Προς το περιεχόμενο

Αποζημιώσεις από όσους προβαίνουν σε πειρατεία θα διεκδικήσει η Nova


πΑ-Βου-Γα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω έχω μια απλή απορία. Εφόσον NOVA + Forthnet = 1 εταιρεία εαν αύριο κάνει αγωγή σε όσους χρήστες της Forthnet βλέπουν κάποια παιχνίδια μέσω webcasting όπως justin.tv πχ ( τους οποίους μπορεί να τους εντοπίσει λογικά σχετικά εύκολα και το μόνο δύσκολο της υπόθεσης είναι να το δέσει ώστε να είναι νόμιμη ) πως θα σας φαινόταν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 189
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω έχω μια απλή απορία. Εφόσον NOVA + Forthnet = 1 εταιρεία εαν αύριο κάνει αγωγή σε όσους χρήστες της Forthnet βλέπουν κάποια παιχνίδια μέσω webcasting όπως justin.tv πχ ( τους οποίους μπορεί να τους εντοπίσει λογικά σχετικά εύκολα και το μόνο δύσκολο της υπόθεσης είναι να το δέσει ώστε να είναι νόμιμη ) πως θα σας φαινόταν ?

 

Εστω... οτι της επιτρεπεται να παρακολουθησει τα προσωπικα δεδομενα και να δει οτι βλεπεις μεσω webcasting, που ειναι το παρανομο ως προς τις 2 αυτες εταιριες και θα σου κανει αγωγη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχεις καταλαβει καθολου πως δουλευει το συστημα...

απλο ειναι

εαν δεν υπαρχει νομος που να το απαγορευει (να μην δινεις τα λεφτα σου σε αυτους δηλαδη) τοτε θα τον φτιαξουν

εδω σε λιγο θα περασουν στα πνευματικα δικαιωματα και τον εθνικο υμνο :) :)

 

 

Εστω... οτι της επιτρεπεται να παρακολουθησει τα προσωπικα δεδομενα και να δει οτι βλεπεις μεσω webcasting, που ειναι το παρανομο ως προς τις 2 αυτες εταιριες και θα σου κανει αγωγη;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα άλλο πράγμα που ενδεχομένως να μην γνωρίζετε οι περισσότεροι είναι το εξής.

 

Η Nova έδινε (και δίνει) αγώνες της Premier league Αγγλίας. Απο προσωπική μου εμπειρία σας λέω οτι αγοράζανε κάποιοι (έλληνες, Άγγλοι δεν έχει σημασία) κάρτες της Nova και τις πηγαίνανε εξωτερικό και τις πουλάγανε στις παμπ (που οι περισσότερες δείχνουν μπάλα) αντί για 10.000 λίρες (τόσο κοστίζει περίπου η ετήσια συνδρομή του SKY για τις παμπ), 1200-2000 λίρες.

Μου είχε κάνει εντύπωση pub στο bayswater το 2003 έδειχνε manchester-liverpool με το σηματάκι της Nova....ρώτησα και έμαθα πως γίνεται αυτό το πράγμα.

Όπως θα γνωρίζετε η Nova αγοράζει αυτά τα ματς απο την SKY UK για χρήση και αναμετάδοση σε Ελλάδα (μπορεί και σε κύπρο - δεν ξέρω) μόνο.

Η Νοva έχει την υποχρέωση να πουλάει (αλλά και να βεβαιώνεται γι'αυτό - βάση συμφωνίας) μόνο στην Ελλάδα. Άμα πουλήσει κάρτα σε Έλληνα φοιτητή της Αγγλίας ή Αγγλική παμπ τότε παρανομεί.

Παρανομεί γιατί αγοράζει ένα προιόν απο κάποιον, και πάει και το πουλάει στην χώρα απο την οποία το προμηθεύεται, ποιο φτηνά απ'ότι το πουλάει ο προμηθευτής της (SKY UK). Αυτό κύριοι είναι παράνομο, κάτι που γνώριζαν οι κύριοι της Nova εξ αρχής, αλλά έκαναν τα "στραβά μάτια". Πλέον η SKY UK έχει αρχίζει και κυνηγάει όσες παμπς βλέπουνε premier league με κάρτες άλλων παρόχων, αλλά η δική μας Nova συνεχίζει να πουλάει (και να θησαυρίζει) σε Έλληνες φοιτητές ΠΑΡΑΝΟΜΑ, ενώ γνωρίζει (καθαρά και ξάστερα πλέον) οτι κάτι τέτοιο δεν θα έπρεπε να γίνεται.

 

Σωστά όσα λέτε εσείς για τα πνευματικά δικαιώματα, αλλά οταν μια εταιρεία αρχίζει και κυνηγάει άτομα (ιδιώτες) για απάτη/κλοπή και στην ουσία κάνει ακριβώς το ίδιο στην Αγγλική SKY τότε όχι μόνο θα την κατακλέβω και γω με κάθε τρόπο που μου προσφέρεται, αλλά δεν θα έχω και καθόλου μα καθόλου τύψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα άλλο πράγμα που ενδεχομένως να μην γνωρίζετε οι περισσότεροι είναι το εξής.

 

Η Nova έδινε (και δίνει) αγώνες της Premier league Αγγλίας. Απο προσωπική μου εμπειρία σας λέω οτι αγοράζανε κάποιοι (έλληνες, Άγγλοι δεν έχει σημασία) κάρτες της Nova και τις πηγαίνανε εξωτερικό και τις πουλάγανε στις παμπ (που οι περισσότερες δείχνουν μπάλα) αντί για 10.000 λίρες (τόσο κοστίζει περίπου η ετήσια συνδρομή του SKY για τις παμπ), 1200-2000 λίρες.

Μου είχε κάνει εντύπωση pub στο bayswater το 2003 έδειχνε manchester-liverpool με το σηματάκι της Nova....ρώτησα και έμαθα πως γίνεται αυτό το πράγμα.

Όπως θα γνωρίζετε η Nova αγοράζει αυτά τα ματς απο την SKY UK για χρήση και αναμετάδοση σε Ελλάδα (μπορεί και σε κύπρο - δεν ξέρω) μόνο.

Η Νοva έχει την υποχρέωση να πουλάει (αλλά και να βεβαιώνεται γι'αυτό - βάση συμφωνίας) μόνο στην Ελλάδα. Άμα πουλήσει κάρτα σε Έλληνα φοιτητή της Αγγλίας ή Αγγλική παμπ τότε παρανομεί.

Παρανομεί γιατί αγοράζει ένα προιόν απο κάποιον, και πάει και το πουλάει στην χώρα απο την οποία το προμηθεύεται, ποιο φτηνά απ'ότι το πουλάει ο προμηθευτής της (SKY UK). Αυτό κύριοι είναι παράνομο, κάτι που γνώριζαν οι κύριοι της Nova εξ αρχής, αλλά έκαναν τα "στραβά μάτια". Πλέον η SKY UK έχει αρχίζει και κυνηγάει όσες παμπς βλέπουνε premier league με κάρτες άλλων παρόχων, αλλά η δική μας Nova συνεχίζει να πουλάει (και να θησαυρίζει) σε Έλληνες φοιτητές ΠΑΡΑΝΟΜΑ, ενώ γνωρίζει (καθαρά και ξάστερα πλέον) οτι κάτι τέτοιο δεν θα έπρεπε να γίνεται.

 

Σωστά όσα λέτε εσείς για τα πνευματικά δικαιώματα, αλλά οταν μια εταιρεία αρχίζει και κυνηγάει άτομα (ιδιώτες) για απάτη/κλοπή και στην ουσία κάνει ακριβώς το ίδιο στην Αγγλική SKY τότε όχι μόνο θα την κατακλέβω και γω με κάθε τρόπο που μου προσφέρεται, αλλά δεν θα έχω και καθόλου μα καθόλου τύψεις.

 

Μισο λεπτο, με ποιο σκεπτικο δεν θα μου πουλησει συνδρομη η Νοβα, πως μπορει να ελεγξει αν εγω η ο ξαδερφος η ο μπατζανακης μου δεν ειμαστε φοιτητες στην Αγγλια;

(Αν και εχω την εντυπωση οτι το γραφει στους ορους χρησης, αρα δυστυχως ο χρηστης που καταπατει τους ορους παρανομει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός να θέλω να δω το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ελεύθερα , είναι κακό? Γιατί να πρέπει να πληρώσω ρε παιδιά για να δω τον Παναθηναϊκό και τις λοιπές Ελληνικές ομάδες? Δεν θα πεπρεπε να μπορώ να δω τα παιχνίδια αυτά δωρεάν?

Υποτίθεται πως είναι Εθνικό πρωτάθλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια χωρα που κλεβουν σχεδον οι παντες και που το να μην κλεβεις ισοδυναμει με μλκα σιγα μην ξεφευγε η Νοβα με το κακιστο και ακριβα κοστολογημενο προιον της (αν φυσικα σε ενδιαφερει)

 

ps για τους υποστηρικτες της νομιμοτητας

sorry αλλα επιτελους βγειτε απο το στρουμφοχωριο και παλεψτε την κλεψια πρωτα εκει που γινεται το χοντρο παιχνιδι;) και μετα βλεπουμε και την κακομοιρα την Νοβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν νομίζω ότι όλοι όσοι υπερασπίζουμε την νομιμότητα είμαστε "αθώοι", αλλά όχι και να κάνουμε show off την κλεψιά μας...αυτό είναι τραγικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω ότι όλοι όσοι υπερασπίζουμε την νομιμότητα είμαστε "αθώοι", αλλά όχι και να κάνουμε show off την κλεψιά μας...αυτό είναι τραγικό

 

σωστος μαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την αποψη μου αυτο που δεν καταλαβαίνει η nova είναι τουλαχιστον για τα παιχνίδια της Ελλάδας είναι παράλογο αυτο που ζητάει. Ενω έχει σύστημα pay per view μέσω web ( αρκετά ικανοποιητικής ποιότητας ) το οποίο σου επιτρέπει να βλέπεις παιχνίδια CL στην Ελλάδα, τα Ελληνικά παιχνίδια τα δείχνει μόνο στις υπόλοιπες χώρες ( όχι Ελλάδα, όχι Κύπρο ). Δεν την καταλαβαίνω αυτη τη λογική. Το κόστος είναι περίπου 5 euro ανα παιχνίδι. Ας επέτρεπε να βλέπουν οι Έλληνες με pay per view παιχνίδια super league και πιστεύω ενα καλό ποσοστό αυτών που βλέπουν τζαμπέ μέσω webcasting θα τον έδιναν τον οβολό τους. Αλλα φαίνετε την ενδιαφέρει περισσότερο η πελατιακή βάση και οι αξήσεις ΜΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας επέτρεπε να βλέπουν οι Έλληνες με pay per view παιχνίδια super league και πιστεύω ενα καλό ποσοστό αυτών που βλέπουν τζαμπέ μέσω webcasting θα τον έδιναν τον οβολό τους.

Αυτό δεν το κάνει γιατί προφανώς φοβάται ότι θα χάσει πελάτες που θα κάνουν switch από το φουλ πακέτο των 60 ευρώ σε 3-4 αγώνες των 20 ευρώ το μήνα. Ουσιαστικά δηλαδή, ενω κάποιον τον ενδιαφέρουν μόνο π.χ. τα αθλητικά, του πουλάει υποχρεωτικά και άλλα κανάλια. Είναι σαν να πηγαίνεις στο σούπερ μάρκετ και να θες να αγοράσεις ενα σαμπουάν, και στο ράφι να μην πωλείται ξεχωριστό σαμπουάν, αλλά να πωλείται μόνο το πακέτο σαμπουάν + 2 σαπούνια, φυσικά σε υψηλότερη τιμή. Δεν θα αναγκαστείς να αγοράσεις και τα σαπούνια, προκειμένου να πάρεις το σαμπουάν? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα αναγκαστείς να αγοράσεις και τα σαπούνια, προκειμένου να πάρεις το σαμπουάν? ;)

 

Έτσι όπως τα λες τα βλέπει η NOVA ( εαν και αναφέρομαι στο pay per view και όχι στο συνδρομητικό ) αλλα επίσης βλέπεις πως το βλέπει το θέμα ένας σεβαστός αριθμός απο χρήστες που καταφεύγει να βλέπει τα παιχνίδια "παράνομα". Η άποψη μου είναι ότι εαν συμβιβαστεί με τη πραγματικότητα μόνο κερδισμένη μπορεί να βγει. Το θέμα είναι όμως πως και επιτρέπει να βλέπεις παιχνίδια CL μεμονομένα ? Μήπως η UEFA είναι ποιο ευαισθητοποιημένη και τους το επιβάλλει ενώ η ΕΠΟ λειτουργεί με το κλασσικό Ελληνικό ( τα παίρνω ) μοντέλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζούμε στο κράτος της κλεψιάς, της λαμογιάς και της αρπαχτής. Αυτό ισχύει και για τους πολίτες που κλέβουν ότι μπορούν (Internet, ταινίες, nova, κλπ) και φυσικά για τις εταιρίες (κινητή τηλεφωνία, δορυφορική τηλεόραση, ηλεκτρολόγος, υδραυλικός, μηχανικός αυτοκινήτων, κλπ). Πρώτη θέση έχουν οι κυβερνήσεις...

Όσο για την οικονομική κρίση, δεν είναι τα πράγματα όπως τα παρουσιάζουν.

Έχουν φάει τα χρήματα οι τελευταίοι και τώρα που έχουν στριμωχτεί από την Ευρωπαϊκή ένωση, προσπαθούν να τα μαζέψουν τα κλεψιμαίικα από τον κοσμάκη βάζοντας ταμπέλα, οικονομική κρίση.

Βέβαια η ευθύνη δεν πέφτει μόνο σε αυτούς που κλέβουν, πέφτει περισσότερο σε αυτούς που τους αφήνουν και κλέβουν. Κλέβουν τόσα χρόνια τα δύο μεγάλα κόμματα και όλο φωνάζουμε. Ε, ψήφισε κάτι άλλο! Να μπουν και άλλοι μέσα να τους φύγουν τα τσίσα! Και όσο γι' αυτό που λένε, όλοι το ίδιο είναι και όλοι κλέβουν, δεν μπορούν να το λένε, από τη στιγμή που δεν έχουν δοκιμάσει κάτι άλλο.

Για να πληρώσει λοιπόν ο εκάστοτε μηχανικός, ηλεκτρολόγος, εγώ, εσύ τα σπασμένα των άλλων, κλέβω Nova ή ταινίες, ή χρεώνω παραπάνω τον πελάτη μου για την εκάστοτε επισκευή. Θέλω να πω ότι όλα είναι κύκλος που φυσικά ξεκινάει από κάπου... Δεν ανέφερα πριν ότι για τη κατάσταση που επικρατεί ευθύνεται και η έλλειψη παιδείας.

 

Τέλος δεν μπορούμε να νομιμοποιούμε την κλεψιά μας... Επειδή η Nova είναι ακριβή, τρεις είναι οι επιλογές:

1) Βάζεις Nova πληρώνεις και κάνεις του μπεκί.

2) Δεν βάζεις και είσαι ήσυχος.

3) Βάζεις πειρατικά με το φόβο μη σε πιάσουν, αλλά δεν το διατυμπανίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαζεις και σιγα μην σε πιασουν θα επρεπε να λες..

το sharing δεν ειναι κλεψια..:-D

 

Εισαι ιδιοκτητης ενος διαμερισματος, ας πουμε με 2 υπνοδωματια. Νοικιαζεις λοιπον το σπιτι σε ενα ζευγαρι για 300ε το μηνα.

Θεωρεις οτι ειναι απλα sharing και οχι κλεψια το να ξεκινησει το ζευγαρι αυτο (χωρις να σε ρωτησει) να βαλει μεσα 10 κρεβατια σε καθε υπνοδωματιο, και να κανει επινοικιαση 50ε το μηνα, το καθε κρεβατι απο το δικο σου σπιτι, σε 20 αλλα ατομα, βγαζοντας τελικα 1000ε αρα δινοντας σου 300, εχει και κερδος ενα μηνιατικο ωραιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...