Προς το περιεχόμενο

iMac or MBP??


skywritergr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα. Είμαι φοιτητής στην αγγλία και μας προσφέρουν μια έκπτωση για αγορά υπολογιστή MAC και μια και θέλω να αλλάξω στρατόπεδο εδώ και καιρό είναι ευκαιρία για αγορά. Η χρήση που έχω σκοπό να κάνω είναι ταινιούλες, web browsing, programming και casual gaming (WoW, Cod4, HL2 κλπ). Όλα τα games που ανέφερα παραπάνω σε καμία περίπτωση δεν είναι η κύρια ασχολία μου, απλά που και πού παίζω λίγο. Επίσης σημαντικό κριτήριο είναι η αντοχή σε βάθος χρόνου. Να αναφέρω ότι τόσα χρόνια έχω laptop και έχω ψιλοσυνηθίσει με αυτά και ακόμη ότι στο γραφείο στο οποίο προορίζω να βάλω τον υπολογιστή δεν έχω και ιδιαίτερο χώρο.

 

Αρχικά κοιτούσα το macbook με τις 13,3 ίντσες το οποίο μου βγαίνει με την προσφορά 799 λίρες, αλλά οι 13 ίντσες μου φάνηκαν λίγες για το main pc. Στη συνέχεια είδα το base model του mbp με τις 15 ίντσες και είδα ότι έχει την 9600gt καρτούλα με 256mb μνήμη, η οποία φαντάζομαι θα παίζει παιχνίδια αξιοπρεπώς (τιμή 1163 λίρες το base model). Τέλος το imac μόνο και μόνο λόγο οθόνης σε προκαλεί, αλλά η κάρτα του είναι η 9400 η οποία είναι πολύ low end απο ότι διαβάζω και δεν βλέπω να λέει ιδιαίτερα για games αλλά από ταινίες θα σκίζει (τιμούλα 1055 λίρες το base model με τις 24 ίντσες).

 

Ποιά είναι η δικιά σας γνώμη σύμφωνα και με την εμπειρία σας? Για να προλάβω ερωτήσεις, να πω ότι δεν θέλω να πάρω windows μηχάνημα, και ότι η φορητότητα είναι ένα plus αλλά όχι αυτοσκοπός (η έληψη χώρου είναι ένα θέμα όμως). Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαση των προτεραιωτητων σου θα διαλεξεις !

 

Εγω εχω και iMac 24" και MB aluminium και τα χρησημοποιω και τα 2 το ιδιο !

Για σενα θα ελεγα να παρεις iMac για να κανεις πιο ξεκουραστα τις εργασιες σου !

 

Αλλα αν σκοπευεις να εισαι απο εδω και απο εκει μαλλον θα χρειαστεις ΜΒΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στη θεση σου θα χτυπαγα εναν mbp..

Καλυτερες επιδοσεις στα παιχνιδια κ παρομοια-μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο σε σχεση με αλλα pc φορητα.

Aντιθετα, ο iMac εχει πολυ μικροτερη αντοχη στο χρονο απο οτι αλλα pc σταθερα.

 

Οποτε ,αφου σε ενδιαφερουν λιγο οι επιδοσεις, η αντοχη στο χρονο κ καπως και η φορητοτητα, πηγαινε σε εναν mbp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο που λες για την αντοχη των iMacs.Μια χαρα αντεχουν στον χρονο εκτος αν εισαι τοσο γκαντεμης και πεσεις σε καμια ελαττωματικη παρτιδα.Ωστοσο κι εγω στην περιπτωση του skywritegr θα χτυπαγα ενα mbp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έπαιρνα το base MacBook Pro 15".

 

 

  • Με την προσφορά έρχεται όσο το 13" Unibody 2.4GHz!
  • Δεν έχεις ούτε 24", ούτε 13", αλλά τις πολύ βολικές 15" που δεν θα πιάνουν και χώρο στις περιορισμένες διαστάσεις του γραφείου σου.
  • Μπορείς να το έχεις παντού!
  • Είναι ότι πρέπει για τις χρήσεις που το θέλεις. Εμένα να φανταστείς έχει μόνο την 9400, και παίζει σχεδόν άνετα 1080p.

 

Αυτά από 'μένα.

 

Μην ξεχάσεις όμως και ένα AppleCare plan! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο που λες για την αντοχη των iMacs.Μια χαρα αντεχουν στον χρονο εκτος αν εισαι τοσο γκαντεμης και πεσεις σε καμια ελαττωματικη παρτιδα.Ωστοσο κι εγω στην περιπτωση του skywritegr θα χτυπαγα ενα mbp.

Δεν εννοω απο αποψης hardware failure(ειναι να μην σου κατσει οπως λες κ για αυτο καλο θα ηταν να παιρνουμε με μεγαλη εγγυηση), αλλα απο αποψη επιδοσεων...

 

 

Ενα macbook pro θα εχει αντεξει στο χρονο(απο αποψη επιδοσεων , να κανεις την δουλεια σου κλπ) οσο περιπου ενα αντιστοιχων χρηματων pc φορητο.

Ενας iMac 20" των 1160 ευρω , με διπυρηνο επεξεργαστη, ενσωματωμενη αργη καρτα γραφικων θα αντεξει πολυ λιγοτερο απο ενα pc μηχανημα ιδιων χρηματων με 26" μεγαλυτερη οθονη, τετραπυρηνο επεξεργαστη, σοβαρη καρτα γραφικων κλπ..

 

 

Οποτε για τον φιλο, που θελει αντοχη στο χρονο, να παιζει που κ που κανα παιχνιδακι κ τον ενδιαφερει και η φορητοτητα, πιστευω οτι ενα mbp ειναι καλυτερη λυση.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 11:06 ----------

 

Εγώ θα έπαιρνα το base MacBook Pro 15".

 

 

  • Με την προσφορά έρχεται όσο το 13" Unibody 2.4GHz!
  • Δεν έχεις ούτε 24", ούτε 13", αλλά τις πολύ βολικές 15" που δεν θα πιάνουν και χώρο στις περιορισμένες διαστάσεις του γραφείου σου.
  • Μπορείς να το έχεις παντού!
  • Είναι ότι πρέπει για τις χρήσεις που το θέλεις. Εμένα να φανταστείς έχει μόνο την 9400, και παίζει σχεδόν άνετα 1080p.

 

Αυτά από 'μένα.

 

Μην ξεχάσεις όμως και ένα AppleCare plan! ;)

 

+1 .

Και οποτε βρεις χρηματα, χτυπας κ μια οθονη αν νομιζεις οτι σου ειναι απαραιτητη..

Μπορεις να βρεις καλες 22" οθονες απο 190 λιρες .

Ή και 24" (με tn panel ομως) σε παρομοια χρηματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους με βοηθήσατε πάρα πολύ. Θα πάρω τελικά το Macbook pro και θα σας πω τις εντυπώσεις μου. Η αλήθεια είναι ότι όταν έλεγα αντοχή στον χρόνο εννοούσα ακριβώς αυτό που είπε ο haHA. Το applecare είναι δεδομένο μια και μας δίνουν μια έκπτωση της τάξης του 75% σχεδόν και το παίρνω 40 λίρες. Τσάμπα πράγμα δηλαδή :P

 

Να κάνω μια ερώτηση, από άποψη θερμοκρασιών το MBP τι λέει? Φαντάζομαι όταν πάιζεις παιχνίδια θα ψήνεται, αλλά είναι φυσιολογικό φαντάζομαι, σε κανονική χρήση όμως είναι ok από άποψη θερμοκρασίας? Απλά διάβαζα οτι μερικοί έχουν κάποια μικρά προβληματάκια που και που.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσάμπα πράμα, όντως!

 

Αυτά μην τα ρωτάς. Προσωπικά δεν αναρωτήθηκα καν για το θέμα αυτό των θερμοκρασιών.

 

Μόνο όταν το έχεις σε συνεχή λειτουργία και σε plugged φάση, θα ανεβάζει θερμοκρασία κοντά στη θύρα MagSafe.

 

Αν είναι όμως, να το αφήνεις ανοιχτό [και την οθόνη, εννοώ] και να φεύγεις, φρόντισε να πάρεις και ένα stand να το αφήνεις να αναπνέι από κάτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...