Προς το περιεχόμενο

Συντήρηση Μπαταρίας Macbook και Macbook pro!


ixthy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1

 

Αν και δεν έχω μάκμπουκ, ποστάρω γιατί συμφωνώ απόλυτα με τους παραπάνω! Τα μηχανήματα είναι για να μας εξυπηρετούν και όχι για να τρώμε την ψυχή μας γι' αυτά. Στο φορητό μου δεν έχω βγάλει τη μπαταρία ποτέ και κάθε μέρα φορτίζει-ξεφορτίζει 3-4 φορές. Ε, μετά από δύο χρόνια απο κει που κρατούσε 2 ώρες τώρα πάει 1:40. Ε, τα λεφ΄τα της τα βγαλε, έκανα τη δουλειά μου, δεν αγχώθηκα ποτέ. Και κάτι τελευταίο, όσο περισσότερο φροντίζεις κάτι τόσο πιο πιθανό είναι να πάθει κάτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι τελευταίο, όσο περισσότερο φροντίζεις κάτι τόσο πιο πιθανό είναι να πάθει κάτι!

 

+ άλλο 1

 

 

Για μένα αυτό είναι το πρώτο. Πολύ σκοτιζόμαστε. Λεφτά έχουμε, ζήτω το eBay [για νέες μπαταρίες αν με πιάνεις...;)]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για προτείνετε κάνα πρόγραμμα που να μετράει την πραγματική χωρητικότητα!

 

coconutBattery. Βέβαια εγώ που το χω βλέπω εφιάλτες. Μετά από ένα πλήρη κύκλο είχα πάλι πτώση 4% στο capacity. Χμμμ περίεργο. Πάντως με 68 κύκλους και με ένα σχεδόν έτος παλαιότητας (το coconutBattery λέει 14 μήνες, αλλά μάλλον αυτό έχει να κάνει με την ημερομηνία κατασκευής και όχι πραγματικής χρήσης) είμαι στο 83%. Καλά είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι θεμα του καθενος το πως θα μεταχειριζεται ενα μηχανημα που αγοραζει.Οταν για ενα μηχανημα δινεις 2500 χιλιαρικα λογικο ειναι να μην το "κακομεταχειριζεσαι" οπως θα εκανες με εναν κουβα των 500 ευρω.Αλλα βεβαια οπως ειπανε και πιο πανω δεν θα γινεις και σκλαβος του μηχανηματος μην τυχον παθει κατι.Στην τελικη μηχανημα ειναι, αν ειναι να παθει κατι αργα ή γρηγορα θα το παθει οσο και να το προσεχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

coconutBattery. Βέβαια εγώ που το χω βλέπω εφιάλτες. Μετά από ένα πλήρη κύκλο είχα πάλι πτώση 4% στο capacity. Χμμμ περίεργο. Πάντως με 68 κύκλους και με ένα σχεδόν έτος παλαιότητας (το coconutBattery λέει 14 μήνες, αλλά μάλλον αυτό έχει να κάνει με την ημερομηνία κατασκευής και όχι πραγματικής χρήσης) είμαι στο 83%. Καλά είναι;

 

Όλα αυτά είναι βλακείες για να έχει ο κόσμος να ασχολείται.. Και εγώ κάνω ένα calibration μια φορά το 6άμηνο άμα τύχει, δηλαδή κάνω σπάνια.. Ασχοληθείτε με την ουσία και μη χανετε την ώρα σας με βλακείες....

 

Συμφωνησες με τα λεγομενα του steven, δεν χρειαζεται να ανησυχεις για τιποτα, αμα τεζαρει αγοραζεις αλλη μπαταρια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το λέω γιατί ανησυχώ. Απλώς θέλω να ξέρω αν μια τέτοια πτώση είναι φυσιολογική, αλλιώς να πάρω από τώρα μια μπαταριούλα... Έχω να πάω και Σκωτία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δεν το λέω γιατί ανησυχώ. Απλώς θέλω να ξέρω αν μια τέτοια πτώση είναι φυσιολογική, αλλιώς να πάρω από τώρα μια μπαταριούλα... Έχω να πάω και Σκωτία!

 

Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες η φθορά στην μπαταρία!

 

Δες και το δικό μου MacBook:

post-2059-129063009696_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

turn it off or allow it to sleep for five hours or longer

δηλαδη ή θα το κλεισεις (σβησεις) ή θα το αφησεις για 5 ωρες σε αναμονη. Οχι και τα 2 μαζι ....

 

καλυτερα σβηστο και θα εισαι κομπλαδουρα[/QUOT

 

σωστός 5 ώρες αναμονή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...