Προς το περιεχόμενο

πως αγοραζω ενα ariel atom???


peterako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από το Atom σε Μ3;

 

Γιατί δεν κοιτάς για Lotus Elise που είναι πιο κοντά σε φιλοσοφία;

 

μπα τα elise δεν μαρεσουν. η θα παρω atom η θα παρω ενα normal αμαξι(οχι οτι η Μ3 ειναι normal)

 

BTW δειτε αυτο;) http://www.ariel-atom.de/ παντε στην κατυγορια "for sale";)

 

45 χιλιαρικα μεταχιρισμενο και κατι παραπανο να το φερω εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αδερφε με το συμπαθειο κιολας αλλα τα αυτοκινητα που λες και τα 400-500 ευρω το μηνα που λες οτι θες να δινεις δεν συμβαδιζουν.

 

τσεκαρε και τεκμηρια.

 

και για το σερβις που ειπα πιο πανω εννοουσα το εξης: εσυ θα παρεις ενα αυτοκινητο που πιθανον να μην υπαρχει αλλο στην ελλαδα και θα το πας στον μπαρμπα μητσο για σερβις?

 

μην τρελαθουμε ρε παιδια.

 

εγω οδηγαω mitsubishi lancer evolution ix.

τα εξοδα του ειναι πολλα. για τακακια μονο θες χιλιαρικο.

 

ενδιαφερεσαι σοβαρα για τετοιου τυπου αυτοκινητο ή απλως κανουμε κουβεντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε peterako, μάλλον σου έχουν ξεφύγει μερικά πράγματα ειδικά περί Atom (θα έλεγα πως η ιδέα σου είναι πολύ πρόσφατη). Τουλάχιστον φαίνεται να κατάλαβες πως το να φέρεις ένα καινούργιο Atom 3 από Αμερική είναι όνειρο θερινής νυκτός και πως το καινούργιο από το μεταχειρισμένο έχει τεράστια οικονομική διαφορά.

 

Να υποθέσω πως έχεις ήδη σκεφτεί π.χ. την υπομονή και το τρέξιμο που θα κάνεις (τελωνείο & ΑΝ θα καταφέρεις να βγάλεις άδεια κυκλοφορίας [βλ. Υπ.Μετ.&Επικ.]), το ποσό που θα πληρώσεις (μεγαλύτερο από αυτό που νομίζεις), το πού θα το φυλάς (εννοείται κλειστό γκαράζ), το ποιός θα κάνει ολικό τεχνικό έλεγχο στο αμάξι (πρέπει να έχεις μια "άκρη" γι αυτό), τα ανταλλακτικά (δεν είναι άφθαρτο και δεν πρόκειται μόνο για τη μηχανή, ΠΟΛΥ πιθανό να το στουκάρεις και να ψάχνεις ψαλίδια και ιστορίες) και άλλα πολλά...

 

Το θέμα είναι πως πάνω απ'όλα ΠΡΕΠΕΙ να έχεις λεφτά. Η διαφορά του να έχεις με το να μην έχεις δεν είναι το αν μπορείς να τα δαπανήσεις, αλλά το αν αξίζει να πληρώνεις κάτι 2-3 φορές την αξία του, το ρίσκο σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά κι εσύ θα αποπληρώνεις δάνειο σα μλκς και το πώς θα σου φανεί εσένα προσωπικά μετά από 5-10 χρόνια. Αν τα έχεις, τίποτα από αυτά δεν έχει σημασία.

 

 

αδερφε με το συμπαθειο κιολας αλλα τα αυτοκινητα που λες και τα 400-500 ευρω το μηνα που λες οτι θες να δινεις δεν συμβαδιζουν.

 

και για το σερβις που ειπα πιο πανω εννοουσα το εξης: εσυ θα παρεις ενα αυτοκινητο που πιθανον να μην υπαρχει αλλο στην ελλαδα και θα το πας στον μπαρμπα μητσο για σερβις?

ΕΛΑ ΜΟΥ ΝΤΕ! (και το πιστεύει κιόλας)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Φιλε peterakο, +1 απο μενα!

 

Μακαρι να κανεις το ονειρο σου πραγματικοτητα, κι ας ειναι τα λεφτα απο τους δικους σου ή οτιδηποτε.

 

Χτες ενω οδηγουσα σε ενα σοκακι, ενιωσα εναν σεισμο.

Κοιταω πισω και τι να δω?

 

Ενα ακριβως ιδιο με το παρακατω "χορευε" στη κυριολεξια! (TVR Tuscan Speed Six μαυρο)

 

tvr_tuscan_s_1.jpg

tvr%20tuscan.jpg

 

Οταν λεμε το απολαυσα, το απολαυσα!

Απολαυσα που με περασε, απολαυσα που ημουν διπλα του στο φαναρι.

 

+1 στο ονειρο σου λοιπον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαματο George,ποσο παει αυτο το αμαξακι?:-):P

 

λοιπον αν θελουμε ανδρεναλινη και επιδοσεις τοτε οι 2 τροχοι ειναι μονοδρομος

 

οσο εισαι νεος

 

Bimota Vyrus

bimota-vyrus.bmp

 

κατι λιγοτερο exotic αλλα kill em all

Ducati 1198

Duke2_1118017i.jpg

 

the Japs are coming aka rev me hard babe!!!

Honda CBR 1000RR Fireblade

honda-cbr1000rr-fireblade-2008-1.jpg

 

One of a kind exotic the Honda way,για ποιο ηρεμες και χρηστικες καταστασεις

honda-vfr-800-2006.jpg

 

και προσεξε με,πλην του VFR που θα πρεπει να του φερθεις απρεπως ολα τα υπολοιπα ξεφτιλιζουν χαλαραουα πολυ καλυτερα αυτοκινητα απο αυτα που μπορεις να αγορασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το service ειναι normal, δεν ειναι δα και καμια lambo. τωρα, το τι θα πληρωσεις στο τελονιο και λυπα νομικα(ασφαλια, τελη) απο πιους παραγοντες εξαρτατε? ας πουμε απο το ποσα κ.β.(2,5λτ ειναι το atom)* ειναι το αμαξι ή το μεγεθος?

 

Aπο τα κυβικα που ειναι, την εργοστασιακη του αξια και τα εξτρα που εχεις βαλει. Ειναι πιθανο να μην πληρωσεις σχεδον τπτ τελωνειο (αν δεχτουν την εργοστασιακη τιμη που θα τους πας) αλλα ειναι εξισου πιθανο να στο καταταξουν μονοι τους σε πινακες με αυτοκινητα πολυτελειας, διπλα σε Φερραρι, Λαμπο, κτλ..Σε καθε περιπτωση στα 2500cc πληρωνεις τουλαχ 50% της εργοστασιακης σε εκτελωνισμο.

 

*ξερω οτι στα τελη παιζουν ρολο τα κυβικα, αλλα το Η100(2002) 2,5λτ ειναι επαγγελματικο και δεν πληρονω αναλογα τα κυβικα. η μανα μου εχει ενα matrix(2002) 1,6 αλλα ουτε εκει μπορω να βγαλω ακρη γιατη θεωριτε πολητεκνη ακομα και τα τελη του 2009 τα πληροσε πιο κατω οποταν δεν μπορω να ξερω ποσο παει

Χεστα τελη, σε ενδιαφερει ο εκτελωνισμος. Η μανα σου αν ειναι πολυτεκνη δικαιουται αφορολογητο αμαξι

 

Υ.Γ. αν δεν μπορεσω τελικα με το atom, μια M5 η M3 απο γερμανια ειναι οτι πρεπει νομιζο(εχω δει οτι οχημα θες απο γερμανια. Πολυ γνοστοι εχουν παρει απο εκει αμαξαρες σε πολυ καλες τιμες και ηταν σχεδον καινουρια, χωρις υπερβολες).

 

Η καλυτερη λυση. Ειδικα αν το φερεις μεχρι τον Αυγουστο που ο εκτελωνισμος ειναι στη μιση τιμη, και ενος χρονου π.χ. μεταχειρισμενο, τοτε θα αξιζει παρα πολυ σαν αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
μαματο George,ποσο παει αυτο το αμαξακι?:-):P

 

 

και προσεξε με,πλην του VFR που θα πρεπει να του φερθεις απρεπως ολα τα υπολοιπα ξεφτιλιζουν χαλαραουα πολυ καλυτερα αυτοκινητα απο αυτα που μπορεις να αγορασεις

 

40-70k € μεταχειρισμενο :P

 

Τα "παπακια" ναι ξεφτυλιζουν πολυ πιο ευκολα τα supercars, αλλα αν ειχες και ενα supercar βαρους 400 κιλων θα σου λεγα εγω :P

 

Αυτα που λες ποσο κοστιζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η Bimota αν την βρεις για αγορα κανα 35αρι χηνες λεω εγω

 

το Ducati κανα 25αρι αν μιλαμε για το S

 

το Blade κανα 15αρι

 

και η βεφα 12

 

 

αν η γιαγια μου ειχε ροδες.....:P:p:p

 

 

ωραια και μαματα τα καλα καρα αλλα αν δεν εχεις σκασει καλη γκαζια σε μεγαλο μοτορι δεν εχεις ζησει

bonus λυση στο προβλημα της πιτυριδας:-D:-D

 

 

ωστοσο δεν θα ελεγα επουδενι οχι σε ενα Pagani και σε μια κουκλαρα που δεν θα μιλαγε πολυ:-D [/dreaming]:-D

 

 

Υγ για να μαθαινεις kiddo:p καμια και εννοω καμια μηχανη δεν μπορει να κοντραρει ενα μετριως δυνατο και καλοστημενο αυτοκινητο σε δρομο με στροφιλικια

 

στις ευθειες βεβαιως bye bye blue sky:-D

Επεξ/σία από million_voices
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ποσες φορες θα σας το πω. θα πρωετιμασω το εδαφος. ΘΑ-ΤΟ-ΨΑΞΩ:mad: θα ψαξω για συνεργιο, για το πως θα παρω ανταλακτικα, για τελονια και αλλες τετιες αηδιες που εχουμε εδω στην ελλαδα(θα ξενιτευτω μου φαινετε:-() και αν δω οτι δεν βγενω εεε τοτε δεν το παιρνω(:cry:). εγω απλος ροτω οποιον εχει εμπειρια σε τετιου ειδους αγορα να μου πει πως παει το πραμα με τα τελονια. ξερω οτι θα τρεχω για χαρτια και υπογραφες, δεν χρειαζεται να μου το λετε:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απλος ροτω οποιον εχει εμπειρια σε τετιου ειδους αγορα

Δεν καταλαβαίνεις πως αυτό είναι το πρόβλημα? Δεν έχει ο καθένας εμπειρία σε μια τέτοια αγορά διότι δεν είναι το ίδιο με το να έφερνες ένα οποιοδήποτε άλλο αυτοκίνητο. Η μόνη περίπτωση που θα βρεις λιγότερα εμπόδια είναι κάποιος άλλος να έχει ήδη περάσει τέτοιο όχημα στην Ελλάδα με σκοπό να βγάλει άδεια κυκλοφορίας. Πέρα από το τελωνείο, αν πρόκειται να ζητήσεις ταξινόμηση και είσαι ο πρώτος, καλό είναι να βεβαιωθείς πως θα σου δώσουν άδεια κυκλοφορίας (υπάρχουν κάποιες προδιαγραφές γι αυτό και μια επιτροπή), διαφορετικά θα το βάλεις για μπιμπελό στο σαλόνι σου. Δεν ξέρω αν μπορείς να το μάθεις αυτό, πάντως σου προτείνω να επικοινωνήσεις με το αρμόδιο τμήμα του Υπ.Μετ.& Επικ. και να ενημερωθείς όσο γίνεται περί αυτού (αν είναι δυνατόν να ρωτήσεις αν έχει ταξινομηθεί ήδη κάποιο Atom στο παρελθόν). Προσωπικά από εκεί θα ξεκινούσα, αφού δε σε ενδιαφέρει το κόστος.

 

 

Υ.Γ. Δεν έχει κανένας από εδώ κάτι εναντίον σου και καλύτερα να μην ξαναβάλεις αυτό > :mad: διότι προσβάλλεις τον κόπο που σου απαντάμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
η Bimota αν την βρεις για αγορα κανα 35αρι χηνες λεω εγω

 

το Ducati κανα 25αρι αν μιλαμε για το S

 

το Blade κανα 15αρι

 

και η βεφα 12

 

 

αν η γιαγια μου ειχε ροδες.....:P:p:p

 

 

ωραια και μαματα τα καλα καρα αλλα αν δεν εχεις σκασει καλη γκαζια σε μεγαλο μοτορι δεν εχεις ζησει

bonus λυση στο προβλημα της πιτυριδας:-D:-D

 

 

ωστοσο δεν θα ελεγα επουδενι οχι σε ενα Pagani και σε μια κουκλαρα που δεν θα μιλαγε πολυ:-D [/dreaming]:-D

 

 

Υγ για να μαθαινεις kiddo:p καμια και εννοω καμια μηχανη δεν μπορει να κοντραρει ενα μετριως δυνατο και καλοστημενο αυτοκινητο σε δρομο με στροφιλικια

 

στις ευθειες βεβαιως bye bye blue sky:-D

 

Καθε φορα που κοιταω αυτη την απαντηση ολο και μεγαλωνει :P

 

So, θα συνεχισω να τη κοιταω για λιγο ακομα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...