Προς το περιεχόμενο

μαθηματα ασφαλης οδηγησης αυτοκινητου


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οπως ξερουμε για τις μηχανες υπαρχουν διαφορα σχολεια του still 0-300 η california superbikes school.

ερωτηση α.υπαρχει κατι αντοιστιχο για αμαξια?

ερωτηση β.στο εξωτερικο που αλλου ειχα δει καποτε οτι υπηρχε μια σχολη που σου μαθαιναν διαφορα απο σωστη οδηγηση μεχρι αγωνιστικη οδηγηση αναποδια τιμονια κτλ?ετσι απο περιεργεια επειδη μια φιλη μου ενδιαφερετε υπαρχει κατι αντιστοιχο στην ελλαδα που χλωμο το κοβω.

μην αρχισουν τα σχολεια του στυλ θελεις να γινει schumaxer και τετοια.ερωτηση γενικη ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγα χρόνια είχα δει στην τηλεόραση να παρουσιάζεται σε εκπομπή μια τέτοια στη σχολή (ναι, εδώ στην Ελλάδα). Δεν ξέρω τώρα που και πως, αν υπάρχει ακόμα.

 

[εδιτ] από το γοογλε βρήκα και αυτό, δεν ξέρω τι λέει (βλέπω πως είναι ενεργό πάντως)

http://www.4tsafetrack.gr/show.php

 

 

Δεν είναι κακό να γνωρίζεις 5 πράγματα για τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου σε ιδιαίτερες καταστάσεις. Διαφορετικά με την πρώτη στραβή που θα σου τύχει σε ένα δρόμο θα κινδυνέψεις λόγω μλκς (όπως και συμβαίνει συνήθως), ενώ θα μπορούσες με τη σωστή κίνηση να παραμείνεις ασφαλής κι εντός δρόμου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω και ο Ιαβέρης κάπου λίγο έξω απο την Αθήνα κάνει τέτοια σεμινάρια. Δυστυχώς αν κ ενδιαφέρομαι κ εγώ προσωπικά, πάντα αμελώ να το ψάξω παραπέρα... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ο Ιαβερης ναι κανει τετοια.

 

Μαλιστα κινειται με ενα ηλεκτρικο αυτοκινητο ο ιδιος.

 

Κι επειδη ετυχε να παρακολουθησω ενα, να πω πως δε μου αρεσε καθολου.

Μου φανηκε οτι πονταρε πιο πολυ στον εκφοβισμο, με περιοδους του στυλ:

"Μαναδες, το να εχετε το παιδι στο εμπρος καθισμα και μαλιστα χωρις ζωνη σε περιπτωση συγκρουσης με 40km/h ισοδυναμει με το να το ριξετε απο τον τριτο οροφο μιας πολυκατοικιας. Οχι δε θα σκοτωθει, κοκκαλακι για δειγμα δε θα μεινει".

 

Επισης δε μου αρεσε που ανεφερε με συχνοτητα 3 φορες/λεπτο τη λεξη "βλακας" και διάφορα παράγωγά της.

 

Και μη με πειτε υπερβολικο, διαβαστε τη στηλη του καθε μηνα στο Auto Motor Und Sport και διαπιστωστε το μονοι σας :P

 

Παντως δεν εμεινα ευχαριστημενος, περιμενα περισσοτερα απο πρωην οδηγο αγωνων...

 

 

Σε κατι κουφα πεταγματα του πισω μερους του αυτοκινητου, ειδικα τις πρωτες φορες, εγω προσωπικα αντιδρουσα ενστικτωδως με αναποδο τιμονι.

Μαλλον οι απειρες ωρες που εχω φαει στη τιμονιερα ως παιδι, στο Colin McRae 2 @ PSX κατι κανανε :P

 

Να διευκρινισω πως αυτα γιναν απλες καθημερινες ημερες σε απλες στροφες οπου απλα το οδοστρωμα ηταν βουτυρο, με ταχυτητες της ταξης των 40-50 χιλιομετρων, αααντε 80, και πως τη μια και μοναδικη φορα που δεν αντεδρασα ετσι βρεθηκα με το αυτοκινητο να γυρισμενο προς την αντιθετη κατευθυνση :P :lol:

 

Γιαυτο: Πατε σε μια αλανα στη μεση του πουθενα και αρχιστε τα πατιλικια και τα αναποδα. Εμπειρια >>>> σεμιναρια, με σεμιναρια εν έρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to na bρεθεις με την μουρη αναποδα ειναι το λιγοτερο.κατω απο κανα γκρεμο μην βρεθεις.ναι το αναποδο τιμονι σωζει καποιες φορες αν και σε καποιες περιπτωσεις υπαρχει περιπτωση να το φερεις απο την αλλη πλευρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην σχολή που πάω εγώ τώρα για δίπλωμα μηχανής (ξανά στα θρανία για δίπλωμα...ήμαρτον) έχει κ ένα πρόγραμμα ασφαλής οδήγησης.

http://www.eleftheratos.gr

Το μάθημα για την ασφαλή οδήγηση το κάνει με ένα Subaru Impreza WRX sti και μάλλον είναι καταπληκτικό μάθημα....

Ξέρω ότι το χωρίζει σε θεωρητικά κ πρακτικά (βασικά είναι σαν να κάνεις για δίπλωμα σε ώρες). Το πρακτικό δεν ξέρω τι περιλαμβάνει ακριβώς αλλά το θεωρητικό που το ψευτο-παρακολούθησα (έκανα πρακτική στο PC για την θεωρία της μηχανής) ήταν τρομερό....

Απίστευτες γνώσεις κ εμπειρίες ο τύπος. Και από ότι άκουσα στην πορεία δεν σε πάει σε πίστα σαν τον Ιαβέρη (να σε τρομάξει) σε βγάζει σε κανονικό δρόμο με κανονικές συνθήκες....

Αυτά ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, εντάξει, θέλει και χώρο για να τα κάνεις αυτά. Δε μπορεί να έχει ο καθένας από μια τέτοια σχολή. Τόσο πολύ ζήτηση έχει εξάλλου? Αφού είμαστε όλοι αυτομαθείς οδηγάρες ρε...

 

 

το "ρε" ως φιλική προσφώνηση :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες αν υπαρχει ακομη κατι στυλ σεμιναρια με κατι rx8.πρεπει να γινονται καπου μεσα στο οακα..

κ κατι πρεπει να υπαρχει κ στην πιστα στα μεγαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, εντάξει, θέλει και χώρο για να τα κάνεις αυτά. Δε μπορεί να έχει ο καθένας από μια τέτοια σχολή. Τόσο πολύ ζήτηση έχει εξάλλου? Αφού είμαστε όλοι αυτομαθείς οδηγάρες ρε...

 

 

το "ρε" ως φιλική προσφώνηση :-)

 

σωστα ο ελληνας εχει γεννηθει οδηγος δεν εχει αναγκη να μαθει.ειμαστε ο μονος λαος που μπορει να οδηγει.νυχτα χωρις φωτα σε παγωμενο δρομο σε περιοχη που δεν γνωριζει μεθυσμενος και ολα αυτα μιλωντας ταυτοχρονα στο κινητο χωρις bluetooth και τρωγοντας.

περα απο την πλακα ενταξει να εχει ο καθενας σχολη οχι αλλα ουτε μια σωστη σχολη εστω και απο ξενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...