Προς το περιεχόμενο

Αγορά imac


thakisn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γέια σας!

Πρόκειται να αγοράσω νέο υπολογιστή και σκέφτομαι το ενδεχόμενο της αγοράς ενος imac 24''.Επειδή όμως δεν είχα ποτέ καμία επαφή με apple,θα ήθελα μια βοήθεια..

 

1)Με τη λογική οτι κάνει dual boot με windows,μπορεί να κάνει το ίδιο με linux ή ακόμα καλύτερα triple boot με winidows και linux?

 

2)Η οθόνη μπορεί να συνδεθεί με blu ray player?

 

3)Υπάρχει κάποιο εξάρτημα ώστε να βλεπω τηλεόραση ή γίνεται με μια απλή κάρτα τηλεόρασης?

 

4)Αξίζει να δώσω λεφτά ωστε να πάρω το καλύτερο που μπορώ ή να πάρω έναν πιο μέτριο και μετά να του βάλω παραπάνω ram κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι το ενδεχόμενο να γίνει σιγουριά!

 

Απαντήσεις, τώρα :

 

1) Δυστυχώς όχι... Προσφέρεται μόνο για εγκατάσταση Windows, και μόνο μιας έκδοσης αυτών. Ωστόσο θα τρέχουν σαν σε οποιοδήποτε υπολογιστή!

 

2) Η οθόνη δεν έχει output, μιας και είναι εσωτερικά συνδεδεμένη με την κάρτα γραφικών. Έχει μόνο input για χρήση δεύτερης οθόνης.

 

3) Υπάρχουν τα τέλεια Elgato TV, και θα ήθελα κι εγώ να μάθω αν υπάρχει συμβατότητα με μια απλή USB κάρτα τηλεόρασης...

 

4) Φυσικά το δεύτερο. Πάρε ότι σε ικανοποιεί σε θέμα CPU, με τον κατάλληλο Build-to-order [κατά παραγγελία ή BTO] σκληρό δίσκο, και μετά βλέπουμε για μνήμες.

 

Εγώ, πάντως έχω το προηγούμενο μοντέλο με 2.8GHz, 750GB δίσκο, και τα προεγκατεστημένα 2GB μνήμης το τροφοδοτούν απροβλημάτιστα ακόμα και σε heavy usage! Τώρα που έχουν 4GB από τη μάνα τους, δεν θα έχεις την παραμικρή ανάγκη για αναβάθμιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. ναι σίγουρα μπορείς

 

2.νομίζω πως δεν γίνετε αλλα δεν είμαι σίγουρος

 

3.υπάρχει,αν δεν κάνω λάθος είναι τις εταιρίας elgato (google it)

 

4.αυτό εξαρτάται από τι χρήση για την οποια χρειάζεσαι το μηχάνημα, αν μπορείς πες μας για τι πράγμα το θέλεις και θα σου πω. αν είναι για απλή καθημερινή χρήση ακόμα και το πιο low spec τωρινό imac είναι υπεραρκετό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. ναι σίγουρα μπορείς

 

Όχι εγγενώς, όμως. Και αφού δεν έχει καμία ακόμα επαφή με Mac, θα τα βρει λίγο σκούρα στο πώς να το κάνει να δουλέψει...

 

Αντ' αυτού, μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις ένα Virtualization πρόγραμμα, όπως το δωρεάν VirtualBox και να έχεις όοοτι λειτουργικό θέλεις, και μάλιστα παράλληλα με Mac! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το χρειάζομαι για κάτι τραγικό.Απλή καθημερινή χρήση και ίσως autocad κλπ..

Μέχρι πόση ram σηκώνουν?Έχω ενα κόλλημα και θέλω να του βάλω οσο πιο πολύ μπορώ!!Για θέμα σκληρού είμαι οκ μιας κι εχω εξωτερικό 1tb..Οπότε το μόνο που κοιτάζω είναι ο επεξεργαστής?

Κρίμα όμως να μη δέχεται εξωτερικό blu ray. Με τέτοια οθονάρα και τέτοια ανάλυση...

Α,υποθέτω πως θα παίζει χαλαρά κατεβασμένες ταινίες full hd(1920x1080),σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει full hd χαλαρά μην ανησυχείς. νομίζω ότι όλοι οι επεξεργαστές που προσφέρονται σε καλύπτουν. Αν δεν κάνω λάθος παίρνει ως 8gb ram (δεν νομίζω να χρειάζεσαι πάνω από 4). Καλές αγορές! δεν θα το μετανιώσεις, και εγώ πρόσφατα πήγα σε imac και το λατρεύω!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ charoui : Από το iBook στο iMac δεν είναι απλά χαώδης η διαφορα... Είναι πολύυυυυυ παραπάνω τελικά, έτσι;

 

Σύμφωνα με αυτό παίρνει 2 dimmάκια των 4GB έκαστο, άρα 8GB DDR3

 

@ thakisn : Οπότε μπορείς να βολευτείς μόνο με ένα επιπλέον σύστημα... Δεν χρειάζεσαι multi-boot πέραν του Boot Camp. Ξανατονίζω ότι δεν θα χρειαστείς ποτέ τα 8GB μνήμης

 

Καλύτερα εφοδιάσου με άλλον ένα εξωτερικό για τις Full HD ταινίες και σειρές που θα κατεβάζεις ασταμάτητα!

 

Όσο για το BlueRay player, κάτι σαν το LG BE06LU10, ίσως, λέω ίσως, και να δουλέψει...

 

Τώρα, βλέποντας τι προσφέρει όλη η σειρά iMac, ο φτηνός είναι χάλια από άποψης κάρτας γραφικών. Έχει την ίδια με το MacBook μου, που παίζει απροβλημάτιστα μόνο 720p.

 

Ο 2.93GHz είναι η πιο συμφέρουσα λύση με μια καλύτερη κάρτα γραφικών αν είσαι απαιτητικός. Αν και η προεγκατεστημένη θα είναι ότι πρέπει [NVidia GeForce GT 120] με πολύ καλές επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια με τοσα λεφτα πας σε i7 και οχι σε dualcore:p:p:p

 

 

(δεν ηρθα να κραξω τα mac αλλα αφου δεν εχει ασχοληθει...)

 

Αυτό που αγοράζεις με τον Mac είναι σταθερότητα και απροβλημάτιστη λειτουργία. Εδώ τα παιδία ποιό πάνω αναφέρουν ότι δεν θα χρειαστεί 8Gb ram και ότι με τα 4 θα είναι ok ;).

Σίγουρα τα λεφτά είναι πολλά, αλλά για μένα τα αξίζουν :-).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημειωτέον οτι, όντας κάτοχος του 24" 2.66, βλέπω απροβλημάτιστα 1080p ταινίες. Και έχω δοκιμάσει ΠΟΛΛΕΣ... Αν δν σε απασχολεί το gaming ή "βαριές" εργασίες τύπου video editing, πιστέυω το 2.66 σε καλύπτει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κρατήσει σαν value for money το μηχάνημα για πάνω από 4 χρόνια, καλύτερα να μην αγοράζουμε τα low end.

 

Π.χ. εγώ αγόρασα ένα iMac με κύριο στόχο μου, να μην αλλάξω μηχάνημα για τουλάχιστον 3 χρόνια.

 

Το low-end 2.4GHz της δικής μου γενιάς iMac, ήταν αδύναμο για τα τωρινά δεδομένα. Το 2.8 στο οποίο και κατέληξα, θα μου αντέξει ωσπου να γίνει το αντίστοιχο low end των μελλοντικών.

 

Τώρα που μιλάμε το low end είναι 2.66GHz, άρα λογικά του χρόνου θα είναι το 2.93GHz το low end μηχανηματάκι και θα έχουν για high end το 3.16GHz που θα παρουσίασουν με το Snow Leopard [και μερικές προβλέψεις á la Λίτσα Πατέρα].

 

Εγώ όμως θα την έχω βγάλει ήδη 3 χρόνια χωρίς πρόβλημα.

 

 

Γενικά νομίζω ότι όλα τα high end προϊόντα της Apple είναι λίγο παγίδες. Σου λέει, αν δεν θες να πάρεις Mac Pro με €2500, πάρε ένα iMac με €2000, αλλά δεν θα μπορείς να το αναβαθμίσεις, να του βάλεις την οθόνη που θέλεις, να βάλεις παραπάνω μνήμη [από 8GB], να..., να..., να...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι θεμα προτεραιοτητων x_vaggos_x...

Αναλογα με την τσεπη του καθενος ! Εγω παντα ελεγα οταν ειναι να αγορασει καποιος mac μαζεψε λεφτα και ας κανεισ και 1-2 μηνες να το παρεις αλλα οταν το παρεις θα εισαι αρχοντας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ότι θα μαζέψεις λεφτά, το γνωρίζεις ότι είσαι καταδικασμένος από την αρχή ;)

 

Τουλάχιστον μην τα δώσεις άσκοπα. Εννοείται ότι θα περιμένεις, γιατί η ανυπομονησία με τέτοια ποσά βλάπτει :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επεξεργαστές,καρτες γραφικών κτλ, είναι σαν αυτές που έχουν όλα τα pc, σωστά? Θέλω να πω, δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό..

Κάπου είχα δει οτι πολλοί έχουν 2 κάρτες γραφικών. Αυτό το αγοράζεις έτσι ή μπορει να μπεί και εκ των υστέρων? Και αν μπαίνει, γίνεται με πατέντες ή απλά μπαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...