Προς το περιεχόμενο

Νέα μηχανή Αναζήτησης φέρνει επανάσταση στο Ίντερνετ


21century

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να έχει αλγόριθμους που του δίνουν τη δυνατότητα να σου απαντάει ξεκάθαρα στις ερωτήσεις που του θέτεις, φαντάζομαι θα ειναι εξίσου καλό και στην απλή "google-type" αναζήτηση. Ας μην προδικάζουμε καταστάσεις. Θα το δοκιμάσουμε και θα δούμε αν όντως αξίζει ή ειναι άλλη μια 'σουπερ ιδεα' καταδικασμένη να αποτύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να έχει αλγόριθμους που του δίνουν τη δυνατότητα να σου απαντάει ξεκάθαρα στις ερωτήσεις που του θέτεις, φαντάζομαι θα ειναι εξίσου καλό και στην απλή "google-type" αναζήτηση. Ας μην προδικάζουμε καταστάσεις. Θα το δοκιμάσουμε και θα δούμε αν όντως αξίζει ή ειναι άλλη μια 'σουπερ ιδεα' καταδικασμένη να αποτύχει.

 

Ακόμα και πιο δυνατές αναζητήσεις από το google να κάνει, πράγμα δύσκολο, πάλι στο google θα ψάχνουμε λόγω marketing και συνήθειας. Εδώ κοντεύουμε να αντικαταστήσουμε το ρήμα search με το "ρήμα" google...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σχεδον παντα για να μην πω παντα βρισκω αυτο που θελω απο το πρωτο αποτελεσμα. ειναι θεμα σωστον λεξεων κλειδια. απλα αυτη η μηχανη το κανει λιγο ποιο ευκολο

 

Η διαφόρα του θα είναι ότι αυτό θα "έχει λογική". Δεν θα μπορεί απλά να σου παρέχει πληροφορίες, αλλά θα μπορεί να τις επεξεργάζεται και να κάνει λογικές πράξεις ώστε να σου δίνει αποτέλεσμα βάσει αυτού που ρώτησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και πιο δυνατές αναζητήσεις από το google να κάνει, πράγμα δύσκολο, πάλι στο google θα ψάχνουμε λόγω marketing και συνήθειας. Εδώ κοντεύουμε να αντικαταστήσουμε το ρήμα search με το "ρήμα" google...

 

Νομίζω πως έχει καθιερωθεί και επίσημα το ρήμα "googling". :P

 

http://tv.sys-con.com/node/649105

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά αν πατήσω στο google: "Which is considered to be the most successful surgical procedure for small intestine cancer and when was it first used?" οι σελίδες μπορεί να είναι σχετικές, μπορεί λίγο άσχετες αλλά σίγουρα έχει ακόμα τουλάχιστον 3-4 βήματα η αναζήτηση μου.

 

Αν αυτή η καινούργια μηχανή αναζήτησης μπορέσει να δώσει αμέσως απάντηση εμφανίζοντας παράλληλα και σχετικές σελίδες τότε είναι ένα μεγάλο βήμα μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις δικιο. Ειναι μηχανη αναζητησης, διοτι σκαναρει το ιντερνετ για να βρει την απαντηση(τουλαχιστον αυτο καταλαβα). Η wikipedia ειναι μια ιστοσελιδα που περιλαμβανει τις πληροφοριες. Το πρωτο ειναι παρα πολυ πιο δυσκολο.

 

Ο δρ Βόλφραμ προσθέτει ότι οι πληροφορίες που δίνει το Wolfram Αlpha εκτιμώνται πρώτα από ειδικούς. Αυτό σημαίνει ότι εξαλείφονται αδυναμίες ιστοσελίδων όπως η Wikipedia, για τις πληροφορίες της οποίας διατυπώνονται αμφιβολίες επειδή μπορεί να τις παρέχει ο καθένας. Το Wolfram Αlpha βασίζεται στο μπεστ σέλερ πρόγραμμα Μathematica του Βόλφραμ, το οποίο χρησιμοποιούν επιστήμονες, μηχανικοί και πανεπιστημιακοί για να λύσουν περίπλοκα μαθηματικά προβλήματα.

 

Πως γίνεται να είναι μηχανή αναζήτησης του ιντερνετ δηλαδή να ψάχνει ζωντανά την απάντηση στο ιντερνετ και ταυτόχρονα οι πληροφορίες που δίνει να εκτιμώνται πρώτα από ειδικούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλή ιδέα, αλλά φαντάζομαι πως θα πάρει καμιά 10ετία προτού αρχίσει να γίνεται πραγματικά χρήσιμη και να έχει συνεπακόλουθα του τύπου "συσκευές που ξέρουν τα πάντα" ή προγράμματα που θα αντλούν τις πληροφορίες τους μέσα από αυτή τη μηχανή αναζήτησης, οπότε θα έχουμε πλέον και έξυπνα προγράμματα, με απαντήσεις σε όλα. Κάθε πρόγραμμα που συνδέεται στο ίντερνετ, θα είναι και μια εγκυκλοπαίδεια. Στη φαντασία του καθενός, αφήνω το πόσο χρήσιμο μπορεί να είναι κάτι τέτοιο και τι μπορείς να πετύχεις μ' αυτό.

 

Όπου ακούς πολλά κεράσια, όμως...

 

Εν καιρώ ίσως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος δε χαίρεται αν μπορέσει να κοντράρει κάποιος τη google?

 

Φίλε μου όχι πως θέλω να τα βάλω μαζι σου απλά εκφράζω την απορία μου.Γιατί θα πρέπει να χαίροαμαι επειδή κάποιος θα κοντράρει τη google;Δε το καταλαβαίνω.Ποιο θα είναι το όφελος.όπως επίσης δε καταλαβαίνω και κάποιους που επιμένουν να σνομπάρουν τα windows..

 

Το όφελος θα είναι όπως πάντα η εξέλιξη μέσω του ανταγωνισμού. Ποτέ δε λειτουργεί θετικά η αποκλειστικότητα όπως έχει γίνει πλέον με το google. Και ακόμα περισσότερο όταν το google έχει αρχίσει να εκμεταλλεύεται την παντοδυναμία του σε πολλούς τομείς για χάρη της διαφήμισης και της πιθανής βελτίωσης των υπηρεσιών του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αν κάποιος κάνει ερωτήσεις οπως

1)Ποιο είναι το καλύτερο σύστημα διακυβέρνησης;Συγκρινε μου το με το χειρότερο

2)Αναλυσε μου τη σημασία της αυτοκριτικης για το συγχρονο ανθρωπο

3)Ρητορικές ερωτήσεις του τύπου <<Να ζει κανείς η να μη ζει;>> ή <<Η κότα έκανε το αυγό η το αυγό την κότα;>>

θα μπορεί να απαντήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αν κάποιος κάνει ερωτήσεις οπως

1)Ποιο είναι το καλύτερο σύστημα διακυβέρνησης;Συγκρινε μου το με το χειρότερο

2)Αναλυσε μου τη σημασία της αυτοκριτικης για το συγχρονο ανθρωπο

3)Ρητορικές ερωτήσεις του τύπου <<Να ζει κανείς η να μη ζει;>> ή <<Η κότα έκανε το αυγό η το αυγό την κότα;>>

θα μπορεί να απαντήσει;

 

Φυσικά. Μάλιστα, όπως είπε και κάποιος άλλος, τέτοιου είδους ερωτήματα, θα το οδηγήσουν στο self-consciousness και η θα έρθει η αρχή του τέλους. Ίσα που προλαβαίνουμε το 2012.:-D

Sorry, δεν θα απαντάει τέτοια πράγματα, ευτυχώς*. Είμαστε ακόμα πολύ μακριά από την επεξεργασία πληροφοριών, που οδηγεί στη γνώση. Αν και αυτό είναι μια τέτοια ακριβώς προσπάθεια.

 

To search engine, δεν το νομίζω. Αν κατάλαβα καλά, μάλλον πρόκειται για sophisticated knowledge base. Επιγραμματικά, εικάζω ότι διαθέτει agents συλλογής πληροφοριών (σαν τα google bots) που δίνουν δεδομένα σε parsers γλώσσας, ώστε να απείκονίζεται η πληροφορία κατάλληλα στη βάση και θα διαθέτει και ένα interface φυσικής γλώσσας που θα αναγνωρίζει την ερώτηση μας και χρησιμοποιώντας κατάλληλους AI αλγόριθμους, θα ψάχνει το knowledge base του για γνώση που μπορεί να συνδυάσει για να μας απαντήσει. Το πιο δύσκολο σε αυτή τη διαδικασία, θα είναι ο parser που θα κάνει την πληροφορία που θα βρίσκει στον ιστό, κατάλληλα απεικονισμένη γνώση. Ή μπορεί απλά να έχω επιρεαστεί από άλλα πράγματα και η σχεδίαση του να μην έχει καμία σχέση με τα παραπάνω!

 

*Η 1η ερώτηση δεν μπορεί να απαντήθει. Θα βρει πολλά αντικρουώμενα πράγματα. Αν και αν το ζορίσεις, τελικά θα βγάλει μια απόφαση.Θα πρέπει να του δώσεις ή να βρει μια διάταξη των χαρακτηριστικών. Το 2ο θα στο απαντήσει σίγουρα. Μπορεί να το απαντήσει και το Google, καθότι υπάρχουν μη αντιφάτικες απαντήσεις για αυτό το θέμα έκθεσης στο Internet. Μάλλον. Για το 3ο, πως σου φαίνεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από λόγια χορτάσαμε...

 

όλο και κάποιος σκέφτεται κάτι, χαίρονται όλοι μόλις κάνεις τις ανακοινώσεις και στη συνέχεια επιστρέφουν στη Google....

 

μεγάλη μπουκιά ας φάμε, μεγάλο λόγο να μην πούμε... ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με σημασιολογική αναζήτηση ψάχνεται και το google τελευταία. Αν έχετε παρατηρήσει μερικές φορές κάτω κάτω, μετά τα τα αποτελέσματα κάνει προτάσεις που μπορεί να μην περιλαμβάνουν τις λέξεις κλειδιά που αναζητήσαμε.

 

Όταν καταφέρουν οι υπολογιστές να κρίνουν σημασιολογικά (όπως οι άνθρωποι) θα πρόκειται για επανάσταση. Και απ' ότι δείχνουν τα πράγματα, αυτό είναι το επόμενο λογικό βήμα.

 

Ο άνθρωπος μαθαίνει τη μηχανή σήμερα "google: +freeware +editor -shareware -pspad". Αύριο θα λέμε: "find me a freeware editor other than pspad, no sharewares". Σήμερα...

 

Άλλο καταλαβαίνω τις λέξεις που μου λες και άλλο καταλαβαίνω το νόημα αυτών που μου λες.

 

Θέλω να μας δω να γράφουμε semantic SQL σε καμιά δεκαριά χρόνια... "DUDE, PLEASE PREDICT IF I CAN PAY THE NEW MORTGAGE WITH MY SALARY AND LIVE WITHOUT ECONOMICAL PROBLEMS FOR THE NEXT 20 YEARS"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πολλά υποσχόμενη η συγκεκριμένη μηχανή αλλά και να υλοποιηθεί δε νομίζω οι άνθρωποι της google να το αφήσουν έτσι... Σίγουρα θα ψαχτούν για κάτι ανάλογο αν δεν το κάνουν ήδη.

Επίσης κάτι που παρατήρησα κάτι και για μένα παίζει μεγάλο ρόλο.

Πραγματικά το όνομα της μηχανής θα είναι http://www.wolframalpha.com/?

Δεν είναι σχετικά μεγάλο και "δύσκολο" το όνομα της σελίδας?!

Tο google είναι μια λέξη που την θυμάσαι εύκολα...

Μια λέξη που παραπέμπει σε ηχητικό εφέ και σου μένει εύκολα (εκτός από το google βλέπε yahoo...)

Ποιός θα θυμάται ή ποιός έχει την όρεξη για μια απλή αναζήτηση να πληκτρολογεί wolframalpha...?

Δουλεύω σε internet cafe όπου έρχονται άτομα και ΔΕΝ ξέρουν να γράψουν google ή yahoo θα μπορούν να γράψουν wolframalpha!? (ας το κάνει και αυτός walpha να γίνει λίγο πιο απλό... για να μην πω καλύτερα σκέτο alpha!!! :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι κατι που το συζητανε πααααρα πολυ καιρο . Βασικά απο τότε που εχουν φτιαχτεί οι Η/Υ οτι κ καλα θα τους μιλάνε κανονικά κ θα τους απαντάει το κομπιουτερ όλες οι σχετικες ταινιες το εχουν. ΑΛΛΑ από ότι ξέρω αυτό ειναι εφικτό μόνο σε στημένα πειράματα που έχουν προ-προγραματίσει για συγκεκριμένες ερωτήσεις. Αμφιβάλω αν θα ειναι τοσο λειτουργικο οσο το παρουσίαζουν. δηλαδή αν γράψω οτι θέλω το πιο φτηνο μεταχειρισμενο iphone με παράδοση στην ελλάδα θα το βρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...