Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με θερμοκρασίες Macbook λευκού


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και λίγες μέρες ο φορητός μου έχει αρχίσει να ανεβάζει θερμοκρασίες.

Θερμοκρασία επεξεργαστή μέχρι και 83 βαθμούς όταν παλαιότερα νομίζω δεν ξεπερνούσε τους 60-62.

Επίσης παρατηρώ και κάποια artifacts (μαυρίσματα της οθόνης) στο Google earth τα οποία νομίζω σχετίζονται με τη θερμοκρασία.

Το ανεμιστηράκι δουλεύει συνέχεια στο full ο αέρας που βγαίνει όμως από το σημείο του εξαερισμού δεν είναι πολύς.

 

Δοκίμασα να το ανοίξω και μέσα γενικά δεν έχει πολύ σκόνη (σχεδόν 2 χρόνια το έχω) δεν μπόρεσα όμως να βγάλω το ανεμιστηράκι ή με κάποιο τρόπο να καθαρίσω από μέσα τις γρίλιες. Δοκίμασα επίσης με την ηλεκτρική σκούπα! να "ρουφήξω" ότι μπορώ από το σημείο του εξαερισμού αλλά μάλλον δεν έκανε τίποτα.

 

Καμιά ιδέα τί να κάνω?

 

Έχει δοκιμάσει κανένας να βγάλει το πάνω κάλυμα? Δίστασα στο σημείο που πρέπει να βγάλεις ένα καλώδιο/ταινία που το συνδέει με το υπόλοιπο case. Πως βγαίνει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται undervolting σε Mac? Πως?

Αν και κάτι τέτοιο θα είναι προσωρινό μόνο.

 

Δεν είχε κανένας άλλος πρόβλημα με το σύστημα εξαερισμού στο Macbook?

Aν κάποιος έχει βγάλει τελείως το πάνω πλαστικό (του πληκτρολογίου) παρακαλώ ας μου πει πως αφαιρώ το καλώδιο/ταινία που το συνδέει με τον υπόλοιπο υπολογιστή.

 

triggerman δεν είναι θέμα κάποια εφαρμογή να κρατά απασχολημένη τη CPU. Λίγο να τη χρησιμοποιήσεις (πχ. Google Earth ή κάποιο σκάκι) αρχίζει να ανεβάζει θερμοκρασίες.

 

Γενικά το πρόβλημα πρέπει να είναι ότι για κάποιον λόγο έχει φρακάρει και δε λειτουργεί σωστά το σύστημα εξαερισμού.

...και πρόκειται για κάτι που έγινε ξαφνικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται undervolting σε Mac? Πως?

Αν και κάτι τέτοιο θα είναι προσωρινό μόνο.

Γινεται κ ειναι μονιμο κ ακρως αποτελεσματικο:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=249227

 

Εδω εντυπωσεις μερικων χρηστων:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2125153#post2125153

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2132625#post2132625

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2136278#post2136278

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2172059#post2172059

 

 

 

...

 

Δεν είχε κανένας άλλος πρόβλημα με το σύστημα εξαερισμού στο Macbook?...

 

Ειναι γνωστο οτι τα macbook προηγουμενης γενιας ειναι απο τα πιο καυτα φορητα της αγορας,σε σημειο που δυσκολευεσαι να τα λειτουργησεις στα ποδια σου ..

 

 

Για να δεις τις μεγιστες θερμοκρασιες σε full load κανε τα εξης:

 

 

 

5. Load temperature

Now it's time to 'torture' the two CPU cores to maximize the thermal heat output.

 

Go the the Applications folder, then the Utilities folder, and open the Terminal application. Don't worry, it's not as frightning as it looks. Now type the command belwo and press enter:

 

yes >/dev/null

 

 

 

This will make one CPU core work as fast as it can. But with dual-core processors, there are two CPU processors and ONE application can only work on ONE core at a time. Therefore you need to open a new Terminal window by selecting File -> New and type the command again, like shown below:

 

To verify that both CPU cores are under load, starting the Activity Monitor application in the Utilities folder. You will see that there are two processes called 'yes' using around '100%' cpu usage each.

 

 

 

Let the machine run for 10 minutes for the temperature to stabilize. You can see the temperature climbing in Hardware Monitor. After 10 minutes write down the current load temperature shown in Hardware Monitor or CoreDuoTemp.

 

Note: We're not looking for the peak temperature but the average temperature after the fans has kicked in and cooled the machine while under heavy load.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haHa καταρχήν ευχαριστώ!

 

Σε full load το μέγιστο που μου έδειξε ήταν 89 βαθμοί μετά όμως σταθεροποιήθηκε στους 84 περίπου.

Από ότι διάβασα αυτό είναι περιπου νορμάλ ε? Γιατί δε θυμάμαι ποτέ να είχα δει πάνω από 60-62!

 

Θα το δοκιμάσω αυτό το CoolBook. Πάντως το λευκό Macbook στα πόδια δεν μπορείς να τον κρατήσεις με τ ί π ο τ α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haHa να σε ρωτησω κτ?

εγω το ειχα βαλει κ ειχα δει οντως διαφορά. Μετα το εβγαλα να δοκιμασω μια αλλη εκδοση αλλα δν πετυχε κ ειπα να επιστρεψω σε αυτην που δουλευε.

Οταν το βαζω ομως παρατηρω απο το Hardware Monitor οτι δουλευει μονο στα 2200Mhz(ανωτερη) κ που κ που στα 1200Μhz(κατωτερη), καθουλου στις ενδιαμεσες τιμες.Κ εχω ενεργοποιησει το Throtlling. Ξερεις μηπως που οφειλεται αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχες φτιαξει ρυθμιση κ για τις μεσαιες συχνοτητες?

 

 

Επισης δοκιμασε να αλλαξεις το throttling level.

 

 

Γενικοτερα παντως να ξερεις οτι το 90% του χρονου ο επεξεργαστης δουλευει ή στο φουλ ή στο χαμηλο..

 

Δηλαδη ή κανεις κατι απαιτητικο ή κατι πολυ απλο κ δεν ανεβαζει συχνοτητα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχω ρυθμισεις για ολες τις συχνοτητες.

Αυτες που ειχα κ πριν την αλλαγη.

Οταν κανω uninstall το coolbook τοτε τρεχει σε ολες τις συχνοτητες..

Τεσπα θα το ξανα testαρω και θα δουμε..

Παντως δν ειναι προβλημα να τρεχει κατα το πληστον στη μεγιστη/ελαχιστη συχνοτητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχω ρυθμισεις για ολες τις συχνοτητες.

Αυτες που ειχα κ πριν την αλλαγη.

Οταν κανω uninstall το coolbook τοτε τρεχει σε ολες τις συχνοτητες..

Τεσπα θα το ξανα testαρω και θα δουμε..

Παντως δν ειναι προβλημα να τρεχει κατα το πληστον στη μεγιστη/ελαχιστη συχνοτητα?

 

Οχι,δεν υπαρχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα..

Και σιγουρα ειναι καλυτερο απο το να ηταν ζεστο-καυτο!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...