Προς το περιεχόμενο

Dubstep - Drum n Bass


c0nFuSeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το jungle αρνεισαι πεισματικα να το δεις ετσι?

 

Ξαναρωταω, ποιος ειπε οτι οι Prodigy παιζουν dnb? Ακομα κι ετσι, το θεμα μας ειναι να μπεις να κανεις την διορθωση στο υποτιθεμενο λαθος που φανταστηκες οτι εκανε καποιος? Ο Oscar_Mike καλα το εγραψε προηγουμενως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελός δίσκος αυτός των leftfield.. το χω σε βινύλιο το οποίο είχα λιώσει τότε.. μόλις το είδα εδώ συγκινήθηκα..

 

Οι prodigy είναι "πατέρες" των breaks σε πιο εμπορικό επίπεδο .. Jungle, breakbeats, dnb υπήρχαν κι αλλα.. good looking (looking good) records, renegade, A Guy Called Gerald, LTJ Bukem, roni size, metalheadz, Goldie, Dilinger, Adam F, Moving shadow... μερικοί καλλιτέχνες και δισκογραφικές ακόμη και προ ΄95 επόχης.. dnb υπάρχει και πριν το experience των prodigy το ΄92. Απλώς όχι mainstream.

Και ηλεκτρονική μουσική υπάρχει αρκετά χρόνια πριν το 90.. για την ακρίβεια μερικές δεκαετίες (κάπου στο '50). Απλώς οχι με τη μορφή που έχει σήμερα.. και αυτό ειναι και το ωραίο σε αυτή.. εξελίσεται.. είναι ζωντανή.. στα περισσότερα είδη μουσικής υπάρχουν φόρμες, κανόνες που ακολουθείς.. στην ηλεκτρονική μουσική όχι τόσο.. αν και γενικά είμαι κατα των κατηγοριών και των ταμπελακίων(sic).

 

Όσο για τη παρακμή.. θα διαφωνίσω.. κυκλοφορούν περισσότερα και απο ποτέ σήμερα κομμάτια ηλεκτρονικής μουσικής, αφου πλέον είναι πιο προσιτά τα μέσα για τη δημιουργία της. Το αν είναι ποιοτικά ή όχι είναι άλλο θέμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι αυτοι αξιζουν αναφορας μιας και κανουμε μια μινι ιστορικη αναδρομη σε ειδη και συγκενικα ειδη του dnb

 

http://www.youtube.com/watch?v=VA79nnUa4z0

 

(αυτο ειναι ασχετο λιγο αλλα το λατρευω)

http://www.youtube.com/watch?v=K-MBtxv5JuI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 συγκροτημα επαιζε αυτο το ειδος εκεινη την εποχη, τουλαχιστον γνωστο, οι Prodigy. Ακομα κι αυτοι το 92 ξεκινησαν. Οι οποιοι ειναι και απο τους πατερες του ειδους, μαζι με αλλους που τους ακολουθησαν στην αναπτυξη της ηλεκτρονικης μουσικης.

 

Δεν ειπε κανεις το αντιθετο. Για το συγκεκριμενο κομματι μιλαμε :)

 

Παραδειγματα απο μοδατο drum n bass του 95 εχεις? Δωσε μου μερικα ονοματα.

 

Η ηλεκτρονικη μουσικη συναντα μερικους απο τους πατερες της γυρω στο 90-95. Βεβαια ειχαν προηγηθει και αλλοι οπως ο Jarre, αλλα μετα την φρενηρη περιοδο των 80's και της italodisco οι αρχες του 90 ηταν η περιοδος που αρχισε να αναγεναται η ηλεκτρονικη μουσικη.

Κι οταν λεω ηλεκτρονικη δεν εννοω την pop, που κι αυτη ηλεκτρονικη ειναι υπο μια ενοια. Εννοω τα ειδη ηλεκτρονικης μουσικης οπως το dnb, το ambient, η goa, το chillout, η new age κλπ.

 

Οσο για το οτι το 96-97 αρχισε να παρακμαζει η ηλεκτρονικη μουσικη, σιγουρα γινεσαι υπερβολικος. Και μιας και αναφερθηκες στο jungle dnb να υπενθυμισω σε αυτο μονο το ειδος την κυκλοφορια του Fat of the Land το 1997 που μονο παρακμη της ηλεκτρονικης μουσικης δεν μπορεις να το πεις. Φυσικα αν παμε σε λιγοτερο εμπορικα συγκροτηματα, μπορω να σου φερω μερικες 10δες παραδειγματα για το οτι εως το ~2000 η ηλεκτρονικη μουσικη μας προσεφερε αριστουργηματα συχνα πυκνα.

πρώτα από όλα οι prodigy δεν έχουν σχέση με κανένα από τα 3 είδη.πιο πολύ τους ταιριάζει σαν όρος το electronic punk με στοιχεία από τα παραπάνω,ούτε και το fat of the land είναι χαρακτηριστικό album του drum&bass.δηλαδή το Rotorblade των juno reactor μπορείς να το πείς drum&bass επειδή έχει μέσα breaks;

το 95 πχ αν άκουγες drum&bass σίγουρα θα ήξερες τους: ltj bukem, doc scott, grooverider, fabio, goldie, τους reprazent, dj zinc, blame, tayla κλπ κλπ κλπ.

όσο για την παρακμή που λέω, δεν εννοώ μόνο το psychedelic trance. πρίν το μεγάλο μπαμ με τον tiesto και την εύπεπτη trance του για τον πολύ κόσμο (όχι πως δεν μου αρέσει το είδος) υπήρχαν πολλά είδη όπως trance, house, disco house, tech house, speed garage, detroit techno, happy hardcore, και τόσα άλλα, που από τότε και μετά πέρασαν ξανά σε underground επίπεδο και όλοι γνωρίζουν σαν dance μουσική μόνο τον van buuren και τον tiesto.

 

ρε συ έλεος!!! drum&bass οι eat static :shock: :shock: :shock: ;;;;

τον έχω δεί να παίζει και Live τον άνθρωπο μετά από live των x-dream :wub: ...

 

Ξαναρωταω, ποιος ειπε οτι οι Prodigy παιζουν dnb?

 

1 συγκροτημα επαιζε αυτο το ειδος εκεινη την εποχη, τουλαχιστον γνωστο, οι Prodigy.Και μιας και αναφερθηκες στο jungle dnb να υπενθυμισω σε αυτο μονο το ειδος την κυκλοφορια του Fat of the Land το 1997 που μονο παρακμη της ηλεκτρονικης μουσικης δεν μπορεις να το πεις.

 

το λές καθαρά εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να γραφω κινεζικα δεν εξηγειται αλλιως...Εκτος αν καποιοι μπαινουν να ποσταρουν με αυτοσκοπο να ΔΕΙΞΟΥΝ οτι την εχουν μεγαλυτερη στο θεμα της μουσικης. Ετσι παραποιουνται τα λεγομενα μου, γινονται ανουσιες "ψαγμενες" διορθωσεις στα παραποιημενα λεγομενα μου και παει λεγοντας.

 

Ενδεικτικα:

Ειπα για τους Eat Static παραθετωντας ενα dnb κομματι

Kαι αυτοι αξιζουν αναφορας μιας και κανουμε μια μινι ιστορικη αναδρομη σε συγγενικα ειδη του dnb

 

Και πηρα απαντηση-"διορθωση":

ρε συ έλεος!!! drum&bass οι eat static :shock: :shock: :shock: ;;;;

 

Τεσπα επειδη με αυτα τα δασκαλιστικα εγω δε τα παω και πολυ καλα, αποχορω ευγενικα απτη "συζητηση-διαλεξη".

 

YΓ. Εχεις δει live τον Eat Static?

 

Ρε τον eat static...

Eat Static was formed in 1989 by Merv Pepler and Joie Hinton as a creative outlet for the diverse range of electronic music that the pair were writing.

http://www.eatstatic.co.uk/biography

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου δεν θέλω να σου το παίξω πιο ψαγμένος,ούτε παλιότερος, ούτε τίποτα και μην παρεξηγιέσαι.

τα περί μακρύτερης και κοντότερης τα προσπερνάω διότι δεν μιλάμε face to face για να γνωρίζεις το ύφος μου

κι εύκολα μπορείς να το παρερμηνεύσεις, αλλά μερικά πράγματα που γράφεις δεν ισχύουν.

ούτε καν συγγενικό είδος το στυλ του eat static με το drum&bass.απλά σε κάποια album είχε κομμάτια με breaks.

τον αποκαλώ σαν έναν γιατί στην ουσία ένας είναι που κατα καιρούς συνεργάζεται με άλλους

στις διάφορες δουλειές του.

ναι τον έχω δεί live στο σ.ε.φ. πρίν αρκετά χρόνια, βγήκε να παίξει από τις 5 το πρωί, μετά από τους x-dream

και ήταν μόνο ο merv pepler.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι όλα αυτά γιατί θέλουμε να βάλουμε ταμπέλες στα είδη.. Το συγκεκριμένο κομμάτι των ιτ στάτικ ναι μπορεί να θεωρηθεί ντραμ εν μπέις.. αλλά έχει γράψει απο psychedelic μέχρι ambient..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...