν έχεις χρησιμοποιήσει τα windows 7 και ότι δεν έχεις δει benchmarks

 

ThReSh να ξαναδωσω τα links μου φαινεται??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως θα πεσει πολυ γελιο με τα κρασαρισματα που θα πεσουν σε πολλα pc που δε θα εχουν ανεση με τη μνημη...

 

Όποιος δεν έχει λεφτά να πάρει 2 kitάκια μνήμης τέτοια εποχή, καλύτερα να ασχοληθεί με γκαζές ή κάποιο hobby που δεν ζητάει χρήματα at all..

 

Φυσικό μου φαίνεται.

Μετά την αποτυχία των Vista, (το φυσάει και δεν κρυώνει...) δε θα ήθελε μια επιπλέον ήττα...προσέχει για να έχει.

 

αλλα και το αμεσως επομενο (vista) να ειναι για ''πεταμα''

 

Τι είναι πιο πιθανό..

 

Να είναι 50% των users παγκοσμίως ψεύτες, που λένε πως τα Vista (SP1, 64bit) είναι φοβερό λειτουργικό, και το ΚΑΛΥΤΕΡΟ που μπορούν να έχουν μέχρι το SP1 των Win7?

Ή το 50% των ατόμων που δεν φοράνε Vista (και ίσως δεν φόρεσαν ποτέ Vista, SP1, 64bit) και λένε ότι είναι σκουπίδια..

 

Η λογική μου μου λέει πως ψεύτες μάλλον δεν είναι οι ικανοποιημένοι Users..

 

Είμαι User των Vista 8 μήνες, είμαι πανευτυχής που τα έχω και τα μόνα προβλήματα που έχω βρει είναι ασυμβατότητα με παμπάλαια κάρτα ήχου (Όλοι οι λογικοί άνθρωποι την Creative θα βρίσουν), και το ότι δεν μπορώ να βρω το Diskeeper σε έκδοση Vista.. Waw, me so sad..

 

Ας μην πω τα θετικά.. Είναι πολλά (*cough*dx10*cough*) και δεν είναι επί του θέματος. Ο λόγος που Postαρα? Απλά ήθελα να πω πόσο ανίδεοι ή ΚΑΚΟΙ χρήστες υπάρχουν στον χώρο των ηλεκτρονικών υπολογιστών. sVista μουρμουράνε όταν κατουράνε, αλλά δεν ξέρουν ούτε τα Bit ενός OS να διαλέξουν, ούτε ένα λειτουργικό να στήσουν, ούτε να ανοίξουν τα αφτιά και να ακούσουν.

 

Εγώ δεν θέλω Windows 7. Θέλω να κάνουν να κυκλοφορήσουν 2-3 χρονάκια και όταν βγουν να είναι τίγκα στα προβλήματα.. Απλά θα γουστάρω που θα μείνουν με την πανούκλα τους, τα 10 Antivirus και 15 Firewall για την ασφάλεια που ΔΕΝ τους παρέχει το OS τους (ενώ θα έπρεπε), θα πληρώνουν Crossfire και θα τρέχουν σε dx9, θα βάζουν 8GB RAM και θα παίρνουν τα 3 τους, και πόσα άλλα ακόμα.. Άσε που ήδη σκάει ασυμβατότητα XP σε Games.. :-)

 

/Koritsi_Gia_PC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που εμένα με ενοχλεί (και στα Vista και στα 7) είναι το άθλιο interface.

 

Το καλό των XP είναι πως είναι υπεραπλουστευμένα. Αν ανοίξω ένα παράθυρο Explorer (όχι IE, ε) στα Vista ή στα 7 θα δω ένα cluttered πράγμα με ένα κάρο επιλογές πεπλεγμένες και ανακαταεμένες. Χωρίς καθαρές "γραμμές" ή σχεδίαση. Μόνο χρόνο μου τρώει κάτι τέτοιο και με μπλέκει. Τι το κάνει "πιο όμορφο" από τα XP; Το ότι είναι πιο γυαλιστερό; :-(

 

τα μόνα προβλήματα που έχω βρει είναι ασυμβατότητα με παμπάλαια κάρτα ήχου (Όλοι οι λογικοί άνθρωποι την Creative θα βρίσουν)

 

 

Να ρίξω σπόντα που θα ξεκινήσει flame;

 

Γιατί στις ασυμβατότητες του Linux κράζετε αυτό κι όχι τις εταιρείες, όπως ακριβώς κάνετε τώρα; :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O καθένας εδώ μέσα είναι ιδικός...

Και πολύ καλά κάνει αλλά πάντα να είναι για την πάρτη του και μόνο.

Λέτε για windows 7 , Vista , XP οτι θελετε το μόνο βέβαιο είναι οτι τα 7 θα είναι πιο μπροστά απολα τα άλλα.

Είπαμε αναγκαστικά και μη είναι καλύτερο και από τα 2 και φυσικά είναι και με δικά του εξτρά και πρωτόγνωρα πραγματάκια στο κόσμο των windows.

Κάτι ακόμα από πότε κρίνουμε ένα λειτουργικό με το πως τρέχει τα βιντεο games σε θέμα που έχει να κάνει αυστηρά για την λειτουργικότητά των windows 7???

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:03 ----------

 

 

 

Να ρίξω σπόντα που θα ξεκινήσει flame;

 

Γιατί στις ασυμβατότητες του Linux κράζετε αυτό κι όχι τις εταιρείες, όπως ακριβώς κάνετε τώρα; :P

 

 

Γιατί τα Linux δεν είναι λειτουργικό ίσως?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που εμένα με ενοχλεί (και στα Vista και στα 7) είναι το άθλιο interface.

 

Το καλό των XP είναι πως είναι υπεραπλουστευμένα. Αν ανοίξω ένα παράθυρο Explorer (όχι IE, ε) στα Vista ή στα 7 θα δω ένα cluttered πράγμα με ένα κάρο επιλογές πεπλεγμένες και ανακαταεμένες. Χωρίς καθαρές "γραμμές" ή σχεδίαση. Μόνο χρόνο μου τρώει κάτι τέτοιο και με μπλέκει. Τι το κάνει "πιο όμορφο" από τα XP; Το ότι είναι πιο γυαλιστερό; :-(

 

 

 

 

Να ρίξω σπόντα που θα ξεκινήσει flame;

 

Γιατί στις ασυμβατότητες του Linux κράζετε αυτό κι όχι τις εταιρείες, όπως ακριβώς κάνετε τώρα; :P

 

Βασικά είναι ότι βολεύει τον καθένα,κι εγώ απορώ με αυτούς που χρησιμοποιούν το KDE,το βρίσκω για τα δικά μου γούστα επιεικώς άθλιο,για να υπάρχει όμως και να έχει χρήστες που το χρησιμοποιούν σημαίνει ότι κάποιοι βολεύονται.

 

Για τα vista σε σύγκριση με XP για το interface προσωπικά βολεύομαι πολύ περισσότερο με αυτό των Vista.

 

Για τη σπόντα,απλά το φαινόμενο ασυμβατότητα συναντιέται πιο συχνά,πχ δύο εταιρίες με κάρτες γραφικών υπάρχουν και με τη μία υπάρχουν προβλήματα,όχι με ένα μοντέλο ή με μία σειρά αλλά με όλες,για ασύρματες κάρτες μια απο τα ίδια κοκ,ίσως για αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ισχύει το "τι βολεύει τον καθένα", αλλά κατά γενική παραδοχή το "απλό" είναι πιο "φιλικό" τις περισσότερες φορές. Για αυτό το λόγο άλλωστε δεν ήταν μπαμπούλας το Linux κάποτε; Επειδή για να το εγκαταστήσεις έπρεπε να ξέρεις προγραμματισμό.

 

Τα εικονίδια στους φακέλους για παράδειγμα, γιατί πρέπει να έχουν αυτό το πλαίσιο γύρω-γύρω όταν τα επιλέγεις; Χτυπάει πολύ άσχημα στο μάτι. Στα context menus, γιατί πρέπει τα highlighted items να είναι μέσα σ' ένα στρογγυλεμένο πλαίσιο; Δεν αρκούσε ένα background χρώμα όπως στα XP ή στο MacOS; Ο πίνακας ελέγχου γιατί να γίνει σαν... ιστοσελίδα; Αυτοί που έκαναν το YaST ήταν βλάκες που έβαλαν κουμπιά αντί για... links; Κλπ.

 

Εντάξει, ίσως να φαίνεται ότι ψυρίζω τη μαϊμού... αλλά το θέμα είναι το μ' αυτό που έχει γίνει, έχει χαθεί η ουσία. Δεν είναι προτιμότερο να φτιάξουν μια σωστή βάση και ν' αφήσουν το... "φινίρισμα" σε τίποτα Windowblinds; Το ανάλατο φαϊ αλατίζεται, άμα το κάνεις λύσσα όμως δε φτιάχνει μετά... επίσης στη σαλάτα δε βάζεις λάδια ξύδια μύδια. Την αφήνεις έτσι, και προσθέτει όποιος θέλει και ό,τι θέλει. Correct me if I'm wrong. :P

 

Για επιδόσεις δε μιλάω γιατί δεν έχω ιδέα. Σε virtualbox τρέχω και Vista και 7. Όμως υποθέτω όταν τόσος κόσμος λέει "επιδόσεις ανώτερες ή εφάμιλες των XP" πως θα ισχύει όντως. Γιατί δεν είναι μια μερίδα πορωμένων fanboys που τους αγνοείς.

 

κι εγώ απορώ με αυτούς που χρησιμοποιούν το KDE,το βρίσκω για τα δικά μου γούστα επιεικώς άθλιο

 

Κι εγώ. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρίξω σπόντα που θα ξεκινήσει flame;

 

Γιατί στις ασυμβατότητες του Linux κράζετε αυτό κι όχι τις εταιρείες, όπως ακριβώς κάνετε τώρα; :P

 

Εκφράστηκα πολύ λάθος. Δεν υπάρχει ασυμβατότητα ακριβώς, η CREATIVE βαριόταν να βγάλει Drivers.. Η Creative θέλησε οι νέοι Users των Vista (και 7 ή οτιδήποτε) να αγοράσουν ΆΛΛΗ Soundcard ώστε να μας τα πάρει. H Creative ήταν αυτή που έπεσε στα μάτια όλου του κοσμάκη, και βρίσαμε αυτή επειδή αυτή έφταιγε και κανένας άλλος. :-)

 

Τα εικονίδια στους φακέλους για παράδειγμα, γιατί πρέπει να έχουν αυτό το πλαίσιο γύρω-γύρω όταν τα επιλέγεις; Χτυπάει πολύ άσχημα στο μάτι. Στα context menus, γιατί πρέπει τα highlighted items να είναι μέσα σ' ένα στρογγυλεμένο πλαίσιο; Δεν αρκούσε ένα background χρώμα όπως στα XP ή στο MacOS; Ο πίνακας ελέγχου γιατί να γίνει σαν... ιστοσελίδα; Αυτοί που έκαναν το YaST ήταν βλάκες που έβαλαν κουμπιά αντί για... links; Κλπ.

 

Εντάξει, ίσως να φαίνεται ότι ψυρίζω τη μαϊμού...

 

Ξέρεις αυτό με το κουτάκι στα εικονίδια το ερωτεύτηκα μόλις το είδα.. και όλα αυτά που αναφέρεις μου αρέσουν και δεν τα αλλάζω. ΌΚ έδωσε βάρος σε λεπτομέριες που μπαίνουν με πρόγραμμα, αλλά ποιος σου είπε ότι θέλω να φορτώνω WindowsBlinds εγώ? Εγώ θέλω να τα έχει ενσωματωμένα το λειτουργικό μου σύστημα αυτά και να το κρατάω καθαρό από addons και addons και addons..

 

Επίσης λες ότι έχει χαθεί η ουσία.. Πως γίνεται να χάθηκε η ουσία (μα ποια ουσία έχασαν τα Vista64 SP1? :rolleyes:), αφού είμαι 7-8 μήνες χωρίς Firewall και χωρίς Antivirus και δεν με έχει πειράξει ούτε κουνούπι! Έχω τρέξει Server με ολόκληρη βάση δεδομένων και έχω ανοίξει 100 Ports, έχω κατεβάσει τον αγλέορα και από Site μόνο σε PR0N δεν έχω μπει πια...... Ε-Π-Ι-Τ-Ε-Λ-Ο-Υ-Σ__Α-Σ-Φ-Α-Λ-Ε-Ι-Α!

 

Αυτή για εμένα είναι μια από τις ΟΥΣΙΕΣ ενός Λειτουργικού, which XP lacks :o

 

/Koritsi_Gia_PC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Problem is, εμένα δε μου αρέσει αλλά δε μπορώ να το βγάλω. Αν δε το είχε όμως εσύ θα μπορούσες να το βάλεις με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Εγώ όμως τι κάνω που μου το φορτώνει θέλω δε θέλω; Το ότι δε θέλεις να "φορτώνεις" το PC με Windowblinds είναι καθαρά... ψυχολογία. Τώρα είναι φορτωμένο με Aero. Πάλι παραπάνω κώδικας είναι. Τι σημασία έχει αν είναι της Microsoft ή της Stardock; :P

 

Τέλος πάντων.

 

Το λειτουργικό πρέπει να είναι καθαρό από αηδιούλες και να 'ναι modular, να μπορώ εγώ να επιλέξω τι components θέλω. Κι αυτή είναι η πιο σωστή προσέγγιση κιόλας. Απ' τη στιγμή που δε θέλεις κάτι, η ύπαρξή του είναι μόνο βάρος για το σύστημα. Το να 'ναι σωστή η ενσωμάτωση στο λειτουργικό είναι δουλειά των coders της MSFT. Αλλά με τη λογική "τα θέλω όλα" γιατί να μην έρχετε εξ' ορισμού και με MySQL server up and running; Αφού εγώ θέλω έτσι κι αλλιώς. :P

 

Με το "χάθηκε η ουσία" εννοώ πως θα έπρεπε να χτίσουν πρώτα "κάτι σαν τα XP" (απλότητα) με σωστή δομή (καλό kernel, ασφάλεια σα τα Vista, κλπ) και ν' αφήσουν το bling bling. Να μην επικεντρωθούν δηλαδή στα στολιδάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είναι φορτωμένο με Aero. Πάλι παραπάνω κώδικας είναι. Τι σημασία έχει αν είναι της Microsoft ή της Stardock; :P

 

Οτι το aero βασισμενο στο wddm 1.1(win 7) ειναι πληρως hardware accelerated ισως..??

 

Με το "χάθηκε η ουσία" εννοώ πως θα έπρεπε να χτίσουν πρώτα "κάτι σαν τα XP" (απλότητα) με σωστή δομή (καλό kernel, ασφάλεια σα τα Vista, κλπ) και ν' αφήσουν το bling bling. Να μην επικεντρωθούν δηλαδή στα στολιδάκια.

 

Μα αυτο εκαναν...στα 7 εχει ξαναγραφτει το 80% του kernel.Το γιατι χρησιμοποιησαν και θα χρησιμοποιυν το aero για πολυ καιρο και οχι το gui των xp ειναι πολυ λογικο ...σκεψου λιγο θα το βρεις..:P:-)

 

Ε ολιγοις....βλεπω εχει αρχισει η γκρινια και η κλαψα πριν καλα καλα βγουν...Οταν θα βγουν και θα πουλησουν και τρελα.....εκει θα δεις γλεντια..:P:lol::lol:

 

 

 

τελικα η ms πρεπει να διωξει τον ballmer και να παρει εμενα στη θεση του..:P:p:lol:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
αφού είμαι 7-8 μήνες χωρίς Firewall και χωρίς Antivirus και δεν με έχει πειράξει ούτε κουνούπι!

Αυτο πως ακριβως το ξερεις?Το οτι πχ δεν πεταγονται pr0n διαφημισεις ενω εισαι logged in δεν σημαινει πως εισαι και malware free.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ολιγοις....βλεπω εχει αρχισει η γκρινια και η κλαψα πριν καλα καλα βγουν...Οταν θα βγουν και θα πουλησουν και τρελα.....εκει θα δεις γλεντια..:P:lol::lol:

Μα ακριβώς επειδή μυρίζονται στον αέρα την αναμενόμενη εμπορική επιτυχία των 7 γι'αυτό γκρινιάζουν. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ακριβώς επειδή μυρίζονται στον αέρα την αναμενόμενη εμπορική επιτυχία των 7 γι'αυτό γκρινιάζουν. :devil:

 

 

Αληθεια τα vista καλως η κακως τα ελεγαν σβιστα....Αν τα 7 δει ηταν καλο λειτουργκο πως θα τα ελεγαν??

 

Περιεργεια εχω..!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι το aero βασισμενο στο wddm 1.1(win 7) ειναι πληρως hardware accelerated ισως..??

 

Τι εμποδίζει το Windowblinds να είναι κι αυτό; :P

 

Μα αυτο εκαναν...στα 7 εχει ξαναγραφτει το 80% του kernel.Το γιατι χρησιμοποιησαν και θα χρησιμοποιυν το aero για πολυ καιρο και οχι το gui των xp ειναι πολυ λογικο ...σκεψου λιγο θα το βρεις..:P:-)

 

Ξέρω, πουλάει καλύτερα επειδή είναι φανταχτερό. Όπως και τα laptop με τις γυαλιστερές οθόνες. :P

 

Μα ακριβώς επειδή μυρίζονται στον αέρα την αναμενόμενη εμπορική επιτυχία των 7 γι'αυτό γκρινιάζουν. :devil:

 

Ναι, γιατί είναι γνωστό τοις πάσοι πως έχουμε μετοχές της Apple και μας κόφτει πολύ... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εμποδίζει το Windowblinds να είναι κι αυτό; :P

 

Το windowblinds απλα επιβαρυνει το υπαρχον θεμα δεν φτιαχνει δικο του.

Anyway... το gui των 7 ειναι πολυ ομορφο και πρακτικο κατα την αποξη μου.

Καθενας εχει την γνωμη του..:-)

 

Ξέρω, πουλάει καλύτερα επειδή είναι φανταχτερό. Όπως και τα laptop με τις γυαλιστερές οθόνες. :P

 

Αν αυτο μονο βλεπεις τοτε οκ.:-(Δεν ρωτησα γιατι πουλαει αλλα γιατι το χρησιμοπoιουν και θα το χρησιμοπουν εκει στο redmond.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...